AktualnościAkcjeAkcje Veeva Systems (VEEV) rosną o 20% po najlepszym w historii kwartale Vault CRM

Akcje Veeva Systems (VEEV) rosną o 20% po najlepszym w historii kwartale Vault CRM

Autor: Coincentral·

Najważniejsze informacje

  • Przychody wzrosły o 18% rok do roku do 928 mln USD, przewyższając oczekiwania Wall Street na poziomie 905 mln USD.
  • Skorygowany zysk na akcję wzrósł o 18% do 2,35 USD, powyżej konsensusu 2,22 USD.
  • Veeva podniosła całoroczną prognozę przychodów na FY2027 do 3,68–3,69 mld USD oraz prognozę skorygowanego EPS do 9,21 USD.
  • Przychody subskrypcyjne wzrosły o 16% do 766,8 mln USD, a marże operacyjne non-GAAP utrzymały się powyżej 44%.
  • W kwartale do Vault CRM dołączyły Eli Lilly i Biogen, zwiększając liczbę firm z top 20 biopharma korzystających z platformy do 12.
Akcje Veeva Systems (VEEV) rosną o 20% po najlepszym w historii kwartale Vault CRM

Veeva Systems (VEEV) zanotowała w czwartek najlepszy jednodniowy wzrost w historii, a kurs akcji wzrósł o 20% do 294,54 USD, po tym jak spółka z branży chmurowego oprogramowania dla nauk przyrodniczych przedstawiła wyniki lepsze od oczekiwań we wszystkich kluczowych wskaźnikach za drugi kwartał fiskalny 2027 roku.

Spółka z siedzibą w Pleasanton w Kalifornii, współzałożona w 2007 roku przez byłego dyrektora technologicznego Salesforce Petera Gassnera i notowana na giełdzie od 2017 roku, tworzy chmurowe oprogramowanie przeznaczone dla sektora life sciences, obejmujące badania, obszar kliniczny, regulacyjny i operacje komercyjne. Jej pierwotny flagowy CRM został zbudowany na platformie Salesforce, a ta współpraca definiowała pierwszą dekadę działalności Veeva.

Wyniki za Q2 FY2027

Przychody wyniosły 928 mln USD, co oznacza wzrost o 18% rok do roku i wynik powyżej konsensusu Wall Street na poziomie 905 mln USD. Skorygowany EPS wyniósł 2,35 USD, przebijając prognozę 2,22 USD, przy wzroście również o 18% rok do roku.

Nie-GAAP-owy zysk operacyjny osiągnął 415,9 mln USD, powyżej szacowanych 395 mln USD i o 18% wyżej niż rok wcześniej, podczas gdy nie-GAAP-owy zysk netto wyniósł 387,4 mln USD, przewyższając prognozę 365 mln USD i rosnąc o 16% rok do roku.

Zarząd podniósł całoroczną prognozę przychodów na FY2027 do 3,68–3,69 mld USD, powyżej wcześniejszego konsensusu analityków wynoszącego około 3,65 mld USD. Całoroczna prognoza skorygowanego EPS została podniesiona do 9,21 USD z 9,05 USD.

VEEVA SYSTEMS $VEEV Q2’27 EARNINGS HIGHLIGHTS

🔹 Revenue: $928.0M (Est. $905M) 🟢; +18% YoY
🔹 Adj. EPS: $2.35 (Est. $2.22) 🟢; +18% YoY
🔹 Non-GAAP Oper Income: $415.9M (Est. $395M) 🟢; +18% YoY
🔹 Non-GAAP Net Income: $387.4M (Est. $365M) 🟢; +16% YoY

FY27 Guide: 🔹 Revenue:…

— Wall St Engine (@wallstengine), August 26, 2026

Przychody subskrypcyjne, najściślej obserwowany wskaźnik Veeva, wzrosły o 16% rok do roku do 766,8 mln USD i odpowiadają za większość całkowitej sprzedaży. Marże operacyjne non-GAAP utrzymały się powyżej 44%, co pokazuje, że wzrost nie odbywa się kosztem rentowności.

Prezes Peter Gassner powiedział: "Vault CRM had its best quarter ever and Veeva Falcon accelerated rapidly", odnosząc się do agenta AI stworzonego przez Veeva dla medical science liaisons, i dodał, że AI "opening up the next big chapter for Veeva and life sciences."

Dwóch kolejnych klientów z pierwszej dwudziestki firm biopharma, Eli Lilly i Biogen, zdecydowało się na Vault CRM w trakcie kwartału. To zwiększa łączną liczbę firm z top 20 obecnych na platformie do 12.

Vault CRM działa na własnej platformie Vault firmy Veeva, a nie na infrastrukturze Salesforce, która obsługiwała pierwotny produkt. Wieloletnia umowa handlowa między obiema spółkami wygasła we wrześniu 2025 roku, a Veeva zobowiązała się wspierać pozostałe wdrożenia oparte na Salesforce do 2030 roku, podczas gdy klienci zakończą migrację. Ponieważ przeniesienie globalnej operacji sprzedaży farmaceutycznej na nowy CRM jest procesem wieloletnim, każde zobowiązanie ze strony firmy z top 20 jest obserwowane jako miara postępu tej transformacji. Salesforce z kolei promuje własną usługę Life Sciences Cloud w tej samej bazie klientów.

Po wynikach niemal 20 firm analitycznych podniosło ceny docelowe dla akcji, obejmując zarówno bardziej optymistyczne, jak i ostrożniejsze domy maklerskie.

Reakcje analityków

Analityk Barclays Saket Kalia podniósł cenę docelową do 315 USD z 275 USD, utrzymując rekomendację Overweight. Wskazał przyspieszenie przychodów subskrypcyjnych jako bardzo dobry sygnał wzrostu.

Piper Sandler rozpoczął pokrycie spółki z rekomendacją Overweight i ceną docelową 295 USD. Guggenheim podniósł cel do 310 USD z 276 USD, utrzymując rekomendację Buy, i nazwał Veeva "indispensable for its customers."

Analityk Morgan Stanley Craig Hettenbach podniósł cenę docelową do 275 USD z 215 USD. Wskazał doroczny dzień inwestora spółki zaplanowany na 5 listopada jako kolejny kluczowy katalizator, nazywając go "a referendum on the company’s AI strategy."

Nawet sceptycy zrobili krok w stronę obozu byków. Canaccord podniósł cenę docelową do 260 USD z 220 USD, ale utrzymał rekomendację Hold, nazywając ten kwartał jednym z "cleanest" od dłuższego czasu.

Szerszy kontekst rynkowy

Ruch nie wydarzył się w próżni. Salesforce tego samego dnia zyskał ponad 20% po wynikach lepszych od oczekiwań za Q2 i rozszerzeniu współpracy z Anthropic, a także ServiceNow i Datadog odnotowały wyraźne wzrosty.

Wyniki Nvidii opublikowane wcześniej w tygodniu wydawały się ponownie pobudzać popyt na akcje spółek technologicznych i software’owych szerzej. Nasdaq zyskał w czwartek 1,1%, a S&P 500 dodał 0,5%.

Veeva była drugim najlepszym komponentem S&P 500 tego dnia, ustępując jedynie Salesforce.

Akcje były przed rozpoczęciem sesji notowane po 264 USD, wyraźnie powyżej poziomu otwarcia 239,87 USD, a następnie rosły dalej w trakcie dnia.

Najbliższym ważnym wydarzeniem Veeva będzie doroczny dzień inwestora 5 listopada, podczas którego zarząd ma przedstawić szczegóły strategii AI.

The post Veeva Systems (VEEV) Stock Soars 20% on Best Vault CRM Quarter on Record appeared first on CoinCentral .