NieuwsCryptoICO-statistieken 2026: financiering, succescijfers en marktdata

ICO-statistieken 2026: financiering, succescijfers en marktdata

Auteur: Coincentral·

Belangrijkste punten

  • •Openbare tokenverkopen daalden van 105 naar 37 deals en haalden ongeveer $58 miljoen op in Q2 2026, een kwartaaldaling van 85 procent en een krimp van meer dan veertien keer ten opzichte van de piek van $849 miljoen in 429 verkopen in Q1 2025.
  • •Durfkapitaal domineert de cryptofinanciering, met Q2 2026-totalen tussen $3,19 miljard en $5,68 miljard afhankelijk van de bron, ongeveer 55 keer de opbrengsten van openbare verkopen en steeds meer geconcentreerd in latere fasen.
  • •Slechts 34,5 procent van de ICO's behaalde in 2025 ten minste 75 procent van hun financieringsdoelen, en een aangehaalde studie vond dat ongeveer 68 procent van de ICO-tokens een jaar later onder hun lanceerprijs handelde.
  • •Hogere succescijfers kwamen overeen met KYC-controles, gecontroleerde slimme contracten, werkende producten en marketingbudgetten boven $100.000, terwijl 6,3 procent van de ICO's tekenen van fraude of rug pulls vertoonde en exploits van slimme contracten meer dan $41 miljoen aan verliezen veroorzaakten.
  • •De SEC stelde op 18 augustus 2026 Regulation Crypto Assets voor, met vrijstellingen van tot $5 miljoen over vier jaar of $75 miljoen in 12 maanden, met een deadline voor publiek commentaar op 20 oktober 2026.
ICO-statistieken 2026: financiering, succescijfers en marktdata

Openbare tokenverkopen zijn de afgelopen twee jaar sterk veranderd. Sommige metingen toonden gezonde ICO-activiteit in 2025, maar de financiering via openbare tokenverkopen daalde aanzienlijk in 2026. De onderstaande cijfers behandelen financiering, succescijfers, beleggersgedrag, risico's en regulering. Ze komen van verschillende onderzoeksbureaus en datasites, wier methoden en totalen verschillen. Waar bronnen verschillende cijfers rapporteren, worden beide gepresenteerd in plaats van gecombineerd.

Openbare tokenverkopen daalden sterk in 2026

CryptoRank telde 13 openbare tokenverkopen in mei 2026, het laagste maandtotaal sinds december 2020, toen vier verkopen werden afgerond. Projecten haalden ongeveer $58 miljoen op via IEO's, ICO's en IDO's in Q2 2026, een daling van 85 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Het aantal openbare verkopen daalde in dezelfde periode van 105 naar 37.

Q1 2025 was de piek van de cyclus, met $849 miljoen opgehaald in 429 verkopen. Vergeleken met die piek was de openbare financiering in vijf kwartalen met meer dan een factor veertien gekrompen. De beschikbare cijfers geven aan dat cryptokapitaal verschoven is van openbare verkopen, in plaats van de sector volledig te verlaten.

Durfkapitaal houdt het grootste deel van de financiering

Durfkapitaal maakt nu het grootste deel uit van de gerapporteerde cryptofinanciering. Galaxy Research volgt deze deals, hoewel rapporten die naar de gegevens verwijzen verschillende totalen voor Q2 2026 geven. Eén bron rapporteert $5,68 miljard verdeeld over 384 deals, een stijging van 31 procent in kapitaal ten opzichte van Q1. Bedrijven in een later stadium ontvingen ongeveer 78 procent van dat bedrag.

Een andere bron noemt $3,19 miljard verdeeld over 739 deals in Q2 2026, met een toename van 8 procent in het aantal deals ten opzichte van 682 in Q1. De eerste bron stelt de financiering in de eerste helft van 2026 op $10,02 milj verdeeld over 744 deals. De bronnen verklaren het verschil niet, dus de originele rapporten van Galaxy Research moeten worden geraadpleegd voordat één enkel totaal wordt aangehaald.

Zelfs het lagere Q2-cijfer is ongeveer 55 keer de $58 miljoen die in openbare verkopen werd opgehaald. De data toont grotere particuliere cheques, met name voor bedrijven in een later stadium, naast de daling van openbare tokenfinanciering. De toegangsvraag volgt uit die cijfers: openbare verkopen zijn het retailgerichte eind van tokenfinanciering, terwijl durffondsenrondes particuliere deals zijn, dus minder openbare verkopen betekenen minder openbare toewijzingen voor externe kopers, zelfs terwijl het gerapporteerde durfkapitaal zich concentreert in latere fasen.

Wereldwijde ICO-markt en regionale verdeling

Eén ICO-marktrapport waardeert de wereldwijde markt op $38,1 miljard in 2025. Het telt 1.096 wereldwijd gelanceerde ICO's en rapporteert een groei van 21,7 procent in marktwaarde, de snelste stijging sinds 2021. Deze totalen zijn veel hoger dan de cijfers voor openbare verkopen van CryptoRank. De bronnen gebruiken verschillende definities en datasets en mogen niet worden opgeteld of direct vergeleken.

Noord-Amerika haalde $9,3 miljard op in 2025, gevolgd door Azië-Pacific met $8,7 miljard en Europa met $7,2 miljard. Afrika en het Midden-Oosten haalden $1,4 miljard op, een stijging van 43 procent vanaf een kleinere basis. De gemiddelde tokenverkoop duurde 26 dagen. Grensoverschrijdende fondsen vertegenwoordigden 48 procent van de bijdragen, terwijl het aantal projecten dat fondsen in stablecoins ophaalde met 31 procent groeide.

Op basis van het aandeel van alle ICO's was Noord-Amerika goed voor 26,4 procent, Azië-Pacific 24,9 procent en Europa 21,7 procent. Het Midden-Oosten en Noord-Afrika vertegenwoordigden 11,3 procent en Latijns-Amerika 7,5 procent. De Verenigde Staten organiseerden de meeste lanceringen, gevolgd door Singapore, Duitsland, Zwitserland en de Verenigde Arabische Emiraten.

ICO-succescijfers

Het rapport definieert een succesvolle ICO als een die ten minste 75 procent van zijn financieringsdoel bereikt. Op die basis slaagde 34,5 procent van de ICO's in 2025, terwijl 65,5 procent dat niet deed.

De resultaten varieerden per sector. DeFi-projecten hadden een succescijfer van 41 procent, gevolgd door infrastructuur met 36 procent en NFT-projecten met 18 procent. Projecten die identiteitscontroles van beleggers uitvoerden, registreerden een succescijfer van 38 procent, vergeleken met 26 procent voor projecten zonder KYC- (know-your-customer) controles. Projecten met een werkend product of prototype bereikten 42,3 procent.

Marketinguitgaven kwamen ook overeen met de gerapporteerde resultaten. Projecten die meer dan $100.000 aan marketing uitgaven, hadden een succescijfer van 47 procent. Ongeveer 19 procent van de ICO's in 2025 overschreed hun hard cap — het maximum dat een verkoop zichzelf toestaat op te halen — voornamelijk bij AI- en blockchainprojecten. Verkopen met vge communitygovernancemodellen rapporteerden een succescijfer van 37,5 procent, terwijl lanceringen op meerdere chains 28 procent meer kans hadden om hun doelen te bereiken.

Projecten met gecontroleerde slimme contracten haalden $1,2 miljoen meer op dan ongecontroleerde projecten. Gelaagde prijzen brachten 18 procent meer op dan vaste prijzen, en community's met meer dan 50.000 volgers haalden 30 procent meer op. Het rapport wijst ook op een grote kloof tussen de grootste fondsenwervingen en het midden van de markt.

ICO's, IEO's en IDO's

Tokenverkopen gebruiken doorgaans een van drie formaten. Een initial coin offering (ICO) wordt uitgevoerd op de eigen website van een project, een initial exchange offering (IEO) via een gecentraliseerde exchange, en een initial DEX offering (IDO) via een gedecentraliseerde exchange of launchpad.

In 2025 vertegenwoordigden ICO's 49 procent van de tokenfondsenwervingsevenementen, IEO's 32 procent en IDO's 19 procent. Andere CryptoRank-gegevens die in de bron worden aangehaald, zeggen dat IDO's qua aantal het meest voorkomende formaat waren, wat aangeeft dat de verdeling afhankelijk is van de dataset.

IEO's haalden het meest per project op, gemiddeld $6,2 miljoen. ICO's haalden gemiddeld $5,4 miljoen op en IDO's $3,7 miljoen. IEO's hadden ook het laagste gerapporteerde oplichtingspercentage, onder 1 procent, wat de bron toeschrijft aan de screening door exchanges vóór de notering. De gerapporteerde percentages voor ICO's en IDO's waren respectievelijk 6,3 procent en 4,9 procent.

DappRadar's live tracker toont IDO's die de kalender van 2026 domineren. Het vermeldt 117 lopende en komende verkopen op 43 launchpads, met $103,17 miljoen opgehaald via gevolgde verkopen. Slechts 24 procent van de IDO's bereikte in 2025 hun soft cap — het minimumbedrag dat een verkoop nodig heeft om door te gaan. ICO's hadden de breedste retaildeelname, met meer dan 72 procent van de beleggers.

Blockchains en tokentypes

Ethereum hostte 43 procent van de ICO's in 2025. BNB Smart Chain was goed voor 21 procent en Solana voor 13 procent. Polygon vertegenwoordigde 9,5 procent, Avalanche 4,1 procent, Aptos en Sui elk ongeveer 2,2 procent, en Cardano 1,3 procent.

Op Ethereum gebaseerde projecten haalden gemiddeld $6,7 miljoen op, vergeleken met $5 miljoen voor op Solana gebaseerde projecten. Multi-chain ICO's trokken 22 procent meer kapitaal aan dan lanceringen op één chain. Cross-chain tools, waaronder LayerZero en Wormhole, ondersteunden 17 procent van de ICO's.

Utility-tokens vormden 71 procent van de ICO's, terwijl security-tokens goed waren voor 29 procent. De security-tokenmarkt verdubbelde tot $11,1 miljard, met vastgoedtokens die 34 procent van dat segment vertegenwoordigden. Van de nieuwe utility-tokens bood 52 procent staking aan en bevatte 48 procent governancefuncties. Hybride modellen die utility- en securitykenmerken combineerden, vertegenwoordigden 9,6 procent van de ICO's.

Profiel en gedrag van beleggers

Eén rapport beschrijft de typische ICO-belegger als een retailkoper tussen de 25 en 40 jaar. Retailbeleggers vertegenwoordigden in 2025 61 procent van de deelnemers, terwijl instellingen goed waren voor 19 procent. Mannen vormden 69 procent van de beleggers en vrouwen 22 procent, met een stijgend aandeel vrouwen.\nMobiele wallets en applicaties verwerkten 56 procent van de bijdragen. De gemiddelde individuele investering was $2.420, en meer dan 41 procent van de beleggers nam deel aan meer dan één ICO tijdens het jaar. Ongeveer 12 procent gebruikte robo-adviseurs of aggregatieplatforms om verkopen te selecteren. Eerstelijns cryptokopers vertegenwoordigden 9 procent van de deelnemers, terwijl beleggers die meer dan $50.000 inzetten — in de bron whales genoemd — 7,1 procent vertegenwoordigden.

Beleggers die op zoek waren naar staking of rendement vormden 33 procent van de steun. Regionale interesse kwam van Noord-Amerika met 27 procent, Europa met 24 procent en Azië met 21 procent. Meer dan 43 procent van de beleggers controleerde de tokendistributie onder houders voordat ze deelnamen. Telegram hostte groepen voor 84 procent van de komende ICO's.

Prestaties één jaar na lancering

Een studie die door één rapport wordt aangehaald, volgde ICO-rendementen één jaar na lancering en constateerde dat de meeste waarde verloren. Ongeveer 6,89 procent zakte onder 0,001x van hun lanceringwaarde. Nog eens 32,78 procent leverde tussen 0,001x en 0,2x op, terwijl 28,37 procent tussen 0,2x en 1x opleverde.

Samen vertegenwoordigden die groepen 68,04 procent van de ICO's die het jaar afslooten onder hun startprijs. De overige 31,96 procent leverde 1x of meer op. Slechts 6,91 procent leverde tussen 10x en 100x op, 1,44 procent bereikte tussen 100x en 10.000x, en 0,14 procent oversteeg 10.000x.

Ook het tokentotaal en de distributie beïnvloeden de gerapporteerde resultaten. Een launchgids van Vimal Joseph zegt dat airdrops met directe volledige toegang ongeveer 72 procent meer dumping veroorzaakten dan airdrops met een vesting-schema van 90 dagen, waarbij tokens geleidelijk worden vrijgegeven in plaats van allemaal tegelijk. De gids zegt ook dat airdrops van minder dan 10 procent van het totaal, gericht op kerngebruikers, een vier- tot achtvoudige toename van kopers opleverden, terwijl brede distributies het aantal verkopers ongeveer verdubbelden.

De totale airdropwaarde daalde in 2025 naar $4,5 miljard, tegenover $19 miljard het jaar ervoor. De gemiddelde token-vestingperiode steeg in 2025 naar 14 maanden.

Faillissementen, fraude en beveiliging

Het totale faalpercentage van ICO's was 65,5 procent in 2025. Gebrek aan product-markt fit werd genoemd bij 43 procent van de mislukte ICO's, gevolgd door zwakke marketing en outreach met 41 procent en het ontbreken van een werkend product met 38 procent. Slechte tokenomics was een kernprobleem bij 27,6 procent van de mislukkingen. Deze oorzaken kunnen overlappen.

Teams met gebrek aan ervaring of transparantie waren verantwoordelijk voor 19 procent van de mislukkingen binnen zes maanden. Niet-naleving van regelgeving droeg bij aan 14 procent. Projecten zonder externe audits faalden 2,4 keer zo vaak als gecontroleerde projecten.

Ongeveer 6,3 procent van de ICO's vertoonde in 2025 tekenen van fraude of rug pulls —allen waarin teams een project verlaten en met de opgehaalde fondsen verdwijnen. Er werden twaalf exit scams geregistreerd, een daling van 19 het jaar ervoor. Tekortkomingen in slimme contracten werden in 11 ICO's misbruikt en veroorzaakten meer dan $41 miljoen aan directe verliezen. Phishing-aanvallen op deelnemers stegen met 14,7 procent, terwijl sybil-aanvallen op whitelist-registraties — waarbij één actor veel inzendingen doet — met 22 procent toenamen.

Meer dan 81 procent van de succesvolle ICO's voerde audits van derden uit. Projecten met bug-bountyprogramma's rapporteerden 61 procent minder incidenten.

De bredere tokenmarkt toonde vergelijkbare risico's. CoinGecko constateerde dat 53,2 procent van de ongeveer 20,2 miljoen tokens die in vijf jaar werden gelanceerd niet langer actief werd verhandeld; 11,6 miljoen daarvan stopten in 2025 met handelen. Chainalysis meldde dat in 2025 ten minste $154 miljard werd ontvangen door illegale adressen, waaronder ongeveer $17 miljard uit oplichting. Meer dan 62 procent van de memecoins die dat jaar werden gelanceerd, werd binnen 30 dagen gemarkeerd als mogelijke rug pulls.

Ethereum's eigen ERC-20-documentatie registreert meer dan $83,6 miljoen aan verloren tokens na verzending naar contracten die deze niet konden verwerken, per juni 2024.

Regulering en naleving

Regelgeving beïnvloedt in toenemende mate hoe tokenverkopen worden opgezet. In de Verenigde Staten gaf de SEC in maart 2026 een interpretatie uit over crypto-activa, over de toepassing van effectenwetgeving op bepaalde crypto-activa.

Op 18 augustus 2026 stelde de SEC Regulation Crypto Assets voor. Het voorstel zou twee vrijstellingen creëren: tot $5 miljoen over vier jaar en tot $75 miljoen in een periode van 12 maanden. Het bevat openbaarheidsvereisten en behoudt bepalingen tegen fraude en manipulatie. Ter schaal: het plafond van $75 miljoen over 12 maanden is ongeveer veertien keer de gemiddelde ICO-opbrengst van $5,4 miljoen in 2025 die hierboven wordt gerapporteerd. Het voorstel is niet definitief, en de deadline voor publiek commentaar is 20 oktober 2026.

Een afzonderlijk wetsvoorstel, de CLARITY Act, liep in augustus 2026 vast in de Senaat. Eén gids adviseert projecten om op beide uitkomsten te anticiperen.

In de Europese Unie vereist de Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA) een conform witboek vóór een openbaar aanbod. Nieuwe vorm- en inhoudsregels traden in werking op 23 december 2025, en indieningen moeten XHTML gebruiken met inline XBRL-tagging. Eén rapport zegt dat 17 landen in 2025 volledige ICO-regels hadden en dat 63 procent van de ICO's ten minste één nalevingskader volgde.

Reclame is een andere overweging. Google vereist adverteerderverificatie en categoriecertificering voor cryptoadvertenties, en goedkeuring kan zes tot acht weken duren.

Besteding van fondsen en servicekosten

Eén rapport zegt dat ICO-opbrengsten als volgt worden verdeeld: 75 procent naar ontwikkeling en exploitatie, 15 procent naar een juridisch reservefonds en 10 procent naar marketing en community outreach.

Een aparte launchgids een andere bestedingsverdeling. Het zegt dat de meeste teams die een financiering afronden, 10 tot 20 procent van het doel reserveren voor audits, juridisch werk, launchpad-kosten en market making — de praktijk van het ondersteunen van handelsliquiditeit na notering — waarbij betaalde media het kleinste aandeel krijgen.

De gemiddelde periode vóór de lancering was 3,5 maanden in 2025. De gids raadt 90 tot 120 dagen aan voor nalevings- en marketingwerk. Verified Market Reports waardeerde de ICO-servicemarkt op $5,3 miljard in 2024 en verwachtt dat deze $12,5 miljard zal bereiken tegen 2033, wat neerkomt op een samengestelde jaarlijkse groei van 10,3 procent van 2026 tot 2033.

Blockchain App Factory noemt juridisch werk, audits, KYC-systemen, marketing, liquiditeitsplanning en ondersteuning na lancering als kostenposten die het na een financiering beschikbare bedrag verminderen.

Wat de cijfers tonen

De gerapporteerde data toont twee contrasterende financieringstrends. Openbare tokenverkopen genereerden ongeveer $58 miljoen in Q2 2026, terwijl durfinvesteringen in de miljarden liepen. In 2025 bereikte slechts 34,5 procent van de ICO's ten minste 75 procent van hun financieringsdoel. Audits, KYC, werkende producten en marketinguitgaven kwamen overeen met hogere gerapporteerde succescijfers, terwijl fraude, beveiligingsfalen en regelgevingskwesties materiële risico's bleven.

Regelgevende vereisten blijven veranderen, waaronder het voorstel Regulation Crypto Assets van de SEC, dat open stond voor publiek commentaar tot 20 oktober 2026. Omdat de onderliggende bronnen verschillende definities en methodologieën gebruiken, moeten hun cijfers afzonderlijk worden beoordeeld in plaats van als één markttotaal.

Primaire bron: CoinCentral

Bronnen: ICO Development in 2026: What Has Changed for Crypto Businesses (Blockchain App Factory); ICO marketing in 2026: the complete launch playbook, pre-sale to listing (Vimal Joseph, Medium); Best Crypto ICOs & IDOs 2026 (DappRadar); en ICO Market Statistics 2026: Hidden Opportunities.