AktualnościKryptoSolana vs Ethereum w 2026 roku: prędkość, opłaty, TVL i adopcja w liczbach

Solana vs Ethereum w 2026 roku: prędkość, opłaty, TVL i adopcja w liczbach

Autor: Coincentral·

Najważniejsze informacje

  • •Ethereum, uruchomione w 2015 roku, stosuje architekturę modułową z rollupami Layer 2 takimi jak Arbitrum, Optimism i Base, podczas gdy Solana, uruchomiona w 2020 roku, prowadzi monolityczny jednowarstwowy blockchain zabezpieczony proof-of-stake plus proof-of-history.
  • •Solana przetwarza około 600–700 transakcji na sekundę wobec 15–30 na bazowej warstwie Ethereum, ze średnimi opłatami blisko 0,00025 USD w porównaniu z 0,50–3 USD za proste transfery w Ethereum.
  • •Ethereum przewodzi w DeFi total value locked — wartości wahają się od około 42,6 mld do 70 mld USD wobec 5,37 mld do 8 mld USD dla Solany — i hostuje ponad 4 000 dApps oraz około 31 800 aktywnych deweloperów wobec około 17 700 w Solanie.
  • •Zestaw walidatorów Ethereum przekracza 890 000, a jego bazowa warstwa nie miała nieplanowanych przestojów, podczas gdy Solana prowadzi około 800 walidatorów i doświadczyła awarii, w tym awarii w lutym 2024 roku, która pozostawiła sieć offline ponad pięć godzin.
  • •Solana wyprzedza Ethereum w tygodniowym wolumenie zdecentralizowanych giełd od 2024 roku i oferuje około 6% stopy stakingu wobec 2–4% na ETH, a wiele instytucji traktuje teraz obie sieci jako komplementarne.
Solana vs Ethereum w 2026 roku: prędkość, opłaty, TVL i adopcja w liczbach

Solana i Ethereum to dwie dominujące platformy smart kontraktów w świecie krypto. Obie dają deweloperom narzędzia do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i obie opierają bezpieczeństwo sieci na mechanizmie proof-of-stake. Jednak oba łańcuchy realizują wyraźnie różne ścieżki architektoniczne: Ethereum, działające od 2015 roku, rozprasza obciążenie na sieci Layer 2, podczas gdy Solana, uruchomiona w 2020 roku, obsługuje cały stos na jednej szybkiej warstwie.

To porównanie opiera się na pięciu branżowych źródłach opublikowanych w 2026 roku. Ich dane nie zawsze są zbieżne, więc tam, gdzie liczby się różnią, artykuł przedstawia zakres wartości i przypisuje każdą liczbę do jej źródła. Sam fakt, że pięć osobnych wydawnictw opublikowało w ciągu jednego roku porównania tych dwóch łańcuchów, pokazuje, jak centralne miejsce w branżowej debacie o skalowaniu blockchainów wciąż zajmują rywalizujące konstrukcje — monolityczna versus modułowa.

Wielkość rynku i tło

Ethereum jest starszą i większą z tych dwóch sieci. Zostało uruchomione w lipcu 2015 roku, po tym jak Vitalik Buterin zaproponował tę koncepcję pod koniec 2013 roku. Główna sieć Solany wystartowała w marcu 2020 roku; jej założycielem jest Anatoly Yakovenko.

LiteFinance podaje kapitalizację rynkową Ethereum na poziomie 247,82 mld USD przy cenie tokena 2 053,14 USD, co plasuje je na drugim miejscu w CoinMarketCap. Kapitalizacja Solany wynosi 48,3 mld USD przy cenie 83,48 USD, co daje siódme miejsce. Według tego miernika Ethereum jest około pięciokrotnie większe, choć codzienne ruchy cen przesuwają tę różnicę wraz z rynkiem.

Obie sieci zabezpieczają się mechanizmem proof-of-stake, ale Solana dodaje mechanizm czasowy znany jako proof-of-history. Ethereum przeszło z proof-of-work na proof-of-stake we wrześniu 2022 roku. Deweloperzy Ethereum piszą w Solidity; deweloperzy Solany pracują w Rust.

Phantom opisuje podstawowy podział architektoniczny: Solana działa jako jednowarstwowy, czyli monolityczny blockchain, podczas gdy Ethereum jest modułowe i polega na rollupach takich jak Arbitrum, Optimism i Base, aby przejmować dodatkowy ruch.

Te konstrukcje kształtują zachowanie sieci. Według Phantoma jednowarstwowa budowa Solany zapewnia wysoką prędkość i niskie opóźnienia, co pasuje do aplikacji wymagających przetwarzania w czasie rzeczywistym, choć skalowanie ponad pewne granice może być trudniejsze. Modułowa struktura Ethereum pozwala aktualizować każdą warstwę niezależnie, ale Phantom zauważa, że dodaje to złożoności, która może pogarszać doświadczenie użytkownika.

Statystyki prędkości i przepustowości

Solana przetwarza znacznie więcej transakcji niż bazowa warstwa Ethereum. CoinTracker podaje, że Ethereum osiąga 15–30 transakcji na sekundę (TPS) w typowych warunkach, wobec 600–700 dla Solany, której teoretyczny limit to 65 000 TPS.

Rzeczywista przepustowość Solany różni się w zależności od źródła: BitGo podaje około 1 100–6 200 TPS, podczas gdy LiteFinance raportuje 2 500–3 500 TPS. Żadne ze źródeł nie wyjaśnia tej rozbieżności.

Sieci Layer 2 Ethereum zwiększają przepustowość. CoinTracker podaje, że łączna przepustowość Layer 2 podnosi całkowitą wydajność Ethereum powyżej 5 000 TPS; te transakcje są wykonywane poza głównym łańcuchem i rozliczane w nim później.

Finalność — czyli czas, po którym transakcja jest uznawana za rozliczoną — wynosi około 12 minut na bazowej warstwie Ethereum wobec 6–13 sekund na Solanie, według CoinTracker. BitGo twierdzi, że Solana osiąga praktyczną finalność w mniej niż sekundę. Casy bloków wykazują ten sam wzorzec: Solana Company podaje około 12 sekund dla Ethereum i około 400 milisekund dla Solany.

W praktyce obie sieci nie osiągają swoich deklarowanych maksimów. LiteFinance zauważa, że rzeczywista prędkość Solany jest daleko poniżej deklarowanego szczytu i że żaden łańcuch nie rozwiązał jeszcze kompromisu między szybkością, bezpieczeństwem i decentralizacją. CoinTracker dodaje, że strategia Layer 2 Ethereum zachowuje bezpieczeństwo warstwy bazowej, ale może rozpraszać aktywa na wiele sieci, co komplikuje doświadczenie użytkownika.

Statystyki opłat transakcyjnych

Opłaty ukazują jedną z najostrejszych różnic. CoinTracker szacuje średni koszt transakcji na Solanie na około 0,00025 USD, utrzymujący się poniżej centa nawet przy szczycie popytu. Solana Company podaje około 0,003 USD, a LiteFinance poniżej 0,03 USD.

Mainnet Ethereum kosztuje więcej. CoinTracker raportuje 0,50–3 USD za proste transfery i 15–30 USD za złożone operacje DeFi podczas przeciążenia sieci. Solana Company podaje typową opłatę 0,18 USD, a LiteFinance 1–2 USD.

Sieci Layer 2 obniżają koszty Ethereum. CoinTracker podaje 0,10–0,50 USD za transakcję po aktualizacji Pectra — nadal 100–1000 razy więcej niż Solana. LiteFinance raportuje, że aktualizacja Dencun z marca 2024 roku obniżyła opłaty Layer 2 o 55–99%.

Opłaty Solany mogą rosnąć, gdy popyt gwałtownie rośnie. LiteFinance podaje, że średnia opłata wzrosła z 0,002 USD do 0,5 USD podczas boomu memecoinów, a przychody z opłat wzrosły o około 900% między listopadem 2024 a styczniem 2025 roku.

CoinTracker wyjaśnia, że Solana izoluje lokalne rynki opłat, więc przeciążenie w jednym segmencie nie podnosi opłat w całej sieci, podczas gdy globalny rynek opłat Ethereum oznacza, że skok popytu dotyka wszystkich użytkowników.

Poziomy opłat są najważniejsze dla aplikacji wykonujących wiele drobnych operacji. Solana Company twierdzi, że Solana pasuje organizacjom prowadzącym wysokoczęstotliwościową aktywność on-chain i zauważa, że opłaty Ethereum mogą skakać do 5–20 USD lub więcej przy przeciążeniu, co czyni częstą aktywność on-chain kosztowną.

Statystyki walidatorów i decentralizacji

Walidatorzy — komputery weryfikujące transakcje i zabezpieczające każdy łańcuch — są znacznie liczniejsi w Ethereum. Dane Token Terminal cytowane przez LiteFinance liczą ponad 890 000 walidatorów Ethereum, a BitGo podaje, że ich liczba przekracza milion. Solana ma około 800. LiteFinance mówi, że aktywna liczba waha się między 700 a 900, w porównaniu ze szczytem blisko 2 500; BitGo opisuje to jako trzykrotne przycięcie słabych węzłów, podczas gdy LiteFinance przypisuje to wysokim kosztom operacyjnym i surowszym wymaganiom sprzętowym.

Zasady wejścia się różnią. Prowadzenie walidatora Ethereum wymaga 32 ETH, podczas gdy Solana nie ustala minimum, choć walidatorzy tam potrzebują mocniejszego sprzętu, według Solana Company.

Ethereum ma własne punkty koncentracji. LiteFinance raportuje, że Lido, Coinbase, Kraken i Binance razem kontrolują ponad 50% stakowanego ETH, a łącznie stakowanych jest 39,23 mln ETH. To samo źródło ocenia decentralizację na 7 z 10 dla Ethereum wobec 3 z 10 dla Solany — jest to ocena samego źródła, a nie zmierzona wartość.

Konstrukcja konsensusu również się różni. LiteFinance wyjaśnia, że proof-of-history działa jak wbudowany zegar, pozwalając walidatorom spędzać mniej czasu na uzgadnianiu kolejności zdarzeń, i wiąże tę konstrukcję z czasem potwierdzenia około 400 milisekund. Źródło ostrzega, że walidatorzy z większymi zasobami mogą zyskiwać przewagę w tym modelu.

BitGo zauważa, że mniejszy zestaw walidatorów normalnie oznaczałby mniejszą decentralizację, ale Solana celowo przycina słabo działające węzły. Dodaje, że duża populacja walidatorów Ethereum szeroko rozprasza stake, co czyni atak 51% finansowo nieopłacalnym przy obecnej skali.

DeFi total value locked i udział w rynku

Total value locked (TVL) mierzy aktywa zdeponowane w smart kontraktach DeFi danej sieci. Ethereum przewodzi w każdym ze źródeł, choć wielkość przewagi zależy od daty i dostawcy danych. LiteFinance podaje TVL Ethereum blisko 42,6 mld USD na maj 2026 roku wobec 5,37 mld USD dla Solany — różnica około ośmiokrotna. CoinTracker podaje około 55 mld USD dla Ethereum i 8 mld USD dla Solany, a Solana Company cytuje około 70 mld USD dla Ethereum.

Udział w rynku mówi podobną historię. CoinTracker podaje, że Ethereum ma około 68% globalnego DeFi TVL, a BitGo szacuje tę wartość blisko 52% na maj 2026 roku. LiteFinance plasuje BNB Chain na drugim miejscu pod względem TVL, a Solanę na trzecim.

Aktywność handlowa wskazuje w przeciwnym kierunku. CoinTracker podaje, że Solana prześcignęła Ethereum w tygodniowym wolumenie zdecentralizowanych giełd w 2024 roku i utrzymuje przewagę do 2026 roku, a dane CryptoRank cytowane przez LiteFinance pokazały Solanę na pierwszym miejscu pod względem wolumenu transakcji w kwietniu 2026 roku.

Duże fundusze preferują Ethereum. BitGo zauważa, że fundusz BUIDL BlackRocka i fundusz BENJI Franklin Templeton działają na infrastrukturze opartej o Ethereum. Na Solanie Circle emituje USDC natywnie, a Jupiter i Raydium to aktywne giełdy. CoinTracker podaje, że Ethereum zakotwicza większość podaży stablecoinów on-chain.

LiteFinance raportuje, że wzrost TVL Ethereum podczas hossy od sierpnia do września 2025 roku wydawał się umiarkowany w porównaniu z wcześniejszymi cyklami i mówi, że wzrosty Solany wynikały głównie ze skoków cen i serii aktywności użytkowników, co czyni te zyski mniej stabilnymi.

Statystyki deweloperów i aplikacji

Ethereum ma więcej deweloperów i więcej aplikacji. CoinTracker liczy około 31 800 aktywnych deweloperów w Ethereum wobec około 17 700 w Solanie — przewaga około 80%. To samo źródło podaje ponad 4 000 dApps w Ethereum wobec około 500 aktywnych dApps w Solanie, a LiteFinance liczy ponad 1 850 projektów w sektorze DeFi Ethereum. Te liczebności używają różnych definicji i nie należy ich porównywać bezpośrednio.

Narzędzia również sprzyjają Ethereum. Solana Company wymienia Hardhat, Foundry, Remix i OpenZeppelin jako dojrzałe opcje i zauważa, że Ethereum Virtual Machine zasila wiele sieci Layer 2 i sidechainów. Deweloperzy Solany używają Rust z frameworkami takimi jak Anchor.

Aplikacje Solany zmierzają w stronę rynku detalicznego. Phantom wymienia handel perpetual futures w portfelu, launchpad memecoinów Pump.fun, nagrody mapowania Hivemapper i narzędzia gamingowe MagicBlock. W 2025 roku Backed uruchomił ponad 55 tokenizowanych amerykańskich akcji na Solanie.

Lista aplikacji Ethereum przechyla się w stronę finansów: Phantom wymienia Lido, EigenLayer, Aave, Pendle i Uniswap wśród swoich flagowych projektów.

Baza deweloperów Solany nadal rośnie. BitGo podaje, że udział nowych deweloperów stale rośnie, częściowo dzięki programom Solana Foundation. CoinTracker dodaje, że Solana przewodzi pod względem dziennie aktywnych adresów i kosztu na transakcję, podczas gdy Ethereum przewodzi pod względem liczby deweloperów i adopcji instytucjonalnej.

Statystyki niezawodności i bezpieczeństwa sieci

Niezawodność to obszar, w którym obie sieci różnią się najbardziej. CoinTracker podaje, że bazowa warstwa Ethereum nie doświadczyła nieplanowanych przestojów, a BitGo dodaje, że warstwa konsensusu Ethereum działa od momentu uruchomienia bez naruszenia.

Solana ma historię awarii. LiteFinance wymienia incydenty 1 października 2022 roku, 25 lutego 2023 roku i 6 lutego 2024 roku; podczas zdarzenia w 2024 roku sieć była offline ponad pięć godzin, co źródło liczy jako dziesiątą taką awarię.

Ostatnie wyniki wyglądają lepiej. CoinTracker raportuje dostępność powyżej 99,9% od połowy 2024 roku, a Solana Company twierdzi, że sieć nie miała przestojów od lutego 2024 roku. Klient walidatora Firedancer, uruchomiony pod koniec 2025 roku, daje Solanie drugą niezależną implementację oprogramowania, zmniejszając zależność sieci od jednego codebase'a — to rozwój wart obserwacji dla czytelników śledzących historię niezawodności Solany.

Incidenty bezpieczeństwa dotknęły oba ekosystemy. BitGo cytuje incydent portfela Slope z sierpnia 2022 roku, który dotknął około 9 000 portfeli, a LiteFinance wskazuje na hak DAO z 2016 roku, który podzielił Ethereum na Ethereum i Ethereum Classic. BitGo twierdzi, że awarie Solany nie spowodowały bezpośredniej utraty środków — to rynek dostępności, a nie ryzyko kradzieży — podczas gdy LiteFinance raportuje, że w listopadzie 2022 roku jeden użytkownik wyłączył jednocześnie 1 000 węzłów, porównując to z atakiem 20% na sieć.

BitGo zauważa, że szybszy cykl rozwoju Solany przynosi częstsze aktualizacje protokołu, a z nimi więcej miejsca na błędy oprogramowania. W Ethereum główne ryzyko leży w warstwie aplikacji, w smart kontraktach, a nie w samym protokole. Instytucje w każdej z sieci nadal muszą weryfikować każdy protokół, którego używają.

Staking, skarbiec i adopcja instytucjonalna

Stopy stakingu sprzyjają Solanie. Solana Company podaje około 6% rocznej stopy dla SOL wobec 2–4% dla ETH; jej FAQ podaje zakres 2–3% dla Ethereum.

Spółki publiczne i rządy posiadają oba aktywa. Solana Company liczy 23 posiadaczy Ethereum i 16 posiadaczy Solany i mówi, że adopcja Solany rośnie szybciej. Zauważa też, że Coinbase przeznaczył część swojego skarbca na Ethereum.

Zużycie energii różni się w zależności od źródła. Solana Company podaje 2,6 mln kWh rocznie dla Ethereum i 16,0 mln kWh dla Solany, dodając, że zużycie energii Ethereum spadło o około 99,98% po Merge.

Produkty regulowane istnieją teraz dla obu aktywów. LiteFinance podaje, że SEC zatwierdziła spot ETF-y na Ethereum w lipcu 2024 roku, a spot ETF-y na Solanę uruchomiono w październiku 2025 roku. BitGo zauważa, że wsparcie custodii jest bardziej ustandaryzowane dla Ethereum, podczas gdy konfiguracje stakingu Solany bardziej różnią się między dostawcami.

Aktualizacje trwają po obu stronach. Aktualizacja Pectra Ethereum wystartowała w maju 2025 roku, a LiteFinance wymienił fork Glamsterdam na trzeci kwartał 2026 roku, więc czytelnicy powinni sprawdzić jego aktualny status. W Solanie aktualizacja Alpenglow celuje w odporność i niższe opóźnienia. Wcześniejsze aktualizacje w obu sieciach już zmieniły liczby w tym porównaniu — według Solana Company Merge obniżył zużycie energii Ethereum o około 99,98%, a według LiteFinance Dencun zredukował opłaty Layer 2 o 55–99% — co czyni Glamsterdam i Alpenglow najbliższymi zaplanowanymi punktami odniesienia dla tego, jak powyższe różnice będą ewoluować.

Zainteresowanie korporacyjne również rośnie. BitGo podaje, że niektóre organizacje dodały Solanę do swoich bilansów jako część zdywersyfikowanych rezerw aktywów cyfrowych, wiążąc ten trend z szerszym wzrostem skarbców Bitcoin. Solana Company zauważa, że zarówno MFW, jak i Bank Rozliczeń Międzynarodowych wskazały na potencjał tokenizacji w poprawie rozliczeń i custodii.

Solana Company twierdzi, że staking SOL może być prosty dzięki walidatorom takim jak Helius i Jito, ale ostrzega, że wahania ceny SOL mają tendencję do bycia większymi niż ETH, co wymaga silniejszej kontroli ryzyka.

Co pokazują statystyki

Dane opisują dwie sieci zbudowane do różnych zadań. Ethereum przewodzi w DeFi TVL, deweloperach, walidatorach i historii uptime, podczas gdy Solana wyprzedza w prędkości, opłatach, wolumenie handlu i stopie stakingu. Źródła zgodnie co do kierunku większości różnic, nawet gdy dokładne liczby się rozbiegają.

BitGo twierdzi, że wiele instytucji traktuje obie sieci jako komplementarne. CoinTracker podaje, że większość obserwatorów widzi Ethereum jako warstwę rozliczeniową dla dużego kapitału, a Solanę jako szybką warstwę dla aplikacji detalicznych i konsumenckich.

Wybór między nimi zależy od celu. Solana Company twierdzi, że Ethereum jest zbudowane dla stabilności i płynności, podczas gdy Solana oferuje efektywność kosztową i przepustowość. LiteFinance sugeruje, że niektórzy inwestorzy posiadają oba, aby rozproszyć ryzyko, ale ostrzega, że krótkoterminowe zakupy którejkolwiek z monet wiążą się z wysokim ryzykiem straty.

Wszystkie dane pochodzą z poniższych źródeł i odzwierciedlają warunki z 2026 roku. Dane krypto zmieniają się szybko, więc sprawdź aktualne trackery przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną.

Źródła

  • Solana vs. Ethereum: Key Differences for Institutions (BitGo)
  • Solana vs Ethereum: Key differences, speed, fees, and use cases (CoinTracker)
  • Solana vs Ethereum: Everything you need to know (Phantom)
  • Solana vs Ethereum: Which Blockchain Leads in Performance and Adoption? (LiteFinance)
  • Solana vs. Ethereum Through a Treasury Lens (Solana Company)