IREN haalt 82% van de omzet nog uit Bitcoin-mining, ondanks het vrijmaken van capaciteit voor de Microsoft AI-cloud
Belangrijkste punten
- •Bitcoin-mining genereerde $578,2 miljoen van de $707 miljoen fiscale jaaromzet 2026 van IREN, ongeveer 81,8%, waarbij AI Cloud Services $128,8 miljoen bijdroeg.
- •IREN boekte een afschrijving van $638,8 miljoen op niet-kasbasis, voornamelijk door het buitengebruik stellen van Bitcoin-miners om datacenterlocaties voor AI-workloads om te bouwen, en rapporteerde een nettoverschot van $702,6 miljoen.
- •Per 26 augustus had IREN $1 miljard aan operationele geannualiseerde run-rate omzet tegenover $4 miljard aan gecontracteerde ARR voor de capaciteit van 2026, die het tegen 31 december operationeel wil hebben.
- •Per 30 juni behield IREN ruwweg 23,2 EH/s aan geïnstalleerde Bitcoin-miningcapaciteit over ongeveer 380MW en wil de overgang naar AI Cloud Services tegen het einde van het jaar grotendeels afronden.
- •De financiering van IREN omvat GPU-financiering voor het Microsoft-contract tegen éénmaands-SOFR plus 2,25% met senior notes tegen 5,96%, plus een Mackenzie-faciliteit van maximaal $2,4 miljard tegen een vaste rente van 9%.

IREN blijft qua omzet overwegend een Bitcoin-miner, ook al neemt het mininghardware uit dienst om ruimte te maken voor AI-infrastructuur en het AI Cloud-bedrijf uit te breiden.
Volgens de fiscale jaarresultaten 2026 van het bedrijf, ingediend op 27 augustus, genereerde Bitcoin-mining $578,2 miljoen van de $707 miljoen jaaromzet van IREN — ongeveer 81,8%. AI Cloud Services droeg $128,8 miljoen bij.
De verdeling illustreert een spanning die door de cryptominingsector speelt: beursgenoteerde miners beschikken over gevoede datacentercapaciteit en netaansluitingen die AI-cloudklanten willen, maar het omzetten van die capaciteit betekent het stilleggen van een werkende omzetstroom — Bitcoin-mining — voordat de vervangende AI-contracten GAAP-omzet opleveren. De resultaten van IREN vormen een concrete boekhoudkundige momentopname van die afweging.
De lopende overgang leidde tot een afschrijving van $638,8 miljoen op niet-kasbasis, voornamelijk gekoppeld aan het buitengebruik stellen van miners toen datacenterlocaties werden omgebouwd voor AI-workloads. IREN rapporteerde daarnaast een nettoverschot van $702,6 miljoen, dat werd beïnvloed door de afschrijving en andere posten. De afschrijving vertegenwoordigde geen kasuitstroom van $638,8 miljoen; deze kende een boekhoudkundige waarde toe aan activa die buiten dienst werden gesteld voordat het vervangende bedrijf volledig in gebruik was genomen.
Per 26 augustus had IREN $1 miljard aan operationele geannualiseerde run-rate omzet (ARR), vergeleken met $4 miljard aan gecontracteerde ARR voor de capaciteit van 2026. Het bedrijf streeft ernaar de hogere run-rate tegen 31 december operationeel te hebben.
IREN berekent ARR op basis van gecontracteerde GPU-prijzen vermenigvuldigd met een volledig jaar aan uren, inclusief opslag en aanverwante diensten. Het gaat om een operationele maatstaf en niet om GAAP-omzet, en IREN waarschuwt dat de erkende omzet aanzienlijk lager kan uitvallen. Het sluiten van dit gat hangt af van de levering en acceptatie van fysieke infrastructuur, evenals van de veronderstellingen van het bedrijf over benutting en prijzen.
In het Form 10-K van IREN staat dat omzet doorgaans pas begint nadat datacenters zijn gebouwd en van stroom zijn voorzien, apparatuur is geïnstalleerd en in bedrijf is gesteld, prestatietests zijn afgerond en klanten de capaciteit accepteren. Vertragingen kunnen omzetrecognition uitstellen terwijl financierings- en exploitatiekosten doorlopen, en kunnen vertragings- of servicecredits tot gevolg hebben.
Per 30 juni had IREN nog steeds een geïnstalleerde Bitcoin-miningcapaciteit van ongeveer 23,2 EH/s over ruwweg 380MW. Het bedrijf wil de overgang van die datacentercapaciteit naar AI Cloud Services tegen het einde van het jaar grotendeels hebben afgerond.
Vertraging brengt ook financieringskosten met zich mee. IREN trok GPU-financiering aan ter ondersteuning van het Microsoft-contract via een delayed-draw lening tegen een rente van éénmaands-SOFR plus 2,25%, samen met senior notes tegen 5,96%, waarbij tranches aan voorwaarden zijn onderworpen. Een afzonderlijke Mackenzie-financiering van maximaal $2,4 miljard heeft een vaste rente van 9% en loopt 30 maanden af na elke relevante gefaseerde financieringsdatum.
IREN beschikt over contracten die het miningbedrijf op run-rate basis kunnen vervangen. Uit de indiening blijkt niet dat die vervanging al is voltooid. Het volgende bewijsmoment is de acceptatie door klanten van de resterende implementaties en de GAAP AI-omzet die deze gaan opleveren — de mijlpaal die zou laten zien of de omschakeling het mininginkomen dat zij verdringt daadwerkelijk heeft vervangen.
Bron: CryptoSlate