NieuwsCryptoSolana vs Ethereum in 2026: snelheid, fees, TVL en adoptie in cijfers vergeleken

Solana vs Ethereum in 2026: snelheid, fees, TVL en adoptie in cijfers vergeleken

Auteur: Coincentral·

Belangrijkste punten

  • •Ethereum, gelanceerd in 2015, gebruikt een modulaire architectuur met Layer 2-rollups zoals Arbitrum, Optimism en Base, terwijl Solana, gelanceerd in 2020, een monolithische single-layer blockchain draait, beveiligd met proof-of-stake plus proof-of-history.
  • •Solana verwerkt grofweg 600 tot 700 transacties per seconde tegenover 15 tot 30 op Ethereum's basislaag, met gemiddelde fees rond $0,00025 tegenover $0,50 tot $3 voor eenvoudige Ethereum-transfers.
  • •Ethereum leidt in DeFi total value locked — cijfers lopen uiteen van circa $42,6 miljard tot $70 miljard tegenover $5,37 miljard tot $8 miljard voor Solana — en biedt meer dan 4.000 dApps en circa 31.800 actieve ontwikkelaars tegenover Solana's circa 17.700.
  • •Ethereum's validatorbestand overschrijdt 890.000 en de basislaag kende geen ongeplande downtime, terwijl Solana circa 800 validators draait en uitvals kende, waaronder een storing in februari 2024 die het netwerk meer dan vijf uur offline hield.
  • •Solana leidt sinds 2024 Ethereum in wekelijks decentral exchange-volume en biedt circa 6% staking-rendement tegenover 2% tot 4% op ETH, en veel instituten behandelen de twee netwerken inmiddels als complementair.
Solana vs Ethereum in 2026: snelheid, fees, TVL en adoptie in cijfers vergeleken

Solana en Ethereum zijn de twee dominante smart contract-platforms in crypto. Beide geven ontwikkelaars de middelen om gedecentraliseerde applicaties te bouwen, en beide vertrouwen op proof-of-stake om hun netwerk te beveiligen. Toch volgen de twee chains sterk verschillende architecturale paden: Ethereum, actief sinds 2015, verdeelt zijn werklast over Layer 2-netwerken, terwijl Solana, gelanceerd in 2020, de hele stack op één snelle laag draait.

Deze vergelijking is gebaseerd op vijf industribronnen uit 2026. Hun cijfers sluiten niet altijd op elkaar aan, dus waar getallen verschillen, toont het artikel het bereik en kent elk cijfer toe aan de bron. Dat vijf aparte publicaties in één jaar hoofd-tot-hoofdvergelijkingen produceerden, is op zichzelf al een teken hoe centraal de rivaliserende ontwerpen van de twee chains — monolithisch versus modulair — nog steeds zijn in het debat over hoe blockchains zouden moeten schalen.

Marktomvang en achtergrond

Ethereum is het oudste en grootste van de twee netwerken. Het lanceerde in juli 2015, naar aanleiding van Vitalik Buterin's voorstel eind 2013. Solana's hoofdnetwerk ging live in maart 2020 en is opgericht door Anatoly Yakovenko.

LiteFinance meldt dat Ethereum een marktkapitalisatie heeft van $247,82 miljard bij een tok Prijs van $2.053,14, waarmee het tweede staat op CoinMarketCap. Solana's marktkapitalisatie bedraagt $48,3 miljard bij $83,48, goed voor de zevende plaats. Op deze maatstaf is Ethereum circa vijf keer groter, hoewel dagelijkse koersbewegingen het verschil doen schuiven met de markt.

Beide netwerken beveiligen zich met proof-of-stake, maar Solana voegt daar een tijdsmechanisme aan toe dat proof-of-history heet. Ethereum schakelde in september 2022 over van proof-of-work naar proof-of-stake. Ethereum-ontwikkelaars programmeren in Solidity; Solana-ontwikkelaars werken in Rust.

Phantom schetst de kern van de architecturale splitsing: Solana opereert als een single-layer, oftewel monolithische blockchain, terwijl Ethereum modulair is en vertrouwt op rollups zoals Arbitrum, Optimism en Base om extra verkeer op te vangen.

Deze ontwerpen bepalen het gedrag van de netwerken. Volgens Phantom levert Solana's single-layer opbouw hoge snelheden en lage latentie, wat past bij applicaties die realtime verwerking nodig hebben, hoewel het verder schalen voorbij bepaalde grenzen lastiger kan worden. Ethereum's modulaire structuur staat toe dat elke laag onafhankelijk wordt geüpgraded, maar Phantom merkt op dat dit complexiteit toevoegt die de gebruikerservaring kan schaden.

Statistieken: snelheid en doorvoer

Solana verwerkt aanzienlijk meer transacties dan Ethereum's basislaag. CoinTracker zet Ethereum op 15 tot 30 transacties per seconde (TPS) onder normale omstandigheden, tegenover 600 tot 700 voor Solana, waarvan het theoretische plafond op 65.000 TPS ligt.

De werkelijke doorvoer van Solana verschilt per bron: BitGo noemt grofweg 1.100 tot 6.200 TPS, terwijl LiteFinance 2.500 tot 3.500 TPS rapporteert. Geen van beide bronnen legt de afwijking uit.

Ethereum's Layer 2-netwerken vergroten de capaciteit. CoinTracker zegt dat de gecombineerde Layer 2-doorvoer Ethereum's totaal boven de 5.000 TPS tilt; die transacties worden buiten de hoofdketen uitgevoerd en later daarin afgewikkeld.

Finaliteit — de periode voordat een transactie als afgehandeld geldt — duurt ongeveer 12 minuten op Ethereum's basislaag tegenover 6 tot 13 seconden op Solana, aldus CoinTracker. BitGo zegt dat Solana praktische finaliteit in minder dan een seconde bereikt. Bloktijden volgen hetzelfde patroon: Solana Company rapporteert circa 12 seconden voor Ethereum en zo'n 400 milliseconden voor Solana.

In de praktijk blijven beide netwerken onder hun opgegeven maxima. LiteFinance stelt dat Solana's werkelijke snelheid ver onder de geclaimde piek ligt en dat geen enkele chain de afweging tussen snelheid, veiligheid en decentralisatie nog heeft opgelost. CoinTracker voegt toe dat Ethereum's Layer 2-strategie de veiligheid van de basislaag behoudt, maar activa over meerdere netwerken kan verspreiden, wat de gebruikerservaring compliceert.

Statistieken: transactiekosten

Fees tonen een van de scherpste contrasten. CoinTracker stelt de gemiddelde transactiekost van Solana op ongeveer $0,00025 en zegt dat die zelfs bij piekdemande onder een cent blijft. Solana Company noemt circa $0,003 en LiteFinance onder de $0,03.

Ethereum's mainnet is duurder. CoinTracker rapporteert $0,50 tot $3 voor eenvoudige transfers en $15 tot $30 voor complexe DeFi-handelingen bij overbelasting. Solana Company geeft een typische fee van $0,18, terwijl LiteFinance $1 tot $2 noemt.

Layer 2-netwerken drukken Ethereum's kosten. CoinTracker vermeldt $0,10 tot $0,50 per transactie na de Pectra-upgrade — nog steeds 100 tot 1.000 keer hoger dan Solana. LiteFinance rapporteert dat de Dencun-upgrade van maart 2024 de Layer 2-fees met 55% tot 99% verlaagde.

Solana's fees kunnen stijgen bij demandepieken. LiteFinance zegt dat de gemiddelde fee tijdens de memecoin-hausse steeg van $0,002 naar $0,5, en dat de fee-inkomsten tussen november 2024 en januari 2025 met circa 900% groeiden.

CoinTracker legt uit dat Solana lokale fee-markten isoleert, zodat overbelasting in één segment de fees niet over het hele netwerk verhoogt, terwijl Ethereum's mondiale fee-markt betekent dat een demandepiek alle gebruikers raakt.

Fee-niveaus wegen het zwaarst voor applicaties met veel kleine handelingen. Solana Company zegt dat Solana past bij organisaties met hoge on-chain activiteitfrequenties en merkt op dat Ethereum-fees bij overbelasting kunnen oplopen tot $5 tot $20 of meer, waardoor frequente on-chain activiteit kostbaar wordt.

Statistieken: validators en decentralisatie

Validators — de computers die transacties verifiëren en elke chain beveiligen — zijn op Ethereum veel talrijker. Token Terminal-data aangehaald door LiteFinance telt meer dan 890.000 Ethereum-validators, en BitGo zegt dat het aantal boven de miljoen uitkomt. Solana draait ongeveer 800. LiteFinance zegt dat het actieve aantal schommelt tussen 700 en 900, dalend van een piek rond 2.500; BitGo omschrijft dit als een drie keer zo strakke snoei van slecht presterende nodes, terwijl LiteFinance wijst op hoge exploitatiekosten en strengere hardware-eisen.

De toelatingsregels verschillen. Het draaien van een Ethereum-validator vereist 32 ETH, terwijl Solana geen minimum stelt, al hebben validators daar krachtiger hardware nodig, volgens Solana Company.

Ethereum kent ook eigen concentratiepunten. LiteFinance rapporteert dat Lido, Coinbase, Kraken en Binance samen meer dan 50% van de gestakete ETH controleren, met in totaal 39,23 miljoen ETH gestakete. Dezelfde bron scoort decentralisatie op 7 uit 10 voor Ethereum tegen 3 uit 10 voor Solana — een eigen waardering van de bron, geen gemeten cijfer.

Het consensusontwerp verschilt eveneens. LiteFinance legt uit dat proof-of-history fungeert als ingebouwde klok, waardoor validators minder tijd kwijt zijn aan het vaststellen van de volgorde van gebeurtenissen, en koppelt het ontwerp aan bevestigingstijden van circa 400 milliseconden. De bron waarschuwt dat validators met meer middelen een voorsprong kunnen krijgen onder dit model.

BitGo constateert dat een kleiner aantal validators normaal gesproken duidt op minder decentralisatie, maar dat Solana bewust slecht presterende nodes snoeit. Het voegt toe dat Ethereum's grote validatorpopulatie de stake breed verspreidt, waardoor een 51%-aanval bij de huidige schaal financieel onhaalbaar is.

DeFi total value locked en marktaandeel

Total value locked (TVL) meet de activa die in een netwerk zijn DeFi-smart contracts zitten. Ethereum leidt in elke bron, al hangt de omvang van de voorsprong af van datum en dataproviseur. LiteFinance zet Ethereum's TVL rond $42,6 miljard per mei 2026 tegenover $5,37 miljard voor Solana — ruwweg een factor acht. CoinTracker noemt circa $55 miljard voor Ethereum en $8 miljard voor Solana, terwijl Solana Company circa $70 miljard voor Ethereum aanhaalt.

Marktaandeel vertelt een vergelijkbaar verhaal. CoinTracker zegt dat Ethereum circa 68% van de wereldwijde DeFi-TVL in handen heeft, en BitGo zet het cijfer rond 52% per mei 2026. LiteFinance rangschikt BNB Chain als tweede op TVL en Solana als derde.

De handelsactiviteit wijst de andere kant op. CoinTracker zegt dat Solana Ethereum in 2024 voorbijging in wekelijks decentral exchange-volume en de leiding tot 2026 heeft behouden, en CryptoRank-data aangehaald door LiteFinance toonde Solana in april 2026 op de eerste plaats in transactievolume.

Institutionele fondsen neigen naar Ethereum. BitGo merkt op dat BlackRock's BUIDL-fonds en Franklin Templeton's BENJI-fonds op op-Ethereum gebaseerde infrastructuur draaien. Op Solana geeft Circle USDC native uit, en Jupiter en Raydium zijn er actieve exchanges. CoinTracker zegt dat Ethereum het grootste deel van de stablecoin-aanbod on-chain verankert.

LiteFinance rapporteert dat Ethereum's TVL-groei tijdens de bullmarkt van augustus-september 2025 bescheiden leek vergeleken met eerdere cycli, en zegt dat Solana's stijgingen vooral kwamen tijdens koerspieken en uitbarstingen van gebruikersactiviteit, waardoor die winsten minder stabiel zijn.

Statistieken: ontwikkelaars en applicaties

Ethereum heeft meer ontwikkelaars en meer applicaties. CoinTracker telt circa 31.800 actieve ontwikkelaars op Ethereum tegenover circa 17.700 op Solana — een voorsprong van grofweg 80%. Dezelfde bron vermeldt meer dan 4.000 dApps op Ethereum tegenover circa 500 actieve dApps op Solana, terwijl LiteFinance meer dan 1.850 projecten telt in Ethereum's DeFi-sector. Deze tellingen gebruiken verschillende definities en zijn niet direct vergelijkbaar.

De tooling bevoordeelt Ethereum eveneens. Solana Company noemt Hardhat, Foundry, Remix en OpenZeppelin als volwassen opties en merkt op dat de Ethereum Virtual Machine veel Layer 2-netwerken en sidechains aandrijft. Solana-ontwikkelaars gebruiken Rust met frameworks zoals Anchor.

Solana's applicatiemix leunt naar retail. Phantom noemt perpetual futures-handel in de wallet, de Pump.fun memecoin-launchpad, Hivemapper mapping-beloningen en MagicBlock-gamingtools. In 2025 lanceerde Backed meer dan 55 getokeneerde Amerikaanse aandelen op Solana.

Ethereum's app-aanbod helt naar finance: Phantom noemt Lido, EigenLayer, Aave, Pendle en Uniswap als vlaggenschip-projecten.

Solana's ontwikkelaarsbasis blijft groeien. BitGo zegt dat de deelname van nieuwe ontwikkelaars gestaag is gestegen, mede geholpen door programma's van de Solana Foundation. CoinTracker voegt toe dat Solana leidt in dagelijks actieve adressen en kost per transactie, terwijl Ethereum leidt in aantal ontwikkelaars en institutionele adoptie.

Statistieken: netwerkbetrouwbaarheid en veiligheid

Betrouwbaarheid is waar de twee netwerken het meest uiteenlopen. CoinTracker zegt dat Ethereum's basislaag geen ongeplande downtime heeft gekend, en BitGo voegt toe dat Ethereum's consensuslaag sinds de lancering zonder inbreuk heeft gedraaid.

Solana heeft een uitvalgeschiedenis. LiteFinance noemt incidenten op 1 oktober 2022, 25 februari 2023 en 6 februari 2024; bij het voorval in 2024 stond het netwerk meer dan vijf uur offline, wat de bron telt als de tiende dergelijke storing.

De recente prestaties zien er beter uit. CoinTracker rapporteert een uptime boven de 99,9% sinds medio 2024, en Solana Company zegt dat het netwerk sinds februari 2024 geen downtime heeft gekend. De Firedancer-validatorclient, eind 2025 gelanceerd, geeft Solana een tweede onafhankelijke software-implementatie, waarmee het netwerk minder afhankelijk wordt van één enkele codebase — een ontwikkeling die het volgen waard is voor lezers die Solana's betrouwbaarheid volgen.

Veiligheidsincidenten hebben beide ecosystemen geraakt. BitGo haalt het Slope-walletincident van augustus 2022 aan, dat ongeveer 9.000 wallets trof, en LiteFinance wijst op de DAO-hack van 2016, die Ethereum splitste in Ethereum en Ethereum Classic. BitGo zegt dat Solana's uitvals geen direct verlies van fondsen veroorzaakten — een beschikbaarheidsrisico in plaats van een diefstalrisico — terwijl LiteFinance rapporteert dat in november 2022 één gebruiker 1.000 nodes tegelijk platlegde, wat het vergelijkt met een 20%-aanval op het netwerk.

BitGo merkt op dat Solana's snellere ontwikkelcyclus frequentere protocolupgrades met zich meebrengt en daarmee meer ruimte voor softwarefouten. Op Ethereum ligt het hoofdrisico volgens de bron op de applicatielaag, in smart contracts, en niet in het protocol zelf. Instituten op beide netwerken moeten nog steeds elk protocol dat zij gebruiken beoordelen.

Staking, treasury en institutionele adoptie

Staking-rendementen bevoordelen Solana. Solana Company rapporteert circa 6% jaarrendement op SOL tegenover 2% tot 4% op ETH; de FAQ geeft een bandbreedte van 2% tot 3% voor Ethereum.

Beursgenoteerde bedrijven en overheden houden beide activa aan. Solana Company telt 23 houders van Ethereum en 16 van Solana, en zegt dat Solana-adoptie sneller groeit. Het merkt ook op dat Coinbase een deel van zijn treasury in Ethereum heeft gestoken.

Het energieverbruik verschilt per bron. Solana Company vermeldt 2,6 miljoen kWh per jaar voor Ethereum en 16,0 miljoen kWh voor Solana, en voegt toe dat Ethereum's energieverbruik na de Merge met circa 99,98% daalde.

Gereguleerde producten bestaan intussen voor beide activa. LiteFinance zegt dat de SEC in juli 2024 spot Ethereum-ETF's goedkeurde en dat spot Solana-ETF's in oktober 2025 lanceerden. BitGo merkt op dat custodysupport voor Ethereum gestandaardiseerder is, terwijl Solana staking-opzetten meer per proviseur verschillen.

De upgrades gaan door. Ethereum's Pectra-upgrade ging live in mei 2025, en LiteFinance zette de Glamsterdam-fork in voor het derde kwartaal van 2026, dus lezers moeten de actuele status verifiëren. Op Solana richt de Alpenglow-upgrade zich op veerkracht en lagere latentie. Eerdere upgrades op beide netwerken hebben de cijfers in deze vergelijking al verschoven — volgens Solana Company verlaagde de Merge Ethereum's energieverbruik met circa 99,98%, en volgens LiteFinance drukte Dencun de Layer 2-fees met 55% tot 99% — waardoor Glamsterdam en Alpenglow de dichtstbijzijnde geplande ijkpunten zijn voor hoe bovenstaande verschillen zich ontwikkelen.

Ook de interesse van bedrijven groeit. BitGo zegt dat sommige organisaties Solana aan hun balansen hebben toegevoegd als onderdeel van gediversifieerde digitale activa-reserves, en koppelt die trend aan de bredere groei van Bitcoin-treasuries. Solana Company merkt op dat zowel het IMF als de Bank for International Settlements hebben gewezen op het potentieel van tokenezing om afwikkeling en bewaring te verbeteren.

Solana Company zegt dat staking van SOL eenvoudig kan via validators zoals Helius en Jito, maar waarschuwt dat SOL's koersschommelingen doorgaans groter zijn dan die van ETH, wat sterkere risicobeheersing vereist.

Wat de cijfers laten zien

De cijfers beschrijven twee netwerken voor verschillende taken. Ethereum leidt in DeFi-TVL, ontwikkelaars, validators en uptime-geschiedenis, terwijl Solana leidt in snelheid, fees, handelsvolume en staking-rendement. De bronnen zijn het over de richting van de meeste verschillen eens, zelfs als exacte getallen uiteenlopen.

BitGo zegt dat veel instituten de twee als complementair behandelen. CoinTracker zegt dat de meeste waarnemers Ethereum zien als een settlement-laag voor groot kapitaal en Solana als een snelle laag voor retail- en consumentenapplicaties.

De keuze tussen de twee hangt af van het doel. Solana Company zegt dat Ethereum is gebouwd voor stabiliteit en liquiditeit, terwijl Solana kostenefficiëntie en doorvoer biedt. LiteFinance suggereert dat sommige investeerders beide aanhouden om risico te spreiden, maar waarschuwt dat kortetermijnaankopen van beide munten een hoog verliesrisico met zich meebrengen.

Alle cijfers komen van de onderstaande bronnen en weerspiegelen de omstandigheden van 2026. Cryptodata verandert snel, dus raadpleeg live trackers voordat je een besluit neemt. Dit artikel is geen beleggingsadvies.

Bronnen

  • Solana vs. Ethereum: Key Differences for Institutions (BitGo)
  • Solana vs Ethereum: Key differences, speed, fees, and use cases (CoinTracker)
  • Solana vs Ethereum: Everything you need to know (Phantom)
  • Solana vs Ethereum: Which Blockchain Leads in Performance and Adoption? (LiteFinance)
  • Solana vs. Ethereum Through a Treasury Lens (Solana Company)