Znajomość języka angielskiego po raz pierwszy wchodzi do pierwszej piątki naruszeń kierowców podczas Roadcheck
Najważniejsze informacje
- •Znajomość języka angielskiego po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce naruszeń kierowców skutkujących OOS w 2026 roku; 361 kierowców, czyli 9,1%, wycofano z ruchu za brak odpowiedniego poziomu angielskiego.
- •Wzrost egzekwowania wymogu ELP nastąpił po dekrecie wykonawczym prezydenta Trumpa z kwietnia 2025 roku, potwierdzającym obowiązującą zasadę FMCSA.
- •Naruszenia „no medical card” wzrosły do 1,072 (27% decyzji OOS wobec kierowców), wyprzedzając Hours of Service, które spadły do 929 (23,4%).
- •Układy hamulcowe pozostały najczęstszym naruszeniem pojazdów skutkującym OOS z wynikiem 3,379 przypadków (24,3%), a pierwsza piątka kategorii pojazdów nie zmieniła się względem 2025 roku.
- •Mimo że zabezpieczenie ładunku było ogłoszonym priorytetem, liczba naruszeń zmieniła się minimalnie: z 1,737 w ubiegłym roku do 1,724 w tym roku.

Statystyki opublikowane przez Commercial Vehicle Safety Association (CVSA) dotyczące majowego International Roadcheck Week — corocznej, 72-godzinnej akcji wzmożonej kontroli, podczas której inspektorzy przeprowadzają tysiące kontroli przydrożnych pojazdów użytkowych i kierowców w całej Ameryce Północnej — w dużej mierze przypominają dane z Roadcheck Week 2025, z jednym istotnym wyjątkiem: znajomością języka angielskiego (ELP).
W ubiegłym roku ta kategoria naruszeń kierowców nie znalazła się w pierwszej piątce powodów wydania kierowcy nakazu wycofania z ruchu (Out of Service, OOS), w przeciwieństwie do nakazu OOS za naruszenie dotyczące pojazdu. W 2025 roku pięć najczęstszych naruszeń w łącznych kontrolach w USA i Kanadzie dotyczących kierowców objętych OOS stanowiło 86,8% całości. Znajomość angielskiego nie była wśród nich, a CVSA nie ujawniła, jakie miejsce zajmowała w pozostałych 13,2%. Najmniejszy udział w ubiegłorocznej piątce miała jazda z zawieszoną licencją, na poziomie 5,1% wszystkich decyzji OOS wobec kierowców — co oznacza, że znajomość języka angielskiego, niezależnie od miejsca w rankingu, miała w 2025 roku mniejszy udział.
W wynikach International Roadcheck 2026, opublikowanych we wtorek przez CVSA, 361 kierowców zostało wycofanych z ruchu z powodu braku możliwości wykazania znajomości angielskiego. Stanowiło to 9,1% wszystkich decyzji OOS związanych z kierowcami. Sam wymóg nie jest nowy: przepisy U.S. Federal Motor Carrier Safety Administration od dawna wymagają, by kierowcy pojazdów użytkowych potrafili czytać i mówić po angielsku na tyle dobrze, aby rozmawiać z opinią publiczną, rozumieć drogowe znaki i sygnały, odpowiadać na oficjalne pytania oraz prowadzić zapisy i raporty.
Nie była to jedyna zmiana w naruszeniach związanych z kierowcami między 2025 a 2026 rokiem. W 2025 roku największą kategorią były naruszenia Hours of Service, z 1,076 przypadkami, stanowiącymi 32,4% wszystkich naruszeń, podczas gdy „no medical card” wynosiło 493 naruszenia, czyli 14,9% wszystkich decyzji OOS. W tym roku „no medical card” wzrosło gwałtownie do 1,072 naruszeń, czyli 27% wszystkich naruszeń OOS związanych z kierowcami, podczas gdy naruszenia HOS spadły do 929, czyli 23,4% wszystkich decyzji OOS.
Pozostałe najczęstsze naruszenia kierowców skutkujące OOS w tym roku to:
- No CDL: 620 naruszeń, 15,6% całości, wobec 810 naruszeń i 24,4% w ubiegłym roku
- False logs: 266 naruszeń, 6,7% całości, wobec 332 naruszeń i 10% w ubiegłym roku
- Suspended license: 170 naruszeń i 5,1% w ubiegłym roku — w tym roku wypchnięte poza pierwszą piątkę przez uwzględnienie znajomości języka angielskiego
Zmiany od ubiegłego roku
Między ubiegłym a bieżącym rokiem znajomość języka angielskiego — już wcześniej ujęta w przepisach — zyskała większą uwagę po rozporządzeniu wykonawczym podpisanym przez prezydenta Donalda Trumpa w kwietniu 2025 roku, potwierdzającym obowiązującą regulację, oraz po federalnych działaniach zmierzających do dalszego skodyfikowania tego wymogu.
Pozostałe dane w raporcie International Roadcheck pokazały różnice względem 2025 roku, ale nic na skalę wzrostu ELP w rankingach.
Dane inspekcyjne CVSA dotyczące naruszeń pojazdów są łączone dla USA, Kanady i Meksyku. W przypadku naruszeń kierowców obejmują wyłącznie USA i Kanadę.
Łączna liczba „decals” wydanych przez inspektorów, które informują innych funkcjonariuszy mogących zatrzymać pojazd, że ciężarówka została uznana za sprawną, wzrosła do 11,880 power units z 11,441 w ubiegłym roku, a łączna liczba decals, w tym dla naczep i autobusów, wzrosła do 17,680 z 16,521.
Choć zabezpieczenie ładunku było w tym roku ogłoszonym priorytetem, nacisk ten niemal nie zmienił liczb. W ubiegłym roku odnotowano 1,737 naruszeń OOS w tej kategorii, a w tym roku 1,724.
Hamulce na czele
Największą kategorią naruszeń pojazdów prowadzących do nakazu OOS w 2026 roku były układy hamulcowe: 3,379 naruszeń, czyli 24,3% całości, wobec 3,304 i 24,4% w ubiegłym roku.
Pięć głównych kategorii naruszeń pojazdów skutkujących OOS pozostało w tej samej kolejności w obu latach: układy hamulcowe, opony, 20% defective brakes, cargo securement i lights. Łącznie stanowiły 84,4% wszystkich decyzji OOS związanych z pojazdami w ubiegłym roku i 86,7% w tym roku.
Priorytet Roadcheck dla naruszeń kierowców — „electronic logging device (ELD) tampering, falsification or manipulation”, jak określiła to CVSA — nie znalazł się w pierwszej piątce. Wydano 146 nakazów OOS za to naruszenie, co stanowiło 3,7% całości i siódmą największą kategorię.
Źródło: FreightWaves