NieuwsAandelenSafaricom Boekt 36% Winstgroei in Eerste Helft tot $447,8 Miljoen terwijl Verliezen in Ethiopië Met 43% Afnemen

Safaricom Boekt 36% Winstgroei in Eerste Helft tot $447,8 Miljoen terwijl Verliezen in Ethiopië Met 43% Afnemen

Auteur: TechNext24·

Belangrijkste punten

  • •De winst na belastingen van Safaricom voor de eerste helft van FY2027 steeg met 36% naar $447,8 miljoen (Ksh 58,2 miljard), gelijktijdig met een verlaging van de verliezen bij de Ethiopische activiteit met 43%.
  • •De omzet van M-PESA nam met 13,6% toe naar Ksh 100,1 miljard, goed voor 46,3% van de groepsomzet en 54,7% van de toename van de dienstenomzet met Ksh 22,0 miljard.
  • •Kenia bleef de sterkste markt van de groep, met een dienstenomzetstijging van 11,3% naar Ksh 216,0 miljard, een nettowinstgroei van 13,8% naar Ksh 66,3 miljard en een groei van de operationele vrije kasstroom van 19,6%.
  • •De Ethiopische dienstenomzet sprong met 71,6% naar Ksh 10,6 miljard, aangedreven door mobiele data, die met 90,2% groeide naar Ksh 7,9 miljard en 74% van de omzet van de divisie vertegenwoordigde.
  • •Safaricom Ethiopië verminderde zijn EBITDA-verlies met 96,5% tot ongeveer Ksh 434,4 miljoen, breidde zijn 90-daagse actieve klantenbasis met 38,4% uit naar 15,4 miljoen en verhoogde het gebruik van M-PESA met 54,6% naar 5,2 miljoen abonnees.
Safaricom Boekt 36% Winstgroei in Eerste Helft tot $447,8 Miljoen terwijl Verliezen in Ethiopië Met 43% Afnemen

Safaricom Plc, de grootste telecomoperator in Oost-Afrika, heeft een stijging van 36% in de winst na belastingen gemeld voor de eerste helft van het boekjaar 2027 (H1 FY2027), tot $447,8 miljoen (Ksh 58,2 miljard), nu de verliezen van de Ethiopische activiteit vergeleken met de voorgaande periode met 43% zijn afgenomen.

Volgens de op donderdag 5 november gepubliceerde financiële resultaten steeg de omzet uit groepsdiensten met 13,1% naar $1,74 miljard (Ksh 226,1 miljard), grotendeels aangedreven door de Keniaanse markt. De winst vóór rente, belastingen, afschrijvingen en amortisatie (EBITDA) klom met 27,5% naar Ksh 129,2 miljard, terwijl de winst vóór rente en belastingen (EBIT) met 39,8% toenam naar Ksh 91,1 miljard.

Spraak en Data Aandrijven de Groei van de Groep

Safaricom Group CEO Peter Ndegwa zei dat de data-omzet met 12,2% groeide naar Ksh 45,2 miljard, terwijl de spraakomzet daar dichtbij volgde met Ksh 42,2 miljard na een toename van 6,2%.

Nu steeds meer mensen het internet gebruiken, meldde de groep dat het aantal actieve dataklanten met 11,6% groeide naar 27,9 miljoen, terwijl het dataverbruik per gebruiker met 9,4% steeg naar 5,3 gigabyte, een indicatie van toenemend verbruik onder gemiddelde abonnees. Het aantal spraakklanten sprong met 4,1% naar 31,4 miljoen, het aantal minuten per abonnee steeg met 11,9% naar 231,8 en het gemiddelde tarief per minuut daalde met 9,5%.

Spraak bleef desondanks bijzonder sterk. Ondanks de daling van 9,5% in de tarieven groeide de omzet, ondersteund door hoger verbruik en klantengroei, waarbij lagere prijzen het verbruik zowel bij spraak als data aanjagen.

M-PESA Vormt de Kern van de Omzetmix

Naast spraak en data werd de omzet van Safaricom grotendeels aangedreven door M-PESA, de fintech-divisie en het in 2007 gelanceerde mobiele geldplatform. In de eerste helft van het boekjaar 2027 sprong de omzet van M-PESA met 13,6% naar Ksh 100,1 miljard, wat neerkomt op een aandeel van 46,3% in de totale groepsomzet. M-PESA droeg 54,7% bij aan de toename van de dienstenomzet met Ksh 22,0 miljard, gevolgd door connectiviteit met 33,7% en vaste diensten & IoT met 11,6%.

Kenia Behoudt Momentum

In de thuishaven Kenia handhaafde het bedrijf de groei op alle belangrijke financiële indicatoren. De dienstenomzet steeg met 11,3% naar Ksh 216,0 miljard, de EBITDA groeide met 13,3% naar Ksh 128,9 miljard, de operationele winst (EBIT) nam met 13,7% toe naar Ksh 101,8 miljard en de nettowinst klom met 13,8% naar Ksh 66,3 miljard.

De winstgevendheid groeide sneller dan de omzet, wat wijst op operationele hefboomwerking, terwijl de groei van de operationele vrije kasstroom met 19,6% de winstgroei overtrof en de kasmiddelengeneratie versterkte.

Verliezen in Ethiopië Nemen Sterk Af

De Ethiopische expansie van Safaricom boekte aanzienlijke winsten naast stevige afname van de operationele verliezen. De dienstenomzet in Ethiopië sprong met 71,6% naar Ksh 10,6 miljard, toegeschreven aan mobiele data, die met 90,2% toenam naar Ksh 7,9 miljard en goed was voor 74% van de totale omzet. De spraakomzet groeide met 20,9% naar Ksh 1,7 miljard, terwijl vaste diensten en IoT een sprong van 109,7% registreerden naar Ksh 0,2 miljard.

Safaricom Ethiopië verminderde zijn verliezen ook aanzienlijk. Het EBITDA-verlies nam met 96,5% af tot ongeveer Ksh 434,4 miljoen, terwijl het operationele verlies met 53,4% daalde naar Ksh 11,4 miljard.

Gebruikersbasis en Betrokkenheid Breiden Uit

De operationele cijfers in Ethiopië lieten groei zien in schaal en gebruikersbetrokkenheid in alle opzichten. De 90-daagse actieve klantenbasis breidde met 38,4% uit naar 15,4 miljoen, terwijl het aantal 30-daagse actieve gebruikers met 43,4% toenam naar 12,2 miljoen. Het aantal mobiele dataklanten groeide met 37,0% naar 12,1 miljoen, het aantal spraakgebruikers nam met 31,5% toe naar 12,6 miljoen, en het gebruik van M-PESA versnelde met 54,6% naar 5,2 miljoen abonnees.

Wat de klantmonetisatie betreft, steeg de 30-daagse gemiddelde omzet per gebruiker (ARPU) met 35,6% naar 188 ETB.

Achtergrond

Safaricom lanceerde in 2022 in Ethiopië, toen de regering daar begon de streng gecontroleerde economie open te stellen voor buitenlandse concurrentie. Het bedrijf hoopt dat zijn aanwezigheid in het op één na meest bevolkte land van Afrika toekomstige groei zal aandrijven. De nieuwste resultaten tonen de groeiende klantenbasis van de Ethiopische activiteit, het toenemende gebruik van M-PESA en de afnemende verliezen, naast de blijvende rol van Kenia als voornaamste omzetbasis van de groep.

Primaire bronnen: Origineel bericht TechNext24 | Mwango Capital op X