AktualnościAkcjeMTN zarabia o 58% więcej na abonencie w Ghanie niż w Nigerii

MTN zarabia o 58% więcej na abonencie w Ghanie niż w Nigerii

Autor: TechNext24·

Najważniejsze informacje

  • •ARPU MTN Ghana wynoszące 58,08 USD przekracza 36,72 USD MTN Nigeria o około 58%, co odzwierciedla wyższe zużycie danych i silniejszą siłę nabywczą ghańskich abonentów.
  • •MTN Nigeria osiągnęła zysk po podatku w wysokości 1,17 bln ₦ za dziewięć miesięcy zakończonych wrześniem 2026 roku, o 55,3% więcej, podczas gdy przychody z danych wzrosły o 35,8% do 2,68 bln ₦ i stanowiły nieco ponad połowę przychodów.
  • •MTN Ghana podniosła zysk po podatku o 43% do 7,8 mld GH¢ i zwiększyła marżę EBITDA o 3,1 punktu procentowego do 61,5%, wspierana wzrostem liczby abonentów o 12,7% do 34,3 mln.
  • •Nigeria i Ghana razem przyniosły 49% przychodów grupy MTN, przy udziałach rynkowych wynoszących 51,7% w Nigerii i 85% w Ghanie.
  • •MTN odnotowała rekordowe półroczne przychody z usług grupy w wysokości około 7,18 mld USD, o 17,5% więcej rok do roku, po nakładach inwestycyjnych około 38,5 mld R na zwiększenie zdolności i zasięgu.
MTN zarabia o 58% więcej na abonencie w Ghanie niż w Nigerii

Ghańscy abonenci MTN generują znacznie wyższy przychód na użytkownika niż klienci w Nigerii — wynika z wyników operatora za dziewięć miesięcy zakończonych wrześniem 2026 roku. Ten kontrast pokazuje, jak liczba abonentów i wydatki na użytkownika opowiadają dwie różne historie największej grupy telekomunikacyjnej w Afryce: Nigeria napędzała przychody ogółem i wzrost liczby użytkowników, podczas gdy Ghana przynosiła większą wartość od każdego klienta.

Average Revenue Per User (ARPU) — miara tego, ile operator zarabia na każdym kliencie w danym rynku — to miejsce, w którym rozbieżność staje się wyraźna. Od stycznia do września 2026 roku MTN Nigeria odnotowała przychody z usług w wysokości 3,48 mld USD (4,06 bln ₦) przy bazie 94,7 mln abonentów, co daje ARPU na poziomie 36,72 USD. W tym samym okresie MTN Ghana zgłosiła 1,992 mld USD (23,2 mld GH¢) przychodów z usług od 34,3 mln abonentów, czyli ARPU 58,08 USD. Jako jeden ze standardowych wskaźników branży telekomunikacyjnej ARPU pozwala porównać, jaką wartość generuje każdy rynek na klienta, niezależnie od liczby abonentów.

ARPU MTN w Ghanie wynoszące 58,08 USD jest o około 58% wyższe niż 36,72 USD na abonenta w Nigerii. Liczby pokazują, że mimo bazy abonenckiej stanowiącej około jednej trzeciej wielkości nigeryjskiej, ghańscy klienci wydają więcej na dane cyfrowe i usługi finansowe.

Rozbieżność odzwierciedla współdziałanie sił makroekonomicznych, kwestii kursów walut i zachowań wydatkowych abonentów. Użytkownicy w Ghanie zużywają znacznie więcej danych na linię i aktywnie korzystają z cyfrowych usług dodanych, co pokazuje, jak wysokie zużycie danych bezpośrednio zawyża ARPU. Różnica wskazuje też na silniejszą siłę nabywczą w Ghanie: nigeryjscy abonenci zmagają się z presją inflacyjną na dochody do dyspozycji, co skutkuje niższymi wydatkami na użytkownika po przeliczeniu na dolary.

Silny wzrost po obu stronach

Po uregulowaniu w tym okresie 630,5 mln ₦ na rzecz nigeryjskiego organu podatkowego MTN Nigeria osiągnęła zysk po podatku (PAT) w wysokości 1,17 bln ₦, o 55,3% więcej za dziewięć miesięcy zakończonych wrześniem 2026 roku.

Przychody z transmisji danych wzrosły o 35,8% do 2,68 bln ₦, napędzane szeroko zakrojoną adopcją cyfrową. Dane stanowiły nieco ponad 50% przychodów operatora — udział ten przypisuje się wzrostowi liczby aktywnych użytkowników danych o 12,0% do 57,2 mln oraz wzrostowi średniego miesięcznego zużycia na aktywnego użytkownika danych o 16,2% do 15,3 GB. Ta przewaga danych odzwierciedla szerszy wzorzec w afrykańskiej telekomunikacji, gdzie operatorzy coraz bardziej opierają się na danych i mobilnych usługach finansowych jako głównych silnikach wzrostu, a nie wyłącznie na usługach głosowych.

Przychody z usług głosowych w Nigerii wzrosły o 11,1% do 1,5 bln ₦, napędzane wzrostem liczby abonentów telefonii komórkowej o 10,9%, która obecnie wynosi 94,7 mln. Usługi głosowe stanowiły 32% przychodów operatora, co pokazuje, że choć są składnikiem wtórnym, pozostają istotne dla wzrostu finansowego.

MTN Ghana odnotowała 23,2 mld GH¢ przychodów z usług w tym samym okresie, co napędzało przyspieszenie wyników w trzecim kwartale. PAT wzrósł o 43% do 7,8 mld GH¢, a zysk na akcję osiągnął 0,586 GH¢. EBITDA wzrosła o 40,6% rok do roku do 14,3 mld GH¢, podnosząc marżę EBITDA o 3,1 punktu procentowego do 61,5%.

Wzrost liczby abonentów nadal wspierał wyniki ghańskiej jednostki: abonenci telefonii komórkowej wzrosli o 12,7% rok do roku do 34,3 mln, a aktywni użytkownicy danych o 16,1% do 22 mln. Aktywni użytkownicy MoMo (mobile money) osiągnęli 18,9 mln, co oznacza wzrost o 6,9%.

Nakłady inwestycyjne i dominacja rynkowa

Wzrost i wkład ghańskich oraz nigeryjskich operacji MTN nie wziął się znikąd; został zbudowany na trwałych inwestycjach i korzystnych warunkach makroekonomicznych. W raporcie za pierwsze półrocze 2025 roku grupa poinformowała, że około 38,5 mld R przeznaczono na nakłady inwestycyjne w celu zwiększenia zdolności, zasięgu i jakości. Grupa opisała inwestycje w spółki zależne w Nigerii i Ghanie jako „przyspieszone inwestycje wspierające silniejszy wzrost”.

Ich awans na pozycje dwóch największych autorów zysków grupy wynika z dominacji na rynkach lokalnych oraz rosnącego popytu na mobilne dane. W Nigerii MTN kontroluje obecnie 51,7% całego rynku telekomunikacyjnego, pozostawiając Airtel, Globacom i T2mobile (9mobile) walkę o resztę. W Ghanie ma 32,8 mln abonentów, co stanowi 85% ogółu kraju. W branży kapitałochłonnej taka skala ma znaczenie, ponieważ koszty inwestycji sieciowych rozkładają się na większe bazy abonenckie.

Rekordowe przychody grupy, z Nigerią i Ghaną w centrum

Od stycznia do czerwca 2026 roku grupa odnotowała przychody z usług w wysokości około 7,18 mld USD (115,3 mld R), o 17,5% więcej niż rok wcześniej i najwięcej w swojej historii. PAT gwałtownie wzrósł do 994 mln USD (15,9 mld R) z 14,8 mld R w poprzednim okresie.

Poza rekordowymi przychodami uwagę przyciąga to, jak rynki nigeryjski i ghański umacniają swoją pozycję jako rynki o wysokich zwrotach dla grupy. MTN Nigeria i Ghana wniosły odpowiednio 30% i 19% całkowitych przychodów grupy — łącznie 49% zaledwie z dwóch z 16 rynków, na których działa grupa, co świadczy o ich trwałej dominacji.

W pierwszym półroczu rynek nigeryjski dostarczył 3 bln ₦ przychodów z usług, napędzanych głównie 1,70 bln ₦ z transmisji danych, wspieranych przez 993 mld ₦ z usług głosowych i 77 mld ₦ z fintech. W Ghanie przychody wzrosły o 32,3% rok do roku do 1,3 mld USD (14,96 mld GH¢), a PAT skoczył o 43,3% do 461 mln USD (5,13 mld GH¢). Ponieważ MTN raportuje wyniki grupy w randzie, przeliczenia walutowe kształtują sposób, w jaki te przychody denominowane w nairze i cedi wpływają na wyniki ogółem — dynamika wart obserwacji przy publikacji rocznych wyników grupy, obok tego, czy Nigeria i Ghana utrzymają łączny udział zbliżający się do połowy przychodów grupy.

W obu okresach sprawozdawczych Nigeria dostarczała większe wolumeny abonenckie i przychody ogółem, podczas gdy Ghana przynosiła wyższe zyski na klienta.