Frontline odnotował rekordowy kwartalny zysk w wysokości 659,2 mln USD w II kwartale 2026 r.
Najważniejsze informacje
- •Frontline odnotował rekordowy kwartalny zysk 659,2 mln USD, czyli 2,96 USD na akcję, przy przychodach 943,3 mln USD w II kwartale 2026 r.
- •Stawki TCE spot w II kwartale osiągnęły 152 700 USD dziennie dla VLCC, 111 500 USD dla tankowców Suezmax i 92 400 USD dla tankowców LR2/Aframax.
- •Frontline obniżył ważoną przeciętną marżę stopy procentowej o około 52 bps, ze 178 bps do 126 bps, dzięki redukcjom marż i refinansowaniu zakończonemu w III kwartale 2026 r.
- •Zgodzono się na sprzedaż dwóch VLCC z 2017 r. za 270 mln USD, a około 179 mln USD środków ma wrócić do akcjonariuszy w formie specjalnej jednorazowej dywidendy 0,80 USD na akcję.
- •Frontline oczekuje, że stawki TCE spot za cały III kwartał 2026 r. będą niższe niż obecnie zakontraktowane poziomy z powodu dni balastowych.

Frontline plc, jeden z największych na świecie operatorów tankowców do ropy naftowej, dysponujący flotą obejmującą VLCC, tankowce typu Suezmax oraz LR2/Aframax, ogłosił w piątek niezaudytowane wyniki za sześć miesięcy zakończone 30 czerwca 2026 r., notując najsilniejszy kwartał w swojej historii w II kwartale 2026 r.
Spółka odnotowała rekordowy kwartalny zysk w wysokości 659,2 mln USD, czyli 2,96 USD na akcję, oraz rekordowy skorygowany zysk 580,2 mln USD, czyli 2,61 USD na akcję, za II kwartał. Przychody w kwartale wyniosły 943,3 mln USD, a Frontline zadeklarował dywidendę gotówkową 2,61 USD na akcję za ten okres, zgodnie z polityką przekazywania akcjonariuszom większości zysku netto w formie zmiennych kwartalnych dywidend.
Średnie dzienne równoważne zarobki czarterowe na czas („TCEs") ze spotu w II kwartale osiągnęły 152 700 USD dziennie dla VLCC, 111 500 USD dziennie dla tankowców Suezmax i 92 400 USD dziennie dla tankowców LR2/Aframax — stawki znacznie przekraczające poziomy zwykle potrzebne do pokrycia kosztów operacyjnych, co podkreśla siłę tego kwartału.
Frontline obniżył także koszty finansowania poprzez kombinację redukcji marż na istniejących instrumentach oraz pełne refinansowanie wybranych facility, zmniejszając ważoną przeciętną marżę stopy procentowej spółki o około 52 punkty bazowe (bps) — ze 178 bps na koniec I kwartału 2026 r. do 126 bps po zakończeniu procesu w III kwartale 2026 r.
Jeśli chodzi o flotę, Frontline zawarł w lipcu 2026 r. umowy na sprzedaż dwóch VLCC zbudowanych w 2017 r. za łączną cenę 270,0 mln USD. Po sfinalizowaniu sprzedaży łączne środki gotówkowe w wysokości około 179,0 mln USD zostaną zwrócone akcjonariuszom w formie specjalnej jednorazowej dywidendy 0,80 USD na akcję. Ponadto spółka przekazała nabywcom swoje dwa najstarsze tankowce Suezmax, zbudowane w 2014 i 2015 r., w II kwartale 2026 r., osiągając zysk ze sprzedaży 54,7 mln USD. Zbycia i dostawy nowych statków kontynuują strategię odnawiania floty, polegającą na wycofywaniu starszych jednostek i dodawaniu nowoczesnych, bardziej efektywnych statków.
Frontline zawarł dwa roczne czartery na czas dla dwóch nowych VLCC, dostarczonych 22 czerwca 2026 r. i 3 lipca 2026 r., w stawce 120 000 USD dziennie za statek. Zawarł również umowy czarteru na czas dla dwóch VLCC, obu zbudowanych w 2016 r., na okresy dwóch i trzech lat przy średnich stawkach odpowiednio 90 000 i 75 000 USD dziennie, począwszy od sierpnia 2026 r. Wieloletnie kontrakty zapewniają widoczność przychodów, zachowując jednocześnie ekspozycję na rynek spot w przypadku pozostałej części floty.
Lars H. Barstad, dyrektor generalny Frontline Management AS, skomentował: „II kwartał 2026 r. był nadal nietabilny. Cały kompleks energetyczny jest pod presją, co tworzy nieefektywności wspierające wykorzystanie tankowców. Choć fundamentalna historia popytu na ropę wobec podaży statków zeszła tymczasowo na drugi plan, Frontline pozostaje skoncentrowany na wykorzystaniu wartości bliskoterminowej dla naszych akcjonariuszy.
„Obecnie trudno dostrzec ostateczny finał trwającego konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale nasze przekonanie co do jego długoterminowych skutków pozostaje mocne. Bezpieczeństwo dostaw energii będzie coraz bardziej dominować w decyzjach strategicznych, zmieniając szlaki handlowe. Jednocześnie potrzeba uzupełnienia zapasów ropy powinna stworzyć istotne bodźce dla tankowców.
„Frontline nadal wykorzystuje te rynki w III kwartale, ze zwiększonym naciskiem na zabezpieczenie widoczności przychodów na historycznie wysokich poziomach.”
Inger M. Klemp, dyrektor finansowy Frontline Management AS, dodała: „W II i III kwartale 2026 r. obniżyliśmy koszty finansowania poprzez kombinację redukcji marż na istniejących instrumentach na pozostały okres ich trwania oraz pełnego refinansowania wybranych facility, zmniejszając ważoną przeciętną marżę stopy procentowej spółki o około 52 bps — ze 178 bps na koniec I kwartału 2026 r. do 126 bps po zakończeniu procesu w III kwartale 2026 r.
„Uważamy, że refinansowanie i zmiany naszych istniejących instrumentów dłużnych zostały przeprowadzone na bardzo atrakcyjnych warunkach, co dodatkowo wzmacnia naszą pozycję płynnościową, jednocześnie obniżając koszty zadłużenia i gotówkowe poziomy progu rentowności. Nadal koncentrujemy się na utrzymaniu konkurencyjnej struktury kosztów, poziomów progu rentowności i solidnego bilansu, aby zapewnić sobie dobre pozycjonowanie do generowania znaczących przepływów pieniężnych i tworzenia wartości dla naszych akcjonariuszy.”
Frontline oświadczył, że oczekuje, iż stawki TCE spot za cały III kwartał 2026 r. będą niższe niż obecnie zakontraktowane stawki TCE spot, ze względu na wpływ dni balastowych w tym kwartale. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku nr 1 do wyników spółki za II kwartał 2026 r..
Źródło: Frontline Plc