NEAR Protocol w 2026 roku: infrastruktura AI, prywatna inferencja i metryki on-chain
Najważniejsze informacje
- •NEAR zmienił brandingu wokół infrastruktury AI, a NEAR AI oferuje weryfikowalną prywatną inferencję dzięki Trusted Execution Environments łączącym Intel TDX i technologię GPU NVIDIA, obsługując klientów, w tym rząd Bermudów.
- •Sieć zapewnia szybką wydajność — średni czas bloku poniżej 600 milisekund i 5,46 miliarda łącznych transakcji od uruchomienia mainnetu w 2020 roku — ale rzeczywista przepustowość 6 TPS pozostaje znacznie poniżej teoretycznych możliwości skalowania.
- •Aktywność DeFi była umiarkowana: TVL 221 mln USD wobec kapitalizacji rynkowej powyżej 6 miliardów USD, a APY na RHEA Finance przekraczające 500% odzwierciedlały emisje zachęt płynnościowych, a nie zrównoważone zwroty.
- •Tokenomika NEAR stwarza wyzwania strukturalne: nieograniczona podaż z około 5% roczną inflacją, brak mechanizmu spalania działającego w znaczącej skali oraz dzienne opłaty sieciowe znacznie poniżej poziomu wymaganego zrównoważenia rozcieńczenia.
- •Wystąpił exploit NEAR Intents, a środki zostały podobno zwrócone, co podkreśla ryzyko smart kontraktów w flagowym produkcie rozliczania intencji międzyłańcuchowych, mimo jego roli w roadmapie projektu na 2026 rok.

Przegląd
Przegląd przeprowadzony 9 października 2026 roku objął ekosystem NEAR Protocol, w tym stronę internetową, eksplorator, portfel, aplikacje DeFi, dane rynkowe oraz produkt NEAR AI. NEAR nadal pozycjonuje się na styku blockchaina i sztucznej inteligencji, z naciskiem na infrastrukturę AI, prywatną inferencję i koordynację on-chain.
Repozycjonowanie w kierunku AI
Strona ekosystemu NEAR otwiera się komunikatami o AI, a nie o konwencjonalnym blockchainie. Jej nagłówek brzmi: „Explore the NEAR Ecosystem — Connect with developers, founders, and AI-focused projects transforming blockchain and AI”. Strona podkreśla również „the currency of agents”, prywatną inferencję i koordynację AI on-chain.
Oznacza to wyraźną zmianę względem wcześniejszego nacisku sieci na szybkie transakcje i niskie opłaty. Ciemnofioletowy design strony, czystaografia i minimalistyczna prezentacja oznaczają też odejście od kolorystyki typowej dla DeFi, charakterystycznej dla wielu sieci w latach 2022–2023. Prezentacja wydaje się częściowo skierowana do klientów korporacyjnych i jest spójna z organizacjami wymienionymi jako klienci NEAR AI.
W jakim stopniu to pozycjonowanie odzwierciedla trwałą trakcję, a jedynie zmianę brandingu, pozostaje kwestią otwartą. Infrastruktura AI jest jednak obecnie centralnym elementem, przez który NEAR prezentuje swój ekosystem.
Onboarding strony zawiera stronę 404
Poszukiwanie podstawowych informacji o projekcie ujawniło natychmiastowy problem onboardingowy. Strona About NEAR zwróciła 9 października 2026 roku odpowiedź 404 „Page not found”.
Dla programistów oceniających blockchain, dziennikarzy badających projekt i osób prowadzących due diligence strona About jest często jedną z pierwszych odwiedzanych. Informacje znalazły się dopiero w wpisach na blogu i w publikacji NEAR Foundation na Medium, bez jednego skonsolidowanego przeglądu.
NEAR przeszedł niedawno redesign strony, więc brakująca strona mogła wynikać z migracji. Niemniej uszkodzona strona tworzy tarcie dla użytkowników próbujących zrozumieć projekt.
Statystyki sieci: szybka finalność i umiarkowana rzeczywista przepustowość
Dane z Nearblocks z 9 października 2026 roku wykazały:
- Cena NEAR: 4,70 USD, spadek o 12,78% w ciągu dnia
- Łączna liczba transakcji: 5,46 miliarda
- Rzeczywista przepustowość: 6 TPS
- Cena gazu: 0,0001 za TGas
- Aktywni walidatorzy: 421
- Średni czas bloku: 0,5941 sekundy
- Wysokość bloku: 219 172 541
- Kapitalizacja rynkowa: 6 148 263 450 USD
Średni czas bloku poniżej 600 milisekund świadczy o szybkiej finalności. Architektura shardingowa Nightshade jest zaprojektowana tak, by teoretycznie skalować się do 1 miliona transakcji na sekundę, choć rzeczywista przepustowość zanotowana podczas przeglądu wyniosła 6 TPS. Różnica między pojemnością teoretyczną a bieżącym użyciem wskazuje, że rzeczywisty popyt pozostaje znacznie poniżej deklarowanego potencjału wydajności sieci.
Historia sieci jest istotna. Od uruchomienia mainnetu w 2020 roku przetworzyła 5,46 marda transakcji, a wysokość bloku 219 172 541 wskazuje na ciągłą pracę. 421 aktywnych walidatorów stanowi znaczącą bazę decentralizacji, choć sieć nie jest tak szeroko rozproszona jak Ethereum.
Koszty gazu były również niskie. Przy 0,0001 za TGas rutynowe transakcje kosztują zwykle ułamki centa, co jest przydatne w aplikacjach, w których użytkownicy nie mają zarządzać opłatami za gaz bezpośrednio.
MyNearWallet zapewnia prosty proces onboardingu
Przeglądany zalecany portfel to MyNearWallet. Strona główna stwierdza: „NEAR is here. Securely store and stake your NEAR tokens and compatible assets”. Interfejs oferuje dwie główne opcje: „Create Account” i „Import Existing Account”.
Model kont NEAR różni się od adresów szesnastkowych używanych przez wiele innych sieci. Zamiast adresu typu 0x4a3...f92 użytkownicy mogą mieć czytelną nazwę konta, np. yourname.near. To ułatwia udostępnianie i rozpoznawanie adresów.
Utworzenie konta wymaga niewielkiego depozytu za przechowywanie. Przy pierwszej konfiguracji może go pokryć faucet lub giełda, jednak wymóg ten może zaskoczyć użytkowników oczekujących darmowego tworzenia portfela. Przegląd nie obejmował zasilenia portfela ani wykonania transakcji. Skupił się na doświadczeniu onboardingu bez pełnego procesu KYC na giełdzie.
Do tego momentu proces opisano jako płynny, z czystym, responsywnym mobilnie interfejsem i bez zbędnej komplikacji przy początkowej konfiguracji.
APY na RHEA Finance wymagają kontekstu
Główna zdecentralizowana giełda sieci, dawniej Ref Finance, a obecnie działająca jako RHEA Finance, została sprawdzona przez app.ref.finance. Wyświetlane wartości to:
- Pula NEAR-USDC: 632,07% APY i TVL 2,54 mln USD
- Pula NEAR-USDI: 512,86% APY i TVL 4,18 mln USD
APY powyżej 500% są zazwyczaj związane z zachętami do miningu płynności, a nie z organicznym zyskiem. W tym przypadku wartości te charakteryzowano jako emisje tokenów — NEAR lub REF dystrybuowane do wczesnych dostawców płynności w celu zachęcenia do wzrostu TVL.
Tego typu programy zachęt są powszechne, gdy ekosystemy DeFi próbują przyciągnąć początkową płynność. Mogą tymczasowo generować wysokie deklarowane stawki, ale staw te mogą spadać wraz z napływem dodatkowego kapitału lub zmianą emisji. Relatywnie skromne rozmiary pul oznaczają również, że nagłówkowe procenty odpowiadają ograniczonym kwotom absolutnym w przeliczeniu dziennym.
Na przykład depozyt 50 000 USD w puli NEAR-USDC może szybko tracić efektywną stopę, jeśli napłynie więcej płynności w odpowiedzi na wyświetlane APY. Pule te niosą również ryzyko straty ulotnej, szczególnie przy gwałtownym ruchu ceny NEAR. W dniu przeglądu NEAR spadł o około 12,8%.
Wyświetlane APY nie powinny zatem być traktowane jako stałe lub zrównoważone zwroty i nie stanowią wolnego od ryzyka zysku.
DefiLlama pokazuje umiarkowaną obecność DeFi
Dane ze strony NEAR na DefiLlama dały szerszy obraz aktywności DeFi sieci na 9 października 2026 roku:
- TVL: 221,26 mln USD, spadek o 12,57% w ciągu dnia
- Opłaty sieciowe 24h: 5 481 USD
- Przychód sieciowy 24h: 3 836 USD
- Wolumen DEX 24h: 47,11 mln USD
- Przychód aplikacji 24h: 84 067 USD
- Aktywne adresy w 24h: 82 447
- Łącznie pozyskane środki: 533,7 mln USD
- Cena NEAR: 4,58 USD
TVL 221,26 mln USD był umiarkowany względem kapitalizacji rynkowej powyżej 6 miliardów USD. Dla porównania, Solana i Avalanche odnotowały TVL DeFi w miliardach. Wolumen dzienny DEX NEAR w wysokości 47,11 mln USD oznacza realną aktywność, ale pozostaje poniżej poziomów największych hubów DeFi.
82 447 aktywnych adresów w ciągu 24 godzin wskazuje, że sieć jest używana i nie jest nieaktywna. Różnica między aktywnością adresów a kapitałem zdeponowanym w protokołach DeFi może wskazywać, że użytkownicy transakcjonują w sieci bez angażowania znacznych środków w strategie yield. Może to być również spójne z wysiłkami NEAR na rzecz wsparcia transakcji agentów AI.
Łącznie pozyskane 533,7 mln USD to kolejna istotna liczba. Andreessen Horowitz, Tiger Global i inni inwestorzy zapewnili znaczny kapitał, dając projektowi środki na kontynuowanie rozwoju. Czy to finansowanie przełoży się na szerszą adopcję ekosystemu, pozostaje nierozstrzygnięte.
NEAR AI wykorzystuje prywatną inferencję opartą na TEE
Najbardziej wyróżniającym się przeglądanym produktem był NEAR AI. Jego nagłówek opisuje „Private AI inference you can verify” i mówi, żeownicy mogą „Run AI on data you can’t afford to expose”. Reklamuje również modele open-weight hostowane w TEE z potwierdzeniem podpisanym sprzętowo, Intel TDX plus GPU TEE NVIDIA, oprogramowanie open-source i audytowalne oraz API zgodne z OpenAI.
Stos techniczny wykorzystuje Trusted Execution Environments (TEE), łącząc Intel TDX z technologią GPU TEE NVIDIA. Deklarowany model NEAR AI zakłada, że wrażliwe dane mogą być przetwarzane wewnątrz bezpiecznego enklawy, a każda odpowiedź może zawierać potwierdzenie podpisane sprzętowo. Takie potwierdzenie ma weryfikować, że obliczenia odbyły się w chronionym środowisku, a nie były dostępne dla operatora lub innej strony.
Wymienione organizacje to rząd Bermudów, Abound, NVIDIA, Intel, Brave i Venice. NVIDIA i Intel są wskazani jako partnerzy, nie tylko klienci, co sugeruje, że integracja sprzętowa jest centralną częścią projektu produktu. Rząd Bermudów jest cytowany jako przykład obciążeń rządu narodowego.
API zgodne z OpenAI ma zmniejszyć koszt migracji dla programistów już korzystających z interfejsu OpenAI. W zasadzie mogą przenieść aplikacje do NEAR AI przy ograniczonych zmianach kodu, zyskując deklarowane właściwości prywatności TEE.
Krótki przegląd nie ustalił jakości modelu produktu, cen względem usług prywatnej inferencji AWS lub Azure ani opóźnień w produkcji. Czynniki te byłyby istotne dla oceny perspektyw adopcji korporacyjnej.
Dane rynkowe i tokenomika
Dane rynkowe z CoinGecko z 9 października 2026 roku wykazały:
- Cena: 4,68 USD, spadek o 12,8% w ciągu dnia
- Pozycja: #21
- Kapitalizacja rynkowa: 6,144 miliarda USD
- Wycena w pełni rozcieńczona: 6,144 miliarda USD, tyle samo co kapitalizacja, ponieważ cała podaż była podawana jako w obiegu
- Wolumen 24h: 1,686 miliarda USD
- TVL: 132,287 mln USD
- Otwarte pozycje na perpetuals: 2,473 miliarda USD
- Podaż w obiegu: 1,308 miliarda NEAR
- Maksymalna podaż: nieograniczona
Dane z CoinMarketCap wykazały:
- Cena: 4,68 USD, spadek o 12,95%
- Pozycja: #17
- Kapitalizacja rynkowa: 6,13 miliarda USD
- Wolumen: 2,05 miliarda USD
- Posiadacze: 15 590
- Ocena CertiK: 4,5/5
NEAR nie ma twardego limitu podaży. Protokół emituje około 5% nowych tokenów rocznie na nagrody dla walidatorów, tworząc model inflacyjny. W tej strukturze wzrost ekosystemu i popyt na tokeniałyby przewyższać rozcieńczenie, aby długoterminowa siła nabywcza była utrzymana względem aktywów o stałej podaży.
Ethereum również jest technicznie inflacyjne, choć jego mechanizmy spalania mogą równoważyć emisję. W przeglądzie stwierdzono, że NEAR nie ma porównywalnego mechanizmu spalania działającego w znaczącej skali. 5 481 USD w dziennych opłatach sieciowych zgłoszonych przez DefiLlama opisano jako znacznie poniżej poziomu wymaganego do zrównoważenia 5% rocznej inflacji przy kapitalizacji 6 miliardów USD.
Zgłoszona przez CoinMarketCap liczba posiadaczy 15 590 była niska dla aktywa w pierwszej dwudziestce według kapitalizacji. Liczba ta może sugerować koncentrację wśród funduszy, inwestorów venture i dużych posiadaczy, choć metodologia CoinMarketCap może nie liczyć posiadaczy trzymających aktywa na scentralizowanych giełdach.
Otwarte pozycje na kontraktach perpetual o wartości 2,473 miliarda USD stanowiły prawie 40% kapitalizacji rynkowej. Oznacza to znaczącą ekspozycję na instrumenty pochodne względem wielkości aktywa. Podczas dziennego spadku o 12,8% likwidacje na kontraktach perpetual mogą nasilać sprzedaż na rynku spot. Przegląd przypisał zatem co najmniej część dziennego ruchu ceny aktywności instrumentów pochodnych, zaznaczając, że była to interpretacja danych rynkowych, a nie potwierdzone ustalenie.
Exploit NEAR Intents i odzyskanie środków
Podczas przeglądu nagłówek na CoinMarketCap brzmiał: „NEAR Intents Exploit Funds Returned To…”. NEAR Intents jest opisywany jako flagowy produkt w roadmapie projektu na 2026 rok. To międzyłańcuchowa warstwa rozliczania intencji, która pozwala użytkownikom określić pożądany rezultat, np. wymianę jednego aktywa na inne, podczas gdy solvenci konkurują o wykonanie transakcji.
Produkt doświadczył exploita, w którym znaleziono podatność i pobrano środki. Nagłówek wskazywał, że środki zostały zwrócone. Takie zakończenie może wynikać z odkrycia przez white hat lub wynegocjowanego zwrotu, choć szczegółowe okoliczności nie zostały ustalone w przeglądzie.
Zdarzenie pokazuje, że nowe i złożone systemy międzyłańcuchowe niosą ryzyko smart kontraktów. Przegląd odnotował również ocenę CertiK 4,5/5 i potraktował odzyskanie środków jako dowód, że ekosystemareagował na incydent, zamiast umorzyć stratę. Odzyskanie nie eliminuje jednak ryzyk związanych z korzystaniem z stosunkowo nowej architektury.
Główne punkty tarcia
Z przeglądu wynikło kilka problemów:
- Brakująca strona About: Odpowiedź 404 to podstawowy, ale unikniony problem onboardingu dla projektu wielkości NEAR.
- Nieograniczona podaż tokenów: Około 5% roczna inflacja tworzy wyzwanie strukturalne, jeśli wzrost sieci nie wygeneruje wystarczającego popytu ani przychodów z opłat.
- Umiarkowany TVL DeFi: TVL 221 mln USD wobec kapitalizacji powyżej 6 miliardów USD to stosunkowo niski wskaźnik. Przegląd oszacował wskaźnik NEAR na około 3,7%, wobec podawanego zakresu 10%–30% dla wielu porównywalnych sieci.
- Skoncentrowana baza posiadaczy: 15 590 posiadaczy zgłoszonych przez CoinMarketCap może wskazywać na koncentrację, choć depozyt giełdowy może wpływać na tę liczbę.
- Wysokie deklarowane APY w DeFi: Stawki 632,07% i 512,86% na RHEA Finance wydają się odzwierciedlać emisje zachęt, a nie zrównoważone zwroty. Użytkownicy nieznający mechaniki miningu płynności mogą nieprawidłowo ocenić ryzyko.
Porównanie TVL ma dwie możliwe interpretacje: ekosystem może być dopiero w rozwoju, albo główna aktywność NEAR może przesuwać się od konwencjonalnego DeFi w stronę obciążeń związanych z AI, przez co TVL jest mniej pełną miarą użycia. Obie interpretacje pozostają możliwe na podstawie przejrzanych danych.
Dla kogo NEAR jest przeznaczony
Najmocniejszym deklarowanym przypadkiem użycia NEAR jest infrastruktura AI dla programistów potrzebujących szybkiej, taniej warstwy Layer 1 z warstwą obliczeń chroniącą prywatność dzięki NEAR AI i TEE. Dla zespołów budujących aplikacje agentów AI wymagające weryfikowalnej prywatnej inferencji kombinacja technologii Intel i NVIDIA oraz wymienione obciążenia rządu Bermudów stanowią konkretną narrację produktową.
Sieć celuje również w programistów szukających finalności poniżej 600 milisekund, niskich opłat za gaz i rosnącego ekosystemu deweloperskiego. Czytelne konta i dostępne narzędzia mają uczynić doświadczenie deweloperskie i użytkowe bardziej dostępnym.
Dostępne dane nie potwierdzają opisywania NEAR jakoównego hubu DeFi. Jego TVL jest relatywnie ograniczony, a najwyższe deklarowane zyski są napędzane zachętami. Sieć nie jest też monetą prywatności: inferencja oparta na TEE w NEAR AI chroni obciążenia AI, podczas gdy transakcje w warstwie bazowej pozostają publiczne.
Model nieograniczonej podaży oznacza również, że niedobór tokenów nie jest podstawą ekonomii aktywa. Popyt musiałby pochodzić z użytkowania sieci, w tym aplikacji, obciążeń i inferencji AI, a nie z sztywnego maksimum podaży.
Podsumowanie
NEAR Protocol w 2026 roku to sfinansowana sieć blockchain z szybkimi czasami bloków, niskimi kosztami transakcji, czytelnymi kontami i architekturą shardingową zaprojektowaną dla skali. Najbardziej wyraźną zmianą strategiczną jest zwrot w stronę infrastruktury AI, szczególnie poprzez prywatną inferencję opartą na TEE w NEAR AI oraz wymienionych klientów korporacyjnych i rządowych.
Jednocześnie sieć ma nierozwiązane słabości. Brakująca strona About utrudnia onboarding, TVL DeFi jest umiarkowany względem kapitalizacji, podaż tokenów jest inflacyjna bez mechanizmu spalania działającego w porównywalnej skali, a liczba posiadaczy w CoinMarketCap jest niska dla aktywa o podanej wielkości. Wysokie APY na RHEA Finance również wymagają ostrożnej interpretacji, ponieważ wydają się zależeć od zachęt płynnościowych.
Wszystkie dane w tym przeglądzie zostały zebrane 9 października 2026 roku. Ceny i statystyki to migawki punktowe w czasie i mogą się zmieniać. Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady finansowej ani inwestycyjnej. Rynki kryptowalut i aktywów cyfrowych wiążą się ze znacznym ryzykiem.