COSCO SHIPPING Ports ogłasza dodatnie wyniki śródroczne za 2026 rok – wolniejszy przeładunek kontenerów w porcie Pireus
Najważniejsze informacje
- •Łączny przeładunek Grupy wzrósł o 7.9% r/r do 80,157,047 TEU, a przeładunek udziałowy zwiększył się o 7.0% do 24,492,008 TEU w pierwszym półroczu 2026 r.
- •Przychody wzrosły o 12.3% do US$905.3 mln, a zysk przypadający akcjonariuszom zwiększył się o 28.5% do US$233.7 mln; ogłoszono pierwszą dywidendę śródroczną w wysokości US2.360 centa na akcję.
- •Terminale zagraniczne były głównym motorem wzrostu wolumenu, notując wzrost przeładunku o 18.0% r/r do 21,137,830 TEU, wspierany przez terminal CSP Chancay w Peru, który wzrósł o 68.2% do 201,773 TEU.
- •Przeładunek terminalu Pireus spadł o 2.9% do 1,995,150 TEU z powodu słabszego popytu na Morzu Śródziemnym i niekorzystnej pogody, a przeładunek CSP Abu Dhabi Terminal obniżył się o 44.3% do 442,977 TEU w związku z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie.
- •W przyszłości Spółka planuje przyspieszyć inwestycje na rynkach wschodzących i w państwach trzecich, wzmacniać porty-huby i sieci dowozowe oraz rozwijać automatyzację, cyfryzację i zielony, niskoemisyjny rozwój portów.

COSCO SHIPPING Ports Limited, która określa się jako wiodący na świecie dostawca usług logistycznych dla portów, ogłosiła dziś wyniki śródroczne spółki oraz jej spółek zależnych (dalej „Grupa”) za 6 miesięcy zakończonych 30 czerwca 2026 r. Grupa odnotowała wzrost przeładunków, przychodów i zysku rok do roku, choć przeładunek kontenerów w terminalu Pireus w Grecji spadł. Spółka, będąca operatorem terminalowym COSCO SHIPPING Group, jest notowana na głównym rynku giełdy Hong Kong Stock Exchange (kod giełdowy: 1199) i prowadzi globalną sieć terminali kontenerowych obejmującą Chiny, Europę, Bliski Wschód i obie Ameryki.
Hellenic Shipping News, Port News, 29 August 2026
Najważniejsze wyniki śródroczne 2026
- Łączny przeładunek wzrósł o 7.9% r/r do 80,157,047 TEU
- Przeładunek udziałowy wzrósł o 7.0% r/r do 24,492,008 TEU
- Przychody Spółki wzrosły o 12.3% r/r do US$905,344,000
- Zysk brutto wzrósł o 9.3% r/r do US$239,507,000
- Zysk przypadający akcjonariuszom Spółki wzrósł o 28.5% r/r do US$233,672,000
- Zadeklarowano pierwszą dywidendę śródroczną w wysokości US2.360 centa na akcję
Przegląd finansowy
W pierwszej połowie 2026 r. globalny rynek żeglugowy znalazł się pod podwójną presją restrukturyzacji sieci połączeń oraz obniżonej rentowności. W obliczu tych wyzwań COSCO SHIPPING Ports utrzymała ogólną odporność operacyjną dzięki dalszemu pogłębianiu szczupłego zarządzania operacyjnego oraz stałej optymalizacji alokacji zasobów i procesów biznesowych.
Przychody Spółki w pierwszym półroczu 2026 r. wzrosły o 12.3% r/r do US$905.3 mln, a zysk brutto zwiększył się o 9.3% r/r do US$239.5 mln. W tym okresie zysk przypadający akcjonariuszom Spółki znacząco wzrósł, o 28.5% r/r, do US$233.7 mln.
Przegląd operacyjny
Wyniki ogólne
Za sześć miesięcy zakończonych 30 czerwca 2026 r. łączny przeładunek Grupy wzrósł o 7.9% r/r do 80,157,047 TEU (1H2025: 74,295,971 TEU). TEU oznacza dwudziestostopowy ekwiwalent, standardową jednostkę pomiaru pojemności kontenerowej w branży. Łączny przeładunek terminali, w których Grupa posiada pakiet kontrolny, wzrósł o 2.5% r/r do 16,893,574 TEU (1H2025: 16,482,018 TEU), co stanowiło 21.1% całkowitego przeładunku Grupy, natomiast łączny przeładunek terminali nieskontrolowanych wzrósł o 9.4% r/r do 63,263,473 TEU (1H2025: 57,813,953 TEU), czyli 78.9% całości.
W analizowanym okresie łączny przeładunek udziałowy Grupy wzrósł o 7.0% r/r do 24,492,008 TEU (1H2025: 22,879,575 TEU). Przeładunek udziałowy uwzględnia wolumen każdego terminala według udziału kapitałowego Grupy w danym terminalu. Przeładunek udziałowy terminali, w których Grupa posiada pakiet kontrolny, wzrósł o 2.6% r/r do 9,941,962 TEU (1H2025: 9,691,543 TEU), co stanowiło 40.6% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy, a przeładunek udziałowy terminali nieskontrolowanych wzrósł o 10.3% r/r do 14,550,046 TEU (1H2025: 13,188,032 TEU), czyli 59.4% całości.
Chiny
Łączny przeładunek terminali Grupy w Chinach wzrósł o 4.7% r/r do 59,019,217 TEU (1H2025: 56,390,125 TEU), co stanowiło 73.6% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy terminali w Chinach wzrósł o 4.8% r/r do 16,915,369 TEU (1H2025: 16,136,373 TEU), czyli 69.1% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy.
Region Bohai
Łączny przeładunek w regionie Bohai wzrósł o 6.4% r/r do 27,483,548 TEU (1H2025: 25,835,742 TEU), co stanowiło 34.3% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy w regionie zwiększył się o 6.0% r/r do 6,989,982 TEU (1H2025: 6,594,957 TEU), czyli 28.5% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy. Wzrost popytu inwestycyjnego na sztuczną inteligencję sprawił, że eksport produktów high-tech odnotował stabilny wzrost, co przyczyniło się do 4.8% wzrostu łącznego przeładunku Dalian Container Terminal Co., Ltd. do 2,695,849 TEU (1H2025: 2,572,124 TEU).
Delta Rzeki Jangcy
Łączny przeładunek w regionie Delty Rzeki Jangcy wzrósł o 3.6% r/r do 8,684,169 TEU (1H2025: 8,379,156 TEU), co stanowiło 10.8% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy w regionie zwiększył się o 6.2% r/r do 2,558,738 TEU (1H2025: 2,408,543 TEU), czyli 10.5% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy. Wuhan CSP Terminal Co., Ltd. („CSP Wuhan Terminal”) nadal wzmacniała swoją przewagę konkurencyjną jako węzeł transportu intermodalnego kolej–woda, jednocześnie rozbudowując sieć połączeń dowozowych na Jangcy, co przełożyło się na wzrost łącznego przeładunku o 34.6% r/r do 198,577 TEU (1H2025: 147,515 TEU).
Wybrzeże południowo-wschodnie i pozostałe
Łączny przeładunek w regionie Wybrzeża południowo-wschodniego i pozostałych obszarów spadł o 2.8% r/r do 2,704,696 TEU (1H2025: 2,783,306 TEU), co stanowiło 3.4% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy w regionie wzrósł o 3.0% r/r do 2,131,636 TEU (1H2025: 2,070,554 TEU), czyli 8.7% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy. Xiamen Ocean Gate Container Terminal Co., Ltd. nadal wzmacniała możliwości swojego terminala jako węzła, a dzięki wprowadzeniu nowych połączeń w pierwszym półroczu łączny przeładunek wzrósł o 6.8% r/r do 1,366,387 TEU (1H2025: 1,279,547 TEU).
Delta Perłowa
Łączny przeładunek w regionie Delty Perłowej wzrósł o 6.5% r/r do 15,577,680 TEU (1H2025: 14,633,421 TEU), co stanowiło 19.4% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy w regionie zwiększył się o 4.6% r/r do 4,237,042 TEU (1H2025: 4,052,292 TEU), czyli 17.3% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy. Wzrost popytu handlowego z rynków wschodzących, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, umożliwił Guangzhou South China Oceangate Container Terminal Company Limited skuteczne wprowadzenie kilku nowych tras żeglugowych, co przełożyło się na wzrost łącznego przeładunku o 7.4% r/r do 3,221,826 TEU (1H2025: 3,001,192 TEU).
Wybrzeże południowo-zachodnie
Łączny przeładunek w regionie Wybrzeża południowo-zachodniego spadł o 4.0% r/r do 4,569,124 TEU (1H2025: 4,758,500 TEU), co stanowiło 5.7% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy w regionie zmniejszył się o 1.2% r/r do 997,971 TEU (1H2025: 1,010,027 TEU), czyli 4.1% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy. Z powodu zmienności rynku i zmian w strukturze ładunków zarówno łączny przeładunek, jak i przeładunek udziałowy w regionie Wybrzeża południowo-zachodniego odnotowały spadek r/r.
Zagranica
Łączny przeładunek w terminalach zagranicznych wzrósł o 18.0% r/r do 21,137,830 TEU (1H2025: 17,905,846 TEU), co stanowiło 26.4% całkowitego przeładunku Grupy. Łączny przeładunek udziałowy w terminalach zagranicznych wzrósł o 12.4% r/r do 7,576,639 TEU (1H2025: 6,743,202 TEU), czyli 30.9% całkowitego przeładunku udziałowego Grupy.
Piraeus Container Terminal Single Member S.A. („Piraeus Terminal”), obsługiwany przez COSCO SHIPPING w największym porcie Grecji od 2009 roku jako kluczowa brama dla handlu Azja–Europa, odnotował spadek łącznego przeładunku o 2.9% r/r do 1,995,150 TEU (1H2025: 2,054,895 TEU) z powodu słabszego popytu na rynku śródziemnomorskim oraz niekorzystnych warunków pogodowych.
CSP Abu Dhabi Terminal L.L.C. („CSP Abu Dhabi Terminal”), zlokalizowany w porcie Khalifa w Abu Zabi, odnotował spadek łącznego przeładunku o 44.3% r/r do 442,977 TEU (1H2025: 795,758 TEU), pod wpływem napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
COSCO SHIPPING Ports Chancay PERU S.A. („CSP Chancay Terminal”), większościowo należący do Grupy terminal głębokowodny na północ od Limy, który rozpoczął działalność w listopadzie 2024 r. jako nowa brama na wybrzeżu Pacyfiku między Ameryką Południową a Azją, aktywnie rozwija korytarz transportowy, pogłębia synergie z operacjami dwumarkowymi spółki matki oraz stale udoskonala układ sieci połączeń. W pierwszej połowie roku terminal osiągnął sieć obejmującą trzy główne linie i pięć linii dowozowych, co dodatkowo wzmocniło jego regionalną łączność i przełożyło się na wzrost łącznego przeładunku o 68.2% r/r do 201,773 TEU (1H2025: 119,945 TEU).
Perspektywy
Od początku 2026 r., w obliczu dalszych głębokich zmian w globalnym otoczeniu gospodarczym i handlowym oraz rosnącej niepewności geopolitycznej, COSCO SHIPPING Ports konsekwentnie pozostaje zaangażowana w wysokiej jakości rozwój jako nadrzędny priorytet. Spółka systematycznie wzmacniała układ swoich kluczowych hubów i odporność globalnej sieci, w pełni wykorzystując synergie z COSCO SHIPPING Group oraz Ocean Alliance, sojuszem żeglugowym obejmującym COSCO SHIPPING Lines, francuskie CMA CGM oraz tajwańskie Evergreen. W pierwszej połowie roku łączny przeładunek Spółki oraz zysk przypadający akcjonariuszom utrzymały wzrost r/r, a jakość operacyjna i efektywność poprawiały się stopniowo.
Patrząc w przyszłość, instytucje międzynarodowe, w tym World Bank Group oraz International Monetary Fund, kolejno obniżały prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. World Bank zakłada, że globalny wzrost spowolni z 2.9% w 2025 r. do 2.5% w 2026 r., natomiast IMF obniżył swoją prognozę globalnego wzrostu na 2026 r. do 3%, wskazując na wpływ napięć na Bliskim Wschodzie. Zmiany w globalnym otoczeniu polityki handlowej oraz wahania cen energii wywarły pewną presję na wzrost handlu towarowego.
Na tym tle gospodarka Chin wykazała silną odporność. Według danych General Administration of Customs of China w pierwszej połowie roku łączna wartość importu i eksportu towarów osiągnęła RMB25.47 bln, co oznacza wzrost o 16.9% r/r. W tym eksporcie przypadało RMB14.73 bln, co oznacza wzrost o 13.4% r/r, a import wyniósł RMB10.74 bln, rosnąc o 22.1% r/r. Handel Chin z rynkami wschodzącymi, takimi jak ASEAN i Ameryka Łacińska, nadal się pogłębiał, a udział produktów o wyższej wartości dodanej, w tym pojazdów elektrycznych, baterii litowych i produktów fotowoltaicznych, systematycznie rósł. Spółka podała, że te tendencje zapewniły silne wsparcie dla rozwoju branży portowej.
W obliczu zwiększonej niepewności zewnętrznej Spółka powiedziała, że pozostanie skoncentrowana na kliencie i będzie nadal optymalizować alokację zasobów w swojej globalnej sieci terminali. Przyspieszy inwestycje na rynkach wschodzących, regionalnych i na rynkach państw trzecich, dążąc do uzyskiwania pakietów kontrolnych w strategicznych hubach, a jednocześnie obejmując mniejszościowe udziały w kluczowych portach bramowych, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe. Spółka poprawi także układ sieci głównej i dowozowej, aby osiągnąć wzajemnie połączony i skoordynowany rozwój w swoich terminalach. Przyspieszy rozwój parków logistycznych przyportowych oraz usług rozszerzenia łańcucha dostaw, budując zintegrowane synergie zasobów, by zapewnić klientom wydajne i wygodne rozwiązania w zakresie portowej logistyki i łańcucha dostaw.
Skupiając się na podstawowej działalności portowej, Spółka będzie nadal pogłębiać szczupłe operacje i zwiększać ogólną konkurencyjność. Umocni rozwój portów-hubów, podnosząc zdolności usługowe kluczowych węzłów, w tym CSP Wuhan Terminal, Piraeus Terminal, CSP Abu Dhabi Terminal oraz CSP Chancay Terminal. W odpowiedzi na ewoluującą sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie Spółka będzie ściśle monitorować rozwój wydarzeń, udoskonalać plany awaryjne i mechanizmy wymiany informacji oraz nadal optymalizować układy sieci dowozowych i wielomodalnych korytarzy logistycznych, aby zwiększyć odporność łańcucha dostaw. Pozwoli to oferować bardziej niezawodne usługi logistyczne w portach klientom regionalnym i skutecznie odpowiadać na wyzwania wynikające ze zmian zewnętrznych. W nowym układzie sojuszy żeglugowych, który wyłonił się po restrukturyzacji partnerstw liniowych na początku 2025 r., Spółka będzie wzmacniać swoją sieć połączeń poprzez ukierunkowany marketing, aktywnie reagować na zmiany rynkowe i korekty tras oraz nadal wprowadzać nowe połączenia i pozyskiwać dodatkowe zawinięcia. Poprzez poprawę jakości usług wzmocni swoją przewagę konkurencyjną i utrzyma stabilny wzrost podstawowej działalności.
W zakresie zielonego i niskoemisyjnego rozwoju Spółka poinformowała, że będzie aktywnie rozwijać nowe, wysokiej jakości siły wytwórcze w branży portowo-żeglugowej i przewodzić transformacji oraz modernizacji sektora. Będzie nadal rozwijać pełną automatyzację procesów w swoich terminalach, pogłębiać zastosowanie AI i innych technologii we wszystkich aspektach działalności portowej oraz przyspieszać cyfryzację, aby umożliwić łączność danych i synergię między systemami. Spółka rozszerzy także tradycyjną działalność przeładunkową o zintegrowane usługi logistyczne, aktywnie rozwijając ofertę „shipping + port + logistics”. Koncentrując się na budowie zielonych i niskoemisyjnych portów, będzie dalej rozwijać platformę zarządzania energią, zwiększać wykorzystanie czystej energii oraz aktywnie uczestniczyć w łańcuchu dostaw paliw ekologicznych, aby tworzyć pełnołańcuchowe produkty zielone i niskoemisyjne, wyznaczając standardy branżowe i budując nowe przewagi dla zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Cosco Shipping Ports