NieuwsAandelenVooruitblik TSMC-resultaten: AI-chipvraag kan zesde opeenvolgende recordwinst opleveren

Vooruitblik TSMC-resultaten: AI-chipvraag kan zesde opeenvolgende recordwinst opleveren

Auteur: FinancePolice·

Belangrijkste punten

  • •Analist voorspellen dat het nettoresultaat van TSMC in het derde kwartaal met 65% op jaarbasis stijgt naar circa NT$746 miljard, wat een zesde opeenvolgend recordkwartaal zou betekenen.
  • •De officiële richtcijfers van TSMC voor het derde kwartaal voorzien in een omzet van $44,6 miljard tot $45,8 miljard, een brutomarge van 65,0% tot 67,0% en een operationele marge van 56,0% tot 58,0%.
  • •De septemberomzet bedroeg NT$511,857 miljard, een stijging van 54,6% op jaarbasis, terwijl de omzet van januari tot en met september met 41,1% steeg naar NT$3,898727 biljoen.
  • •Morgan Stanley-analist Charlie Chan verwacht dat TSMC zijn prognose voor de omzetgroei in 2026 zal verhogen naar het lage tot midden-40%-bereik, vanwege de sterke vraag naar 3-nanometerchips.
  • •Van TSMC wordt verwacht dat het de resultaten combineert met richtcijfers voor het vierde kwartaal, als eerste formele indicatie van de vraag richting het einde van het jaar.
Vooruitblik TSMC-resultaten: AI-chipvraag kan zesde opeenvolgende recordwinst opleveren

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. zal op 15 oktober om 2:00 uur Eastern Time de resultaten over het derde kwartaal van 2026 publiceren, in een maand waarin het bedrijf een septemberomzet van NT$511,857 miljard meldde, een stijging van 54,6% ten opzichte van een jaar eerder. Analisten die zijn bevraagd in een Reuters-voorbeschouwing verwachten dat 's werelds grootste contractchipfabrikant een zesde opeenvolgende recordkwartaal zal neerzetten, met een nettoresultaat dat met 65% stijgt naar circa NT$746 miljard, nu de vraag naar AI-chips sterk blijft. Het rapport behoort tot de meest gevolgde publicaties op de halfgeleiderkalender, omdat TSMC chips produceert voor veel van de toonaangevende ontwerpers in de sector, waardoor de resultaten breed worden gebruikt als graadmeter voor de naar AI-hardware.

Het rapport zal harde cijfers toevoegen aan een kwartaal waarvoor TSMC al uitzonderlijk ambitieuze winstgevendheidsdoelstellingen heeft uitgegeven. De officiële omzet- en margevooruitzichten van het bedrijf, de recente maandcijfers en de marktomzettelingen voor gevraagde geavanceerde chips laten weinig ruimte voor slechts een voldoende resultaat.

Resultaten van 15 oktober: prognose versus officiële richtcijfers

De beleggersrelatieskalender van TSMC vermeldt de teleconferentie over de resultaten van het derde kwartaal op 15 oktober. De richtcijfers die bij het vorige kwartaalrapport zijn uitgegeven, voorzien in een omzet van $44,6 miljard tot $45,8 miljard in het derde kwartaal, een brutomarge van 65,0% tot 67,0% en een operationele marge van 56,0% tot 58,0%. Volgens de gangbare praktijk om elk kwartaalrapport te koppelen aan nieuwe vooruitzichten, wordt verwacht dat TSMC de resultaten zal begeleiden met richtcijfers voor het vierde kwartaal, de eerste formele indicatie van het bedrijf over de vraag richting het einde van het jaar.

Deze cijfers zijn bedrijfsdoelstellingen, geen gerapporteerde resultaten. De schatting van het nettoresultaat van NT$746 miljard is daarentegen een analistenprognose die door Reuters via AOL is gemeld. Het onderscheid is van belang: beleggers zullen zowel afwegen of TSMC zijn omzet- en margebereiken heeft gehaald, als of het uiteindelijke resultaat het niveau heeft bereikt dat in externe verwachtingen is verdisconteerd.

Een zesde opeenvolgend recordkwartaal zou het winstmomentum verlengen dat analisten toeschrijven aan de vraag naar AI-chips. De publicatie van oktober zal naar verwachting ook worden beoordeeld op de bijgewerkte beoordeling door het management van vraag en winstgevendheid buiten het afgeronde kwartaal.

Septemberomzet biedt een vraagsein uit de laatste fase van het kwartaal

De maandelijkse omzetpublicatie van TSMC geeft de meest actuele door het bedrijf gerapporteerde indicatie van het omzetmomentum vóór de volledige resultatenpublicatie. Maandrapportage is standaardpraktijk voor aan de beurs genoteerde Taiwanese bedrijven en biedt beleggers een uitzonderlijk gedetailleerde, vrijwel realtime kijk op een kwartaal voordat de cijfers definitief zijn. Volgens het maandomzetrapport van 8 oktober bedroeg de septemberzet NT$511,857 miljard, een stijging van 54,6% op jaarbasis, terwijl de omzet van januari tot en met september uitkwam op NT$3,898727 biljoen, een stijging van 41,1% ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder.

Maandomzet is geen vervanging voor kwartaalresultaten. Het geeft geen definitieve brutomarge, operationele marge of nettoresultaat van het kwartaal weer, en het maakt ook niet zichtbaar hoe de kosten zich naast de omzet hebben ontwikkeld. Toch biedt het septembercijfer een actuele maatstaf voor de vraag richting een rapport waarin de consensus een aanzienlijke jaar-op-jaar stijging van de winst verwacht.

AI-chips en vraag naar 3-nanometer ondersteunen de groeiprognose

De Reuters-voorbeschouwing koppelde de consensuswinstprognose aan de vraag naar AI-chips, die de productiecapaciteit aan de voorhoede van TSMC tot een centraal focuspunt voor beleggers heeft gemaakt. Geavanceerde AI-acceleratoren worden gebouwd op de meest geavanceerde procesknooppunten die beschikbaar zijn, en de capaciteit om deze te vervaardigen is geconcentreerd bij een klein aantal contractchipfabrikanten. De verwachte stijging van 65% van het nettoresultaat is een externe schatting en geen bedrijfsvoorspelling, maar het geeft de omvang aan van de groei die van het kwartaal wordt verwacht.

Morgan Stanley-analist Charlie Chan verwacht dat TSMC zijn prognose voor de omzetgroei in 2026 zal verhogen naar het lage tot midden-40%-bereik, meldde Reuters, met een verwijzing naar de sterke vraag naar 3-nanometerchips. Dat is het standpunt van een analist over wat het bedrijf mogelijk zal zeggen, geen bevestigde herziene richtcijfers van TSMC.

Het onderscheid is bijzonder belangrijk, omdat een hogere outlook voor het hele jaar anders weegt dan een sterk kwartaalresultaat. Een beter-dan-verwacht resultaat gedreven door een afgerond kwartaal zou de recente uitvoering bevestigen; een opwaartse herziening zou suggereren dat het management voldoende voortdurende vraag ziet om de eigen jaarlijkse aannames aan te passen.

Marges tonen of omzetgroei zich vertaalt in winsthefbooming

Omzetgroei alleen zal de winstvraag niet beantwoorden. TSMC heeft voor het derde kwartaal een brutomarge van 65,0% tot 67,0% en een operationele marge van 56,0% tot 58,0% voorzien, doelstellingen die winstgevendheid tot een centraal onderdeel van de scorekaart van 15 oktober maken. De brutomarge geeft het aandeel van de omzet weer dat overblijft na productiekosten, dus het voorzien bereik zal worden gelezen als een maatstaf voor de prijzenacht die het bedrijf heeft over zijn capaciteit aan de voorhoede.

Ter illustratie: TSMC meldde een nettowinstmarge van 55,6% in het tweede kwartaal van 2026, tegenover 50,5% in het kwartaal daarvoor, volgens het managementrapport van het tweede kwartaal. De nettowinstmarge is niet direct vergelijkbaar met de brutomarge- en operationele marge-maatstaven in de richtcijfers van TSMC voor het derde kwartaal, maar de stijging levert recent bewijs dat sterkere omzet gepaard ging met een verbeterde winstgevendheid op de onderste regel.

Op 15 oktober zal de belangrijkste vergelijking die tussen de opgegeven bereiken van TSMC en de feitelijke resultaten zijn, terwijl beleggers beoordelen of de omzetgroei van 54,6% in september en de gemelde vraag naar AI- en 3-nanometerchips de recordwinstverwachtingen kunnen aandragen.