NEAR Protocol w 2026 roku: przegląd ekosystemu z naciskiem na infrastrukturę AI
Najważniejsze informacje
- •NEAR AI oferuje weryfikowalne prywatne wnioskowanie wykorzystujące Intel TDX oraz zaufane środowiska wykonawcze NVIDIA GPU, z API zgodnym z OpenAI i klientami obejmującymi m.in. rząd Bermudów, NVIDIA, Intel, Brave i Venice.
- •Sieć odnotowywała średnie czasy bloków poniżej 600 milisekund, 421 aktywnych walidatorów i 5,46 miliarda transakcji od uruchomienia mainnetu w 2020 roku, choć bieżąca przepustowość w momencie przeglądu wynosiła jedynie 6 TPS.
- •DeFi TVL NEAR na poziomie 221 mln USD stanowił około 3,7% kapitalizacji rynkowej przekraczającej 6 miliardów dolarów, a APY powyżej 500% na RHEA Finance odzwierciedlały zachęty z górnictwa płynności, a nie zrównoważone zyski.
- •Token nie ma limitu podaży i emituje około 5% rocznie, podczas gdy dzienne opłaty sieciowe w wysokości 5 481 USD były dalekie od zrekompensowania inflacji, a dla aktywa z pierwszej dwudziestki odnotowano jedynie 15 590 posiadaczy.
- •NEAR Intents, flagowy produkt rozliczania intencji między łańcuchami, doświadczył w trakcie przeglądu exploita, ale środki podobno zwrócono, a protokół ma ocenę 4,5/5 w CertiK.

Przegląd NEAR Protocol ($NEAR) 2026: wędrówka po ekosystemie
Oceniono 9 października 2026 roku. Osobiste spojrzenie na ekosystem NEAR, statystyki sieci, portfel, warstwę DeFi, tokenomikę i produkt NEAR AI.
NEAR Protocol coraz częściej pojawiał się w dyskusjach o „AI + krypto”, choć dotąd nie przyglądałem się bliżej jego pozycjonowaniu. Spędziłem kilka godzin, analizując projekt poprzez near.org/ecosystem, eksplorator blockchaina, portfel, ekosystem DeFi oraz nowy produkt NEAR AI. Poniżej opis tego, co znalazłem.
1. Zwrot NEAR w stronę AI jest widoczny od razu
Pierwsze, co rzuca się w oczy na stronie ekosystemu NEAR, to nie technologia blockchain, lecz sztuczna inteligencja. Strona otwiera się fioletowym banerem z przekazem: „Explore the NEAR Ecosystem, Connect with developers,, and AI-focused projects transforming blockchain and AI.”
Źródło: near.org/ecosystem, 9 października 2026 r.
To ujęcie odzwierciedla pozycję, jaką NEAR chce zajmować w 2026 roku. Projekt nie stawia już przede wszystkim na szybkie transakcje czy niskie opłaty. Komunikacja kładzie nacisk na infrastrukturę AI, „walutę agentów”, prywatne wnioskowanie i koordynację AI on-chain.
Czy oznacza to realne zaangażowanie, czy raczej próbę rebrandingu, to osobne pytanie. Identyfikacja wizualna również sygnalizuje świadome odejście od kolorowej estetyki skupionej na DeFi, kojarzonej z wieloma sieciami w latach 2022 i 2023. Głęboka fioletowa paleta, czytelna typografia bezszeryfowa i minimalistyczny design sprawiają wrażenie bardziej korporacyjnych i mogą przemawiać do klientów enterprise. To pozycjonowanie jest spójne z listą klientów powiązaną z NEAR AI.
2. Strona About zwraca błąd 404
Po wizycie na stronie głównej poszukałem podstrony „About”, aby zrozumieć, kto stworzył NEAR i jak projekt opisuje sam siebie. Przejście do near.org/about zwróciło komunikat 404 – nie znaleziono strony.
Źródło: near.org/about, 9 października 2026 r.
Niedziałająca strona About to istotny problem we wdrażaniu nowych użytkowników. Deweloperzy oceniający blockchainy, dziennikarze badający projekt i osoby prowadzące due diligence zwykle szukają tych informacji na wczesnym etapie. Podstawowe informacje o projekcie NEAR były natomiast rozproszone po wpisach na blogu i publikacjach NEAR Foundation na Medium, bez jednej skonsolidowanej strony.
Dla projektu, który pozyskał 533,7 mln dolarów, to zauważalne zaniedbanie. Mogło być związane z niedawną migracją strony lub cyklem redesignu, ale nie eliminuje to tarcia dla użytkowników próbujących w danym momencie poznać projekt.
3. Statystyki sieci: szybka finalność, ale skromny rzeczywisty przepustowość
Statystyki operacyjne sieci sprawdziłem za pomocą nearblocks.io.
Źródło: nearblocks.io, 9 października 2026 r.
Wyświetlane dane były następujące:
- Cena NEAR: 4,70 USD, spadek o 12,78% w ciągu dnia
- Łączna liczba transakcji: 5,46 miliarda
- Bieżące TPS: 6
- Cena gazu: 0,0001 / TGas
- Aktywni walidatorzy: 421
- Średni czas bloku: 0,5941 sekundy
- Wysokość bloku: 219 172 541
- Kapitalizacja rynkowa: 6 148 263 450 USD
Średni czas bloku poniżej 600 milisekund to szybka finalność. Architektura shardingowa Nightshade w NEAR jest teoretycznie zaprojektowana do skalowania do 1 miliona transakcji na sekundę, podczas gdy bieżący on-chain odczyt w momencie przeglądu wynosił 6 TPS. Różnicę między możliwości teoretycznymi a rzeczywistym użytkowaniem warto odnotować. Sama w sobie nie wskazuje na problem, ponieważ większość sieci warstwy pierwszej działa poniżej maksymalnej przepustowości, ale pokazuje, że obecny popyt nie osiągnął jeszcze pułapu wydajności sieci.
Historyczna liczba transakcji jest znacząca. NEAR odnotował 5,46 miliarda transakcji od uruchomienia mainnetu w 2020 roku, a sieć działała nadal na wysokości bloku 219 172 541. 421 aktywnych walidatorów stanowi sensowną bazę decentralizacji, choć sieć jest mniej rozproszona niż Ethereum i nie opiera się jedynie na garstce węzłów.
Koszty gazu były również niskie. Przy 0,0001 za TGas wiele rutynowych transakcji kosztuje ułamki centa. To przydatne w aplikacjach, w których od użytkowników nie oczekuje się zastanawiania nad opłatami transakcyjnymi.
4. Zakładanie portfela przebiegło stosunkowo sprawnie
Rekomendowany portfel, który przeglądałem, to MyNearWallet.
Źródło: app.mynearwallet.com, 9 października 2026 r.
Strona startowa wyświetlała komunikat: „NEAR is here. Securely store and stake your NEAR tokens and compatible assets.” Oferowała dwie czytelne opcje: Create Account oraz Import Existing Account.
Model kont NEAR różni się od wielu innych blockchainów. Zamiast adresu heksadecymalnego, takiego jak 0x4a3...f92, użytkownicy mogą mieć czytelną dla człowieka nazwę konta, np. yourname.near. To może ułatwić nowym osobom zrozumienie iostępnianie adresów portfeli.
Kompromisem jest to, że utworzenie konta wymaga niewielkiego depozytu za przechowywanie. Ten koszt może zostać pokryty przez kran (faucet) lub giełdę podczas pierwszej konfiguracji, ale może zaskoczyć użytkowników oczekujących, że utworzenie portfela jest darmowe.
Nie zasilałem portfela ani nie wykonałem transakcji. Celem była ocena doświadczenia wdrażania bez przechodzenia przez pełny proces weryfikacji tożsamości (KYC) wymagany przez giełdę. Do tego momentu proces był prosty, z czystym, responsywnym interfejsem mobilnym i bez zbędnej komplikacji wokół frazy seed.
5. APY w DeFi wymagają ostrożnej interpretacji
Główna zdecentralizowana giełda NEAR, dawniej Ref Finance, a później przemianowana na RHEA Finance, była kolejnym przystankiem. Interfejs accessible był pod adresem app.ref.finance.
Źródło: app.ref.finance, 9 października 2026 r.
Wyświetlane wartości wyróżniające się to:
- Pula NEAR-USDC: 632,07% APY i 2,54 mln USD TVL
- Pula NEAR-USDI: 512,86% APY i 4,18 mln USD TVL
APY powyżej 500% najpewniej nie reprezentuje organicznego zysku. Jest bardziej spójne ze stopami zachęt z górnictwa płynności, w których tokeny takie jak NEAR lub REF są dystrybuowane do wczesnych dostawców płynności, aby przyciągnąć kapitał i zbudować TVL.
To powszechna metoda uruchamiania płynności w ekosystemach DeFi. Może działać tymczasowo, ale rozmiary pul były stosunkowo skromne. W miarę napływu większego kapitału w pogoni za wyświetlanymi stopami efektywny zysk dla dotychczasowych uczestników może szybko spadać. Na przykład użytkownik wpłacający 50 000 USD do puli NEAR-USDC może zobaczyć spadek stopy, gdy napłynie dodatkowa płynność.
Takie pule mogą zainteresować doświadczonych dostawców płynności rozumiejących cykle emisji tokenów, ale tych wartości nie należy interpretować jako bezpiecznych i zrównoważonych zwrotów. Pozycja w puli NEAR-USDC niesie też ryzyko straty nietrwałej, które może być istotne w dniu, gdy NEAR spada o 12,8%.
6. DefiLlama pokazuje skromny ślad DeFi
Dane DeFi skonfrontowałem ze stroną NEAR naiLlama.
Źródło: defillama.com/chain/near, 9 października 2026 r.
Wartości były następujące:
- Całkowita wartość zablokowana: 221,26 mln USD, spadek o 12,57% w ciągu dnia
- Dzienne opłaty sieciowe: 5 481 USD
- Dzienny przychód sieciowy: 3 836 USD
- Dzienny wolumen giełd zdecentralizowanych: 47,11 mln USD
- Dzienny przychód aplikacji: 84 067 USD
- Aktywne adresy w 24 godzinach: 82 447
- Łącznie pozyskane środki: 533,7 mln USD
- Cena NEAR: 4,58 USD
TVL na poziomie 221 mln USD sytuuje NEAR w skomplikowanej pozycji względem sieci o kapitalizacji powyżej 6 miliardów dolarów i rankingu w pierwszej dwudziestce. Solana czy Avalanche mają np. DeFi TVL liczone w miliardach. 47 mln USD dziennego wolumenu DEX to realna aktywność, ale poniżej poziomu największych hubów DeFi.
82 447 aktywnych adresów w ciągu 24 godzin to bardziej optymistyczna miara użytkowania. Sieć nie jest martwa, a użytkownicy dokonują transakcji codziennie. Różnica między aktywnością adresów a kapitałem zdeponowanym w protokołach DeFi sugeruje jednak, że użytkownicy mogą transakcji dokonywać bez angażowania znacznych środków w aplikacje yieldowe czy pożyczkowe. Byłoby to spójne z przyszłością, w której część użytkowników NEAR wykonuje transakcje agentów zamiast farmić zyski, choć dostępne dane nie potwierdzają wprost takiego wyjaśnienia.
533,7 mln USD pozyskanych przez projekt to kolejna istotna liczba. Andreessen Horowitz, Tiger Global i inni inwestorzy wnieśli znaczny kapitał. To finansowanie daje NEAR zasoby do dalszego działania, ale samo w sobie nie dowodzi adopcji ekosystemu.
7. NEAR AI oferuje bardziej konkretną propozycję produktową
Tą częścią ekosystemu, której wcześniej nie badałem, był NEAR AI, dostępny pod adresem near.ai. Określenie „blockchain + AI” bywa używane szeroko, ale NEAR AI przedstawił bardziej konkretną propozycję techniczną, niż oczekiwałem.
Źródło: near.ai, 9 października 2026 r.
Nagłówek mówi: „Private AI inference you can verify. Run AI on data you can't afford to expose. TEE-hosted open-weight models with hardware-signed proof. Intel TDX + NVIDIA GPU TEE. Open source & auditable. OpenAI-compatible API.”
Produkt wykorzystuje Zaufane Środowiska Wykonawcze (TEE), łącząc Intel TDX z GPU TEE firmy NVIDIA. NEAR AI deklaruje, żeownicy mogą uruchamiać wnioskowanie na wrażliwych danych i otrzymywać sprzętowo podpisany dowód dla każdej odpowiedzi. Deklarowanym celem jest zapewnienie weryfikowalnego zapisu, że obliczenia odbyły się w bezpiecznym enklawie, a nie w sposób dostępny dla operatora lub innej strony.
Wymienieni klienci i partnerzy to m.in. rząd Bermudów, Abound, NVIDIA, Intel, Brave i Venice. Obecność NVIDII i Intela sugeruje, że integracja sprzętowa ma być czymś więcej niż czysto konceptualnym partnerstwem. Korzystanie z tej infrastruktury przez rząd państwa jest również przedstawiane jako dowód wiarygodności.
API zgodne z OpenAI to pragmatyczna strategia adopcji. Deweloperzy, którzy już budowali na API OpenAI, mogą teoretycznie przejść do NEAR AI przy ograniczonych zmianach w kodzie, zyskując deklarowane właściwości prywatności oparte na TEE.
Krótki przegląd nie pozwolił ocenić jakości modeli, konkurencyjności cenowej względem usług prywatnego wnioskowania AWS i Azure ani opóźnień w środowisku produkcyjnym. Czynniki te byłyby istotne dla określenia, czy użycie enterprise się skali. Publicznie weryfikowalne dane o użytkowaniu produkcyjnym, wolumenie wnioskowania, opóźnieniach, cenach i przychodach z opłat byłyby użytecznymi kolejnymi wskaźnikami, ale ten przegląd ich nie ustalił.
8. Dane rynkowe i tokenomika
Informacje rynkowe zweryfikowałem na CoinGecko i CoinMarketCap.
Źródła: coingecko.com/en/coins/near i coinmarketcap.com/currencies/near-protocol, 9 października 2026 r.
CoinGecko podał 9 października 2026 r.:
- Cena: 4,68 USD, spadek o 12,8% w ciągu dnia
- Pozycja: nr 21
- Kapitalizacja rynkowa: 6,144 mld USD
- Wycena w pełni rozwodniona: 6,144 mld USD, taka sama jak kapitalizacja, ponieważ cała podaż była w obiegu
- Wolumen 24-godzinny: 1,6 mld USD
- TVL: 132,287 mln USD
- Otwarte pozycje na kontraktach perpetual: 2,473 mld USD
- Podaż w obiegu: 1,308 mld NEAR
- Maksymalna podaż: nieograniczona
CoinMarketCap podał:
- Cena: 4,68 USD, spadek o 12,95%
- Pozycja: nr 17
- Kapitalizacja rynkowa: 6,13 mld USD
- Wolumen: 2,05 mld USD
- Posiadacze: 15 590
- Ocena CertiK: 4,5/5
NEAR nie ma twardego limitu podaży. Protokół emituje około 5% nowych tokenów rocznie na nagrody dla walidatorów, co czyni model inflacyjnym. Dla posiadaczy tokenów oznacza to, że wzrost ekosystemu i popyt musiałyby wyprzedzać rozwodnienie, aby utrzymać siłę nabywczą względem aktywów o stałej podaży.
Model inflacyjny nie jest automatycznie negatywny; Ethereum również jest technicznie inflacyjne, choć mechanizmy spalania mogą częściowo rekompensować emisję. NEAR nie ma porównywalnego mechanizmu spalania działającego na istotną skalę. 5 481 USD dziennych opłat sieciowych według DefiLlama było daleko poniżej poziomu potrzebnego do zrekompensowania 5% rocznej inflacji przy kapitalizacji 6 miliardów dolarów.
Liczba 15 590 posiadaczy wg CoinMarketCap jest niska dla aktywa z pierwszej dwudziestki pod względem kapitalizacji. Bitcoin ma miliony posiadaczy, a wiele tokenów średniej kapitalizacji wykazuje liczebności liczone sześciocyfrowo. Niska odnotowana liczba może wskazywać na koncentrację wśród inwestorów venture, funduszy i dużych posiadaczy, co może przyczyniać się do zmienności przy zbywaniu dużych pozycji. Metodologia CoinMarketCap może nie liczyć posiadaczy trzymających aktywa na giełdach scentralizowanych, więc tę liczbę należy interpretować z uwzględnieniem tego ograniczenia.
Otwarte pozycje na kontraktach perpetual o wartości 2,473 mld USD stanowiły blisko 40% kapitalizacji. To duży rynek instrumentów pochodnych względem rozmiaru aktywa. Podczas spadku o 12,8% w ciągu dnia likwidacje na kontraktach perpetual mogą wzmacniać presję sprzedaży na rynku spot. Część dzisiejszych ruchów cenowych mogła być więc napędzana przez instrumenty pochodne.
9. NEAR Intents doświadczyło exploita i odzyskania środków
Podczas przeglądu feed CoinMarketCap wyświetlał nagłówek: „NEAR Intents Exploit Funds Returned To…”
NEAR Intents to jeden z flagowych produktów w roadmapie NEAR na 2026 rok. To warstwa rozliczania intencji między łańcuchami, pozwalająca użytkownikom określić pożądany rezultat, przykład zamianę jednego aktywa na inne, podczas gdy solvers rywalizują o jego realizację. Model ten ma upraszczać doświadczenie użytkownika w porównaniu z tradycyjną interakcją ze zdecentralizowanymi giełdami.
Doszło do exploita: wykryto podatność i środki zostały przejęte. Nagłówek wskazywał, że środki zwrócono. To korzystne zakończenie incydentu bezpieczeństwa tego typu, który może wynikać z odkrycia przez white hat lub uzgodnionego zwrotu.
Ocena CertiK 4,5 na 5 wskazuje na solidne praktyki audytowe według tego ratingu, a sam odzysk środków jest pozytywnym sygnałem zaufania w tym sensie, że ekosystem zareagował i odzyskał środki, zamiast je odpisać. Incydent pozostaje jednak istotnym ujawnieniem ryzyka. Nowe i złożone produkty, zwłaszcza międzyłańcuchowe systemy intencji, niosą ryzyko związane z kontraktami inteligentnymi, a nowatorska architektura może nie w pełni pasować do sprawdzonych wzorców bezpieczeństwa.
10. Główne punkty tarcia
Podczas przeglądu zwróciło na siebie uwagę kilka kwestii.
Niedziałająca strona About
Strona z błędem 404 to naprawialny, ale zbędny problem z pierwszym wrażeniem dla projektu tej wielkości.
Nieograniczona podaż
Około 5% rocznej inflacji to kwestia strukturalna, a nie wada oprogramowania. Zrekompensowanie rozwodnienia wymagałoby utrwalonego wzrostu. Jeśli pozycjonowanie NEAR w AI nie wygeneruje znacznie wyższych przychodów z opłat lub istotnego mechanizmu spalania, efekt będzie się kumulował w czasie.
DeFi TVL względem kapitalizacji rynkowej
TVL na poziomie 221 mln USD przy kapitalizacji powyżej 6 mld USD trudno pominąć. Przegląd źródłowy porównywał NEAR z sieciami, w których DeFi TVL stanowi roughly 10–30% kapitalizacji; wskaźnik NEAR wynosił około 3,7%. To może oznaczać, że ekosystem jest jeszcze młody, albo że NEAR odchodzi od przypadku użycia skoncentrowanego na DeFi w stronę obciążeń AI, przez co TVL jest już mniej pełną miarą aktywności. Obie interpretacje pozostają możliwe.
Mała odnotowana baza detalicznych posiadaczy
15 590 posiadaczy wg CoinMarketCap może wskazywać na koncentrację dla tokena z pierwszej dwudziestki. Duzi posiadacze mogą miećłuższe horyzonty inwestycyjne, ale skoordynowana sprzedaż przez fundusze lub innych głównych posiadaczy również mogłaby wpłynąć na warunki rynkowe. Należy uwzględnić możliwość niepełnego liczenia sald trzymanych na giełdach.
APY zachęt w DeFi
APY 632,07% i 512,86% wyświetlane na RHEA Finance były stopami zachęt, a nie ugruntowanymi, zrównoważonymi zyskami. Nowi użytkownicy wchodzący do ekosystemu wyłącznie na podstawie tych liczb mogliby się rozczarować, jeśli emisja tokenów spadnie lub dodatkowa płynność obniży efektywną stopę.
11. Dla kogo jest NEAR, a dla kogo nie
Przegląd sugeruje, że NEAR jest skierowany przede wszystkim do deweloperów infrastruktury AI, którzy potrzebują szybkiej, taniej warstwy pierwszej z warstwą obliczeniową chroniącą prywatność poprzez NEAR AI i TEE. Dla twórców aplikacji agentów AI wymagających weryfikowalnego prywatnego wnioskowania projekt ma bardziej konkretną propozycję niż wiele innych blockchainów. Relacje z Intelem i NVIDIĄ oraz praca rządu Bermudów na tej infrastrukturze przedstawiane są jako argumenty wspierające to pozycjonowanie.
NEAR oferuje także finalność poniżej 600 milisekund, niskie koszty gazu, czytelne nazwy kont oraz rosnący, choć jeszcze nienasycony ekosystem deweloperów. Te cechy przekładają się na konkurencyjne doświadczenie programistyczne.
Dostępne dane TVL nie potwierdzają opisywania NEAR jako dojrzałego huba DeFi. Użytkownicy szukający głębokiej płynności, ugruntowanych rynków pieniężnych i zrównoważonych okazji do uzyskiwania zysków nie znajdą tu takiego zakresu jak na największych sieciach DeFi. Bardzo wysokie APY niektórych pul reprezentowały przede wszystkim emisje zachęt.
NEAR nie jest też coinem prywatności. Jego wnioskowanie AI oparte na TEE jest zaprojektowane tak, aby zapewniać prywatność obliczeń, ale transakcje w sieci bazowej pozostają jawne. Warstwa bazowa nie zaspokoi więc głównego przypadku użycia opartego na w pełni prywatnych transakcjach.
Wreszcie, model nieograniczonej podaży NEAR nie zapewnia opartego na deficycie fundamentu dla pasywnego posiadania tokena. Popyt na token musiałby wynikać z rzeczywistego korzystania z ekosystemu, w tym uruchamiania obciążeń, płacenia za wnioskowanie AI i innej aktywności sieciowej. Jeśli popyt nie urośnie w znaczącej skali, inflacja przeciwko posiadaczom.
Podsumowanie
W 2026 roku NEAR Protocol to dobrze sfinansowany blockchain z szybkimi czasami bloków, niskimi kosztami gazu, czytelnymi nazwami kont i architekturą shardingową zaprojektowaną do skalowania. Projekt realizuje rzeczywisty zwrot w stronę infrastruktury AI, a nie przedstawia jedynie ogólny przekaz „blockchain plus AI”.
NEAR AI jest najbardziej wyróżniającym się produktem ekosystemu. Model prywatnego wnioskowania oparty na TEE, sprzętowo podpisywane dowody, API zgodne z OpenAI oraz wymienieni klienci enterprise i rządowi dają projektowi konkretną propozycję, która zasługuje na dalszą ocenę.
Ekosystem ma też wyraźne słabości. Wdrażanie obejmuje niedziałającą stronę About, DeFi TVL pozostaje skromny względem wyceny sieci, podaż tokena jest inflacyjna bez mechanizmu spalania działającego na istotną skalę, a odnotowana baza detalicznych posiadaczy jest niezwykle skoncentrowana dla aktywa z pierwszej dwudziestki. Exploit w NEAR Intents dodatkowo ilustruje ryzyka kontraktów inteligentnych związane z nową i złożoną infrastrukturą, choć środki podobno zwrócono.
Infrastruktura AI to najsilniejsze pozycjonowanie NEAR w 2026 roku. Czy kategoria „blockchain dla agentów AI” wygeneruje przychody z opłat i wzrost liczby użytkowników uzasadniające kapitalizację powyżej 6 miliardów dolarów – to pozostaje otwarte pytanie.
Wszystkie dane zebrano 9 października 2026 roku. Ceny i statystyki to migawki z określonego momentu i mogą się zmieniać. Ten artykuł nie stanowi porady finansowej.