AktualnościKryptoWięcej ruchu, mniej zysków: Robinhood, Coinbase i Circle w trzecim kwitale

Więcej ruchu, mniej zysków: Robinhood, Coinbase i Circle w trzecim kwitale

Autor: Coindoo·

Najważniejsze informacje

  • •Przychody Robinhood z kontraktów na wydarzenia wzrosły w trzecim kwartale z 27 mln do 173 mln dolarów, kompensując spadek przychodów z kryptowalut z 268 mln do 120 mln dolarów przy rekordowych łącznych przychodach 1,42 mld dolarów.
  • •Wolumen kontraktów Robinhood rósł mniej więcej dwukrotnie szybciej niż generowane przez niego przychody, co oznacza spadek średniego przychodu na kontrakt.
  • •Przychody Coinbase ze stablecoinów netto po nagrodach USDC spadły o około 17% rok do roku, ponieważ nagrody wzrosły o około 16%, a przychody ze stablecoinów spadły o około 5%, mimo rekordowych średnich sald USDC w produktach Coinbase w wysokości 22 mld dolarów.
  • •Dochody Circle z rezerw spadły o 8% do około 658 mln dolarów po spadku stopy zwrotu z rezerw o 0,61 punktu procentowego do 3,5%, mimo że średnie USDC w obiegu wzrosło o 8% do 73,3 mld dolarów, a on-chain wolumen transakcji wzrósł o 49% do 13,9 bln dolarów.
  • •Circle zaksięgowało 182 mln dolarów ze swoich 207 mln dolarów innych przychodów z presprzedaży tokenów ARC, a skorygowane EBITDA wzrosło o 85% do 317 mln dolarów, co firma przypisała presprzedaży i niższym kosztom dystrybucji.
Więcej ruchu, mniej zysków: Robinhood, Coinbase i Circle w trzecim kwitale

Trzeci kwartał uczynił Robinhood, Coinbase i Circle bardziej zajętymi niż kiedykolwiek, ale nie proporcjonalnie bogatszymi. Robinhood zarobił o 146 mln dolarów więcej na handlu kontraktami na wydarzenia, podczas gdy przychody z kryptowalut spadły o 148 mln dolarów. Coinbase zatrzymał o 35 mln dolarów mniej z przychodów USDC po wypłacie nagród dla klientów. Przychody Circle spadły o 8% po wyłączeniu presprzedaży tokenów ARC, a mimo że wolumen transakcji USDC skoczył o 49%, przychody z rezerw spadły o 8%.

Wyniki Robinhood z 27 października (sprawozdanie), prezentacja wyników Coinbase z 29 października (prezentacja wyników) oraz komunikat Circle z 4 listopada (komunikat przynoszą twarde dane na temat tego kompromisu, choć żadna z trzech firm nie raportuje zysków według linii produktów. Poniższe porównania zestawiają każdą nową linię przychodów z kosztami, które firmy faktycznie ujawniają: opłaty giełdowe, nagrody dla klientów oraz płatności na rzecz partnerów dystrybucyjnych.

Kontrakty na wydarzenia wypełniły lukę po handlu kryptowalutami

Robinhood odnotował rekordowe przychody kwartalne w wysokości 1,42 mld dolarów, o 12% więcej niż rok wcześniej. W tej sumie przychody z kryptowalut spadły z 268 mln do 120 mln dolarów, podczas gdy przychody z kontraktów na wydarzenia wzrosły z 27 mln do 173 mln dolarów, według zestawienia przychodów złożonego do SEC. Obie pozycje mieszczą się w przychodach opartych na transakcjach, więc luka po handlu kryptowalutami została wypełniona through zakładami na wyniki sportowe, wybory i inne wydarzenia.

Relacje Coindoo o platformach rynków predykcyjnych Robinhood pokazały, że kontrakty na wydarzenia wyprzedziły przychody z kryptowalut w drugim kwitale. Trzeci kwartał dodaje mniej pochlebczy szczegół: ile każdy kontrakt zarabia.

Przychód na kontrakt obliczony na podstawie zgłoszonych przez Robinhood przychodów i liczby kontraktów.

Wolumen kontraktów rósł mniej więcej dwukrotnie szybciej niż generowane przez niego przychody, co oznacza, że każdy kontrakt przynosił mniej pieniędzy niż wcześniej. Ta liczba jest średnią dla wszystkich kontraktów i platform, a Robinhood nie rozdziela cen według platform. Mimo to firma płacena za kontrakt rośnie w przychodach tak szybko jak wolumen tylko wtedy, gdy ta średnia się utrzymuje.

Zarówno Robinhood, jak i Coinbase przesuwają się obecnie bliżej strony exchange transakcji, aby zatrzymać więcej z każdego kontraktu. Robinhood twierdzi, że Rothera, joint venture z Susquehanna, przekroczyła 100 mln dolarów zannualizowanych przychodów w pierwszym pełnym kwartale, a wydatki związane z Rotherą wymienia wśród czynników 16-procentowego wzrostu kosztów operacyjnych. Ujawnia również, że nie jest pełnym właścicielem ani nie operacyjnie kontroluje tego przedsięwzięcia. Coinbase, którego działalność predykcyjna przekroczyła 200 mln dolarów zannualizowanych przychodów, stwierdził, że ten wzrost podniósł opłaty giełdowe w kosztach transakcyjnych, które osiągnęły 17% przychodów netto. Dyrektor generalny Brian Armstrong stwierdził, że nowa zgoda CFTC na notowanie własnych kontraktów powinna poprawić te wskaźniki ekonomiczne. CFTC to amerykańska agencja regulująca kontrakty futures i niektóre kontrakty na wydarzenia.

Kontrakty na wydarzenia niosą również ryzyko prawne, które Robinhood wyraźnie opisuje w swoich wynikach: działania egzekucyjne, postępowania sądowe lub zmiany w prawie federalnym lub stanowym mogłyby uniemożliwić mu ich oferowanie, a firma wcześniej wycofała niektóre nowe kontrakty z powodu rzeczywistej lub grożonej egzekucji ze strony stanów.

Rekordowe przychody nie poprawiły również zysków. Koszty operacyjne rosły szybciej niż przychody, a zysk netto spadł o 14% do 476 mln dolarów. Skorygowany zysk netto, który wyłącza 67 mln dolarów niezrealizowanych strat związanych z funduszem Robinhood Ventures i inne pozycje, spadł o 3%.

Coinbase płaci więcej za utrzymywanie rekordowej góry USDC

Coinbase potrzebował w tym kwartale swojej działalności stablecoinowej bardziej niż zwykle. Przychody transakcyjne spadły o około 44% rok do roku do 590,2 mln dolarów, a dyrektor finansowy Alesia Haas stwierdziła, że większość zysku netto w wysokości 719 mln dolarów pochodziła z niezrealizowanych zysków na kryptowalutach trzymanych przez firmę jako inwestycje. Skorygowany zysk netto wyniósł 78 mln dolarów.

Średni stan USDC trzymanego w produktach Coinbase osiągnął rekordowe 22 mld dolarów. Te salda przynoszą Coinbase udział w odsetkach od rezerw USDC, a Armstrong powiedział inwestorom, że giełda przechwytuje „około 50% wszystkich ekonomii USDC”. Koszt przyciągania tych sald widoczny jest gdzie indziej w kwartalnym raporcie, ponieważ nagrody USDC księgowane są jako sprzedaż i marketing, a nie potrącane z przychodów ze stablecoinów.

Źródło: formularz 10-Q Coinbase za trzeci kwartał 2026. Pozostałe kwoty obliczone z niezaokrąglonych liczb, przed innymi kosztami i podatkami. Przychody z poprzedniego roku wykorzystują przeklasyfikowane porównanie z raportu, więc różnią się od kwoty pierwotnie zgłoszonej przez Coinbase za trzeci kwartał 2025.

Przychody ze stablecoinów spadły o około 5% rok do roku, podczas gdy nagrody wzrosły o około 16%. Kwota pozostała po nagrodach spadła o około 17%, zanim uwzględniono jakikolwiek inny koszt.

Rachunek za nagrody wykracza już poza konta detaliczne. Haas stwierdziła, że czwartokwartalny wzrost wydatków marketingowych obejmuje pełny kwartał nagród USDC wypłaconych Hyperliquid, zdecentralizowanej giełdzie instrumentów pochodnych, a roczne prognozy wydatków Coinbase wymieniają rosnące inwestycje w nagrody USDC.

Zarząd twierdzi, że te wydatki kupują coś więcej niż salda. Nagrody są częścią oferty Coinbase One, płatnej subskrypcji: Armstrong stwierdził, że same nagrody od 1500 dolarów USDC pokrywają opłatę członkowską, a subskrybentów opisał jako najcenniejszych klientów Coinbase. Przychody ze stablecoinów wzrosły również o 5% w porównaniu z drugim kwartałem, co Haas przypisała wyższym saldom i stopom procentowym. Raport nie pokazuje jednak, ile przychodów z subskrypcji lub handlu generują nagrody, więc spadek rok do roku kwoty, którą Coinbase zatrzymuje, jest jedyną częścią tego kompromisu, którą czytelnik może zmierzyć.

Jedna pula dochodów USDC, dwie księgi

Wyniki Circle pokazują drugą stronę tej samej układanki. Jej koszty dystrybucji, transakcyjne i inne spadły o 8% do 412 mln dolarów, głównie z powodu niższych płatności na rzecz partnerów dystrybucyjnych, z których największym jest Coinbase. Mniejsze przychody ze stablecoinów Coinbase i niższy rachunek dystrybucyjny Circle w dużej mierze opisują jedną kurczącą się pulę z dwóch ksiąg firm, dlatego objaśnienie Coindoo o tym, kto zarabia odsetki od USDC, traktuje je jako jeden strumień dochodów. To, co skurczyło tę pulę, była stopa procentowa, a nie popyt.

Wzrost Circle pochodził ze sprzedaży tokenów, a nie z USDC

ARC to natywny token Arc, własnego blockchaina Circle. Presprzedaż stanowi 182 mln dolarów z 207 mln dolarów, które Circle zaksięgowało jako inne przychody — linia, która rok wcześniej przyniosła 29 mln dolarów — podczas gdy przychody z subskrypcji i usług spadły. Circle zgodziło się sprzedać łącznie 242,2 mln dolarów ARC i utrzymało całoroczną prognozę innych przychodów na poziomie od 310 do 330 mln dolarów. Dochód tego rodzaju zależy od inwestorów kupujących token, a nie od firm płacących Circle za przesyłanie pieniędzy.

Bez tej sprzedaży stopy procentowe cofnęły podstawową działalność. Średnie USDC w obiegu wzrosło o 8% do 73,3 mld dolarów, ale stopa zwrotu z rezerw spadła o 0,61 punktu procentowego do 3,5%, obniżając dochody z rezerw o 8% do około 658 mln dolarów, według kwartalnego raportu Circle. Dochody z rezerw to odsetki uzyskane z aktywów zabezpieczających USDC — trzymanych głównie w gotówce i krótkoterminowych instrumentach skarbowych USA, których rentowność podąża za stopami referencyjnymi — więc śledzą środowisko stóp procentowych, a nie poziom użytkowania. Obieg na koniec września, 73,9 mld dolarów, pozostał mniej więcej bez zmian rok do roku.

Aktywność rosła znacznie szybciej niż dochody. On-chain wolumen transakcji USDC wzrósł o 49% do 13,9 bln dolarów, a Circle Payments Network osiągnął 41,3 mld dolarów zannualizowanego wolumenu płatności — to run rate, a nie kwota przetworzona w ciągu kwartału. Żadna z tych liczb nie jest przychodem z opłat. Dyrektor finansowy Jeremy Fox-Geen stwierdził w trakcie rozmowy o wynikach, że spodziewa się znaczących przychodów z sieci płatniczej w 2027 roku, co pozostawia dochody z płatnych płatności poza wynikami tego roku.

Wzrost zysków opierał się na tych samych dwóch pozycjach. Skorygowane EBITDA wzrosło o 85% do 317 mln dolarów, co Circle przypisało presprzedaży i niższym kosztom dystrybucji, częściowo zrekompensowanym wydatkami na nowe produkty.

Cztery pozycje do obserwacji w raportach za czwarty kwartał

Kolejna runda wyników może pokazać, czy te firmy zatrzymują więcej w miarę wzrostu, czy tylko rosną.

Przychody Robinhood na kontrakt na wydarzenia. Średnia utrzymująca się w pobliżu jednego centa w miarę skalowania Rothery oznaczałaby, że wzrost liczby kontraktów przekłada się na przychody; dalszy spadek oznaczałby, że potrzeba więcej kontraktów na każdego dolara.

Przychody ze stablecoinów Coinbase minus nagrody USDC. Coinbase oczekuje, że wyższe średnie stopy procentowe wesprą przychody z subskrypcji, ale sygnalizował również pełny kwartał nagród dla Hyperliquid. Większa reszta wsparłaby argumenty zarządu; mniejsza przy rekordowych saldach pokazałaby, że nagrody wyprzedzają dochody, które mają wspierać.

Koszty transakcyjne Coinbase jako udział w przychodach. Notowanie własnych kontraktów predykcyjnych daje Coinbase sposób na obniżenie opłat giełdowych, które podniosły ten wskaźnik.

Inne przychody Circle z wyłączeniem ARC oraz ewentualne zgłaszane opłaty płatnicze. Pozwoliłyby one oddzielić powtarzające się dochody od klientów od dochodów ze sprzedaży tokenów.

Jeśli salda, wolumeny i liczba kontraktów będą nadal bić rekordy, podczas gdy te pozycje będą się kurczyć, historia adopcji nadal wyprzedzałaby historię zysków.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady finansowej.