AktualnościAkcjeNIO raportuje 34 246 dostaw w październiku, a nowa ES8 przekracza 160 000

NIO raportuje 34 246 dostaw w październiku, a nowa ES8 przekracza 160 000

Autor: Coincentral·

Najważniejsze informacje

  • •W październiku NIO dostarczyło 34 246 pojazdów w ramach marek NIO, ONVO i FIREFLY, zwiększając skumulowaną liczbę dostaw w 2026 roku do 334 547, o 38,5% więcej niż rok wcześniej.
  • •Nowa ES8 przekroczyła 160 000 dostaw i od stycznia do października zajmowała pierwsze miejsce w chińskim segmencie dużych SUV-ów oraz w segmencie pojazdów klasy ok. 400 000 juanów.
  • •Październikowe dostawy ONVO — 8 383 pojazdy — oznaczały piąty kolejny miesięczny spadek od majowego szczytu marki (12 029), podczas gdy marka NIO dostarczyła 18 125 pojazdów, a FIREFLY 7 738.
  • •Prezes William Li stwierdził, że ONVO zmaga się z ostrzejszą konkurencją i ograniczoną rozpoznawalnością marki, a firma odpowiada poprzez zwiększenie marketingu, wydarzenia społecznościowe oraz ekspansję salonów do mniejszych miast.
  • •Akcje NIO zamknęły się 30 października na poziomie 3,21 USD, spadając o 3,31% i blisko dna 52-tygodniowego przedziału 3,16–7,54 USD, przy kapitalizacji rynkowej około 7,57 mld USD.
NIO raportuje 34 246 dostaw w październiku, a nowa ES8 przekracza 160 000

Akcje NIO (NIO) zamknęły się 30 października na poziomie 3,21 USD, spadając o 0,11 USD, czyli 3,31%. Walor notowany był w przedziale od 3,16 do 3,27 USD przy obrocie 34,9 mln akcji, powyżej średniego wolumenu 32,1 mln. Kurs pozostał blisko dna 52-tygodniowego przedziału od 3,16 do 7,54 USD.

Ruch nastąpił przed publikacją październikowego raportu dostaw NIO Inc., ogłoszonego 1 listopada. W ciągu miesiąca spółka dostarczyła 34 246 pojazdów w ramach marek NIO, ONVO i FIREFLY. Doprowadziło to do skumulowanej liczby dostaw w 2026 roku na poziomie 334 547, co oznacza wzrost o 38,5% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Łączna liczba dostaw osiągnęła 1 332 139 pojazdów. Ponieważ raporty te są publikowane co miesiąc, stanowią one najczęstsze ujawnienia operacyjne spółki między wynikami kwartalnymi, a podział każdego wyniku na poszczególne marki daje dokładniejszy obraz popytu niż sama liczba ogółem.

Nowa ES8 przekroczyła 160 000 dostaw i od stycznia do października zajmowała pierwsze miejsce w chińskim segmencie dużych SUV-ów oraz w segmencie pojazdów klasy ok. 400 000 juanów. NIO stwierdziło, że konkurencja na rynku przesuwa się od parametrów technicznych w stronę siły marki — tezę, którą firma przedstawiła wraz z danymi o przywództwie ES8 w segmencie.

Według październikowych danych dotyczących dostaw, przekazanych w poście Antonio Costy na X, NIO dostarczyło 18 125 pojazdów pod marką własną, podczas gdy ONVO dostarczyło 8 383, a FIREFLY 7 738 pojazdów. Post jest dostępny pod adresem https://x.com/ACInvestorBlog/status/2116792635511775740?ref_src=twsrc%5Etfw. Wynik ONVO — 8 383 — był niższy niż wrześniowy (8 763), co oznacza piąty kolejny miesięczny spadek od majowego szczytu marki (12 029), mimo że skumulowane dostawy grupy wzrosły o 38,5% od początku roku.

Kapitalizacja rynkowa NIO wynosiła około 7,57 mld USD, a marża brutto 17,43%, według danych Motley Fool. Akcje spółki straciły około 57% w skali roku. Akcje klasy A notowane w Hongkongu (9866) spadły o 0,24% w ostatniej aktualizacji.

Wyniki wrześniowe pokazały różnice między markami

Październikowe wyniki nastąpiły po niejednoznacznym wrześniu. NIO dostarczyło w tym miesiącu 37 408 pojazdów, o 7,7% więcej rok wcześniej. Liczba ogółem ukrywała istotną różnicę między markami spółki.

Dostawy marki premium o tej samej nazwie wzrosły we wrześniu o 55,3% rok do roku, co oznaczało wzrost o 7 590 pojazdów. Dostawy ONVO poszły w przeciwnym kierunku, spadając o 6 483 pojazdów.

ONVO mocno rozpoczęło 2026 rok. Dostawy w drugim kwartale wzrosły o około 71% do 29 124 pojazdów, a marka osiągnęła miesięczny szczyt 12 029 dostaw w maju. Od tego szczytu ONVO odnotowało jednak cztery kolejne miesięczne spadki. We wrześniu dostawy spadły do 8 763 pojazdów.

Porównanie rok do roku było utrudnione również przez model L90, który rozpoczął dostawy w sierpniu 2025 roku. W całym trzecim kwartale dostawy NIO wzrosły o 25,4% rok do roku, co oznacza, że wrześniowy wzrost o 7,7% był niższy od kwartalnego tempa. Jak napisano w cytowanym w raporcie artykule Motley Fool, jeden słaby miesiąc nie definiuje działalności firmy.

William Li przedstawia plan działań dla ONVO

Prezes NIO William Li odniósł się do ONVO podczas konferencji dotyczącej wyników drugiego kwartału 1 września. Stwierdził, że marka zmaga się z ostrzejszą konkurencją niż pozostałe dwie działalności NIO, a także wskazał ograniczoną rozpoznawalność marki jako kolejne wyzwanie.

Li porównał obecną rozpoznawalność ONVO z poziomem NIO sprzed pięciu–sześciu lat. Odpowiedź firmy obejmuje zwiększenie działań marketingowych, wydarzenia społecznościowe oraz ekspansję salonów, w tym działania mające na celu dotarcie do klientów w mniejszych miastach.

Najnowsze dane o dostawach stanowią aktualizację efektów tej strategii. Raport nie ustalił, czy szerszy zasięg przełoży się na stabilniejsze zamówienia. Kolejne miesięczne raporty dostaw pokażą, czy działania wizerunkowe zmienią trajektorię ONVO, co czyni pozycję tej marki kluczową liczbą w każdym kolejnym komunikacie.

Wpis NIO Stock: ES8 Tops 160,000 Deliveries, Leads China Large SUV Segment pojawił się najpierw na CoinCentral.