Akcje NIO: czego oczekiwać po wynikach za II kwartał we wtorek
Najważniejsze informacje
- •NIO opublikuje wyniki za II kwartał 2026 r. 1 września przed rozpoczęciem sesji w USA; Wall Street oczekuje straty 7 centów na akcję przy przychodach 4,78 mld USD.
- •Dostawy w II kwartale wyniosły 107 658 pojazdów, o 49,4% więcej r/r, ale poniżej wskazań spółki wynoszących 110 000-115 000 sztuk.
- •Marże na pojazdach mają spaść do 17-18% w II kwartale z 18,8% w I kwartale pod wpływem rosnących kosztów pamięci chipowej, węglanu litu, materiałów bateryjnych, miedzi i aluminium.
- •Trzecia generacja ES8 przewodziła w miksie produktowym z 33 474 sztukami, a dostawy ONVO wzrosły o 70,5% r/r do 29 124 pojazdów.
- •Inwestorzy obserwują, czy NIO utrzyma rentowność non-GAAP po raz trzeci z rzędu; Deutsche Bank szacuje zysk netto non-GAAP na około 180 mln juanów.

W skrócie
NIO opublikuje wyniki za II kwartał 2026 r. we wtorek, 1 września, przed rozpoczęciem sesji w USA, a konferencja odbędzie się o 8:00 czasu wschodniego.
Dostawy w II kwartale osiągnęły 107 658 pojazdów, co oznacza wzrost o 49,4% r/r, ale poniżej własnych wskazań spółki wynoszących 110 000-115 000 sztuk.
Analitycy oczekują straty 7 centów na akcję przy przychodach 4,78 mld USD — znacznej poprawy względem straty 32 centów rok temu.
Kluczowym punktem obserwowanym przez inwestorów jest powrót do rentowności w ujęciu non-GAAP po raz trzeci z rzędu.
Akcje NIO notowane są obecnie w okolicach 4,38 USD, czyli 14% niżej od początku roku.
Akcje NIO wchodzą w publikację wyników za II kwartał 2026 r. we wtorek, 1 września, na poziomie 4,38 USD. Raport zostanie opublikowany przed rozpoczęciem sesji w USA.
Rok na akcjach był bardzo zmienny. Na początku 2025 r. spadły do dna na poziomie 3,14 USD, a następnie w kwietniu skoczyły do 6,87 USD po tym, jak NIO odnotował pierwszy w historii kwartalny zysk netto. Ten wzrost szybko zastąpił powrót do straty netto w I kwartale 2026 r., co ponownie pchnęło akcje w dół.
Zysk netto z IV kwartału 2025 r. wywołał natychmiastowy skok akcji o 20%, a w kolejnych tygodniach zysk urósł do 45,6%. Strata netto z I kwartału 2026 r. szybko wymazała te postępy. Ten schemat sprawia, że wtorkowy raport ma szczególne znaczenie.
Konsensus Wall Street zakłada stratę 7 centów na akcję przy przychodach 4,78 mld USD. Oznaczałoby to 80-procentowy wzrost przychodów r/r oraz znaczną poprawę względem straty 32 centów odnotowanej w II kwartale 2025 r.
Dostawy w II kwartale wyniosły 107 658 pojazdów, co oznacza wzrost o 49,4% r/r, ale nie osiągnęły wskazań samej spółki w przedziale 110 000 do 115 000 sztuk. Słabym miesiącem był kwiecień z 29 356 dostawami, natomiast maj i czerwiec przyniosły odbicie do odpowiednio 37 705 i 40 597 sztuk. To comiesięczne odbicie ma znaczenie w kontekście niezwykle konkurencyjnego rynku EV w Chinach, gdzie krajowi gracze, w tym BYD, Li Auto i XPeng, rywalizują agresywnie cenowo i tempem odświeżania produktów, przez co dynamika dostaw i dyscyplina marżowa wspólnie stanowią kluczową miarę rentowności.
Rentowność to prawdziwy sprawdzian
Deutsche Bank na początku czerwca oświadczył, że oczekuje utrzymania rentowności NIO w ujęciu non-GAAP w II kwartale, napędzanej przez modele SUV o wyższych marżach. Bank oszacował zysk netto non-GAAP na poziomie około 180 mln juanów.
W I kwartale 2026 r. NIO odnotował skorygowany zysk operacyjny 66,8 mln juanów oraz łączną marżę brutto 19,0% — najwyższą od czterech lat. Przychody wzrosły o 112,2% r/r do 25,53 mld juanów.
NIO pobił prognozy EPS w trzech z czterech ostatnich kwartałów, przy średnim zaskoczeniu wynikowym 53,3%.
Marże na pojazdach mają spaść do 17-18% w II kwartale z 18,8% w I kwartale. Spółka wskazała, że rosnące koszty pamięci chipowej, węglanu litu, materiałów bateryjnych, miedzi i aluminium będą wywierać presję na marże. Presja kosztowa na surowce nie jest zjawiskiem unikalnym dla NIO — odzwierciedla szerszy wzrost cen surowców bateryjnych i półprzewodników obejmujący cały łańcuch dostaw EV, dlatego komentarze zarządu dotyczące przenoszenia kosztów i polityki cenowej będą uważnie obserwowane.
Jak wygląda miks produktowy
Trzecia generacja modelu ES8 odpowiadała za 31% dostaw w II kwartale z 33 474 sztukami. Nowy ES9 wniósł 11 703 sztuki po debiucie 28 maja. Marka Firefly dostarczyła 17 589 pojazdów, a ONVO osiągnęła 29 124 sztuki, co oznacza wzrost o 70,5% r/r. Struktura wielomarkowa — SUV-y marki NIO w segmencie premium, ONVO w segmencie rodzinnym oraz mniejszy, tańszy Firefly — jest centralnym elementem starań spółki o poszerzenie dostępnego rynku i rozłożenie kosztów rozwoju na większe wolumeny.
Przychody NIO z ostatnich dwunastu miesięcy wynoszą obecnie 14,3 mld USD. Łączne dostawy w pierwszym półroczu 2026 r. osiągnęły 191 123 pojazdy, co oznacza wzrost o 67,4% r/r.
Spółka prowadzi obecnie ponad 3 900 stacji wymiany baterii i 28 000 punktów ładowania — sieć infrastrukturalna, która odróżnia podejście NIO do ładowania od większości rywali i stanowi istotne, trwałe zobowiązanie kapitałowe. NIO jest notowany ze wskaźnikiem ceny do sprzedaży (forward) 0,5, poniżej konkurentów takich jak Li Auto i XPeng.
Inwestorzy będą również obserwować wskazania zarządu dotyczące dostaw i przychodów w III kwartale oraz ewentualnych aktualizacji celu rentowności na cały rok.
Wpis „NIO Stock: What to Expect From Q2 Earnings on Tuesday” pojawił się po raz pierwszy w CoinCentral.