NieuwsCryptoEthereums 58% lagere fees gaan gepaard met een groeiende ETH-aanbod

Ethereums 58% lagere fees gaan gepaard met een groeiende ETH-aanbod

Auteur: Coindoo·

Belangrijkste punten

  • •Ethereum mainnet verwerkte van januari tot en met oktober 659 miljoen transacties, een stijging van 54% ten opzichte van dezelfde periode in 2025.
  • •De totale fees op mainnet daalden met 57,9% naar 67.665 ETH, terwijl de mediane transactiekost daalde van 35 naar 3,5 cent.
  • •Het ETH-aanbod groeide dit jaar met circa 842.000 munten, omdat fee-verbrandingen momenteel minder dan 3% van de dagelijkse emissie dekken.
  • •Layer 2-netwerken verwerkten gemiddeld 23,3 miljoen transacties per dag, ongeveer tien keer het aantal op mainnet, terwijl het stablecoin-volume op mainnet met 61% steeg naar $25,8 biljoen.
  • •De Glamsterdam-upgrade, verwacht in begin 2027, moet een gaslimiet van 200 miljoen ondersteunen, tegen 60 miljoen nu, wat de fees mogelijk verder kan drukken.
Ethereums 58% lagere fees gaan gepaard met een groeiende ETH-aanbod

Kerncijfers

  • Het aantal dagelijkse transacties op Ethereum mainnet steeg met 54% naar 2,17 miljoen.
  • De mediane fee daalde gemiddeld van 35 naar 3,5 cent.
  • De totale fees, uitgedrukt in ETH, daalden met 58%.
  • Het ETH-aanbod groeide met circa 842.000 munten.

De cijfers over activiteit en kosten komen uit het rapport State of the Ledger van Ethereum Institutional, gepubliceerd op 5 november. De totalen voor fees en aanbod zijn eigen berekeningen van Coindoo op basis van gegevens van Coin Metrics.

Een drukkere keten genereerde 93.000 ETH minder aan fees

Ethereum Institutional is dit jaar opgericht als nonprofit met hoofdfinanciering van ETH-treasurybedrijven BitMine en SharpLink, Ethereum-medoprichter Joseph Lubin en Mihai Alisie. De organisatie stelt dat haar rapport niet namens de Ethereum Foundation spreekt.

Volgens het rapport verwerkte Ethereum mainnet van januari tot en met oktober gemiddeld 2,17 miljoen transacties per dag, 54% meer dan in dezelfde maanden van 2025. In dezelfde periode daalde de gemiddelde dagelijkse mediane fee van 35 naar 3,5 cent.

Coindoo tellede de dagelijkse transactie- en totale-feecijfers van Coin Metrics op voor dezelfde periodes van tien maanden in beide jaren. Mainnet verwerkte 659 miljoen transacties, tegen 426,8 miljoen, wat de groeicijfers uit het rapport bevestigt. De totale fees, inclusief verbrande bedragen, daalden van 160.676 ETH naar 67.665 ETH. Dat is een daling van 57,9%, oftewel circa 93.000 ETH.

Per transactie was de daling nog groter. De gemiddelde transactie betaalde in 2025 ongeveer 0,00038 ETH aan fees en dit jaar ongeveer 0,00010 ETH, een daling van circa 73%. Een toename van 54% in transactievolume kon een per-transactie-fee die met bijna driekwart daalde niet compenseren. Een vergelijkbare kloof tussen activiteit en inkomsten kwam naar voren in het derde kwartaal van Robinhood, Coinbase en Circle, zoals eerder gemeld door Coindoo.

Het cijfer van 90% uit het rapport meet een nauwere maatstaf: de dollarkosten van een gemiddelde transactie, berekend op de mediaan.

De blockspace-capaciteit is de vraag voorbijgestreefd

Onder EIP-1559 heeft elk blok een gasdoel dat op de helft van de gaslimiet is gesteld, waarbij gas de eenheid is die de rekenkundige last van een transactie meet. De basisfee stijgt wanneer blokken boven dat doel uitkomen en daalt wanneer ze eronder blijven.

Ethereum-blokken hebben nu een gaslimiet van 60 miljoen, het dubbele van de 30 miljoen in 2024. Ethereum Institutional meldt dat bloken dicht bij hun doel opereren. Blijven blokken op het doel, dan staat de basisfee onder geen enkele opwaartse druk. Gegevens van ultrasound.money tonen een gemiddelde basisfee van 0,27 gwei (één miljardste van een ETH) in 2026 tot half oktober, tegenover 2,00 gwei gedurende heel 2025.

Rollups — aparte netwerken die transacties uitvoeren en hun gegevens terug naar mainnet publiceren — bieden een extra uitlaatklep voor transactieactiviteit. Sinds de Dencun-upgrade van maart 2024 publiceren rollups hun gegevens in blobs, een aparte ruimte met een eigen feemarkt onder EIP-4844. Met een verwijzing naar de strawmap van de Ethereum Foundation stelt het rapport dat Fusaka het blobdoel per blok verhoogde van zes naar 14 en het maximum van negen naar 21. Fusaka werd in december 2025 geactiveerd.

Layer 2-netwerken verwerkten dit jaar gemiddeld 23,3 miljoen transacties per dag, een stijging van 18% en circa tien keer het aantal op mainnet. In de 30 dagen tot 2 november ging Base aan het hoofd met 8,3 miljoen transacties per dag, gevolgd door Robinhood Chain met 6,9 miljoen.

Ondanks die activiteit hebben blobfees relatief weinig ETH verbrand. Volgens ultrasound.money hebben blobfees sinds maart 2024 in totaal ongeveer 4.700 ETH vernietigd.

Alleen het verbrande deel compenseert de emissie

Totale fees en verbrande ETH zijn verschillende maten. Volgens het fee-mechanisme is de basisfee het deel dat wordt verbrand, terwijl de tips die gebruikers toevoegen naar validators gaan; alleen het verbrande deel compenseert dus de nieuwe ETH-emissie. De fee-documentatie van Ethereum onderscheidt hoe de betaling wordt verdeeld.

De verbranding dekt minder dan 3% van de emissie

Na de Merge in september 2022 hield de "ultrasound money"-these van Ethereum in dat de verbranding de emissie zou overtreffen en het aanbod zou doen krimpen. Het aanbod daalde inderdaad ongeveer 18 maanden lang, van oktober 2022 tot april 2024, volgens ultrasound.money.

Maart 2024 was de laatste maand waarin het aanbod daalde. Dat was ook de maand waarin Dencun de rollup-gegevens naar blobs verplaatste. Het ETH-aanbod steeg in februari 2025 weer boven het niveau van de Merge-dag.

De aanbodreeks van Coin Metrics toont dat de stijging dit jaar aanhield. Het aanbod steeg van circa 121,34 miljoen ETH op 31 december 2025 naar 122,18 miljoen ETH op 31 oktober 2026. Dat is een toename van ongeveer 842.000 ETH, ofwel 0,7%.

Het tempo is versneld. In de maandelijkse gegevens van ultrasound.money bereikten de netto toevoegingen van januari tot en met september 751.838 ETH, ongeveer 20% meer dan de 628.472 ETH die in dezelfde maanden van 2025 werden toegevoegd.

Twee dagcijfers illustreren het verschil tussen emissie en verbranding. In de 30 dagen tot 18 oktober ontvingen validators ongeveer 2.966 nieuwe ETH per dag. De totale verbranding over dezelfde 30 dagen bedroeg 2.417 ETH, minder dan 3% van de uitgegeven ETH.

Netto verandering van het ETH-aanbod per kalenderjaar

  • 2023: −343.945 ETH (−0,29%)
  • 2024: +288.473 ETH (+0,24%)
  • 2025: +866.413 ETH (+0,72%)
  • 2026*: +804.368 ETH (+0,66%)

Turquoise staat voor een krimpend aanbod, amber voor een groeiend aanbod. De jaren lopen van 1 januari tot 1 januari; *2026 loopt tot 18 oktober. Bron: ultrasound.money.

Staking maakt van aanbodgroei een herverdeling

Het gestaakte ETH bedroeg op 31 oktober 44,2 miljoen, tegen 33,3 miljoen een jaar eerder, volgens Ethereum Institutional, dat het cijfer afleidt uit gegevens van Token Terminal. Als aandeel van het circulerende aanbod steeg het staken van 27,6% naar 36,1%. Ongeveer een derde meer ETH ondersteunt nu de netwerkconsensus.

Elke extra gestaakte munt vermindert de beloning voor de rest. Volgens de beloningsregels van Ethereum groeit de totale emissie met de wortel van de hoeveelheid gestaakte ETH. Een grotere staking-pool levert dus meer ETH in totaal op, maar een kleinere opbrengst per munt.

Het huidige 30-daagse tempo is ongeveer 1,08 miljoen ETH per jaar. Verspreid over circa 43,8 miljoen gestaakte ETH, volgens de telling van ultrasound.money, levert dat stakers bijna 2,5% per jaar op. Het cijfer geldt vóór tips, maximaal extraheerbare waarde (MEV) en operateurcommissies.

Daarmee is de aanbodgroei dit jaar een herverdeling tussen twee groepen houders. Het aandeel van een staker in alle ETH groeit met ongeveer 1,7 procentpunt per jaar, de opbrengst minus de aanbodgroei. Een houder die niet staakt, ziet zijn aandeel met ongeveer het tempo van de aanbodgroei krimpen, wat neerkwam op 0,82% over de 365 dagen tot 19 oktober. Gebruikersfees dragen nu nauwelijks bij aan het compenseren van die verschuiving.

Stablecoin-transfers groeiden op goedkopere blockspace

Stablecoins verplaatsten van januari tot en met oktober $25,8 biljoen over Ethereum mainnet, 61% meer dan een jaar eerder, aldus het rapport. Het aantal transfers steeg 2,5 keer naar 463 miljoen.

Die transfers namen toe in dezelfde periode waarin de totale fees met meer dan de helft daalden. De uitbreiding van de stablecoin-activiteit vond dus plaats op goedkopere blockspace en herbouwde de fee-basis niet.

Het totaalvolume vereist twee correcties. Transfers pieken aan het einde van elk kwartaal, waardoor vergelijkingen het beste tussen gelijkwaardige periodes worden gemaakt. Het brutovolume omvat ook botactiviteit en interne transfers. De onchain-analyses van Visa filteren die activiteiten eruit; op die basis groeide het stablecoin-volume op mainnet met ongeveer 50% in het jaar tot 30 september. Die periode wijkt af van de meting van januari tot oktober in het rapport.

Het pleidooi voor lage fees en de maatstaf om in de gaten te houden

Ethereum Institutional trekt uit dezelfde gegevens een andere conclusie. Nu de mainnet-fees enkele cents bedragen en meer dan een derde van de ETH is gestaakt, beargumenteert het rapport dat accountcontroles en vertrouwelijkheid nu ten minste evenveel institutionele aandacht verdienen als doorvoer en fees.

Lage fees zijn ook een expliciet doel van de roadmap van de Ethereum Foundation. De roadmap richt zich op een mainnet die 1 miljard gas per seconde aankan en op Layer 2-datacapaciteit die de rollup-kosten laag moet houden. Het ontwerp is gebaseerd op de vraag naar ETH als staking-onderpand, DeFi-onderpand en settlementgeld, in plaats van op hoge transactiefees.

De volgende upgrade voegt meer capaciteit toe. Ethereum Institutional verwacht Glamsterdam in begin 2027, hoewel geen datum is bevestigd. De upgrade is ontworpen om een voorgestelde gaslimiet van 200 miljoen te ondersteunen, tegen 60 miljoen nu. Het rapport merkt op dat grotere capaciteit de gasprijzen verder onder druk kan zetten.

De Ethereum Foundation stelde de Hoodi-testnetfork op 22 oktober uit om een herprijsingswijziging te bestuderen en heeft geen nieuwe datum aangekondigd. Testnets zoals Hoodi zijn de plek waar voorgestelde wijzigingen worden gerepeteerd voordat ze mainnet bereiken. De uitstel werd besproken in de aankondiging van de Ethereum Foundation.

De basisfee is het cijfer dat beide interpretaties van de gegevens op de proef zal stellen. Ultrasound.money schat dat het break-evenpunt — waar de verbrande ETH gelijk zou zijn aan de emissie bij het huidige gasverbruik — op ongeveer 13,6 gwei ligt. Het 30-daagse gemiddelde is ongeveer 0,37 gwei, ruim 35 keer lager.

Tot Glamsterdam wordt geactiveerd, blijft het maandelijkse netto aanbodcijfer de relevante maatstaf. Het schommelde in elke volledige maand van 2026 tussen circa 74.000 en 90.000 ETH en toont of de vraag naar blockspace de kloof met de emissie dicht of dat de capaciteit nog steeds vooroploopt.

Bron: Coindoo.