Stablecoiny po cichu stają się infrastrukturą biznesową – pokazują dane NOWPayments
Najważniejsze informacje
- •Łączny udział SaaS i e-commerce w klasyfikowanej bazie partnerów NOWPayments wzrósł rok do roku z 48,26% do 55,54%, co oznacza wzrost o 7,28 punktu procentowego.
- •SaaS i usługi internetowe wzrosły z 15,58% do 27,78% próby partnerów, zmniejszając różnicę do marketplace'ów e-commerce (27,76%) do zaledwie 0,02 punktu procentowego.
- •Udział Tradingu spadł z 14,07% do 13,15%, co pozostawiło go na trzecim miejscu za SaaS i e-commerce w zbiorze danych z 2026 roku.
- •USDT w sieci TRON (TRC20) stanowił 54,58% zmierzonych udanych płatności w marketplace'ach e-commerce, w porównaniu z 12,04% w tradingu i 9,60% w SaaS i usługach internetowych.
- •NOWPayments zaleca firmom zdefiniowanie procesów fakturowania, checkoutu, rozliczeń, wypłat i uzgadniania przed wyborem aktywów i sieci stablecoinowych.

Tallin, Estonia, 8 października 2026 — Chainwire
Łączny udział firm z sektorów SaaS i e-commerce w klasyfikowanej bazie partnerów NOWPayments wzrósł rok do roku z 48,26% do 55,54%, podczas gdy udział Trading spadł z 14,07% do 13,15% – pokazują nowo zagregowane dane platformy płatności kryptowalutowych.
Firmy mogą budować infrastrukturę stablecoinową wokół niewłaściwego problemu. Częstym błędem jest traktowanie stablecoinów – tokenów zaprojektowanych tak, aby utrzymywać stabilną wartość względem aktywa odniesienia, takiego jak dolar amerykański – przede wszystkim jako decyzji dotyczącej monety i sieci. Dla firmy cyfrowej stablecoiny mogą musieć obsługiwać znacznie szerszy zestaw procesów operacyjnych, w tym fakturowanie, checkout, rozliczenia, wypłaty i uzgadnianie – a to, które z tych procesów ma największe znaczenie, zależy od modelu biznesowego.
Nowe dane pokazują przesunięcie miks branżowy w kierunku firm, które wykorzystują płatności jako część codziennej działalności. W okresie od 16 stycznia do 16 lipca 2026 roku SaaS i usługi internetowe stanowiły 27,78% sklasyfikowanych partnerów, a na kolejnym miejscu znalazły się marketplace'y e-commerce z wynikiem 27,76%. Razem oba sektory reprezentowały 55,54% próby. W tym samym okresie w 2025 roku ich łączny udział wynosił 48,26%. Wzrost o 7,28 punktu procentowego oznacza 15,08% wzrost rok do roku ich łącznego udziału.
Trading pozostał ważną częścią próby, ale jego udział poruszał się w przeciwnym kierunku, spadając z 14,07% w 2025 roku do 13,15% w 2026 roku, co pozostawiło trading na trzecim miejscu za SaaS i e-commerce.
Najwyraźniejszy wzrost nastąpił w przypadku SaaS, którego udział wzrósł z 15,58% do 27,78% w ciągu jednego roku, zamykając 17,10-punktową lukę procentową względem e-commerce. Wyłaniający się obraz to nie stablecoiny zastępujące trading, lecz adopcja stablecoinówszerzająca się na infrastrukturę operacyjną firm cyfrowych.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, dane o rozkładzie branżowym porównują okres od 16 stycznia do 16 lipca 2025 roku z okresem od 16 stycznia do 16 lipca 2026 roku.
Miks partnerów przesuwa się w kierunku zastosowań operacyjnych
W 2025 roku marketplace'y e-commerce przewodziły zbiorowi danych z wynikiem 32,68%, za nimi szły SaaS i usługi internetowe z 15,58%, a tuż za nimi Trading z 14,07%. Rok później SaaS zwiększył swój udział o 12,20 punktu procentowego do 27,78%, a e-commerce osiągnęło 27,76% – co pozostawiło zaledwie 0,02 punktu procentowego różnicy między tymi dwoma sektorami. Ich łączny udział wzrósł z 48,26% do 55,54%.
Ponad połowa sklasyfikowanych partnerów w próbie z 2026 roku pochodziła zatem z dwóch sektorów zbudowanych wokół transakcji cyfrowych, usług powtarzalnych i relacji z klientami online. Dla firm, które nadal rozważają, czy stablecoiny powinny znaleźć się w ich działalności, to właśnie ten skład jest szczegółem wartym odnotowania: najszybciej rosnące segmenty to firmy traktujące płatności jako część codziennych procesów – fakturowanie, rozliczenia, wypłaty – a nie trading.
Reszta miksu partnerów zmieniała się stopniowo. Usługi finansowe spadły z 9,00% do 6,35%. Hazard i iGaming wzrósł z 6,20% do 6,87%, a platformy dla dorosłych wzrosły z 4,99% do 5,89%. Charytatywność spadła z 2,27% do 1,40%, a TGE/Presale – eventy generacji tokenów i przedsprzedaże – spadły z 2,12% do 1,35%.
Dane te mierzą zmiany udziału każdej branży w próbie, a nie bezwzględny wzrost liczby partnerów. Kategoria może tracić udział po prostu dlatego, że inna kategoria rozszerzała się szybciej.
Metodologia: Każdy procent reprezentuje udział branży w pełnej zagregowanej próbie partnerów sklasyfikowanej w ramach tych samych dziewięciu kategorii. Porównanie obejmuje okres od 16 stycznia do 16 lipca zarówno w 2025, jak i w 2026 roku, a każdy okres był normalizowany niezależnie. Bezwzględne liczby partnerów nie zostały ujawnione, a procenty zaokrąglono do dwóch miejsc po przecinku. Wyniki opisują rozkład partnerów w zbiorze danych NOWPayments, a nie wolumen płatności, wartość transakcji ani ogólnorynkowy udział branży.
Różne modele biznesowe wymagają różnych procesów stablecoinowych
Dane branżowe stają się użyteczne, gdy przetłumaczy się je na pytania operacyjne, które każdy model biznesowy może musieć rozwiązać.
Dla firmy SaaS płatności stablecoinowe mogą musieć łączyć się z cyklicznym fakturowaniem, dopasowywaniem faktur, aktywacją kont, odnowieniami, rozliczeniami i uzgadnianiem finansowym.
Marketplace może potrzebować stablecoinów działających w dłuższym przepływie –atność może rozpocząć się na checkoucie i kontynuować przez zwroty, rozliczenia sprzedawców, prowizje afiliacyjne i inne wypłaty.
Platformy tradingowe stają przed innym zestawem wymagań, gdzie priorytety mogą obejmować pokrycie aktywów i sieci, polityki potwierdzeń, płynność i kontrole skarbca.
Są to potencjalne czynniki kształtujące procesy, a nie uniwersalny opis każdej firmy w każdej kategorii. Ten sam stablecoin może obsługiwać wszystkie trzy sektory, pełniąc w każdym z nich inną funkcję operacyjną. Dlatego firma powinna zdefiniować proces przed wyborem aktywa i sieci.
Miks sieci również zmienia się w zależności od branży
Dane o udanych płatnościach pokazują, że różnice branżowe rozciągają się również na wykorzystanie sieci.
USDT w sieci TRON – token powiązany z dolarem emitowany przez Tether w sieci TRON według standardu TRC20 – stanowił 54,58% zmierzonej próby udanych płatności w marketplace'ach e-commerce. Jego udział wyniósł 12,04% w tradingu i 9,60% w SaaS i usługach internetowych. W tym zbiorze danych USDT TRC20 był około 4,5 razy bardziej obecny w e-commerce niż w Tradingu i 5,7 razy bardziej niż w SaaS.
Odpowiednie udziały wynosiły 4,76% w hazardzie i iGamingu, 1,85% w usługach finansowych, 1,49% w kategorii Inne i 0,60% w charytatywności. Platformy dla dorosłych oraz TGE/Presale odnotowały po 0% udziału w analizowanej próbie.
Różnica potwierdza ten sam wniosek co dane branżowe: konfiguracja stablecoinowa pasująca do jednego modelu biznesowego może nie pasować do innego. Dla firmy e-commerce USDT w sieci TRON może odgrywać widoczną rolę w aktywności checkoutowej. Firma SaaS może obserwować inny miks aktywów i sieci, podczas gdy platformy tradingowe mogą potrzebować szerszego pokrycia w obu obszarach. Firmy powinny weryfikować te decyzje na podstawie własnych danych o udanych płatnościach, zamiast kopiować preferencje innej branży.
Metodologia: Każdy procent reprezentuje udział USDT TRC20 w zagregowanej próbie udanych płatności w ramach danej branży. Bezwzględne liczby transakcji nie zostały ujawnione, a transakcje nieudane, wygasłe, zwrócone i testowe zostały wykluczone. Dane opisują aktywność w ekosystemie NOWPayments i nie powinny być interpretowane jako ogólnorynkowe udziały walut. Wynik 0% oznacza, że w analizowanej próbie dla danej kategorii nie zarejestrowano żadnych udanych płatności USDT TRC20.
Najpierw zbuduj proces, potem wybierz tory
Pięć obszarów operacyjnych zapewnia praktyczne ramy do oceny infrastruktury stablecoinowej:
- Fakturowanie: Czy płatność musi łączyć się z fakturami, subskrypcjami, odnowieniami lub dostępem do konta?
- Checkout: Które aktywa i sieci generują zakończone płatności od rzeczywistych klientów firmy?
- Rozliczenia: Które aktywo firma powinna otrzymywać i kiedy środki powinny być dostępne?
- Wypłaty: Czy środki będą musiały trafiać do sprzedawców, partnerów afiliacyjnych, wykonawców lub klientów?
- Uzgadnianie: Jak dział finansowy będzie dopasowywał transakcje do faktur, zamówień i rapowania wewnętrznego?
Nie każda firma potrzebuje wszystkich pięciu. Platforma SaaS może skupić się na fakturowaniu i uzgadnianiu; marketplace może potrzebować checkoutu, rozliczeń i wypłat; platforma tradingowa może priorytetyzować pokrycie sieci, płynność i kontrole skarbca. Firma powinna najpierw określić, które procesy mają zastosowanie, a wybór aktywów i sieci przychodzi potem.
Błędem jest pytanie, który stablecoin jest najlepszy. Lepsze pytanie brzmi: najlepszy do czego? Firmy powinny najpierw zdefiniować przepływ fakturowania, checkoutu, rozliczeń, wypłat i uzgadniania. Moneta i sieć powinny obsługiwać ten proces – a nie odwrotnie.
Lifshits bada komercyjną stronę płatności kryptowalutowych w swoim cyklu na łamach Cryptopolitan, Crypto That Works for Business. Pierwsza kolumna, The 22% Sales Boost Hiding in Your Crypto Checkout, analizowała, jak infrastruktura płatnicza może wpływać na wydajność checkoutu. Kolejne odcinki będą nadal analizować, gdzie płatności kryptowalutowe mogą zwiększać przychody, obniżać koszty i eliminować tarcia operacyjne.
Jeśli przyszłe edycje tej agregacji rozszerzą porównanie, trzy znaczniki już teraz wyróżniają się w danych: luka między SaaS a e-commerce, obecnie wynosząca zaledwie 0,02 punktu procentowego; trajektoria udziału Tradingu na poziomie 13,15%; oraz to, czy nierównomierny rozkład USDT TRC20 w różnych branżach się utrzyma.
Strategia stablecoinowa zaczyna się od zadania, jakie pieniądze muszą wykonać. Moneta i sieć przychodzą potem.
O NOWPayments
NOWPayments to ekosystem biznesowy kryptowalut zaprojektowany, aby pomagać firmom przyjmować płatności, automatyzować masowe wypłaty, zarządzać skarbcem stablecoinowym i skalować globalne operacje na aktywach cyfrowych poprzez jedną infrastrukturę. Platforma obsługuje ponad 350 kryptowalut, ponad 30 stablecoinów, elastyczne opcje rozliczeń i API klasy enterprise.
Kontakty medialne: Angelina T, PR Manager, NOWPayments — angelina.tmk@nowpayments.io; Kate L, Dyrektor Komercyjny, NOWPayments — kate.l@nowpayments.io