NIO przed raportem za II kwartał: na co zwrócić uwagę przed publikacją 1 września
Najważniejsze informacje
- •NIO ogłosi wyniki za II kwartał 2026 r. 1 września przed rozpoczęciem sesji; analitycy oczekują straty 7 centów na akcję przy przychodach 4,78 mld dolarów.
- •Dostawy w II kwartale wyniosły 107 658 pojazdów, o 49,4% więcej rok do roku, ale poniżej prognozy spółki zakładającej 110 000–115 000 sztuk.
- •Deutsche Bank prognozuje, że NIO utrzyma rentowność non-GAAP w II kwartale z przychodem netto około 180 mln juanów, a marże na pojazdach osłabną do 17–18% z 18,8% w I kwartale.
- •Wyniki NIO za I kwartał 2026 r. wykazały marżę brutto 19,0% — najlepszą od czterech lat — oraz przychody 25,53 mld juanów, o 112,2% więcej rok do roku.
- •Trzecia generacja ES8 była liderem dostaw w II kwartale z 33 474 sztukami, nowy ES9 wniósł 11 703 sztuki, a dostawy ONVO wzrosły o 70,5% do 29 124 pojazdów.

NIO opublikuje wyniki finansowe za II kwartał 2026 r. we wtorek 1 września przed rozpoczęciem sesji giełdowej, a konferencja zarządu zaplanowana jest na godz. 8:00 ET. Akcje chińskiego producenta pojazdów elektrycznych notowane są w okolicach 4,38 dolara, czyli o około 14% niżej niż na początku roku.
Analitycy z Wall Street oczekują straty 7 centów na akcję przy przychodach 4,78 mld dolarów. Wyniki te oznaczałyby 80-procentowy wzrost przychodów rok do roku oraz znaczącą poprawę względem straty 32 centów na akcję w II kwartale 2025 r.
Zmienne losy akcji w tym roku
Akcje NIO przechodziły w tym roku gwałtowne wahania. Po osiągnięciu dołka na poziomie 3,14 dolara na początku 2025 r. kurs wzrósł do 6,87 dolara w kwietniu, po tym jak spółka po raz pierwszy w historii odnotowała kwartalny zysk netto. Komunikat o rentowności w IV kwartale 2025 r. wywołał natychmiastowy wzrost o 20%, a dynamika utrzymywała się przez kilka tygodni, docierając do zysków rzędu 45,6%. Powrót do strat w I kwartale 2026 r. szybko wymazał te wzrosty, mocno obniżając notowania.
Ta zmienność dodatkowo podnosi stawkę wtorkowego raportu — rynek wielokrotnie wykazywał, że gwałtownie przewartościowuje akcje w zależności od tego, czy postęp w zakresie rentowności się utrzymuje.
Dostawy w II kwartale
NIO dostarczyło w II kwartale 107 658 pojazdów, o 49,4% więcej rok do roku, jednak poniżej wewnętrznej prognozy spółki zakładającej 110 000–115 000 sztuk. Naj słabszym miesiącem był kwiecień z 29 356 dostawami, a maj i czerwiec przyniosły odbicie do odpowiednio 37 705 i 40 597 pojazdów. Niedobór dostaw przypada na okres ostrej konkurencji na chińskim rynku pojazdów elektrycznych, gdzie NIO rywalizuje z krajowymi konkurentami takimi jak BYD, Li Auto, XPeng oraz rosnącą liczbą nowych graczy.
Rentowność non-GAAP pozostaje kluczowym tematem
Deutsche Bank przewidział na początku czerwca, że NIO utrzyma rentowność non-GAAP w II kwartale dzięki ofercie SUV-ów o wyższych marżach, szacując przychód netto non-GAAP na około 180 mln juanów.
Wyniki za I kwartał 2026 r. wykazały skorygowany zysk operacyjny 66,8 mln juanów oraz łączną marżę brutto 19,0% — najlepszy wynik marżowy spółki od czterech lat — a przychody wzrosły o 112,2% rok do roku do 25,53 mld juanów. NIO wyprzedziło prognozy EPS w trzech z czterech ostatnich okresów raportowanych, ze średnim pozytywnym zaskoczeniem na poziomie 53,3%.
Oczekuje się, że marże na pojazdach osłabną w II kwartale do 17–18%, z 18,8% w I kwartale. Zarząd wcześniej wskazywał, że rosnące koszty układów pamięci, węglanu litu, komponentów bateryjnych, miedzi i aluminium będą wywierać presję na marże.
Kluczowe pytanie dla akcjonariuszy brzmi, czy NIO osiągnie rentowność non-GAAP przez trzeci kwartał z rzędu.
Podział portfela produktowego
Trzecia generacja modelu ES8 odpowiadała za 31% dostaw w II kwartale przy 33 474 sztukach. Nowo wprowadzony ES9, zadebiutowany 28 maja, wniósł 11 703 sztuki. Marka Firefly dostarczyła 17 589 pojazdów, a ONVO osiągnęła 29 124 sztuki, o 70,5% więcej rok do roku. Wielomarkowa oferta — premium SUV-y marki NIO, średniopółkowa linia ONVO oraz kompaktowy Firefly — odzwierciedla strategię poszerzania bazy potencjalnych klientów poza pierwotny segment premium.
Sytuacja finansowa i perspektywy
Przychody NIO z ostatnich dwunastu miesięcy wynoszą 14,3 mld dolarów. Dostawy w pierwszym półroczu 2026 r. osiągnęły 191 123 pojazdy, o 67,4% więcej niż rok wcześniej. Producent prowadzi ponad 3 900 stacji wymiany baterii i 28 000 punktów ładowania — sieć wymiany baterii wyróżnia podejście NIO do ładowania na tle większości konkurentów, opierających się na klasycznym ładowaniu przewodowym. Wskaźnik ceny do sprzedaży (forward P/S) NIO na poziomie 0,5 jest niższy niż u konkurentów Li Auto i XPeng.
Inwestorzy będą obserwować prognozy dostaw na III kwartał, kierunek przychodów, ewentualne komentarze dotyczące celów rentowności na cały rok oraz aktualizacje wpływu presji kosztowej i dynamiki cenowej konkurencji na chińskim rynku pojazdów elektrycznych na marże w drugiej połowie roku.