AktualnościAkcjeVertiv (VRT) zyskał 18% po przekroczeniu prognoz za Q2 i podniesieniu wytycznych

Vertiv (VRT) zyskał 18% po przekroczeniu prognoz za Q2 i podniesieniu wytycznych

Autor: Coincentral·

Najważniejsze informacje

  • Vertiv osiągnęło skorygowany EPS za II kwartał 2026 r. na poziomie 1,52 USD, o 60% wyższy rok do roku, przy sprzedaży netto 3,27 mld USD, wzrost o 24,1%.
  • Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 51% do 738 mln USD, a marża poszerzyła się o 410 punktów bazowych do 22,6%; skorygowane wolne przepływy pieniężne skoczyły o 234% do 925 mln USD.
  • Sprzedaż netto w Amerykach i Azji-Pacyfiku wzrosła w obu regionach o 29% rok do roku, podczas gdy EMEA pozostało słabe ze spadkiem sprzedaży organicznej o 2%, choć zarząd oczekuje powrotu do wzrostu w II połowie 2026 r.
  • Firma podniosła wytyczne na cały rok 2026 do sprzedaży netto 13,8–14,2 mld USD, skorygowanego EPS 6,65–6,75 USD oraz skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych 2,4–2,6 mld USD.
  • Średni cel cenowy Wall Street wynoszący 338,79 USD sugeruje 28,4% potencjału wzrostu, a szacunek konsensusu Zacks dla EPS wzrósł o 5,1% w ciągu ostatniego miesiąca, przy siedmiu korektach w górę i żadnej w dół.
Vertiv (VRT) zyskał 18% po przekroczeniu prognoz za Q2 i podniesieniu wytycznych

Akcje Vertiv (VRT) zyskały 18,4% w miesiąc od publikacji raportu za II kwartał 2026 r., ostatnio zamykając się na poziomie 263,81 USD — wzrost, który zdecydowanie wyprzedził indeks S&P 500 w tym samym okresie. Vertiv dostarcza kluczowe urządzenia zasilające, chłodzące i infrastrukturalne utrzymujące centra danych w ruchu — obszar działalności, który notuje gwałtownie rosnący popyt, ponieważ hiper Skalery i przedsiębiorstwa rozbudowują moce obliczeniowe pod kątem obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Zyski i sprzedaż

Vertiv osiągnęło skorygowany zysk za II kwartał na poziomie 1,52 USD na akcję, o 60% wyższy rok do roku i o 6,29% powyżej konsensusu Zacks. Sprzedaż netto wyniosła 3,27 mld USD, o 24,1% więcej niż rok wcześniej, choć ten wynik pozostał o 3,41% poniżej szacunków konsensusu.

Sprzedaż organiczna wzrosła o 18%, przy czym akwizycje dodały 5%, a kursy walutowe przyczyniły się wzrostem o 1% do przychodów.

Wzrost we wszystkich regionach

Sprzedaż netto w regionie Ameryk przodowała, rosnąc o 29% rok do roku do 2,07 mld USD, w tym o 21% w ujęciu organicznym. Region Azji i Pacyfiku również odnotował wzrost o 29% do 720 mln USD, napędzany 26-procentowym wzrostem organicznym. Siła obu regionów odzwierciedla intensywną działalność budowlaną w zakresie centrów danych wśród dostawców chmury i infrastruktury AI.

Region EMEA był jedynym słabym punktem — sprzedaż netto wzrosła tam jedynie o 2%, a sprzedaż organiczna spadła o 2%. Zarząd poinformował, że spodziewa się powrotu regionu EMEA do wzrostu organicznego w drugiej połowie 2026 r.

Przychody z usług wyróżniały się wzrostem o 32,9% rok do roku do 627,6 mln USD, wyprzedzając 22,2-procentowy wzrost przychodów z produktów. Usługi związane z zainstalowanym sprzętem mają zwykle charakter powtarzalny, a ich szybszy wzrost alongside sprzedaży produktów dodaje firmie bardziej stabilną warstwę przychodów.

Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 51% do 738 mln USD, przekraczając środek wytycznych o 28 mln USD. Skorygowana marża operacyjna poszerzyła się o 410 punktów bazowych do 22,6%, o 140 punktów bazowych powyżej wytycznych.

Przepływy pieniężne i bilans

Pozycja gotówkowa Vertiv znacząco się wzmocniła. Skorygowane wolne przepływy pieniężne wzrosły o 234% do 925 mln USD. Gotówka netto z działalności operacyjnej osiągnęła 1,10 mld USD wobec 322,9 mln USD rok wcześniej.

Na dzień 30 czerwca firma dysponowała 2,81 mld USD gotówki oraz 300 mln USD w krótkoterminowych inwestycjach, wobec 2,94 mld USD długoterminowego zadłużenia. Dźwignia netto wyniosła ujemne 0,1, co oznacza, że firma znajduje się faktycznie w pozycji netto gotówkowej — bilans, który pozostawia przestrzeń na dalsze inwestycje w moce produkcyjne oraz na działalność akwizycyjną, która już teraz napędza wzrost sprzedaży.

Wydatki kapitałowe mają osiągnąć około 4% sprzedaży w 2026 r. Vertiv rozbudowuje moce produkcyjne i inwestuje w zaawansowane systemy termiczne oraz infrastrukturę zasilania centrów danych pod kątem AI, obejmując zarówno konstrukcje AC, jak i 800-woltowe DC. Serwery AI o wyższej gęstości generują znacznie więcej ciepła i pobierają więcej energii niż konwencjonalne szafy rackowe, co napędza popyt na chłodzenie cieczą i sprzęt dystrybucji energii o wysokiej wydajności, w które inwestuje Vertiv.

Podniesione wytyczne

Na III kwartał 2026 r. Vertiv wskazało sprzedaż netto na poziomie 3,65–3,85 mld USD oraz skorygowany EPS w przedziale 1,77–1,83 USD.

Wytyczne na cały rok 2026 zostały podniesione — sprzedaż netto ma teraz wynieść 13,8–14,2 mld USD, czyli o 250 mln USD więcej w środku przedziału. Wytyczne dotyczące skorygowanego EPS przesunięto do 6,65–6,75 USD, a wytyczne dla skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych podniesiono do 2,4–2,6 mld USD. Kluczowymi danymi w nadchodzących kwartałach będą kwestie, czy region EMEA wróci do wzrostu organicznego w drugiej połowie roku, zgodnie z oczekiwaniami zarządu, oraz w jakim stopniu podniesione wytyczne sprzedażowe będą zgodne z rzeczywistymi harmonogramami projektów centrów danych.

Opinie analityków

Średni cel cenowy Wall Street, wyliczony na podstawie 24 analityków, wynosi 338,79 USD, co sugeruje 28,4% potencjału wzrostu od ostatniego zamknięcia. Przedział obejmuje od minimum 245,00 USD do maksimum 412,00 USD. Konsensus Zacks dla pełnorocznego EPS wzrósł o 5,1% w ciągu ostatniego miesiąca, przy siedmiu korektach w górę i żadnej w dół. VRT posiada obecnie ranking Zacks 2 (Kup).