Aktywność XRPL rośnie w trzecim kwartale, podaż stablecoinów osiąga 1,03 mld USD
Najważniejsze informacje
- •Podaż stablecoinów w XRP Ledger wzrosła o 25,2% rok do roku do 1,03 mld USD w trzecim kwartale 2026 roku, przy czym RLUSD stanowił około 1,01 mld USD i 98,1% udziału w rynku stablecoinów księgi.
- •Globalne produkty giełdowe na XRP przyciągnęły w kwartale 355,3 mln USD napływów netto, podnosząc aktywa pod zarządzaniem z 2,01 mld USD do 3,32 mld USD.
- •Wartość tokenizowanych aktywów rzeczywistych w księdze wzrosła o 29,2% do 498,7 mln USD, a brytyjski ubezpieczyciel Aviva uruchomił w tym okresie tokenizowany fundusz z BNY Mellon.
- •Wolumen płatności wzrósł o 4,3% do 42,82 mld XRP, ale liczba transakcji płatniczych spadła o 33,6%, a całkowita liczba transakcji w sieci zmniejszyła się o 8,6% do 203 mln.
- •Wolumen transferów stablecoinów zwiększył się o 39,5% do 14,09 mld USD, a wolumen natywnej zdecentralizowanej giełdy urósł o 20,2% do 614,8 mln USD.

XRP Ledger odnotował w trzecim kwartale 2026 roku szeroki wzrost finansowy, napędzany rosnącą adopcją stablecoinów, silniejszymi napływami kapitału do produktów inwestycyjnych opartych na XRP oraz dalszą ekspansją rynku tokenizowanych aktywów w księdze.
Podaż stablecoinów w księdze wzrosła o 25,2% rok do roku do 1,03 mld USD, przy czym niemal cały zgłoszony stan stanowi RLUSD. Netto napływy do globalnych produktów giełdowych opartych na XRP sięgnęły w kwartale 355,3 mln USD, podnosząc aktywa pod zarządzaniem do 3,32 mld USD. Wartość tokenizowanych aktywów rzeczywistych wzrosła do 498,7 mln USD, a wolumen natywnej zdecentralizowanej giełdy zwiększył się o 20,2% do 614,8 mln USD.
Podaż stablecoinów i RLUSD napędzają wzrost księgi
Stablecoiny — tokeny blockchain powiązane z walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański — należą do najważniejszych wskaźników aktywności finansowej on-chain, ponieważ ich podaż odzwierciedla wartość przechowywaną w sieci dla transferów i rozliczeń. Według oficjalnego konta XRP podaż stablecoinów w księdze wyniosła w trzecim kwartale 2026 roku 1,03 mld USD, o 25,2% więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. Ekspansja ta plasuje stablecoiny wśród najsilniejszych obszarów aktywności księgi.
RLUSD, stablecoin Ripple powiązany z dolarem, stanowił około 1,01 mld USD zgłoszonej podaży. Jego stan zwiększył się w kwartale o 49,7%, dając aktywom 98,1% udziału w rynku stablecoinów księgi — koncentracja, która sprawia, że ta kategoria jest silnie zależna od jednego tokena.
Wolumen transferów stablecoinów również wzrósł w okresie sprawozdawczym, osiągając 14,09 mld USD, co oznacza wzrost o 39,5% względem poprzedniego kwartału. W odróżnieniu od podaży, która mierzy wartość przechowywaną w księdze w danym momencie, wolumen transferów rejestruje wartość przemieszczaną między adresami w trakcie okresu — rozróżnienie istotne przy ocenie ogólnej aktywności sieci.
Produkty inwestycyjne na XRP przyciągają większe napływy
Produkty giełdowe przechowują XRP w imieniu inwestorów i emitują zbywalne jednostki, dając uczestnikom ekspozycję przez tradycyjne kanały brokerskie bez bezpośredniego przechowywania tokena — dlatego napływy netto traktuje się jako barometr popytu inwestycyjnego. Netto napływy do globalnych funduszy ETF na XRP wyniosły w kwartale 355,3 mln USD, o 39,6% więcej niż w poprzednim okresie. Aktywa pod zarządzaniem wzrosły z 2,01 mld USD do 3,32 mld USD.
Podział według emitentów obejmuje produkty Bitwise, 21Shares i Franklin Templeton, a w porównaniu pojawiają się także Canary Capital, Volatility Shares i inni dostawcy. Skumulowane słupki pokazują wkłady kilku emitentów w poszczególnych okresach sprawozdawczych, co wskazuje, że produkty inwestycyjne na XRP zyskały szerszą obecność rynkową. Wykadrowany wykres nie podaje jednak dokładnych danych dla poszczególnych emitentów i dlatego nie stanowi wiarygodnej podstawy do ich rankingu pod względem kwartalnych wkładów.
Towarzyszący panel finansowy podaje kurs XRP na poziomie 1,49 USD, co odzwierciedla wzrost o 40,9% w zgłoszonym kwartale. Napływy do ETP i aktywa pod zarządzaniem stanowią odrębne miary popytu inwestycyjnego.
Płatności i tokenizowane aktywa rozszerzają się w XRPL
Wolumen płatności wzrósł w trzecim kwartale o 4,3%, osiągając 42,82 mld XRP, a wolumen natywnej zdecentralizowanej giełdy urósł o 20,2% do 614,8 mln USD — jest to miara transakcji realizowanych bezpośrednio na wbudowanej giełdzie księgi. Oba wskaźniki wskazują na większą wartość przepływającą przez różne funkcje księgi.
Wzrost wolumenu płatności nie szedł jednak w parze ze wzrostem liczby transakcji płatniczych. Liczba transakcji płatniczych miała spaść w kwartale o 33,6%, a całkowita liczba transakcji w sieci zmniejszyła się o 8,6% do 203 mln. Ta rozbieżność ilustruje, dlaczego wartość transakcji i ich liczbę należy rozpatrywać osobno: większe transfery mogą podnosić wolumen płatności nawet przy mniejszej liczbie transakcji. Łącznie kwartalne dane przedstawiają mieszany obraz codziennej aktywności sieci.
Tokenizowane aktywa rzeczywiste — tradycyjne instrumenty, takie jak fundusze, reprezentowane jako tokeny blockchain — osiągnęły w księdze wartość 498,7 mln USD, co oznacza wzrost o 29,2%. W tym samym okresie Aviva, brytyjski ubezpieczyciel, uruchomiła wspólnie z BNY Mellon, jednym z największych banków depozytowych na świecie, tokenizowany fundusz, wprowadzając ugruntowane instytucje finansowe do działań tokenizacyjnych księgi.
Osobna grafika od Blockworks pokazuje wartość tokenizowanych RWA na poziomie 4,75 mld USD, co znacząco różni się od zgłoszonych dla księgi 498,7 mln USD. Obu wartości nie należy uznawać za równoważne bez zgodnych definicji.
Ogółem trzeci kwartał przyniósł wzrost w obszarze stablecoinów, produktów inwestycyjnych i tokenizowanych aktywów, mimo że liczba transakcji płatniczych spadła przy wyższej transferowanej wartości w sieci. Dominujący udział RLUSD w rynku stablecoinów, wkłady poszczególnych emitentów ETF oraz to, czy liczba transakcji płatniczych odbije się, należą do danych, które warto śledzić przy nadejściu kolejnych kwartalnych wyników księgi.