CANAL+ przed testem odwrócenia trendu w RPA, bo przychody MultiChoice spadają o 3%
Najważniejsze informacje
- •Przychody MultiChoice spadły o 3% w ujęciu porównywalnym w dziewięciu miesiącach do września 2026 r. z powodu niższych przychodów z subskrypcji w RPA, podczas gdy przychody sprawozdawcze wzrosły o 0,4% do 1,81 mld euro (2,03 mld dolarów) dzięki pozytywnemu efektowi walutowemu.
- •CANAL+ wprowadził nowe, uproszczone pakiety DStv w RPA 7 września i zamierza w nadchodzących miesiącach rozszerzyć odświeżoną ofertę na anglo- i portugalskojęzyczne rynki afrykańskie.
- •Przychody grupy CANAL+ wzrosły o 37,5% rok do roku do 6,41 mld euro (7,2 mld dolarów), głównie dzięki konsolidacji MultiChoice po przejęciu z września 2025 r., choć w ujęciu porównywalnym przychody grupy spadły o 0,3%.
- •Działalność w Afryce i Azji z wyłączeniem MultiChoice zwiększyła przychody o 10,2% w ujęciu porównywalnym; w Afryce francuskojęzycznej rosła liczba abonentów, a CANAL+ Telecom Africa odnotował dwucyfrowy wzrost dzięki rozbudowie sieci światłowodowej.
- •CANAL+ potwierdził prognozę na 2026 r.: 735 mln euro (825 mln dolarów) skorygowanego EBIT i 250 mln euro (281 mln dolarów) zakładanych synergii, a także zabezpieczył wyłączne prawa do męskich rozgrywek klubowych UEFA w ponad 40 krajach na lata 2027–2031.

CANAL+ ma trudności z odwróceniem losów MultiChoice South Africa, największego operatora telewizji płatnej w tym kraju — w dziewięciu miesiącach do września przychody spadły o 3% w związku ze słabszymi przychodami z subskrypcji.
Francuska grupa mediowa stawia na odświeżone pakiety DStv i mocniejsze treści, aby zatrzymać spadki. Zgodnie z najnowszym komunikatem handlowym CANAL+ opublikowanym w czwartek, przychody MultiChoice spadły o 3% w ujęciu porównywalnym do września 2026 r. — wskaźnik ten uwzględnia korekty o ruchy walutowe i zmiany zakresu działalności. W ujęciu sprawozdawczym przychody wzrosły o 0,4% do 1,81 mld euro (2,03 mld dolarów), na co wpływ miał istotny pozytywny efekt walutowy.
CANAL+ poinformował, że spadek w ujęciu porównywalnym wynikał głównie z niższych przychodów z subskrypcji w RPA, częściowo zrekompensowanych wyższymi przychodami w większości innych anglojęzycznych rynków afrykańskich. Tempo spadku wyhamowało do 2% w trzecim kwartale z 3,4% w pierwszej połowie roku, choć grupa przypisała część poprawy korzystniejszemu porównaniu z kalendarzem wydarzeń sportowych z poprzedniego roku, a nie wyłącznie efektom strategii naprawczej.
Wyniki zaprezentowano, gdy CANAL+ próbuje uprościć ofertę MultiChoice i wzmocnić propozycję wartości dla abonentów po przejęciu operatora, zakończonym we wrześniu 2025 r. Przejęcie oddało francuskiej grupie — od długiego czasu dominującej w Afryce francuskojęzycznej — kontrolę nad największym operatorem telewizji płatnej w Afryce, a RPA, rodzimy i największy rynek MultiChoice, stały się najbardziej widocznym testem skuteczności połączenia.
„Dobrze radzimy sobie z planem naprawczym MultiChoice” — powiedział dyrektor generalny CANAL+ Maxime Saada w komunikacie handlowym. „We wrześniu w RPA zaprezentowaliśmy nową, uproszczoną propozycję wartości, która zapewnia abonentom więcej treści, większy wybór i lepszą wartość w tej samej cenie.”\nMultiChoice wprowadził nowe pakiety 7 września, pod koniec okresu sprawozdawczego, co pozostawiło niewiele czasu na odzwierciedlenie ich wpływu w dziewięciomiesięcznych wynikach. CANAL+ poinformował, że wdrażanie obejmie w nadchodzących miesiącach anglo- i portugalskojęzyczne rynki afrykańskie.
Strategia pokrywa się z szerszymi zmianami w działalności rozrywkowej MultiChoice, w tym z zakończeniem usługi Showmax, subskrypcyjnego serwisu streamingowego, w kwietniu. CANAL+ traktuje Showmax jako działalność zakończoną w sprawozdawczości finansowej i zapowiedział, że będzie dalej inwestować w treści premium, technologię oraz partnerstwa strategiczne, kształtując ofertę na nowo. Komunikat handlowy nie ujawnia jednak liczby abonentów ani średniego przychodu na użytkownika, co ogranicza dostępne dowody na to, czy zmiany poprawiają retencję klientów lub ich wydatki.
Na poziomie grupy CANAL+ odnotował dziewięciomiesięczne przychody w wysokości 6,41 mld euro (7,2 mld dolarów), o 37,5% więcej rok do roku — wzrost wynikał przede wszystkim z konsolidacji MultiChoice po przejęciu, a nie z równoważnego wzrostu działalności bazowej. W ujęciu porównywalnym przychody grupy spadły o 0,3%. Po wyłączeniu MultiChoice przychody wzrosły o 0,8%, wspierane przez Afrykę francuskojęzyczną oraz działalność grupy w zakresie produkcji i dystrybucji treści.
Przychody z Afryki i Azji, wliczając MultiChoice, wzrosły o 3,1% w ujęciu zrestatowanym. Wynik zagregowany maskuje jednak rozbieżne wyniki: działalność CANAL+ w Afryce i Azji z wyłączeniem MultiChoice odnotowała wzrost przychodów o 10,2% w ujęciu porównywalnym, podczas gdy MultiChoice notowała spadki. W Afryce francuskojęzycznej — historycznie sercu bazy abonenckiej CANAL+ na kontynencie — grupa stwierdziła, że wzrost liczby abonentów był wspierany przez atrakcyjną ofertę treści i lepszą efektywność dystrybucji. CANAL+ Telecom Africa, afrykański operator telekomunikacyjny i dostawca światłowodowego internetu szerokopasmowego, odnotował dwucyfrowy wzrost przychodów dzięki rozbudowie sieci światłowodowej do domów i silniejszej dynamice sprzedaży.
„Zrealizowaliśmy solidny wynik w pierwszych dziewięciu miesiącach roku, kontynuując realizację naszej strategii. Przychody były zgodne z naszymi oczekiwaniami, wspierane przez silną dynamikę w Afryce francuskojęzycznej oraz w STUDIOCANAL” — powiedział Saada.
CANAL+ wzmacnia również ofertę sportową, aby chronić swoją pozycję na afrykańskim rynku rozrywki. Grupa zabezpieczyła wyłączne prawa do wszystkich męskich rozgrywek klubowych UEFA w ponad 40 krajach na lata 2027–2031, a także prawa na terenie Afryki do Pucharu Narodów Afryki 2027 i eliminacji do tego turnieju. Cykl rozgrywek UEFA rozpoczyna się dopiero w 2027 r., więc rozszerzona oferta sportowa przypadnie po bieżącym okresie progno, a nie w jego ramach.
CANAL+ oświadczył, że pozostaje na trasie do realizacji prognozy finansowej na 2026 r., obejmującej 735 mln euro (825 mln dolarów) skorygowanego zysku przed odsetkami i podatkami oraz 250 mln euro (281 mln dolarów) zakładanych synergii mierzonych skorygowanym zyskiem przed odsetkami i podatkami.