AktualnościKryptoStacks wyprzedza warstwy Bitcoina z 88,9 mln USD TVL w DeFi w trzecim kwartale

Stacks wyprzedza warstwy Bitcoina z 88,9 mln USD TVL w DeFi w trzecim kwartale

Autor: CryptoBriefing·

Najważniejsze informacje

  • •Stacks zakończył trzeci kwartał 2026 roku z 88,9 mln USD TVL w DeFi, przed Rootstock z 83,2 mln USD i Mezo z 77,3 mln USD.
  • •Aplikacje na Stacks pobrały w kwartale 448 000 USD opłat od użytkowników — ponad dwukrotnie więcej niż 208 000 USD Hemi i najwięcej wśród warstw Bitcoina.
  • •Lipcowy hard fork PoX-5 w 2026 roku uruchomił Bitcoin Staking w sieci głównej, przyciągając około 735 BTC w pierwszych dwóch okresach bonding i podnosząc staking STX do 493 mln tokenów.
  • •Pożyczki stanowiły 92,1% TVL Stacks w DeFi na 30 września 2026 roku, a Zest Protocol utrzymywał dominujący udział przy ponad 122 mln USD depozytów i 42 mln USD pożyczonych aktywów.
  • •TVL sieci Stacks spadł do około 57 mln USD na początku listopada 2026 roku, choć szerszy ekosystem, łącznie z liquid stakingiem, nadal sięgał około 123 mln USD.
Stacks wyprzedza warstwy Bitcoina z 88,9 mln USD TVL w DeFi w trzecim kwartale

Stacks zakończył trzeci kwartał 2026 roku na szczycie rankingu warstw Bitcoina, kończąc okres z 88,9 mln USD całkowitej wartości zablokowanej w zdecentralizowanych finansach (DeFi) — więcej niż którykolwiek z jego bezpośrednich rywali. Sieć zajęła także pierwsze miejsce pod względem opłat: aplikacje na Stacks pobrały w kwartale 448 000 USD opłat od użytkowników, najwięcej wśród warstw Bitcoina. Wynik ten umieścił Stacks przed Rootstock, Mezo, Hemi i Merlin — sieciami konkurującymi o rozszerzenie użyteczności Bitcoina poprzez aplikacje pożyczkowe, stakingowe i handlowe. Kwoty w dolarach są niewielkie na tle DeFi na blockchainach ogólnego przeznaczenia, ale rankingi mają znaczenie z konkretnego powodu: wskazują, gdzie posiadacze Bitcoina decydują się wykorzystywać swoje BTC.

Tabela wyników

Wyścig na czele był wyrównany, a nie jednostronny. Rootstock zakończył kwartał z 83,2 mln USD TVL w DeFi, podczas gdy Mezo odnotował 77,3 mln USD, co pozostawia Stacks 5,7 mln USD przewagi nad najbliższym rywalem.

Pod względem opłat kwartalny wynik Stacks wynoszący 448 000 USD był ponad dwukrotnie wyższy niż 208 000 USD wygenerowane przez Hemi, a za nimi plasował się Merlin z 181 000 USD. Przychody z opłat są często odczytywane jako miara rzeczywistego użytkowania, ponieważ odzwierciedlają to, co użytkownicy faktycznie płacą za transakcje, a nie wartość, która po prostu leży w protokole. Aktywność handlowa również wzrosła pod koniec kwartału — tygodniowy wolumen na zdecentralizowanych giełdach Stacks osiągnął szczyt 16,7 mln USD pod koniec września 2026 roku.

Bitcoin Staking napędzał wzrosty

Największy katalizator kwartału pojawił się w lipcu 2026 roku, kiedy Stacks uruchomił Bitcoin Staking w sieci głównej poprzez hard fork PoX-5. Aktualizacja wprowadziła rentowność finansowaną przez górników, wypłacaną w ramach ustalonych okresów bonding. Około 735 BTC trafiło do stakingu w pierwszych dwóch okresach bonding po starcie. Funkcja ta wypełniła lukę, której sam Bitcoin nie może zamknąć: protokół bazowy nie posiada natywnego stakingu, więc bezpośrednia rentowność z BTC była historycznie osiągalna tylko poprzez wrappery, pożyczki powiernicze lub sieci warstwowe.

Aktualizacja zwiększyła również uczestnictwo po stronie tokena natywnego. Staking STX wzrósł do 493 mln STX po PoX-5, a na początku września kolejny wymiar dodał liquid staking, gdy StackingDAO wprowadził stBTC — token reprezentujący stakowany Bitcoin, który nadal można przenosić i wykorzystywać w innych miejscach. Liquid staking to znany wzorzec z ekosystemów proof-of-stake, a jego pojawienie się daje posiadaczom Bitcoina sposób na utrzymanie mobilności zabezpieczenia.

Pożyczki rządziłyeverything

Na 30 września 2026 roku pożyczki stanowiły 92,1% całkowitego TVL w DeFi w sieci, co daje 81,9 mln USD. Pozostała część była rozłożona na inne kategorie aplikacji. Pożyczki stanowią fundament aktywności DeFi na większości sieci, ponieważ rynki pieniężne dostarczają infrastruktury depozytowo-kredytowej, od której zależą traderzy i inne protokoły — i Stacks nie jest wyjątkiem. W centrum tej aktywności znalazł się Zest Protocol, który na koniec kwartału utrzymywał dominujący udział w zablokowanej wartości. Protokół zgłosił depozyty powyżej 122 mln USD, a wartość pożyczonych aktywów sięgnęła 42 mln USD.

Zweryfikowana rzeczywistość po kwartale

Na początku listopada 2026 roku TVL sieci Stacks spadł do około 57 mln USD. Licząc liquid staking wraz z podstawowym DeFi, szerszy ekosystem Stacks nadal osiągał około 123 mln USD, nawet gdy główny wskaźnik sieciowy się zmieniał. Liczby, które warto śledzić w czwartym kwartale, obejmują uczestnictwo w kolejnych okresach bonding Bitcoin Staking, adopcję stBTC oraz to, czy dominujący udział Zest w pożyczkach osłabnie czy się zaostrzy.

Tło: rywalizacja warstw Bitcoina

Bitcoin nie został zaprojektowany do złożonych aplikacji finansowych. Jego warstwa bazowa jest celowo ograniczona — konstrukcja dobrze służy bezpieczeństwu, ale mniej nadaje się do rynków pożyczkowych czy wymiany tokenów. Ponieważ sieć bazowa nie może natywnie wykonywać tej logiki, każdy projekt mostkuje BTC do środowiska, w którym mogą działać inteligentne kontrakty, wykorzystując architektury od sidechainów po rozwiązania w stylu rollupów. Stacks działa na własnym mechanizmie konsensusu, jednocześnie kotwicząc się do Bitcoina, i konkuruje z sieciami takimi jak Rootstock, Mezo, Hemi i Merlin o tę samą pulę posiadaczy BTC.

Co to oznacza

Dla sektora warstw Bitcoina wyniki trzeciego kwartału pokazują, że natywne produkty rentownościowe mogą przemieszczać kapitał. Lipcowy launch Bitcoin Staking zbiegł się z awansem Stacks na pierwsze miejsce, a około 735 BTC wprowadzonych do stakingu sugeruje, że istnieje popyt na zwroty z bezczynnego Bitcoina.

Koncentracja jest najbardziej widocznym ryzykiem. Przy pożyczkach stanowiących 92,1% TVL w DeFi i jednym protokole utrzymującym większość tej wartości, ekosystem silnie opiera się na jednym sektorze i jednej aplikacji. Listopadowy spadek do około 57 mln USD pokazuje również, jak kruche mogą być te rankingi: przewaga 5,7 mln USD nad Rootstock na koniec kwartału to niewielki bufor, gdy zablokowana wartość może wahać się o dziesiątki milionów w ciągu tygodni.