Akcje ChargePoint (CHPT) skoczyły o 18% przed sesją po zaskakująco dobrych wynikach za II kwartał
Najważniejsze informacje
- •Przychody ChargePoint za II kwartał roku obrotowego 2027 w wysokości 116,1 mln USD wzrosły o 18% rok do roku i przebiły konsensus analityków na poziomie około 105 mln USD.
- •Skorygowana strata EBITDA zmniejszyła się do 4,8 mln USD, co oznacza poprawę o około 78% rok do roku i znacznie lepszy wynik niż szacowana strata 16,4 mln USD.
- •Marża brutto non-GAAP osiągnęła 38%, wzrastając o 500 punktów bazowych rok do roku, choć obejmuje jednorazowy zwrot ceł w wysokości 4,2 mln USD, po którego wyłączeniu wynik wynosi bliżej 35%.
- •Zarząd przewidział przychody za III kwartał w przedziale 105–115 mln USD, nieco poniżej poprzedniego kwartału, ale ogólnie zgodnie z oczekiwaniami analityków na poziomie około 109 mln USD.
- •Mimo przedsesyjnego skoku o 18,3% do 6,14 USD CHPT pozostaje w dół o ponad 51% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i znacznie poniżej maksimum z 52 tygodni wynoszącego 12,61 USD.

ChargePoint Holdings (NYSE: CHPT), jeden z największych operatorów sieci ładowania pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej i Europie, zanotował wzrost akcji o 18,3% do 6,14 USD w obrocie przedsesyjnym w czwartek, 3 września, wobec poprzedniego zamknięcia na poziomie 5,19 USD, po opublikowaniu wyników za II kwartał roku obrotowego 2027, które przebiły oczekiwania Wall Street zarówno pod względem przychodów, jak i zysków. Dla kontekstu: ChargePoint sprzedaje sprzęt do ładowania wraz z powtarzalnym oprogramowaniem i usługami dla klientów komercyjnych, flotowych i mieszkaniowych, więc trendy przychodowe w segmencie ładowania sieciowego są kluczowym wskaźnikiem popytu na adopcję pojazdów elektrycznych wśród firm i kierowców.
Wyniki za II kwartał
Za kwartał zakończony 31 lipca 2026 r. ChargePoint osiągnął przychody w wysokości 116 mln USD (116,1 mln USD), co oznacza wzrost o 18% rok do roku i przewyższa konsensus analityków na poziomie około 105 mln USD.
Jeśli chodzi o dolną linię, firma zaraportowała skorygowaną stratę na akcję w wysokości 1,35 USD, bijąc prognozowaną stratę 1,60 USD o 0,25 USD.
Skorygowany EBITDA non-GAAP wyniósł stratę 4,8 mln USD, co jest znacznie lepszym rezultatem niż szacowana strata 16,4 mln USD i oznacza poprawę o 78% rok do roku. Firma wskazała również skorygowaną stratę EBITDA na poziomie około 5 mln USD za kwartał.
CHARGEPOINT $CHPT Q2'27 EARNINGS HIGHLIGHTS
🔹 Revenue: $116.1M (Est. $105M) 🟢; +18% YoY
🔹 Non-GAAP Adj. EBITDA: -$4.8M (Est. -$16.4M) 🟢; -78% YoY
🔹 Non-GAAP Gross Margin: 38%; +500 bps YoY
Q3 Guide: 🔹 Revenue: $105M-$115M (Est. $109M) 🟡
— Wall St Engine (@wallstengine), September 2, 2026: https://x.com/wallstengine/status/2095241794732896755?ref_src=twsrc%5Etfw
Poprawa marży brutto
ChargePoint zaraportował marżę brutto non-GAAP na poziomie 38% za kwartał, co oznacza wzrost o 600 punktów bazowych względem I kwartału i o 500 punktów bazowych względiem II kwartału roku poprzedniego. Warto zaznaczyć, że wynik 38% obejmuje jednorazowy zwrot ceł w wysokości 4,2 mln USD; po jego wyłączeniu skorygowana marża brutto wynosi bliżej 35%.
Trend marży brutto był jednym z mocniejszych elementów raportu — marże przesunęły się z poziomów powyżej 30% w kierunku górnej granicy lat trzydziestoprocentowych w ostatnich kwartałach, co świadczy o postępie operacyjnym, choć rentowność wciąż pozostaje odległa. Sam zwrot ceł wpisuje się w szersze środowisko handlowe, w którym cła importowe na sprzęt do ładowania wywierały presję na koszty sprzętu w całej branży ładowania pojazdów elektrycznych, co czyni jednorazowe odzyskanie 4,2 mln USD istotnym, choć niepowtarzalnym czynnikiem.
Przed publikacją raportu ChargePoint odnotował w ciągu poprzednich 90 dni trzy pozytywne rewizje EPS i zero negatywnych, co ustawiło relatywnie korzystną poprzeczkę.
Prognoza na III kwartał
Zarząd przewidział przychody za III kwartał w przedziale od 105 mln do 115 mln USD. Jest to nieco poniżej wyniku II kwartału (116 mln USD), ale ogólnie w zgodzie z oczekiwaniami analityków na poziomie około 109 mln USD. Sekwencyjne obniżenie prognozy warto obserwować, ponieważ może odzwierciedlać harmonogram zamówień na sprzęt i wdrożeń projektów, które w branży infrastruktury ładowania mogą się zmieniać z kwartału na kwartał.
Wskaźnik kondycji finansowej ChargePoint w InvestingPro określany jest jako „weak performance” (słaba wydajność), co odzwierciedla trwające straty i profil spalania gotówki. Konkurenci Blink Charging i EVgo działają w tej samej przestrzeni ładowania pojazdów elektrycznych i stanowią najbliższe spółki porównywalne; sektor jako całość boryka się ze sceptycyzmem inwestorów co do tempa adopcji pojazdów elektrycznych i kapitałochłonności budowy sieci ładowania.
Kontekst giełdowy
Mimo dobrego kwartału CHPT pozostaje w dół o około 28% w ciągu ostatnich trzech miesięcy i o ponad 51% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nawet po przedsesyjnym wzroście do 6,14 USD akcje notowane są znacznie poniżej maksimum z 52 tygodni wynoszącego 12,61 USD. Ruchy przedsesyjne nie zawsze utrzymują się po rozpoczęciu regularnych notowań, więc skala wzrostu na otwarciu będzie pierwszą rzeczą, którą obserwować będą inwestorzy, a następnie to, czy zawężające się straty EBITDA utrzymają się w kolejnych kwartałach.
Szerszy rynek poruszał się w czwartek rano niewiele — S&P 500 był płaski, a Nasdaq nieznacznie niżej — co oznacza, że przedsesyjny ruch CHPT był w dużej mierze napędzony własnymi wynikami spółki.
Źródło: CoinCentral | Yahoo Finance