NieuwsCryptoDeFi in 2026 in cijfers: Total Value Locked, DEX-volume en hackverliezen

DeFi in 2026 in cijfers: Total Value Locked, DEX-volume en hackverliezen

Auteur: Coincentral·

Belangrijkste punten

  • •De total value locked van DeFi bereikte op 22 september 2026 96,3 miljard dollar, een herstel van ongeveer 41% ten opzichte van het dieptepunt van 68,2 miljard dollar op 1 juli, maar nog steeds 45,7% onder het record van 177,5 miljard dollar uit november 2021.
  • •Ethereum houdt 56,4% van alle DeFi-waarde vast, Lido voert de protocollen aan met 25,998 miljard dollar, en liquid staking met 58,59 miljard dollar is met waarde nu de grootste activiteit in de sector, vóór lending met 55,73 miljard dollar.
  • •Gedecentraliseerde beurzen handelden in 2026 tot en met 23 september 2,24 biljoen dollar, en het DEX-aandeel in het spotvolume ten opzichte van gecentraliseerde beurzen staat op een record of nabij-record van 22% tot 27%, afhankelijk van de dataprovider.
  • •Stablecoins bereikten een gezamenlijke marktkapitalisatie van ongeveer 305 miljard dollar, ruwweg3,2 keer de totale DeFi-TVL, met Tether's USDT goed voor 60,08% van het aanbod.
  • •De beveiligingsverliezen daalden in de eerste helft van 2026: TRM Labs telde 972 miljoen dollar over 207 hacks tegenover 2,3 miljard dollar over 83 hacks een jaar eerder, al domineerden enkele grote gebeurtenissen zoals de Kelp DAO-compromittering van 291 miljoen dollar de totalen.
DeFi in 2026 in cijfers: Total Value Locked, DEX-volume en hackverliezen

Gedecentraliseerde financiering (DeFi) stelt mensen in staat om te lenen, geld uit te lenen, te handelen en rente te verdienen via software in plaats van via een bank. Volgens DefiLlama stond er op 21 september 2026 93,9 miljard dollar in DeFi-protocollen, en een dag later was dat 96,3 miljard dollar. Dat niveau is 45,7% onder de piek van 177,5 miljard dollar uit november 2021 en gelijk aan ongeveer 3,3% van de cryptomarkt van 2,96 biljoen dollar.

Dit overzicht is gebaseerd op DefiLlama, CertiK, TRM Labs, Chainalysis en verschillende onderzoeksbureaus. Elk cijfer is gekoppeld aan zijn datum en bron, omdat de cijfers in dit vakgebied dagelijks veranderen en aanbieders vaak andere dingen meetellen.

Hoeveel waarde zit er in DeFi?

Total value locked (TVL) is de dollarwaarde van activa die in DeFi-protocollen zijn gestort en blijft de meest gebruikte maatstaf voor de sector. DefiLlama volgde op 21 september 2026 6.572 protocollen.

De historische lijn is duidelijk. De TVL bereikte een record van 177,49 miljard dollar op 9 november 2021, zakte naar een dieptepunt van 36,03 miljard dollar op 13 oktober 2023 en steeg vervolgens naar 171,06 miljard dollar op 7 oktober 2025, in de buurt van het oude record.

Het jaar 2026 bracht een scherpe wending. De TVL stond in januari rond 127,3 miljard dollar, daalde naar 68,2 miljard dollar op 1 juli en steeg vervolgens met ongeveer 41% naar 96,3 miljard dollar op 22 september.

Een momentopname uit juni tekent hetzelfde beeld. CoinLaw meldde op 18 juni 71,77 miljard dollar verdeeld over 453 chains, 37,3% lager dan op 1 januari en 34,6% lager dan een jaar eerder, en registreerde een laagterecord voor het jaar tot dan toe van 69,4 miljard dollar op 7 juni. Kleine verschillen tussen bronnen komen door verschillende snapshotdagen, maar de richting is in elke dataset hetzelfde: een steile daling in de eerste helft van 2026 en een gedeeltelijk herstel sinds juli.

Waarom TVL meebeweegt met tokelprijzen

TVL wordt in dollars gemeten, dus wanneer tokelprijzen dalen, daalt de TV ook, zelfs als niemand iets opneemt. Daardoor is de maatstaf deels een koersgrafiek. In de periode waarin de totale DeFi-TVL met 43,7% daalde, daalde ether met 41,3%, van 4.687 naar 2.753 dollar, en de twee bewogen vrijwel gelijktijdig. De eigen chain-TVL van Ethereum is sinds november 2021 in dollartermen met 49,3% gedaald.
Veel van de daling in TVL-grafieken weerspiegelt dus lagere prijzen en niet alleen geld dat de sector verlaat; lezers moeten daar rekening mee houden bij het vergelijken van TVL over verschillende data.

Er is nog een tweede beperking. De Bank for International Settlements probeerde de TVL voor 400 protocollen zelf te reconstrueren en kwam bij slechts 46,5% daarvan overeen met het gepubliceerde cijfer, terwijl ongeveer één op de tien protocollen leunt op off-chain gegevens die niet te controleren zijn. TVL is het beste cijfer dat de sector heeft, maar het is geen gecontroleerd cijfer.

DeFi-TVL per blockchain

Ethereum herbergt verreweg de meeste DeFi-waarde. DefiLlama vermeldde op 21 september 2026 52,742 miljard dollar op Ethereum, met Solana op de tweede plaats met 6,211 miljard dollar en Base op de derde met 5,903 miljard dollar. Een tweede DefiLlama-meting op 22 september zette Ethereum op 54,42 miljard dollar, ofwel 56,4% van alle TVL, waarbij de top vijf chains 81,7% hielden. Het aandeel van Ethereum was in juni 53,1%, dus de voorsprong is gegroeid.

Zo'n zware concentratie betekent dat de sectorbrede totalen die in dit artikel worden genoemd vooral meebewegen met stortingen en opnames op Ethereum zelf; de cijfers per chain zijn daarom even belangrijk om te volgen als het geheel.

In de maand tot 21 september won Ethereum 11,17%, steeg Solana 16,23% en klom Base 12,49%, terwijl Hyperliquid L1 4,66% daalde. Robinhood Chain boekte de grootste maandstijging, +77,81% naar 999,62 miljoen dollar. Tron houdt 5,62 miljard dollar over slechts 67 protocollen, terwijl Ethereum er 2.014 herbergt.

Top-DeFi-protocollen en categorieën

Lido voert de protocolranglijst aan met 25,998 miljard dollar aan TVL, gevolgd door Aave met 19,187 miljard dollar en Morpho met 10,728 miljard dollar. Waar DefiLlama een categorie toont, vullen liquid staking- en lending-protocollen vijf van de top tien plekken. Ethena had de snelste maandgroei in de top tien, +20,80%, terwijl Spark 7,19% en Sky 1,43% daalden.

Een nieuwere groep zijn risk curators, bedrijven die de leenregels opstellen voor gebundelde fondsen. DefiLlama noemt 10,26 miljard dollar beheerd door 86 van hen, ongeveer 10,6% van alle DeFi-TVL.house Financial beheert 3,11 miljard dollar, Sentora 2,70 miljard dollar en Gauntlet 1,64 miljard dollar, waarmee veel leenbeslissingen in handen liggen van een kleine groep.

Ook getokeniseerde real-world assets groeien. DefiLlama volgde op 21 september 29,852 miljard dollar aan actieve RWA-assets onder beheer. In juni was de RWA-TVL 26,01 miljard dollar, aangevoerd door Circle's USYC met 3,07 miljard dollar en BlackRock's BUIDL met 3,03 miljard dollar. De twee grootste posities behoren toe aan een stablecoin-uitgever en een traditionele vermogensbeheerder, wat laat zien waar de uitgifte van getokeniseerde activa zich tot nu toe heeft geconcentreerd.

Categorietotalen hangen af van de datum en van hoe elke site protocollen indeelt. In juni zette CoinLaw bridges op de eerste plaats met 45,38 miljard dollar, vóór lending met 36,50 miljard dollar. Deze cijfers zijn het beste als schattingen te behandelen.

Lending en liquid staking

Liquid staking is nu qua waarde de grootste activiteit in DeFi, met 58,59 miljard dollar verdeeld over 295 protocollen. Lending-protocollen houden 55,73 miljard dollar aan verstrekte middelen over 646 protocollen.

Lido maakt 45,9% van liquid staking uit, Binance staked ETH heeft 17,5% en ether.fi 8,8%. De eigen API van Lido toont 9.760.387 ETH gestaked door 627.394 houders tegen een rendement van 2,21%. Op Ethereum als geheel is ongeveer 43,7 miljoen ETH gestaked, ruwweg 35,8% van het aanbod, met een opbrengst van ongeveer 2,6% per jaar.

In lending is van de 55,73 miljard dollar verstrekte middelen 30,99 miljard dollar geleend, een gebruiksratio van 55,6%. Aave V3 houdt 18,67 miljard dollar, Morpho Blue 11,02 miljard dollar en SparkLend 5,80 miljard dollar. Het segment is geconcentreerd: in juni hielden de top vijf lending-protocollen ongeveer 75% van de lending-TVL en Aave V3 alleen al ongeveer 33%, en volgens Mordor Intelligence houden de top 10 lending-protocollen 89% van de TVL in dat segment.

DEX-handelsvolume

Gedecentraliseerde beurzen (DEX's) laten mensen tokens direct vanuit hun wallets ruilen. Ze verhandelden 4,91 biljoen dollar in 2025 en 2,24 biljoen dollar in 2026 tot en met 23 september, en het all-time DEX-volume staat op 14,01 biljoen dollar. Het jaarvolume was 1,86 biljoen dollar in 2021 en 0,90 biljoen dollar in 2023. Het maandvolume daalde van ongeveer 409 miljard dollar in 2025 naar ongeveer 256 miljard dollar in 2026, een daling van circa 37%.

Op 21 september verwerkten DEX's 8,348 miljard dollar in 24 uur en 63,042 miljard dollar over zeven dagen. Perpetual futures-venues deden 16,181 miljard dollar per dag en 155,319 miljard dollar over zeven dagen, +20,91% voor de week.

Uniswap voert met grote voorsprong de lijst aan: zijn V3- en V4-pools deden 90,1 miljard dollar over 30 dagen, vóór PancakeSwap met 19,6 miljard dollar, PumpSwap met 18,4 miljard dollar en Aerodrome met 12,9 miljard dollar.

Is het DEX-aandeel in de handel een record?

De DEX-tot-CEX-ratio is een ruwe maatstaf voor hoeveel spot trading on-chain plaatsvindt in plaats van via tussenpersonen, waardoor het een van de duidelijkste indicatoren is van DeFi's aantrekkingskracht op de bredere handel.

De bronnen zijn het oneens. Eén dataput zette DEXel op 27,1% van het spotvolume ten opzichte van gecentraliseerde beurzen, het hoogste ooit gemeten en op van ongeveer 7,5% in maart 2023, terwijl het dashboard van DefiLlama op 21 september 22,38% toonde. The Defiant meldde 24,14% voor juli 2026 op basis van gegevens van The Block, het hoogste sinds het begin van de reeks in 2019, en merkte op dat de ratio het grootste deel van 2024 onder de 10% lag en tussen 18% en 21% in de eerste helft van 2026. Het eigen rapport van The Block van augustus 2025 toonde 27,9% voor juni 2025 en 23,3% voor juli 2025.

Of juli 2026 een record is, hangt dus af van welke reeks wordt gebruikt. Wel is duidelijk dat DEX's een groter aandeel van een kleinere markt hebben dan in 2025.

Stablecoin-aanbod

Stablecoins zijn tokens gekoppeld aan de Amerikaanse dollar. DefiLlama toonde op 21 september 2026 een marktkapitalisatie van 305,104 miljard dollar, +0,74% over 30 dagen, met Tether's USDT goed voor 60,08% van het totaal. Een andere meting zette de markt op 314,2 miljard dollar over 427 munten, met Tether en Circle samen op 82,4%. Het verschil komt door andere datums en andere muntenlijsten.

USDT staat op 183,308 miljard dollar en USDC op 74.428 miljard dollar. Sky Dollar staat derde met 6,538 miljard dollar, en Ethena's USDe groeide in een maand met 18,72% naar 4,877 miljard dollar. Ethereum herbergt 147,027 miljard dollar aan stablecoins en Tron 94,452 miljard dollar, en Tether's eigen gegevens tonen dat 50,4% van USDT op Tron ligt en 47,3% op Ethereum. Tron's stablecoin-aanbod is ongeveer 17 keer zijn DeFi-TVL van 5,62 miljard dollar, en voor de hele markt geldt dat stablecoins ongeveer 3,2 keer de totale DeFi-TVL zijn. Het junirapport van CoinLaw zegt dat het grootste deel van het stablecoin-aanbod zich buiten DeFi-protocollen beweegt, waardoor stablecoin-cijfers een graadmeter zijn voor dollar-gekoppelde liquiditeit in de hele markt in plaats van een DeFi-statistiek, en dat verklaart waarom ze apart van de TVL worden bijgehouden.

De fee-gegevens wijzen dezelfde kant op. DefiLlama toont 23,93 miljard dollar aan verdiende fees in het ecosysteem over 12 maanden, en de twee grootste verdiennrs zijn Tether en Circle, die inkomsten verzilveren op de reserves achter hun munten. De BIS schat het stablecoin-transactievolume in 2025 op 28 biljoen dollar, tegenover een marktkapitalisatie van ruim 320 miljard dollar, al komt bots dit soort volumecijfers kunstmatig op, dus die moeten met voorzichtigheid worden gelezen.

DeFi-hacks en verliezen

DefiLlama telt tot en met 22 september 2026 1,84 miljard dollar gestolen in 274 incidenten, waarvan DeFi-protocollen 1,17 miljard dollar in 198 incidenten voor hun rekening nemen. Dat is 64% van het geld en 72% van de incidenten.

CertiK telde 1.315.676.432 dollar verlies over 344 Web3-incidenten in de eerste helft van 2026, en de reikwijdte omvat alle Web3-beveiligingsgebeurtenissen, niet alleen DeFi. In de eerste helft van 2025 waren de verliezen 2.473.576.952 dollar over 345 incidenten, waarbij de Bybit-hack van 1,45 miljard dollar 58,7% van het totaal van 2025 uitmaakte. CertiK zegt dat de verliezen in de eerste helft van 2026 ongeveer 28% hoger zijn zodra Bybit wordt weggestreept.

Twee gebeurtenissen in april 2026 stonden bovenaan dest: de Kelp DAO RPC-compromittering kostte 291 miljoen dollar en de inbreuk op Drift Protocol kostte 285 miljoen dollar, samen bijna 44% van de verliezen in de eerste helft. Ethereum registreerde 153 incidenten en 522.814.367 dollar aan verliezen, terwijl Solana 315.069.960 dollar verloor, grotendeels door de Drift-exploit. Bevroren en teruggevonden fondsen bedroegen 115.311.507 dollar, waardoor de gecorrigeerde verliezen op 1.200.364.925 dollar uitkomen met een mediane verlies per incident van 138.703 dollar. Wallet-compromitteringen en phishing veroorzaakten veel meer dollarschade dan codefouten, ook al waren codefouten het meest voorkomende incidenttype.

Is de trend aan het verbeteren?

TRM Labs telde in de eerste helft van 2026 207 hacks voor 972 miljoen dollar, tegenover 83 hacks voor 2,3 miljard dollar in de eerste helft van 2025. Er waren meer incidenten maar veel minder geld verloren. De review van Immunefi over 2020 tot 2025 toont exploitverliezen die 74% onder de piek van 2022 liggen, met een mediane verlies per exploit die daalde van 6 miljoen naar 1,5 miljoen dollar. Chainalysis zette het totaal aan gestolen fondsen in 2025 boven de 3,4 miljard dollar, koppelde 2,02 miljard dollar aan acteurs met banden met Noord-Korea en constateerde dat gecentraliseerde diensten, en niet DeFi, het merendeel van de grootste verliezen leden.

Marktomvang van DeFi en prognoses

TVL meet vastgelegd geld, terwijl rapporten over marktomvang iets anders meten, doorgaans omzet binnen de eigen afbakening van elk bureau. Daarom lopen de schattingen zo ver uiteen.

Precedence Research schat de DeFi-markt op 49,77 miljard dollar in 2026, op van 32,36 miljard dollar in 2025, en projecteert 1.976,09 miljard dollar tegen 2035, een jaarlijkse groei van 50,86%. Fortune Business Insights hanteert een bredere definitie en schat de markt op 107,94 miljard dollar voor 2026, met een projectie van 695,44 miljard dollar tegen 2034 bij 26,20% per jaar. Mordor Intelligence schat 238,54 miljard dollar in 2026 en 770,56 miljard dollar tegen 2031, een jaarlijkse groei van 26,43%. Deze totalen zijn geen drie kijkhoeken op hetzelfde getal. De DeFi-pagina van Statista verbergt de meeste cijfers achter een betaalmuur, dus die worden hier niet gebruikt.

Regio's en segmenten

Volgens Fortune bestond Noord-Amerika in 2025 uit 46,46 miljard dollar, ofwel 53,70%, van zijn markt, en projecteert het 56,31 miljard dollar voor 2026. Precedence zet de VS op 8,98 miljard dollar in 2025, oplopend naar 560,05 miljard dollar tegen 2035. Mordor geeft Noord-Amerika een aandeel van 42,78% in 2025 en verwacht dat Azië-Pacific het snelst groeit, met 31,89% per jaar tot 2031.

Per segment zegt Mordor dat lending- en borrowing-protocollen in 2025 27,33% van de markt hielden, en dat getokeniseerde RWA-platforms naar verwachting met 39,72% per jaar groeien. Retailgebruikers hielden 62,12% van de markt, terwijl institutionele gebruikers naar verwachting met 32,55% per jaar groeien.

Hoeveel mensen gebruiken DeFi?

Niemand kan een exact aantal DeFigebruikers geven. Eén persoon kan veel walletadressen beheren, en bots beheren er miljoenen meer; adressen zijn dus geen mensen. a16z schat het aantal echt actieve cryptogebruikers op 40 tot 70 miljoen, tegenover 181 miljoen maandelijks actieve adressen, en eigen onderzoek wees uit dat slechts een klein deel van de adressen aan unieke personen kan worden gekoppeld. DeFi-gebruikers zijn een subset van die groep, maar de omvang van die subset is niet gemeten. Elke pagina die één exact cijfer voor DeFi-gebruikers geeft, gokt waarschijnlijk.

Wat de DeFi-gegevens laten zien

DeFi houdt eind 2026 ongeveer 96 miljard dollar vast, ver onder de hoogtepunten van 2021 en 2025. Ethereum houdt meer dan de helft, en liquid staking is nu groter dan lending. DEX's hebben een record- of nabij-recordaandeel in spot trading, ook al daalde hun volume. Stablecoins zijn ongeveer drie keer zo groot als de DeFi-TVL, en twee uitgevers domineren die markt. Hackverliezen waren in de eerste helft van 2026 lager dan een jaar eerder, al blijven enkele grote gebeurtenissen de totalen bepalen. De schattingen van de marktomvang lopen uiteen van 49,77 miljard tot 238,54 miljard dollar, dus de bron is altijd doorslaggevend. Vermeld elk cijfer met zijn datum.

Niets hiervan vormt een prognose. Wie de sector vanaf hier volgt, moet letten op het herstel van de TVL dat in juli begon, het DEX-aandeel in het spotvolume, het stablecoin-aanbod, RWA-assets onder beheer en de periodieke beveiligingsbalansen van CertiK, TRM Labs en Chainalysis, die allemaal worden bijgewerkt op de openbare dashboards onder Bronnen.

Bronnen

  • DefiLlama
  • DefiLlama Stablecoins
  • CoinGecko
  • CoinLaw
  • Statista Market Insights: DeFi
  • Precedence Research: Decentralized Finance Market
  • Fortune Business Insights: Decentralized Finance Technology Market
  • Mordor Intelligence: Decentralized Finance (DeFi) Market
  • CertiK: Hack3D H1 2026 Report
  • TRM Labs
  • Chainalysis
  • Immunefi
  • Bank for International Settlements
  • a16z State of Crypto
  • The Block
  • The Defiant
  • Lido
  • ultrasound.money
  • Oorspronkelijk bericht: DeFi Statistics 2026 – CoinCentral