AktualnościKryptoDeFi w liczbach 2026: wartość zablokowana (TVL), wolumen DEX i straty po hakach

DeFi w liczbach 2026: wartość zablokowana (TVL), wolumen DEX i straty po hakach

Autor: Coincentral·

Najważniejsze informacje

  • •Całkowita wartość zablokowana w DeFi osiągnęła 96,3 mld USD 22 września 2026 r., odbijając o około 41% od dołka z 1 lipca (68,2 mld USD), ale pozostając o 45,7% poniżej rekordowych 177,5 mld USD z listopada 2021 r.
  • •Ethereum trzyma 56,4% całej wartości DeFi, Lido przewodzi protokołom z 25,998 mld USD, a liquid staking (58,59 mld USD) stał się największą aktywnością sektora, wyprzedzając pożyczanie (55,73 mld USD).
  • •Zdecentralizowane giełdy obróciły 2,24 bln USD w 2026 r. do 23 września, a udział DEX w wolumenie spot względem giełd scentralizowanych wynosi 22–27% w zależności od dostawcy danych.
  • •Stablecoiny osiągnęły łączną kapitalizację około 305 mld USD, około 3,2 razy więcej niż TVL DeFi, przy czym USDT od Tether stanowi 60,08% podaży.
  • •Straty bezpieczeństwa spadły w pierwszej połowie 2026 r. — TRM Labs odnotowała 972 mln USD w 207 hakerstwach wobec 2,3 mld USD w 83 rok wcześniej — choć pojedyncze zdarzenia, takie jak kompromitacja Kelp DAO o wartości 291 mln USD, nadal dominowały w sumach.
DeFi w liczbach 2026: wartość zablokowana (TVL), wolumen DEX i straty po hakach

Zdecentralizowane finanse (DeFi) pozwalają pożyczać, pożyczać środki, handlować i zarabiać odsetki za pośrednictwem oprogramowania, a nie banku. Według DefiLlama 21 września 2026 r. w protokołach DeFi było zablokowane 93,9 mld USD, a dzień później 96,3 mld USD. Ten poziom jest o 45,7% niższy od szczytu z listopada 2021 r. (177,5 mld USD) i stanowi około 3,3% kryptorynku wartego 2,96 bln USD.

Niniejszy przegląd opiera się na danych DefiLlama, CertiK, TRM Labs, Chainalysis oraz kilku firm badawczych. Każda liczba jest podana z datą i źródłem, ponieważ dane w tej branży zmieniają się codziennie, a dostawcy często liczą różne rzeczy.

Ile wartości jest zablokowanych w DeFi?

Całkowita wartość zablokowana (TVL) to dolarowa wartość aktywów zdeponowanych w protokołach DeFi i pozostaje najpowszechniej stosowanym miernikiem wielkości sektora. DefiLlama śledziła 21 września 2026 r. 6 572 protokoły.

Historyczny łuk jest dobrze zarysowany. TVL osiągnął rekordowe 177,49 mld USD 9 listopada 2021 r., spadł do minimum 36,03 mld USD 13 października 2023 r., a następnie wzrósł do 171,06 mld USD 7 października 2025 r., zbliżając się do starego rekordu.

Rok 2026 przyniósł gwałtowny zwrot. TVL wynosił około 127,3 mld USD w styczniu, spadł do 68,2 mld USD 1 lipca, a następnie wzrósł o około 41% do 96,3 mld USD 22 września.

Maj 2026 potwierdza tę samą ścieżkę. CoinLaw podał 18 czerwca 71,77 mld USD w 453 sieciach, o 37,3% mniej niż 1 stycznia i o 34,6% mniej rok wcześniej, odnotowując też roczne minimum 69,4 mld USD 7 czerwca. Niewielkie rozbieżności między źródłami wynają z różnych dni pomiarów, ale kierunek jest w każdym zbiorze danych ten sam: gwałtowny spadek w pierwszej połowie 2026 r. i częściowe odbicie od lipca.

Dlaczego TVL porusza się wraz z cenami tokenów

TVL jest mierzony w dolarach, więc gdy ceny tokenów spadają, TVL również spada — nawet jeśli nikt nic nie wypłaca. To czyni ten wskaźnik częściowo wykresem cen. W okresie, gdy całkowity TVL DeFi spadł o 43,7%, ether stracił 41,3%, z 4 687 USD do 2 753 USD, a oba moved niemal razem. TVL samej sieci Ethereum jest w ujęciu dolarowym niższy o 49,3% od listopada 2021 r.
Oznacza to, że duża część spadków widocznych na wykresach TVL odzwierciedla niższe ceny, a nie tylko odpływ kapitału z sektora — warto o tym pamiętać, porównując TVL między różnymi datami.

Istnieje drugie ograniczenie. Bank Rozliczeń Międzynarodowych próbował samodzielnie odtworzyć TVL dla 400 protokołów i dopasował opublikowaną wartość tylko dla 46,5% z nich, a około jeden na dziesięć protokołów opiera się na danych off-chain, których nie można zweryfikować. TVL to najlepsza liczba, jaką ma branża, ale nie jest liczbą audytowaną.

TVL DeFi według blockchainów

Ethereum trzyma zdecydowanie najwięcej wartości DeFi. DefiLlama wykazała 21 września 2026 r. 52,742 mld USD na Ethereum, z Solaną na drugim miejscu (6,211 mld USD) i Base na trzecim (5,903 mld USD). Drugi pomiar DefiLlama z 22 września wykazał Ethereum na poziomie 54,42 mld USD, czyli 56,4% całego TVL, przy czym pięć największych sieci miało 81,7%. Udział Ethereum w czerwcu wynosił 53,1%, więc jego przewaga wzrosła.

Tak duże skoncentrowanie oznacza, że sektorowe sumy cytowane w tym artykule poruszają się głównie wraz z depozytami i wypłatami na samym Ethereum, więc dane na poziomie sieci są równie ważne do śledzenia jak agregat.

W ciągu miesiąca do 21 września Ethereum zyskało 11,17%, Solana wzrosła o 16,23%, a Base o 12,49%, podczas gdy Hyperliquid L1 spadł o 4,66%. Robinhood Chain odnotował największy miesięczny skok, o 77,81% do 999,62 mln USD. Tron trzyma 5,62 mld USD w zaledwie 67 protokołach, podczas gdy Ethereum obsługuje 2 014.

Największe protokoły i kategorie DeFi

Lido przewodzi rankingowi protokołów z TVL wynoszącym 25,998 mld USD, za nim Aave z 19,187 mld USD i Morpho z 10,728 mld USD. Tam, gdzie DefiLlama wskazuje kategorię, protokoły liquid stakingu i pożyczkowe zajmują pięć z dziesięciu pierwszych miejsc. Ethena odnotowała najszybszy wzrost miesięczny w pierwszej dziesiątce, o 20,80%, podczas gdy Spark spadł o 7,19%, a Sky o 1,43%.

Nowszą grupą są kuratorzy ryzyka — firmyalające zasady pożyczania dla puli środków. DefiLlama wskazuje 10,26 mld USD zarządzanych przez 86 takich podmiotów, około 10,6% całego TVL DeFi. Steakhouse Financial zarządza 3,11 mld USD, Sentora 2,70 mld USD, a Gauntlet 1,64 mld USD, co oznacza, że wiele decyzji pożyczkowych znajduje się w rękach niewielkiej grupy.

Tokenizowane aktywa świata rzeczywistego również rosną. DefiLlama śledziła 21 września 29,852 mld USD aktywnych aktywów RWA pod zarządzaniem. W czerwcu TVL RWA wynosił 26,01 mld USD, z czołowa pozycją Circle USYC (3,07 mld USD) i BlackRock BUIDL (3,03 mld USD). Dwie największe pozycje należą do emitenta stablecoinów i tradycyjnego zarządcy aktywów, co pokazuje, gdzie dotychczas skoncentrowała się emisja tokenizowanych aktywów.

Sumy kategorii zależą od daty i od tego, jak dana witryna grupuje protokoły. W czerwcu CoinLaw rankował mosty na pierwszym miejscu z 45,38 mld USD, przed pożyczaniem z 36,50 mld USD. Te dane najlepiej traktować jako szacunki.

Pożyczanie i liquid staking

Liquid staking jest obecnie największą aktywnością w DeFi pod względem wartości, z 58,59 mld USD w 295 protokołach. Protokoły pożyczkowe trzymają 55,73 mld USD wpłaconych środków w 646 protokołach.

Lido stanowi 45,9% liquid stakingu, Binance staked ETH ma 17,5%, a ether.fi 8,8%. Własne API Lido pokazuje 9 760 387 ETH postawionych przez 627 394 posiadaczy przy zwrocie 2,21%. W całym Ethereum postawiono około 43,7 mln ETH, czyli około 35,8% podaży, zarabiając około 2,6% rocznie.

W pożyczaniu 30,99 mld USD z 55,73 mld USD wpłaconych środków jest pożyczone, co daje wskaźnik wykorzystania 55,6%. Aave V3 trzyma 18,67 mld USD, Morpho Blue 11,02 mld USD, a SparkLend 5,80 mld USD. Segment jest skoncentrowany: w czerwcu pięć największych protokołów pożyczkowych miało około 75% TVL pożyczkowego, a sam Aave V3 około 33%; według Mordor Intelligence dziesięć największych protokołów pożyczkowych trzyma 89% TVL w tym segmencie.

Wolumen obrotu na DEX

Zdecentralizowane giełdy (DEX) pozwalają wymieniać tokeny bezpośrednio z portfeli. Obróciły one 4,91 bln USD w 2025 r. i 2,24 bln USD w 2026 r. do 23 września, a całkowity wolumen DEX od zawsze wynosi 14,01 bln USD. Wolumen roczny wynosił 1,86 bln USD w 2021 r. i 0,90 bln USD w 2023 r. Wolumen miesięczny spadł z około 409 mld USD w 2025 r. do około 256 mld USD w 2026 r., co oznacza spadek o około 37%.

21 września DEX obsłużyły 8,348 mld USD w 24 godziny i 63,042 mld USD w siedem dni. W serwisach perpetual futures wykonano 16,181 mld USD dziennie i 155,319 mld USD w siedem dni, co oznacza wzrost o 20,91% tygodniowo.

Uniswap znacząco przewodzi: jego pule V3 i V4 obróciły 90,1 mld USD w 30 dni, przed PancakeSwap (19,6 mld USD), PumpSwap (18,4 mld USD) i Aerodrome (12,9 mld USD).

Czy udział DEX w handlu jest rekordowy?

Stunek DEX do CEX to przybliżony miernik tego, jaka część handlu spot odbywa się on-chain, a nie za pośrednictwem pośredników, co czyni go jednym z najjaśniejszych wskaźników wpływu DeFi na szerszą aktywność handlową.

Źródła się różnią. Jeden z pomiarów wykazał 27,1% wolumenu spot na DEX względem giełd scentralizowanych — rekordowy poziom, wzrost z około 7,5% w marcu 2023 r. — podczas gdy dashboard DefiLlama pokazywał 22,38% 21 września. The Defiant podał 24,14% dla lipca 2026 r. na podstawie danych The Block — najwyższy poziom od rozpoczęcia serii w 2019 r. — i odnotował, że wskaźnik był poniżej 10% przez większość 2024 r. oraz między 18% a 21% w pierwszej połowie 2026 r. Własny raport The Block z sierpnia 2025 r. wykazał 27,9% dla czerwca 2025 r. i 23,3% dla lipca 2025 r.

Czy lipiec 2026 r. jest rekordem, zależy zatem od użytej serii danych. Jasne jest, że DEX mają większy udział w mniejszym rynku niż w 2025 r.

Podaż stablecoinów

Stablecoiny to tokeny powiązane z dolarem amerykańskim. DefiLlama pokazała kapitalizację rynkową 305,104 mld USD 21 września 2026 r., wzrost o 0,74% w 30 dni, przy czym USDT od Tether ma 60,08% całości. Inny pomiar wykazał rynek o wartości 314,2 mld USD w 427 monetach, z Tether i Circle łącznie na 82,4%. Rozbieżność wynika z różnych dat i różnych list monet.

USDT wynosi 183,308 mld USD, a USDC 74,428 mld USD. Sky Dollar jest trzeci z 6,538 mld USD, a USDe od Ethena wzrósł o 18,72% w miesiącu do 4,877 mld USD. Ethereum przenosi 147,027 mld USD w stablecoinach, a Tron 94,452 mld USD, a dane samego Tether pokazują, że 50,4% USDT znajduje się na Tron, a 47,3% na Ethereum. Podaż stablecoinów Tron jest około 17 razy większa niż jego TVL DeFi wynoszący 5,62 mld USD, a w całym rynku stablecoiny stanowią około 3,2 razy całkowity TVL DeFi. Raport CoinLaw z czerwca mówi, że większość podaży stablecoinów krąży poza protokołami DeFi, co sprawia, że dane o stablecoinach są miarą płynności powiązanej z dolarem w całym rynku, a nie statystyką DeFi, i wyjaśnia, dlaczego są śledzone oddzielnie od TVL.

Dane o opłatach wskazują to samo. DefiLlama pokazuje 23,93 mld USD opłat zarobionych w ekosystemie w ciągu 12 miesięcy, a dwoma największymi zarabiającymi są Tether i Circle, które czerpią dochód z rezerw stojących za ich monetami. BIS szacuje 28 bln USD wolumenu transakcji stablecoinami w 2025 r. przy kapitalizacji bliskiej 320 mld USD, choć boty zawyżają takie wolumeny, więc te dane należy czytać ostrożnie.

Haki i straty w DeFi

DefiLlama odnotowała 1,84 mld USD skradzione w 274 incydentach w 2026 r. do 22 września, z czego protokoły DeFi stanowią 1,17 mld USD w 198 incydentach. To 64% pieniędzy i 72% incydentów.

CertiK odnotowała 1 315 676 432 USD strat w 344 incydentach Web3 w pierwszej połowie 2026 r., a jego zakres obejmuje wszystkie zdarzenia bezpieczeństwa Web3, nie tylko DeFi. W pierwszej połowie 2025 r. stratyiosły 2 473 576 952 USD w 345 incydentach, a haker na Bybit o wartości 1,45 mld USD stanowił 58,7% całości 2025 r. CertiK mówi, że straty pierwszej połowy 2026 r. są o około 28% wyższe po wyłączeniu Bybita.

Dwa wydarzenia z kwietnia 2026 r. przewodziły liście: kompromitacja RPC Kelp DAO kosztowała 291 mln USD, a naruszenie Drift Protocol 285 mln USD — łącznie stanowiły prawie 44% strat pierwszej połowy. Ethereum odnotowało 153 incydenty i straty 522 814 367 USD, a Solana straciła 315 069 960 USD, głównie z powodu exploita Drift. Zamrożone i zwrócone środki wyniosły łącznie 115 311 507 USD, co daje skorygowane straty 1 200 364 925 USD i medianę straty na incydent 138 703 USD. Kompromitacje portfeli i phishing spowodowały znacznie większe straty dolarowe niż błędy w kodzie, mimo że błędy w kodzie były najczęstszym typem incydentu.

Czy trend się poprawia?

TRM Labs odnotowała 207 hakerstw na 972 mln USD w pierwszej połowie 2026 r. wobec 83 hakerstw na 2,3 mld USD w pierwszej połowie 2025 r. Incydentów było więcej, ale straty pieniężne były znacznie mniejsze. Przegląd Immunefi za lata 2020–2025 pokazuje spadek strat z exploitów o 74% względem szczytu z 2022 r., a mediana straty na exploit spadła z 6 mln USD do 1,5 mln USD. Chainalysis oszacowała całkowite skradzione środki w 2025 r. na ponad 3,4 mld USD, powiązała 2,02 mld USD z aktorami powiązanymi z Koreą Północną i stwierdziła, że to usługi scentralizowane, a nie DeFi, poniosły większość największych strat.

Wielkość rynku DeFi i prognozy

TVL mierzy trzymane środki, a raporty o wielkości rynku mierzą coś innego — zazwyczaj przychody według własnego zakresu każdej firmy. Dlatego szacunki tak bardzo się różnią.

Precedence Research szacuje rynek DeFi na 49,77 mld USD w 2026 r., w porównaniu z 32,36 mld USD w 2025 r., i prognozuje 1 976,09 mld USD do 2035 r., przy rocznym wzroście 50,86%. Fortune Business Insights stosuje szerszą definicję, szacując rynek na 107,94 mld USD w 2026 r. i prognozując 695,44 mld USD do 2034 r. przy 26,20% rocznie. Mordor Intelligence szacuje 238,54 mld USD w 2026 r. i 770,56 mld USD do 2031 r., przy 26,43% rocznie. Te sumy nie są trzema spojrzeniami na jedną liczbę. Strona DeFi Statisty ukrywa większość danych za paywallem, więc nie zostały tu wykorzystane.

Regiony i segmenty

Według Fortune Ameryka Północna stanowiła 46,46 mld USD, czyli 53,70% jej rynku w 2025 r., a prognoza na 2026 r. to 56,31 mld USD. Precedence szacuje USA na 8,98 mld USD w 2025 r., ze wzrostem do 560,05 mld USD do 2035 r. Mordor daje Ameryce Północnej 42,78% udziału w 2025 r. i oczekuje, że region Azji i Pacyfiku będzie rósł najszybciej, o 31,89% rocznie do 2031 r.

Według segmentu Mordor mówi, że protokoły pożyczkowe i zaciągania pożyczek miały 27,33% rynku w 2025 r., a tokenizowane platformy RWA mają rosnać o 39,72% rocznie. Użytkownicy detaliczni stanowili 62,12% rynku, a udział użytkowników instytucjonalnych ma rosnać o 32,55% rocznie.

Ilu ludzi korzysta z DeFi?

Nikt nie może podać dokładnej liczby użytkowników DeFi. Jedna osoba może prowadzić wiele adresów portfeli, a boty miliony więcej, więc adresy to nie ludzie. a16z szacuje 40–70 mln prawdziwie aktywnych użytkowników krypto przy 181 mln miesięcznie aktywnych adresów, a własna praca firmy wykazała, że tylko niewielka część adresów odpowiada odrębnym osobom. Użytkownicy DeFi są podzbiorem tej grupy, ale wielkość tego podzbioru nie jest mierzona. Każda strona podająca jedną dokładną liczbę użytkowników DeFi prawdopodobnie zgaduje.

Co pokazują dane DeFi

DeFi pod koniec 2026 r. trzyma około 96 mld USD, znacznie poniżej szczytów z 2021 i 2025 r. Ethereum trzyma ponad połowę, a liquid staking jest obecnie większy niż pożyczanie. DEX mają rekordowy lub bliski rekordowy udział w handlu spot, mimo że ich wolumen spadł. Stablecoiny są około trzykrotnie większe od TVL DeFi, a dominują w nich dwaj emitenci. Straty po hakach w pierwszej połowie 2026 r. były niższe niż rok wcześniej, choć pojedyncze duże wydarzenia nadal kształtują sumy. Szacunki wielkości rynku wahają się od 49,77 mld USD do 238,54 mld USD, więc źródło zawsze ma znaczenie. Każdą liczbę podawaj z jej datą.

Żadne z powyższego nie stanowi prognozy. Dla czytelników śledzących sektor wskaźnikami do obserwacji są: odbicie TVL, które rozpoczęło się w lipcu, udział DEX w wolumenie spot, podaż stablecoinów, aktywa RWA pod zarządzaniem oraz okresowe zestawienia bezpieczeństwa od CertiK, TRM Labs i Chainalysis — wszystkie aktualizowane na publicznych dashboardach wymienionych w źródłach.

Źródła

  • DefiLlama
  • DefiLlama Stablecoins
  • CoinGecko
  • CoinLaw
  • Statista Market Insights: DeFi
  • Precedence Research: Rynek zdecentralizowanych finansów
  • Fortune Business Insights: Rynek technologii zdecentralizowanych finansów
  • Mordor Intelligence: Rynek DeFi
  • CertiK: Raport Hack3D H1 2026
  • TRM Labs
  • Chainalysis
  • Immunefi
  • Bank Rozliczeń Międzynarodowych
  • a16z State of Crypto
  • The Block
  • The Defiant
  • Lido
  • ultrasound.money
  • Oryginalny raport: DeFi Statistics 2026 – CoinCentral