NieuwsAandelenOmzetmix van Core Scientific bereikt 92% colocation nu bitcoinmining krimpt

Omzetmix van Core Scientific bereikt 92% colocation nu bitcoinmining krimpt

Auteur: CryptoNewsNet·

Belangrijkste punten

  • •De colocation-omzet bereikte $215,4 miljoen, oftewel 92,5% van de kwartaalomzet van Core Scientific, tegenover een colocation-aandeel van 18,5% twaalf maanden eerder.
  • •Het nettoresultaat van $1,18 miljard werd primair gedreven door een niet-contante verandering in de reële waarde van warrants, terwijl de adjusted EBITDA steeg naar $133,6 miljoen van $41,1 miljoen in het voorgaande kwartaal.
  • •Meer dan $24 miljard aan gecontracteerde omzet over ruim 1,1 gigawatt is geconcentreerd bij twee tegenpartijen: CoreWeave onder een take-or-pay-lease van twaalf jaar over circa 590 MW, en circa 530 MW aan aan AMD gekoppelde regelingen.
  • •De kapitaaluitgaven van $985,1 miljoen in het derde kwartaal voegden 90 MW aan factureerbare capaciteit toe, terwijl de liquiditeiten daalden naar $1,74 miljard — genoeg voor ongeveer 1,8 kwartaal aan uitgaven voordat nieuwe financiering nodig is.
  • •Het bedrijf omschrijft een doorlopende herbestemming van zijn elf miningfaciliteiten in plaats van een uitstap met vaste datum, waarbij de resterende 105 MW in Dalton, Georgia en de eerste AMD-leveringen beide begin 2027 worden verwacht.
Omzetmix van Core Scientific bereikt 92% colocation nu bitcoinmining krimpt

Core Scientific rapporteerde op 5 november 2026 een omzet van $232,9 miljoen in het derde kwartaal, waarvan slechts $17,5 miljoen afkomstig was van bitcoinmining en mining-hosting. De overige $215,4 miljoen kwam uit high-density colocation — stroom, koeling en vloeroppervlak dat onder langetermijncontracten wordt verhuurd aan AI-huurders.

Dat komt neer op een colocation-aandeel van 92,5% in de omzet, berekend op basis van de publicatie van de resultaten over het derde kwartaal. Twaalf maanden eerder rapporteerde hetzelfde bedrijf $81,1 miljoen aan omzet, waarvan $15,0 miljoen colocation was, oftewel 18,5%. De mix schoof in twaalf maanden tijd 74 procentpunten op, waarvan het grootste deel in de laatste twee kwartalen.

Core Scientific omschrijft zichzelf inmiddels in eerste instantie als "een leider in digitale infrastructuur voor high-density colocation-diensten", met mining als laatste vermeld onder de omzetbronnen. "Onze uitvoering op schaal vertaalt zich in resultaten, met een aanzienlijke sequentiële stijging van de GAAP-colocation-omzet", zei ceo Adam Sullivan in de publicatie. "We naderen de volledige oplevering onder onze eerste colocation-overeenkomst, terwijl de bouw onder onze tweede op vijf campussen gaande is."

Hoe de omzetmix zich per kwartaal ontwikkelde

De ontwikkeling in het winstdeck van het bedrijf is vrijwel lineair. De factureerbare capaciteit steeg van 120 megawatt in het vierde kwartaal van 2025 naar 225 MW, vervolgens 395 MW en daarna 485 MW in het derde kwartaal van 2026. De colocation-omzet volgde die opwaartse lijn: $31,3 miljoen, $77,5 miljoen, $136,7 miljoen en $215,4 miljoen.

De omzet per factureerbare megawatt is gedurende de uitrol vrijwel gelijk gebleven. Het delen van de kwartaalcolocation-omzet door de facturatiebasis levert ongeveer $444.000 per megawatt per kwartaal op, of zo'n $1,78 miljoen op jaarbasis. Dat cijfer nodigt uit tot vergelijking met de contracteconomie die het deck openbaart: het CoreWeave-contract vertegenwoordigt ongeveer $850 miljoen aan gemiddelde jaarlijkse GAAP-colocation-omzet verspreid over ruim 590 MW, oftewel ongeveer $1,44 miljoen per megawatt per jaar. Het verschil is consistent met het facturatieschema — van de 590 MW verhuurd aan CoreWeave werd op 5 november 485 MW gefactureerd, en de resterende 105 MW in Dalton, Georgia moet begin 2027 worden opgeleverd.

Het mijnrestant bewoog in de tegenovergestelde richting. Colocation afgetrokken van de totale omzet laat $66,1 miljoen in het derde kwartaal van 2025, $27,5 miljoen in het tweede kwartaal van 2026 en nu $17,5 miljoen over — een daling van 73,5% op jaarbasis en 36,4% op kwartaalbasis. De brutomarge vertelt hetzelfde verhaal van de andere kant: $3,9 miljoen op $81,1 miljoen omzet een jaar eerder, een marge van 4,8%, tegenover $123,3 miljoen op $232,9 miljoen nu, oftewel 52,9%.

Een winst van $1,18 miljard gedreven door warrants

Het nettoresultaat was $1.178,1 miljoen, tegenover een nettoverlies van $1.155,3 miljoen in het tweede kwartaal en een verlies van $144,0 miljoen een jaar eerder. De publicatie is expliciet over de oorzaak van de omslag: "De nettoresultaten (verliezen) voor de kwartalen eindigend op 30 september 2026 en 30 juni 2026 werden primair gedreven door de verandering in reële waarde van warrants, als gevolg van veranderingen in de aandelenkoers van het bedrijf gedurende de perioden."

De adjusted EBITDA — waarin die post wordt uitgesloten samen met rente, belastingen, afschrijvingen, aandelencompensatie en impairment — bedroeg $133,6 miljoen. Dat is 57,4% van de totale omzet en 62,0% van de colocation-omzet, tegenover $41,1 miljoen in het tweede kwartaal en $6,5 miljoen een jaar eerder. De twee cijfers naast elkaar: ongeveer 89% van het gerapporteerde nettoresultaat was een niet-contante herwaardering van de eigen warrantverplichtingen van het bedrijf in plaats van contanten verdiend met het verhuren van ruimte.

Voor wie het aandeel houdt, snijdt dat aan twee kanten. Warrantboekingen zijn een mechanisch gevolg van de aandelenkoers en blijven de gerapporteerde resultaten in beide richtingen beïnvloeden. De operationele signaalwaarde lag dit kwartaal in de omzetregel, de factureerbare megawatts en de adjusted EBITDA — alle drie stegen ze sequentieel.

Twee tegenpartijen achter meer dan $24 miljard aan toezeggingen

Het deck zet de gecontracteerde omzet op meer dan $24 miljard verspreid over ruim 1,1 gigawatt aan gecontracteerde klantstroom, verdeeld over twee relaties.

De eerste is CoreWeave, een aanbieder van AI-cloudinfrastructuur: ruim 590 MW verhuurd op locaties in Denton, Texas; Dalton, Georgia; Muskogee, Oklahoma; Marble, North Carolina; en Austin, Texas, onder een contract van twaalf jaar met twee verlengopties van vijf jaar en ongeveer 800 MW bruto. Het deck waardeert dit op meer dan $10 miljard aan omzetpotentieel over de looptijd, tegen vaste kosten met een jaarlijkse escalatie, en omschrijft de structuur als "take-or-pay", wat betekent dat de huurder betaalt ongeacht of het de capaciteit gebruikt. De klant financiert de kapitaaluitgaven, stroom en nutsvoorzieningen, en winstmarges van 80% tot 85% worden verwacht. De relatie gaat terug op de eerste colocation-overeenkomsten met CoreWeave, getekend in 2024, en zette zich voort via het ongevraagde volledig-aandelenovernamebod van CoreWeave, dat de aandeelhouders van Core Scientific in oktober 2024 afwezen.

De tweede is het door AMD gedekte blok. Core Scientific vermeldt ongeveer 530 MW verhuurd onder aan AMD gekoppelde neocloud- en directe regelingen, met een eerste AMD-levering begin 2027 en de volledige 530 MW eind 2028. Over beide relaties samen noemt het deck een gemiddelde jaarlijkse GAAP-colocation-omzet van ongeveer $1,8 miljard en ongeveer $1,6 miljard aan jaarlijkse netto bedrijfswinst, waarbij meer dan de helft van de kasstromen gedekt wordt door investment-grade krediet.

Concentratie is de keerzijde, en het deck verbergt dat niet. De CoreWeave-omzet wordt betaald in een lockbox die gekoppeld is aan de $3,3 miljard aan senior secured notes met looptijd tot 2031, en de contractsamenvatting vermeldt "geen mogelijkheid tot eenzijdige opzegging, met gedeelde uitvoeringsrisico's". Eén huurder onder een take-or-pay-contract van twaalf jaar is een heel ander bezit dan een spot-hostingportefeuille — en het is ook een single point of failure als de financiering of bouwschema van die huurder zelf verandert. De $24 miljard aan AI-contracten van Core Scientific lieten die vraag in augustus onbeantwoord, en het derde kwartaal voegt capaciteit aan het antwoord toe zonder het definitief te beslechten.

$985 miljoen aan capex voor 90 megawatt

De contante kosten van de conversie komen tot uiting in de kapitaaluitgaven. Core Scientific gaf in het derde kwartaal $985,1 miljoen uit aan vaste activa, apparatuur, grond en ontwikkelaarsrechten, tegenover $797,5 miljoen in het tweede kwartaal en $244,5 miljoen een jaar eerder. De factureerbare capaciteit steeg in dezelfde periode met 90 MW, wat neerkomt op ongeveer $10,9 miljoen aan kwartaalcapex per extra factureerbare megawatt.

Die uitgaven worden bij het huidige tempo niet gedekt door de operationele kasstroom. Adjusted EBITDA van $133,6 miljoen tegenover $985,1 miljoen aan capex laat een gat dat gedicht moet worden met schuld, eigen vermogen of vooruitbetalingen van klanten. De liquiditeits- en schulddienstreserves — door het bedrijf gedefinieerd als contanten, digitale activa, beschikbare revolverfaciliteiten en beperkt beschikbaar geld — daalden van $2.601,1 miljoen op 30 juni naar $1.744,2 miljoen op 30 september. Bij het capextempo van het derde kwartaal dekt die buffer ongeveer 1,8 kwartaal voordat nieuwe financiering nodig is. Het bedrijf voegde in augustus $600 miljoen aan senior secured kredietfaciliteiten toe, en het pro forma verwaterde aandelenbedrag bedraagt nu circa 509 miljoen, tegenover een volledig verwaterde marktkapitalisatie die het deck op $6,5 miljard schat op basis van de koerssluiting van 4 november. Het ene door het andere delen impliceert ruim $12,77 per aandeel.

Hetzelfde rekenkader geldt voor sectorgenoten die dezelfde conversie maken. De $28 miljard tellende Corsicana-lease van Riot Platforms is de grootste versie van deze handel die dit jaar is aangekondigd, en volgt dezelfde logica: gecontracteerde rekencapaciteit verkopen tegen stroom, en het bitcoinminingboek laten krimpen. Sinds 2024 is die conversie de bepalende strategische zet onder de beursgenoteerde bitcoinminers, nu exploitanten met netaansluitingen, grond en koelinfrastructuur die activa herbestemmen om AI- en high-performance computing-huurders te bedienen onder meerjarige contracten.

Wat de publicatie níét zegt over mining

Het woord "exit" ontbreekt. De formulering in de filing is beperkter: "Het bedrijf is bezig zijn overgebleven miningfaciliteiten te herbestemmen ter ondersteuning van zijn high-density colocation-diensten, voor zover de omstandigheden dat toelaten." Dat beschrijft een doorlopende conversie, geen sluiting met vaste datum, en "voor zover de omstandigheden dat toelaten" maakt de timing afhankelijk van bouwschema's en stroomcontracten in plaats van een publieke doelstelling.

Daaruit volgen twee dingen. Ten eerste zit het miningsegment nog in de cijfers, en met $17,5 miljoen is het klein genoeg dat een verdere halvering de geconsolideerde omzet nauwelijks zou beïnvloeden. Ten tweede zou een volledige uitstap een wezenlijke operationele verandering zijn die doorgaans met een eigen openbaarmaking komt, niet als clausule in een segmentomschrijving. Lezers moeten elke bewering dat mining op een specifieke datum stopt als onbevestigd behandelen totdat het bedrijf dat in een filing of record stelt.

De locaties zelf worden herbestemd in plaats van verkocht. De publicatie noemt faciliteiten in Alabama, Georgia, Kentucky, North Carolina, North Dakota, Oklahoma en Texas — elf in totaal — die de fysieke basis vormen waarop de colocation-activiteit wordt opgebouwd. Conversie, niet verkoop, is het mechanisme.

Waar het vierde kwartaal antwoord op moet geven

Drie cijfers tellen zwaarder dan de rest. Het eerste is Dalton: ongeveer 175 MW verhuurd, waarvan slechts ongeveer 75 MW op 5 november werd gefactureerd, met een oplevering begin 2027. Tot die locatie volledig factureert, blijven het contractgemiddelde van $1,44 miljoen per megawatt en de gerealiseerde $1,78 miljoen per megawatt uiteenlopen.

Het tweede is de AMD-levering. Het deck schetst drie stroomroutes onder de AMD-reservering: ongeveer 385 MW zeker gesteld via bestaande netconnecties, ongeveer 600 MW in behandeling via belastingstudies, en ongeveer 940 MW geëvalueerd achter de meter. Alleen de eerste is vandaag gecontracteerde capaciteit, en het gat tussen een belastingstudie en een energielokal is waar bouwschema's meestal vertraging oplopen.

Het derde is de financiering. Een bedrijf dat bijna $1 miljard per kwartaal uitgeeft om ongeveer 90 MW aan factureerbare capaciteit toe te voegen, zet in feite zijn balans om in langetermijncontracten. Als de adjusted EBITDA blijft toenemen in het tempo van dit kwartaal — van $41,1 miljoen naar $133,6 miljoen — sluit het financieringsgat zichzelf. Als de uitrol trager verloopt, worden het liquiditeitcijfer van $1,74 miljard en een resultatenrekening vol warrantboekingen het verhaal.

Het derde kwartaal van Core Scientific gaf geen antwoord op de vraag of de AI-datacenterhandel het kapitaal waard is dat hij verbruikt. Het vestigde wel het profiel van het bedrijf dat de uitgaven doet: een colocation-verhuurder met twee grote huurders, een krimpende mining-bijlage en een resultatenrekening die warrantwaarderingen als winst blijft rapporteren totdat de kapitaalstructuur stopt met bewegen.

Dit artikel is uitsluitend ter informatie en vormt geen beleggingsadvies. Prijzen, niveaus en marktgegevens zijn een momentopname en kunnen snel veranderen. Doe altijd eigen onderzoek.