AktualnościAkcjeAkcje NetApp (NTAP) spadają o 9% po sesji mimo mocnych wyników za I kwartał i podwyższonej prognozy

Akcje NetApp (NTAP) spadają o 9% po sesji mimo mocnych wyników za I kwartał i podwyższonej prognozy

Autor: Blockonomi·

Najważniejsze informacje

  • •Przychody NetApp za I kwartał roku podatkowego 2027 wyniosły 2,03 mld USD, wzrastając o 30% rok do roku i przekraczając konsensus na poziomie 1,84 mld USD, a skorygowany EPS wyniósł 2,58 USD, co oznacza wzrost o 66% wobec konsensusu 2,11 USD.
  • •Mimo lepszego niż oczekiwano wyniku akcje NTAP spadły o 8,92% w handlu po godzinach do 164,64 USD m.in. z powodu obaw związanych ze spadkiem przepływów operacyjnych o 25% i kurczeniem się wolnych przepływów pieniężnych o 35%.
  • •NetApp podniósł prognozę przychodów na rok podatkowy 2027 do 7,975–8,225 mld USD oraz podwyższył outlook skorygowanego EPS do 9,73–10,03 USD wobec wcześniejszego przedziału 8,70–9,00 USD.
  • •Przychody z macierzy all-flash wzrosły o 47% do 1,31 mld USD, przychody z chmury publicznej o 28% do 206 mln USD, a spółka zrealizowała około 350 transakcji związanych z AI i modernizacją jezior danych.
  • •Zarząd przyznał, że kwartał skorzystał na dodatkowym tygodniu raportowym i przyspieszonych zakupach ograniczonej liczby dużych klientów, a poziom zapasów niemal się podwoił do 375 mln USD.
Akcje NetApp (NTAP) spadają o 9% po sesji mimo mocnych wyników za I kwartał i podwyższonej prognozy

NetApp (NASDAQ: NTAP), dostawca rozwiązań klasy korporacyjnej w zakresie przechowywania danych i zarządzania danymi w chmurze, przedstawił w środę to, co zarząd określił jako najsilniejszy początek roku podatkowego w historii firmy, raportując sprzedaż za pierwszy kwartał roku podatkowego 2027 na poziomie 2,03 mld USD oraz skorygowany zysk na akcję (EPS) wynoszący 2,58 USD. Choć obie wartości zdecydowanie przewyższyły oczekiwania analityków, akcje spółki mocno spadły w handlu po godzinach.

NTAP straciły 8,92% w handlu rozszerzonym, spadając do 164,64 USD, pogłębiając spadek o 1,35% z regularnych godzin notowań, po których akcje zamykały się na poziomie 180,68 USD. Spadek po sesji umieścił kurs około 10% poniżej poziomu sprzed publikacji wyników.

Wyniki za I kwartał roku podatkowego 2027

Przychody w wysokości 2,03 mld USD wzrosły o 30% rok do roku — lub o 26% po uwzględnieniu dodatkowego tygodnia w okresie raportowym — i przewyższyły prognozy analityków wynoszące 1,84 mld USD. Skorygowany EPS na poziomie 2,58 USD wzrósł o 66% rok do roku i przebił konsensus Wall Street wynoszący 2,11 USD o 0,47 USD, co stanowiło 22-procentowe pozytywne zaskoczenie.

Wyniki podsumowano w poście na X autorstwa Wall St Engine (@wallstengine, 2 września 2026):

NETAPP $NTAP Q1'27 EARNINGS HIGHLIGHTS Revenue: $2.03B (Est. $1.84B); +30% YoY Adj. EPS: $2.58 (Est. $2.12); +66% YoY All-Flash Revenue: $1.3B Public Cloud Revenue: $206M; +28% YoY Raises FY27 Guide: Revenue: $7.98B-$8.23B (Est. $7.53B) Adj. EPS:… pic.twitter.com/bUQrJp7CJz — Wall St Engine (@wallstengine) September 2, 2026 (https://x.com/wallstengine/status/2095240835168444659?ref_src=twsrc%5Etfw)

W podziale na segmenty przychody z macierzy all-flash wzrosły o 47% rok do roku do 1,31 mld USD. Segment chmury hybrydowej wygenerował 1,82 mld USD przychodów, co oznacza wzrost o 30%, natomiast sprzedaż w chmurze publicznej wzrosła o 28% do 206 mln USD. NetApp ujawnił również, że w trakcie kwartału zrealizował około 350 transakcji związanych z inicjatywami dotyczącymi sztucznej inteligencji i modernizacji jezior danych, co wskazuje, jak dostawcy pamięci masowej klasy korporacyjnej pozycjonują swoje produkty pod obciążenia danych ery AI.

Zysk operacyjny wzrósł o 61% do 645 mln USD, a marża operacyjna rozszerzyła się do 31,9% — o 6,1 punktu procentowego więcej niż w analogicznym okresie roku wcześniej.

Przyczyny spadku po publikacji wyników

Mimo mocnych wyników przychodowych kilka pozycji w raporcie finansowym zaważyło na nastrojach inwestorów. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej spadły o 25% rok do roku do 503 mln USD, a wolne przepływy pieniężne zmniejszyły się o 35% do 401 mln USD.

Poziom zapasów niemal się podwoił, rosnąc ze 198 mln USD do 375 mln USD, przy czym rotacja zapasów przebiegała z mniej niż połową szybkości odnotowanej rok wcześniej. Koszty restrukturyzacji skoczyły do 56 mln USD z zaledwie 2 mln USD w porównywalnym okresie.

Zarząd spółki przyznał, że kwartał skorzystał zarówno na dodatkowym tygodniu raportowym, jak i na przyspieszonej aktywności zakupowej ograniczonej liczby kluczowych klientów — czynniki, które prawdopodobnie wzbudziły pytania o trwałość obecnej trajektorii wzrostu. Reakcja rynku ilustruje typowy wzorzec, w którym akcje, które już mocno wzrosły, mogą tanieć na wynikach lepszych od szacunków, ale pozostawiających otwarte pytania o trwałość leżącego u ich podstaw impetu.

Zaktualizowana prognoza finansowa

NetApp podniósł prognozę przychodów na cały rok podatkowy 2027 do przedziału od 7,975 mld USD do 8,225 mld USD. Środkowa wartość 8,1 mld USD sugeruje około 17% wzrost roczny i stanowi podwyższenie poprzedniej prognozy o 650 mln USD.

Na drugi kwartał zarząd prognozuje przychody na poziomie 2,1 mld USD z możliwym odchyleniem 75 mln USD w każdą stronę oraz skorygowany EPS między 2,54 a 2,64 USD. Marża brutto ma wynieść od 67% do 68%.

Całoroczna prognoza skorygowanego EPS została podniesiona do przedziału 9,73–10,03 USD wobec wcześniejszego zakresu 8,70–9,00 USD.

Prezes George Kurian określił wyniki jako „błyskotliwy początek roku”, zaznaczając, że spółka przebiła swoje wewnętrzne prognozy na pierwszy kwartał we wszystkich kluczowych metrykach. Dyrektor finansowy Wissam Jabre podkreślił, że wzrost zysku na akcję był ponad dwukrotnie wyższy niż wzrost przychodów, co świadczy o poprawie efektywności operacyjnej.

52-tygodniowy zakres notowań NTAP obejmuje przedział od 93,69 do 209,06 USD i mimo spadku po godzinach akcje pozostają znacznie powyżej rocznego minimum.

NetApp integruje obecnie dwie niedawno sfinalizowane akwizycje: DataPelago i JetStream. Spółka poinformowała, że w ciągu kwartału zwróciła akcjonariuszom 302 mln USD, w tym 200 mln USD w ramach skupu akcji oraz 102 mln USD w postaci dywidend.

Inwestorzy obserwujący tę akcję będą się zapewne skupiać na tym, czy trendy w zakresie przepływów pieniężnych i zapasów znormalizują się w najbliższych kwartałach, a także na dalszych dowodach na to, jak popyt związany z AI i modernizacją danych przekłada się na trwały napływ transakcji.

Źródło: Blockonomi