NieuwsCryptoCrypto-transactiekosten in 2026: de echte kosten van verzenden en handelen – en hoe je ze verlaagt

Crypto-transactiekosten in 2026: de echte kosten van verzenden en handelen – en hoe je ze verlaagt

Auteur: Coincentral·

Belangrijkste punten

  • •De gemiddelde transactiekost van Bitcoin daalde jaar op jaar met 72,64% naar $0.2576 op 11 oktober 2026, terwijl die van Ethereum met 67,36% zakte naar $0.2504.
  • •Layer 2-transacties kosten circa $0.001 tegen ongeveer $0.02 op de Ethereum-mainnet, een gat dat bij drukte kan oplopen tot 50 keer of meer.
  • •Verborgen kosten zoals spreads, opnamekosten en kaartopslagen kunnen de netwerkkosten ver overtreffen; een voorbeeld van Phemex toonde een beginnende handel van $1.000 die 7,6% verloor aan kosten ondanks een prijswinst van 10%.
  • •Transacties bij Bitcoin-automaten hebben totale kosten van ruwweg 7% tot 20%; basis-spotkosten bij goedkope beurzen lopen uiteen van 0% tot 0,40%.
  • •Het aantal dagelijkse Bitcoin-transacties steeg in vijf maanden met 41% naar 651.655 in juni 2026, en de halving van begin 2028 zal naar verwachting het aandeel van kosten in de miner-omzet verhogen.
Crypto-transactiekosten in 2026: de echte kosten van verzenden en handelen – en hoe je ze verlaagt

Crypto-transactiekosten kunnen variëren van een fractie van een cent tot meerdere dollars voor in wezen dezelfde transactie. De kosten hangen af van drie dingen: het gebruikte netwerk, het gekozen platform en hoe de order wordt geplaatst.

Dit rapport bundelt kostendata van markttrackers, vergelijkingen van beurskosten en kostengidsen die in 2026 zijn gepubliceerd. Alle cijfers gelden voor 2026, tenzij anders vermeld, en de meest recente dagelijkse metingen zijn van 11 oktober 2026.

Op het basismodel-niveau zijn de kosten op de grootste netwerken momenteel laag. De gemiddelde transactiekost van Bitcoin stond op $0.26 per transactie en die van Ethereum op $0.25. De grotere kosten zitten meestal elders – in spreads bij beurzen, opnamekosten en opslagen bij betaalmethoden.

Voor wie regelmatig geld verstuurt of vaak handelt, tellen deze kosten snel op. Een netwerkkost van één cent is verwaarloosbaar bij één transactie, maar een spread van 2% bij elke handel loopt snel op.

Belangrijkste statistieken over cryptokosten in 2026

  • De gemiddelde kost van Bitcoin was $0.2576 per transactie op 11 oktober 2026, een daling van 72,64% ten opzichte van $0.9414 een jaar eerder.
  • De gemiddelde kost van Ethereum was $0.2504 per transactie, een daling van 67,36% ten opzichte van $0.7671 een jaar eerder.
  • Layer 2-netwerken kosten circa $0.001 per transactie, tegen ongeveer $0.02 op de Ethereum-mainnet, volgens cijfers van ethereum.org, geciteerd door PipeFlare.
  • Spot-handelskosten bij goedkope beurzen lopen uiteen van 0% tot 0,40%, volgens CoinLedger.
  • Een beginnende handel op een vereenvoudigde interface kan 7,6% van een storting van $1.000 verliezen aan kosten, op basis van een rekenvoorbeeld van Phemex.
  • Transacties bij Bitcoin-automaten kosten ruwweg 7% tot 20% van het bedrag, vol PipeFlare.

Hoe cryptokosten werken

Elke blockchain prijst zijn blokruimte op een eigen manier. Bitcoin houdt een veiling aan die wordt uitgedrukt in satoshis per virtuele byte, wat betekent dat de kosten afhangen van de grootte van de transactiedata – niet van de dollarwaarde die wordt verstuurd. Omdat nieuwe blokken op een schema van ongeveer tien minuten worden geproduceerd, is het aanbod van blokruimte vast, en bieden gebruikers in feite tegen elkaar op voor de volgende plek.

Ethereum rekent een basisvergoeding plus een optionele fooi per gas-eenheid aan onder het EIP-1559-model, dat sinds de London hard fork van 5 augustus 2021 van kracht is. Onder dit model wordt de basisvergoeding verbrand in plaats van uitgekeerd aan validators, terwijl de fooi naar de blokproducent gaat. Een eenvoudige transactie verbruikt 21.000 gas-eenheden, terwijl een token-swap 150.000 of meer kan verbruiken.

Solana rekent een vast bedrag van 5.000 lamports per signature aan, wat PipeFlare schat op ongeveer $0.0005 tot $0.001. Layer 2-netwerken bundelen veel transacties en publiceren één gecomprimeerd bewijs terug naar Ethereum. Het Lightning Network leidt Bitcoin-betalingen off-chain, waar de kosten vrijwel altijd onder één cent blijven.

Bovenop deze netwerkkosten voegen beurzen hun eigen kosten toe: handelskosten, spreads, kosten voor betaalmethoden en opnamekosten, die allemaal in de onderstaande secties worden behandeld.

De chain telt zwaarder dan het verstuurde bedrag

Ethereums eigen Layer 2-vergelijking zet een typische Layer 2-transactie op ongeveer $0.001 tegen ongeveer $0.02 op de mainnet. Tijdens perioden van drukte kan dit gat oplopen tot 50 keer of meer.

Basisvergoedingen daalden 10 tot 100 keer na de Dencun-upgrade van maart 2024, die blob-transacties introduceerde, bekend als EIP-4844. PipeFlare schat dat gebruikers die standaard op Layer 1 blijven, daardoor 10 tot 100 keer te veel betalen.

Statistieken over Bitcoin-transactiekosten

YCharts, op basis van gegevens van Blockchain.com, zette de gemiddelde Bitcoin-kost op $0.2576 per transactie op 11 oktober 2026. Dat cijfer lag 2,34% boven dat van de vorige dag en was 72,64% lager dan $0.9414 een jaar eerder. BitInfoCharts toonde een vergelijkbare meting van $0.244, of 1,9 satoshis per virtuele byte. Bitcoin handelde die dag rond $83.691, volgens YCharts.

Dagelijkse data van 24 augustus tot 11 oktober laten zien hoeveel de kosten kunnen bewegen. Het 49-daags gemiddelde was $0.37, met een mediaan van $0.37. De hoogste dagmeting was 1 oktober met $0.69; de laagste was 30 augustus met $0.19, waardoor de piek ruim 3,6 keer het dieptepunt was.

Bitcoin-kosten worden bepaald door de datagrootte, niet door het verstuurde bedrag. Een transactie met veel inputs en outputs neemt meer blokruimte in beslag en heeft daarom een hogere kost. Wallets stellen doorgaans tarief voor op basis van hoe druk de mempool is op het moment van verzenden.

Langere-termijncijfers laten hetzelfde volatiliteitspatroon zien. CoinLaw meldt een gemiddelde in 2026 van ongeveer $0.82 met een mediaan van $0.30 – het verschil tussen beide wijst erop dat een handvol piekdagen het gemiddelde omhoog trekken. In 2025 schommelde het typische maandgemiddelde rond $0.62, met incidentele pieken boven $2, terwijl de kosten in rustige periodes daalden tot 1 satoshi per virtuele byte. YCharts wijst erop dat de bull market van 2017 de gemiddelde kost naar bijna $60 duwde.

Kosten stijgen meestal wanneer prijzen scherp schommelen en veel gebruikers tegelijk geld verplaatsen; bull markets kunnen de kosten ook opdrijven doordat nieuwe gebruikers toetreden. Dezelfde kost geldt of de ontvanger nu aan de overkant van de straat of aan de andere kant van de wereld zit.

Statistieken over Ethereum- en Layer 2-kosten

De gemiddelde kost van Ethereum was $0.2504 op 11 oktober 2026, gebaseerd op Etherscan-gegevens van YCharts. Dat is 0,72% hoger dan de dag ervoor en 67,36% lager dan $0.7671 een jaar eerder. Ethereum handelde op $2.534,63 en verwerkte ongeveer 1,6 miljoen transacties per dag. Omdat kosten in ETH worden betaald, verandert een prijsschok de dollarkost, zelfs als het gasverbruik gelijk blijft.

De dagmetingen waren opvallend stabiel. Afgezien van één piek naar $0.5391 op 27 september bleven de kosten binnen een band van $0.2391 tot $0.2775. Twee dagen toonden $0.00 in de brongegevens, wat ontbrekende metingen lijken te zijn; ze zijn in de grafiek weggelaten. Het dagbereik van Ethereum was in dezelfde periode veel smaller dan dat van Bitcoin: Bitcoin bewoog tussen $0.19 en $0.69, terwijl Ethereum binnen enkele centen van $0.25 bleef.

Gemiddelden kunnen drukke periodes verhullen. PipeFlare wijst erop dat mainnet-transacties meerdere dollars kunnen kosten wanneer de vraag toeneemt, bijvoorbeeld tijdens NFT-lanceringen of scherpe marktschommelingen. De kosten hangen af van de vraag naar blokruimte en de complexiteit van de handeling: een token-swap of contract vereist veel meer gas dan een gewone transactie, waardoor dezelfde wallet op dezelfde dag zeer verschillende kosten kan tonen voor twee handelingen.

Layer 2-netwerken en alternatieve chains bieden goedkopere routes. Arbitrum-transacties kosten circa $0.02 tot $0.06 volgens trackers van derden, terwijl Avalanche $0.01 tot $0.10 kost. Polygon blijft voor de meeste transacties onder één cent, en BNB Chain ligt doorgaans onder $0.05.

Netwerkactiviteit van Bitcoin en kosten

De periode van lage kosten ging samen met een drukker netwerk. CoinLaw, die BitInfoCharts aanhaalt, meldt dat het gemiddelde aantal dagelijkse Bitcoin-transacties steeg van 462.000 in januari 2026 naar 651.655 in juni – een toename van 41% in vijf maanden. Het gemiddelde van juni lag 90% boven het dagelijkse gemiddelde van 342.866 in juni 2025.

Tot met 5 juli had Bitcoin 99,3 miljoen transacties geregistreerd over 186 dagen. Het netwerk telde in 2026 tot en met 5 juli 59 dagen met 600.000 of meer transacties, tegenover vijf zulke dagen in heel 2025 en 107 in 2024. CoinLaw schrijft de stijging toe aan de vraag naar inscriptions en runes, plus de terugkeer van gewoon walletgebruik nu de kosten laag bleven. YCharts vermeldt ongeveer 806.000 transacties per dag in zijn meest recente data.

De activiteit in dollars vertelt een ander verhaal. Het 24-uurs handelsvolume van Bitcoin was ongeveer $17,8 miljard op 4 juli 2026, en de gemiddelde kost die dag was $0.206 per transactie. CoinLaw markeert de kloof tussen on-chain activiteit nabij meerjarige hoogtes en het krimpende dollarvolume als een trend om in de gaten te houden.

Miners verdienen nog steeds een vaste beloning van 3.125 BTC per blok. De volgende halving, verwacht in begin 2028, verlaagt die naar 1.5625 BTC. Kostengidsen wijzen erop dat transactiekosten een groeiend aandeel van het inkomen van miners zullen vormen naarmate de blokbeloningen krimpen.

Statistieken over beurskosten voor crypto

Beurskosten vormen een aparte laag bovenop de netwerkkosten. CoinLedger vergeleek in 2026 acht platforms met lage kosten en vond basis-spotkosten variërend van 0% tot 0,40%. Binance vermeldt 0,10% voor zowel makers als takers en biedt 25% korting bij betaling in BNB. Kraken Pro vermeldt 0,16% maker en 0,26% taker, terwijl Gemini ActiveTrader, Bitstamp en Phemex tussen 0,20% en 0,40% rekenen.

Kostenstellingen verschillen per bron en datum. PipeFlare vermeldt Kraken Pro op 0,25% maker en 0,40% taker in zijn basistarief, en meldt dat Binance.US in april 2026 zijn tarieven verlaagde naar 0% maker en 0,02% taker; CoinLedger vermeldt 0,38% tot 0,57% voor het Amerikaanse platform. Omdat de twee cijfers van verschillende data komen, moeten gebruikers altijd de actuele kostenpagina controleren voordat ze handelen.

Het onderscheid tussen maker en taker is belangrijk: een maker voegt een order toe aan het orderboek, terwijl een taker een bestaande order invult, en makers betalen meestal minder. Het gebruik van limietorders kan dus een taker-kost omzetten in een maker-kost.

Ook het soort handel telt mee. CoinLedger wijst erop dat het kopen van crypto met dollars meestal duurder is dan het omwisselen van de ene coin voor de andere. Stortingskosten liggen doorgaans lager dan opnamekosten, en sommige beurzen bieden gratis opnames voor bepaalde activa of gebruikersniveaus. Andere platforms werken met andere modellen: gedecentraliseerde beurzen rekenen doorgaans 0,1% tot 0,5% plus blockchain-gas, volgens cijfers van CoinLedger.

Verborgen kosten achter de kosten die je ziet

Phemex, een beurs, betoogt dat de kost op een prijspagina slechts één is van maximaal vijf kosten. Het rapport is een nuttige gids voor die lagen, al moeten lezers er rekening mee houden dat het platform ook zijn eigen diensten promoot.

De eerste laag is de maker- taker-kost, doorgaans 0,04% tot 0,25%. De tweede is de spread: op BTC- en ETH-paren ligt die vaak onder 0,05%, maar bij mid-cap-munten kan die oplopen tot 0,5% tot 3%. Simple- of Instant Buy-modi kunnen spreads van 2,0% tot 2,5% verwerken terwijl ze nul handelskosten adverteren. PipeFlare voegt toe dat Coinbase's Simple-interface een spread met een kost combineert en dat Gemini's mobiele app er nog een comfortvergoeding bovenop stapelt.

De derde laag is de opnamekost, en de vierde is de funding rate op perpetual futures, die tijdens sterke trends kan oplopen tot 0,1% tot 0,3% per 8 uur. De vijfde is opslag bij betalingen en conversies: 1,5% tot 5% bij kaartbetalingen en 0,5% tot 2% bij conversies in de app.

Sommige van deze kosten komen alleen in de prijs naar voren. Robinhood rekent geen commissie aan, maar PipeFlare zegt dat het bedrijf een spread verdient die in de genoteerde prijs is verwerkt. Bitcoin-automaten volgen een vergelijkbaar model, met een spread op de BTC-prijs plus een vaste comfortvergoeding, waardoor de totale kost ruwweg 7% tot 20% bedraagt.

Phemex doorliep een reis van $1.000 van een beginner: de gebruiker betaalt 3,5% kaartkost, koopt ETH met een spread van 1,8%, ziet een prijswinst van 10%, verkoopt met opnieuw een spread van 1,8% en neemt USDT op voor $5. De vier kosten bedragen samen $76,13, of 7,6% van de storting – wat betekent dat de ETH-positie 10% won, maar het uiteindelijke rendement slechts 1,86% was. Phemex schat dat een geavanceerde interface, limietorders, een goedkopere stortingsmethode en een goedkoper opnamenetwerk de totale kosten hadden teruggebracht tot $12 tot $15. Dat cijfer is een eigen schatting van de beurs, geen gecontroleerd resultaat.

Hoe je cryptokosten verlaagt

De geraadpleegde bronnen zijn het eens over een korte lijst praktische stappen. De meeste komen neer op het kiezen van het juiste netwerk, de juiste interface en het juiste moment, en geen enkele vereist bijzondere vaardigheden. Phemex zegt dat de controles ongeveer 30 minuten kosten om te leren en schat dat actieve handelaren $500 tot $2.000 per jaar kunnen besparen; ook dat is een eigen schatting van de beurs.

Gebruik een Layer 2-netwerk

Het verplaatsen van dagelijkse Ethereum-activiteit naar Base, Arbitrum of Optimism verlaagt de kosten met 10 tot 100 keer ten opzichte van de mainnet, volgens PipeFlare. De meeste Layer 2-netwerken werken met standaard wallets.

Kies een goedkopere chain

Coin Wallet merkt op dat Polygon- en BNB Chain-transacties enkele centen kunnen kosten, terwijl Solana-kosten vaak een fractie van een cent zijn. Voor stablecoin-transacties hoeft de ontvanger alleen het goedkopere netwerk te accepteren.

Verstuur op rustigere momenten

Kosten dalen meestal laat in de nacht (UTC) en in het weekend. Coin Wallet zegt dat een transactie op zaterdagavond tot 50% minder kan kosten dan één op een doordeweekse dag. Gas-trackers zoals Etherscan en Blocknative tonen de actuele prijzen voordat verstuurt.

Schakel over naar het geavanceerde scherm en gebruik limietorders

Phemex zegt dat eenvoudige modi 5 tot 25 keer duurder kunnen zijn door verborgen spreads. Limietorders besparen 0,02% tot 0,10% per handel doordat ze het maker-tarief verdienen. Coinbase en Kraken bieden beide goedkopere pro-interfaces, volgens PipeFlare.

Kies het goedkoopste opnamenetwerk

Dezelfde stablecoin kan zeer verschillende kosten met zich meedragen, afhankelijk van het netwerk. USDT op TRC-20 kost $0.50 tot $5 in de Phemex-gegevens, terwijl USDT op ERC-20 $5 tot $25 kost. Bij een transactie van $500 kan een hoge opnamekost 1% tot 5% van het bedrag opslopen.

Bundel betalingen en vermijd on-chain swaps

Het samenvoegen van meerdere betalingen in één transactie verlaagt de kost per ontvanger op ondersteunde blockchains. Swaps die rechtstreeks op gedecentraliseerde beurzen worden uitgevoerd, kunnen hoge gaskosten en slippage met zich meebrengen; aggregators zoals 1inch leiden trades via goedkopere routes.

Verlaag Bitcoin-kosten met lage prioriteit en minder inputs

Bitcoin-kosten hangen af van de transactiegrootte, dus het samenvoegen van kleine inputs tot één balans vóór een grote verzending kan de kost verkleinen. Het kiezen van een langzamere bevestigingsinstelling verlaagt ook het tarief wanneer een betaling niet urgent is. Het Lightning Network is een optie voor kleine dagelijkse betalingen.

Gebruik kortingen en houd rekening met het belastingvoordeel

Het betalen van kosten in een native token zoals BNB kan een korting opleveren, en VIP-niveaus verlagen de tarieven bij groot volume. CoinLedger wijst erop dat handelskosten kunnen worden toegevoegd aan de kostprijs of afgetrokken van de opbrengsten, wat de belastbare winst verlaagt.

Ook de keuze van de wallet speelt een rol. Coin Wallet zegt dat MetaMask, Trust Wallet en zijn eigen app bij gewone transacties alleen de netwerkkost doorberekenen, terwijl wallets met ingebouwde beurzen een spread of servicekost kunnen toevoegen bij swaps.

Conclusie

De netwerkkosten waren laag in oktober 2026: Bitcoin en Ethereum gemiddelden beide ongeveer een kwartje per transactie, terwijl Layer 2-netwerken, Solana en het Lightning Network veel goedkoper waren. De grotere kosten zitten rond het netwerk – spreads, kaartkosten, opnamekosten en ATM-opslagen kunnen oplopen tot enkele procenten per handel.

De data wijzen op eenvoudige gewoonten: kies een goedkoop netwerk, gebruik het geavanceerde handelsscherm, plaats limietorders en controleer het opnamenetwerk voordat je verstuurt.

De kosten kunnen ook op langere termijn verschuiven. Naarmate de blokbeloningen bij elke halving krimpen, wordt verwacht dat Bitcoin-transactiekosten belangrijker worden voor de omzet van miners, terwijl Lightning en Layer 2-netwerken ernaar streven kleine betalingen van de main chain te halen.

Bronnen

  • Lower Your Crypto Fees (PipeFlare)
  • Bitcoin Average Transaction Fee (YCharts)
  • Ethereum Average Transaction Fee (YCharts)
  • Bitcoin Avg. Transaction Fee Chart (BitInfoCharts)
  • Bitcoin Statistics 2026: Market Cap, Hashrate and Institutional Flows (CoinLaw)
  • 8 Lowest Fee Crypto Exchanges (2026) (CoinLedger)
  • The Real Cost of Trading Crypto in 2026: Why the Fees You See Aren't the Fees You Pay (Phemex)
  • How to Reduce Crypto Transaction Fees in 2026 (Coin Wallet)
  • Bitcoin Fees Explained: Everything You Need to Know in 2026

Dit artikel werd voor het eerst gepubliceerd doorCoinCentral](https://coincentral.com/crypto-fees-statistics-2026-the-real-cost-of-sending-and-trading-and-how-to-reduce-them/).