MTN verdient 58% meer per abonnee in Ghana dan in Nigeria
Belangrijkste punten
- •De gemiddelde omzet per gebruiker van MTN Ghana van $58,08 overtreft de $36,72 van MTN Nigeria met ongeveer 58%, wat hogere dataverbruik en sterkere koopkracht onder Ghanese abonnees weerspiegelt.
- •MTN Nigeria boekte een winst na belastingen van ₦1,17 biljoen over de negen maanden tot september 2026, een stijging van 55,3%, terwijl de data-omzet met 35,8% sprong naar ₦2,68 biljoen en iets meer dan de helft van de inkomsten vertegenwoordigde.
- •MTN Ghana verhoogde de winst na belastingen met 43% naar GH¢7,8 miljard en verhoogde de EBITDA-marge met 3,1 procentpunten naar 61,5%, ondersteund door abonnegroei van 12,7% naar 34,3 miljoen.
- •Nigeria en Ghana goodeden samen 49% van de groepsomzet van MTN bij, ondersteund door marktaandelen van 51,7% in Nigeria en 85% in Ghana.
- •MTN boekte een recordhalfjaar groeps-service-omzet van circa $7,18 miljard, een stijging van 17,5% op jaarbasis, na circa R38,5 miljard aan kapitaaluitgaven om capaciteit en dekking te verbeteren.

MTN's Ghanese abonnees genereren aanzienlijk meer omzet per gebruiker dan de Nigerische klanten, volgens de resultaten van de operator over de negen maanden tot september 2026. Het contrast laat zien hoe abonneeaantallen en uitgaven per gebruiker twee verschillende verhalen vertellen voor Afrika's grootste telecomgroep: Nigeria dreef de totale omzet en gebruikersgroei, terwijl Ghana meer waarde per klant leverde.
Gemiddelde Omzet Per Gebruiker (ARPU) — een maatstaf voor hoeveel een operator per klant in een markt verdient — is waar het verschil duidelijk wordt. Van januari tot september 2026 boekte MTN Nigeria een service-omzet van $3,48 miljard (₦4,06 biljoen) met een abonneebestand van 94,7 miljoen, waarmee de ARPU uitkwam op $36,72. Over dezelfde periode meldde MTN Ghana $1,992 miljard (GH¢23,2 miljard) aan service-omzet van 34,3 miljoen abonnees, een ARPU van $58,08. Als een van de standaardbenchmarks in de telecomsector maakt ARPU het mogelijk te vergelijken hoeveel waarde elke markt per klant produceert, onafhankelijk van abonneeaantallen.
MTN's Ghanese ARPU van $58,08 ligt ongeveer 58% hoger dan Nigeria's $36,72 per abonnee. De cijfers tonen aan dat Ghanese klanten, ondanks een abonneebestand van ongeveer een derde van de omvang van Nigeria, meer uitgeven aan digitale data en financiële diensten.
Het verschil weerspiegelt de wisselwerking tussen macro-economische krachten, wisselkoersoverwegingen en het uitgafgedrag van abonnees. Ghanese gebruikers verbruiken aanzienlijk meer data per lijn en maken actief gebruik van digitale meerwaardediensten, wat laat zien hoe hoog dataverbruik de ARPU direct opdrijft. Het verschil wijst ook op een sterkere koopkracht in Ghana: Nigerische abonnees staan onder inflatiedruk op het beschikbare inkomen, wat resulteert in lagere uitgaven per gebruiker wanneer deze in dollars worden omgerekend.
Sterke groei aan beide kanten
Na de betaling van ₦630,5 miljoen aan de Nigerische belastingdienst in de periode boekte MTN Nigeria een winst na belastingen (PAT) van ₦1,17 biljoen, een stijging van 55,3% over de negen maanden tot september 2026.
De data-omzet sprong met 35,8% naar ₦2,68 biljoen, aangedreven door brede digitale adoptie. Data goodede iets meer dan 50% van de inkomsten van de operator bij, een aandeel dat wordt toegeschreven aan een stijging van actieve data gebruikers met 12,0% naar 57,2 miljoen en een groei van het gemiddelde maandelijkse verbruik per actieve data gebruiker met 16,2% naar 15,3GB. De nadruk op data weerspiegelt een breder patroon in de Afrikaanse telecomsector, waar operators steeds meer leunen op data en mobiele financiële diensten als hun belangrijkste groeimotoren in plaats van alleen spraak.
De spraakomzet in Nigeria groeide met 11,1% naar ₦1,5 biljoen, gevoed door een toename van 10,9% in mobiele abonnees, die nu op 94,7 miljoen staan. Spraak goodede 32% van de inkomsten van de operator bij, wat laat zien dat het, hoewel een secundaire bijdrage, relevant blijft voor de financiële groei.
MTN Ghana registreerde GH¢23,2 miljard aan service-omzet over dezelfde periode, aangedreven door versnellende prestaties in het derde kwartaal. De PAT steeg met 43% naar GH¢7,8 miljard, terwijl de winst per aandeel uitkwam op GH¢0,586. De EBITDA nam met 40,6% toe op jaarbasis tot GH¢14,3 miljard, waarmee de EBITDA-marge met 3,1 procentpunten steeg naar 61,5%.
Abonneegroei bleef de prestaties van de Ghanese eenheid ondersteunen, met mobiele abonnees die met 12,7% op jaarbasis stegen naar 34,3 miljoen en actieve data gebruikers die met 16,1% groeiden naar 22 miljoen. Actieve MoMo (mobile money) gebruikers bereikten 18,9 miljoen, een stijging van 6,9%.
Capex en marktdominantie
De groei en bijdrage van MTN's Ghanese en Nigerische activiteiten kwamen niet uit de lucht; ze waren gebouwd op aanhoudende investeringen en gunstige macro-economische omstandigheden. In het H1 2025-rapport meldde de groep dat circa R38,5 miljard werd besteed aan kapitaaluitgaven om capaciteit, dekking en kwaliteit te verbeteren. Concreet omschreef de groep de investeringen in de Nigerische en Ghanese dochterondernemingen als "versnelde investeringen om sterkere groei te ondersteunen."
Hun opkomst als de twee belangrijkste bijdragers aan de winst van de groep vloeit voort uit hun respectieve dominantie op de lokale markten, samen met de toenemende vraag naar mobiele data. In Nigeria controleert MTN nu 51,7% van de totale telecommarkt, waardoor Airtel, Globacom en T2mobile (9mobile) om de rest strijden. In Ghana heeft het 32,8 miljoen abonnees, wat 85% van het totaal in het land vertegenwoordigt. In een kapitaalintensieve sector is die schaal belangrijk, omdat de investeringskosten voor netwerken worden gespreid over grotere abonneebestanden.
Recordgroepsomzet, met Nigeria en Ghana als kern
Tussen januari en juni 2026 boekte de groep een service-omzet van circa $7,18 miljard (R115,3 miljard), 17,5% meer dan een jaar eerder en het hoogste ooit. De PAT steeg naar $994 miljoen (R15,9 miljard), tegen R14,8 miljard in de voorafgaande periode.
Naast de recordomzet valt de aandacht op hoe de Nigerische en Ghanese markten hun positie als hoge-renderende markten voor de groep verstevigen. MTN Nigeria en Ghana goodeden respectievelijk 30% en 19% bij aan de totale groepsomzet — samen 49% uit slechts twee van de 16 markten waarin de groep actief is, een teken van hun aanhoudende dominantie.
In de eerste helft leverde de Nigerische markt ₦3 biljoen aan service-omzet, grotendeels aangedreven door ₦1,70 biljoen aan data-omzet en ondersteund door ₦993 miljard aan spraak en ₦77 miljard aan fintech. In Ghana steeg de omzet met 32,3% op jaarbasis naar $1,3 miljard (GH¢14,96 miljard), terwijl de PAT met 43,3% sprong naar $461 miljoen (GH¢5,13 miljard). Omdat MTN de groepscijfers in rand rapporteert, bepaalt de valutaherwaardering hoe deze in naira en cedi gedenomineerde inkomsten in de totaalresultaten terechtkomen — een dynamiek om in de gaten te houden wanneer de groep zijn jaarcijfers publiceert, naast de vraag of Nigeria en Ghana een gecombineerd aandeel van bijna de helft van de groepsomzet behouden.
Over beide rapportageperioden leverde Nigeria de grotere abonneeaantallen en totale omzet, terwijl Ghana de hogere inkomsten per klant realiseerde.