AktualnościKryptoSpadek opłat w Ethereum o 58% następuje w czasie, gdy podaż ETH rośnie

Spadek opłat w Ethereum o 58% następuje w czasie, gdy podaż ETH rośnie

Autor: Coindoo·

Najważniejsze informacje

  • •Główna sieć Ethereum przetworzyła 659 milionów transakcji od stycznia do października, o 54% więcej niż w tym samym okresie 2025 roku.
  • •Łączne opłaty w głównej sieci spadły o 57,9% do 67 665 ETH, a mediana kosztu transakcji obniżyła się z 35 centów do 3,5 centa.
  • •Podaż ETH wzrosła w tym roku o około 842 000 monet, ponieważ spalanie opłat pokrywa obecnie mniej niż 3% dziennej emisji.
  • •Sieci warstwy 2 obsługiwały średnio 23,3 miliona transakcji dziennie, około dziesięciokrotność głównej sieci, a wolumen stablecoinów w głównej sieci wzrósł o 61% do 25,8 biliona dolarów.
  • •Aktualizacja Glamsterdam, spodziewana na początku 2027 roku, ma wspierać limit 200 milionów gas, w porównaniu z obecnymi 60 milionami, co może jeszcze obniżyć opłaty.
Spadek opłat w Ethereum o 58% następuje w czasie, gdy podaż ETH rośnie

Kluczowe dane

  • Liczba dziennych transakcji w głównej sieci Ethereum wzrosła o 54% do 2,17 miliona.
  • Mediana opłaty wyniosła średnio 3,5 centa, w porównaniu z 35 centami wcześniej.
  • Łączne opłaty płacone w ETH spadły o 58%.
  • Podaż ETH wzrosła o około 842 000 monet.

Dane dotyczące aktywności i kosztów pochodzą z raportu State of the Ledger organizacji Ethereum Institutional, opublikowanego 5 listopada. Sumy opłat i podaży to własne obliczenia Coindoo na podstawie danych Coin Metrics.

Bardziej obciążona sieć wygenerowała o 93 000 ETH mniej w opłatach

Ethereum Institutional to organizacja non-profit założona w tym roku, finansowana podstawowo przez spółki skarbowe ETH BitMine i SharpLink, współzałożyciela Ethereum Josepha Lubina oraz Mihai Alisie. Organizacja zaznacza, że jej raport nie występuje w imieniu Ethereum Foundation.

Według raportu główna sieć Ethereum obsługiwała średnio 2,17 miliona transakcji dziennie od stycznia do października, o 54% więcej niż w tych samych miesiącach 2025 roku. W tym samym okresie średnia dzienna mediana opłaty spadła z 35 centów do 3,5 centa.

Coindoo zsumował dzienne dane Coin Metrics dotyczące transakcji i łącznych opłat za te same dziesięciomiesięczne okresy w obu latach. Główna sieć przetworzyła 659 milionów transakcji, w porównaniu z 426,8 miliona, co potwierdza dane raportu o wzroście. Łączne opłaty, w tym kwoty spalone, obniżyły się ze 160 676 ETH do 67 665 ETH. Oznacza to spadek o 57,9%, czyli około 93 000 ETH.

Spadek był jeszcze większy w przeliczeniu na transakcję. Średnia transakcja płaciła około 0,00038 ETH opłat w 2025 roku i około 0,00010 ETH w tym roku, co stanowi spadek o około 73%. Wzrost wolumenu o 54% nie zrekompensował opłaty za transakcję niższej o niemal trzy czwarte. Podobna rozbieżność między aktywnością a przychodami pojawiła się w trzecim kwartale Robinhood, Coinbase i Circle, jak wcześniej relacjonował Coindoo.

Wskaźnik 90% w raporcie mierzy węższą wielkość: koszt w dolarach typowej transakcji według mediany.

Przepustowość blockspace przewyższyła popyt

Zgodnie z EIP-1559 każdy blok ma cel gas ustawiony na połowie swojego limitu gas, przy czym gas jest jednostką mierzącą obliczenia transakcji. Opłata bazowa rośnie, gdy bloki działają powyżej tego celu, i spada, gdy działają poniżej.

Bloki Ethereum mają obecnie limit 60 milionów gas, dwukrotnie więcej niż limit 30 milionów w 2024 roku. Według Ethereum Institutional bloki działają blisko swojego celu. Gdy bloki pozostają na celu, opłata bazowa nie podlega presji wzrostowej. Dane z ultrasound.money wskazują, że średnia opłata bazowa wyniosła 0,27 gwei (jedna miliardowa ETH) w 2026 roku do połowy października, w porównaniu z 2,00 gwei w całym 2025 roku.

Rollupy – osobne sieci, które wykonują transakcje i publikują swoje dane z powrotem w głównej sieci – stanowią kolejne ujście dla aktywności transakcyjnej. Od aktualizacji Dencun w marcu 2024 roku rollupy publikują dane w blobach, osobnej przestrzeni z własnym rynkiem opłat zgodnie z EIP-4844. Jak podaje raport, powołując się na strawmap Ethereum Foundation, Fusaka zwiększył cel blob z sześciu do 14 na blok, a maksimum z dziewięciu do 21. Fusaka został aktywowany w grudniu 2025 roku.

Sieci warstwy 2 obsługiwały średnio 23,3 miliona transakcji dziennie w tym roku, co oznacza wzrost o 18% i około dziesięciokrotność liczby transakcji głównej sieci. W 30 dniach do 2 listopada Base prowadził z 8,3 miliona transakcji dziennie, a za nim plasował się Robinhood Chain z 6,9 miliona.

Mimo tej aktywności opłaty za bloby spaliły relatywnie niewiele ETH. Według ultrasound.money opłaty za bloby zniszczyły łącznie około 4 700 ETH od marca 2024 roku.

Tylko spalona część równoważy emisję

Łączne opłaty i spalone ETH to różne wielkości. Zgodnie z mechanizmem opłat spalana jest opłata bazowa, podczas gdy napiwki dodawane przez użytkowników trafiają do walidatorów, więc tylko spalona część równoważy nową emisję ETH. Dokumentacja opłat Ethereum opisuje, jak płatność jest rozdzielana.

Spalanie pokrywa mniej niż 3% emisji

Po Merge we wrześniu 2022 roku teza „ultrasound money” Ethereum zakładała, że spalanie ETH przewyższy emisję i zmniejszy podaż. Podaż rzeczywiście spadała przez około 18 miesięcy, od października 2022 do kwietnia 2024 roku, według ultrasound.money.

Marzec 2024 był ostatnim miesiącem spadku podaży. To również miesiąc, w którym Dencun przeniósł dane rollupów do blobów. Podaż Ethereum wróciła powyżej poziomu z dnia Merge w lutym 2025 roku.

Seria podaży Coin Metrics pokazuje, że wzrost trwał również w tym roku. Podaż wzrosła z około 121,34 miliona ETH 31 grudnia 2025 roku do 122,18 miliona ETH 31 października 2026 roku. To wzrost o około 842 000 ETH, czyli 0,7%.

Tempo przyspieszyło. Według miesięcznych danych ultrasound.money netto przyrosty od stycznia do września sięgnęły 751 838 ETH, o około 20% więcej niż 628 472 ETH dodane w tych samych miesiącach 2025 roku.

Dwie dzienne liczby ilustrują różnicę między emisją a spalaniem. W ciągu 30 dni do 18 października walidatorzy otrzymywali około 2 966 nowych ETH dziennie. Całkowite spalanie w tym samym 30-dniowym okresie wyniosło 2 417 ETH, mniej niż 3% wyemitowanego ETH.

Zmiana netto podaży ETH według lat kalendarzowych

  • 2023: −343 945 ETH (−0,29%)
  • 2024: +288 473 ETH (+0,24%)
  • 2025: +866 413 ETH (+0,72%)
  • 2026*: +804 368 ETH (+0,66%)

Kolor turkusowy oznacza kurczącą się podaż, a bursztynowy rosnącą. Lata liczone są od 1 stycznia do 1 stycznia; *2026 obejmuje okres do 18 października. Źródło: ultrasound.money.

Staking zamienia wzrost podaży w transfer

Zastawione ETH osiągnęło 44,2 miliona 31 października, w porównaniu z 33,3 miliona rok wcześniej, według Ethereum Institutional, które bazuje na danych Token Terminal. Jako udział w podaży krążącej staking wzrósł z 27,6% do 36,1%. Około o jedną trzecią więcej ETH wspiera obecnie konsensus sieci.

Każda dodatkowa zastawiona moneta zmniejsza nagrodę przypadającą pozostałym. Zgodnie z zasadami nagród Ethereum łączna emisja rośnie wraz z pierwiastkiem kwadratowym z ilości zastawionego ETH. Większa pula stakingu oznacza więc więcej nowego ETH ogółem, ale niższy zwrot na monetę.

Obecna 30-dniowa stawa wynosi około 1,08 miliona ETH rocznie. Rozłożone na około 43,8 miliona zastawionego ETH według danych ultrasound.money, daje stakerom blisko 2,5% rocznie. Wartość ta nie obejmuje napiwków, maksymalnej wartości wydobywalnej (MEV) ani prowizji operatorów.

To sprawia, że wzrost podaży w tym roku stanowi redystrybucję między dwiema grupami posiadaczy. Udział stakera w całym ETH rośnie o około 1,7 punktu procentowego rocznie, co odpowiada yieldowi minus wzrost podaży. Posiadacz, który nie stake'uje, widzi, jak jego udział maleje mniej więcej w tempie wzrostu podaży, które wyniosło 0,82% w ciągu 365 dni do 19 października. Opłaty użytkowników robią obecnie niewiele, aby zrównoważyć tę zmianę.

Transfery stablecoinów rosły na tańszym blockspace

Stablecoiny przeniosły 25,8 biliona dolarów (25,8 tryliona) przez główną sieć Ethereum od stycznia do października, o 61% więcej niż rok wcześniej, według raportu. Liczba transferów wzrosła 2,5-krotnie do 463 milionów.

Te transfery rosły w tym samym okresie, w którym łączne opłaty spadły o więcej niż połowę. Ekspansja aktywności stablecoinów odbyła się więc na tańszym blockspace i nie odbudowała bazy opłat.

Wolumen z nagłówka wymaga dwóch korekt. Transfery skokowo rosną na koniec każdego kwartału, więc porównania są najbardziej sensowne dla okresów odpowiadających sobie. Wolumen brutto obejmuje też aktywność botów i transfery wewnętrzne. Analityka onchain Visa odfiltrowuje te aktywności; według tego miernika wolumen stablecoinów w głównej sieci wzrósł o około 50% w roku do 30 września. Ten okres różni się od pomiaru raportu obejmującego styczeń–październik.

Argument za tanimi opłatami i wskaźnik, który warto obserwować

Ethereum Institutional wyciąga z tych samych danych inny wniosek. Przy opłatach w głównej sieci liczonych w kilku centach i więcej niż jednej trzeciej ETH zastawionej raport argumentuje, że kontrola kont i poufność zasługują obecnie na co najmniej tyle samo uwagi ze strony instytucji, co przepustowość i opłaty.

Niskie opłaty są również jawnym celem roadmapy Ethereum Foundation. Roadmapa zakłada główną sieć zdolną obsłużyć 1 miliard gas na sekundę oraz przepustowość danych warstwy 2 zaprojektowaną tak, by utrzymać niskie koszty rollupów. Projekt opiera się na popycie na ETH jako kolateralizację stakingową, kolateralizację zdecentralizowanych finansów i pieniądz rozliczeniowy, a nie na wysokich opłatach transakcyjnych.

Następna aktualizacja doda więcej przepustowości. Ethereum Institutional oczekuje Glamsterdam na początku 2027 roku, choć żadna data nie została potwierdzona. Aktualizacja ma wspierać proponowany limit 200 milionów gas, w porównaniu z obecnymi 60 milionami. Raport zauważa, że większa przepustowość może wywierać dalszą presję spadkową na ceny gas.

Ethereum Foundation odłożyła fork testnetu Hoodi 22 października, aby zbadać jedną zmianę repricingu, i nie ogłosiła nowej daty. Testnety takie jak Hoodi to miejsce, gdzie proponowane zmiany są przechodzone przed wdrożeniem w głównej sieci. Opóźnienie zostało omówione w ogłoszeniu Ethereum Foundation.

Opłata bazowa to liczba, która zweryfikuje każdą z tych interpretacji danych. Według szacunków Ultrasound.money punkt progu opłacalności – w którym spalone ETH równałyby emisji przy obecnym zużyciu gas – wynosi około 13,6 gwei. Średnia 30-dniowa to około 0,37 gwei, ponad 35 razy mniej.

Do czasu aktywacji Glamsterdam kluczowym miernikiem pozostaje miesięczna zmiana netto podaży. W每一个 pełnym miesiącu 2026 roku mieściła się w przedziale od około 74 000 do 90 000 ETH i pokazuje, czy popyt na blockspace domyka lukę z emisją, czy przepustowość nadal wyprzedza popyt.

Źródło: Coindoo.