Hyperliquid Strategies składa wniosek o rejestrację FCM w USA po osiągnięciu 620,6 mln USD kwartalnego zysku netto
Najważniejsze informacje
- •Hyperliquid Strategies złożył wniosek o rejestrację spółki zależnej jako amerykańskiego futures commission merchant — po zatwierdzeniu firma mogłaby prowadzić rachunki klientów z USA dla rynków z uprawnieniami na Hyperliquid w ramach niedawno ogłoszonego mechanizmu HIP-3.
- •Spółka osiągnęła kwartalny zysk netto w wysokości 620,6 mln USD, w skład którego weszły głównie 803,0 mln USD niezrealizowanych zysków na HYPE oraz 12,3 mln USD przychodów ze stakingu i prowizji walidatorów.
- •W kwartale firma pozyskała 911 mln USD kapitału własnego i zainwestowała 802 mln USD, w tym 785 mln USD na zakup około 9,1 mln tokenów HYPE oraz 17 mln USD na odkupienie 2,7 mln akcji PURR.
- •Zasoby HYPE wzrosły z 29,3 mln tokenów na 30 czerwca do około 38,9 mln na 28 października, zgromadzone przy uśrednionym koszcie 56,35 USD za token wobec wyceny 90,99 USD za token w bilansie na 30 września.
- •Na 30 września spółka posiadała aktywa ogółem 3 764,3 mln USD, w tym 3 505,3 mln USD w HYPE, nie miała żadnego zadłużenia, a jej walidator ze spółką Unit stał się największym walidatorem spoza Fundacji w sieci.

Hyperliquid Strategies Inc. (NASDAQ: PURR), największa publicznie notowana spółka skarbca HYPE, złożyła wniosek o rejestrację spółki zależnej jako amerykańskiego futures commission merchant (FCM) — wynika z raportu o wynikach za kwartał zakończony 30 września 2026 r. Jeśli rejestracja zostanie zatwierdzona, spółka zależna prowadziłaby rachunki klientów z USA dla rynków z uprawnieniami na Hyperliquid.
Opublikowany wraz z wnioskiem raport kwartalny wykazał zysk netto w wysokości 620,6 mln USD, napędzany przede wszystkim niezrealizowanymi zyskami na posiadanym przez spółkę HYPE. W tym samym okresie firma pozyskała 911 mln USD kapitału własnego i większość tych środków przeznaczyła na zakup około 9,1 mln tokenów HYPE.
Wniosek FCM skierowany do klientów z USA
Wniosek został złożony przez spółkę zależną Hyperliquid Strategies. CEO David Schamis odniósł się do zgłoszenia w raporcie o wynikach. „W tym kwartale zainwestowaliśmy 802 mln USD i złożyliśmy wniosek o uzyskanie statusu futures commission merchant” — powiedział. „Te dwa ruchy to ta sama zakładka”.
FCM pełnią określoną rolę na amerykańskim rynku instrumentów pochodnych: przyjmują lub akceptują zlecenia na kontrakty futures i prowadzą rachunki klientów, a rejestracja w Commodity Futures Trading Commission (CFTC) jest ścieżką do uzyskania tego statusu. Ponieważ rachunki klientów z USA do handlu futures są zazwyczaj prowadzone przez zarejestrowanych FCM, zatwierdzenie byłoby kluczowym krokiem w zapewnieniu amerykańskim klientom dostępu do platformy.
Wspomniane we wniosku rynki z uprawnieniami miałyby działać w ramach HIP-3*, mechanizmu niedawno ogłoszonego przez Hyperliquid. Aktualizacja umożliwi twórcom budowę i uruchamianie rynków z uprawnieniami na infrastrukturze onchain sieci, przy czym każdy rynek obsługiwany będzie przez niezależnych operatorów w sposób zgodny z przepisami, a leżąca u podstaw sieć pozostanie neutralną warstwą infrastruktury.
Spółka zaznaczyła, że nie ma żadnych gwarancji co do terminu ani wyniku wniosku. Oznacza to, że na froncie dostępu z USA należy obserwować dwa wydarzenia: zatwierdzenie regulacyjne oraz pojawienie się rynków z uprawnieniami HIP-3.
Zysk kwartalny napędzany zyskami na HYPE
Hyperliquid Strategies podał zysk netto w wysokości 620,6 mln USD za kwartał, przy czym największym jego składnikiem były netto niezrealizowane zyski na tokenach HYPE w wysokości 803,0 mln USD. Spółka uzyskała także 12,3 mln USD przychodów ze stakingu i prowizji walidatorów.
Struktura wyniku odzwierciedla rachunkowość spółek skarbca: przy aktywach trzymanych bezpośrednio w tokenie wykazywane wyniki zależą głównie od wartości rynkowej HYPE, a nie od przychodów operacyjnych — czego dowodem są 803,0 mln USD niezrealizowanych zysków wobec 12,3 mln USD przychodów ze stakingu i prowizji walidatorskich.
Część zysków skompensowały koszty. Rezerwa na podatek dochodowy sięgnęła 172,3 mln USD, a spółka zaksięgowała 15,3 mln USD kosztów, głównie niepieniężnych, związanych z zobowiązanym availablem kapitałowym (committed equity facility).
Aktywa ogółem na koniec września wyniosły 3 764,3 mln USD. Z tej kwoty 3 505,3 mln USD stanowiły tokeny HYPE, wyceniane po 90,99 USD każdy. Kapitał własny akcjonariuszy wyniósł 3 403,0 mln USD, a firma nie miała żadnego zadłużenia.
Zasoby skarbca nadal rosną
Spółka zainwestowała 802 mln USD w trakcie kwartału. Z tej kwoty 785 mln USD przeznaczono na zakup około 9,1 mln tokenów HYPE, a kolejne 17 mln USD sfinansowało odkupienie 2,7 mln akcji PURR.
W rezultacie zasoby wzrosły z 29,3 mln tokenów na 30 czerwca do 38,5 mln na 30 września. Na 28 października Hyperliquid Strategies zainwestował łącznie 1 583,2 mln USD, aby zgromadzić około 25,9 mln HYPE, co dało łączne zasoby około 38,9 mln HYPE przy uśrednionym koszcie 56,35 USD za token. Ten uśredniony koszt można zestawić z wyceną 90,99 USD za token zastosowaną wobec posiadanego HYPE w bilansie na 30 września.
Walidator Hyperliquid Strategies x Unit jest obecnie największym walidatorem spoza Fundacji w sieci.
Komentując rozwój protokołu, Schamis powiedział: „Hyperliquid wygrywa w tych obszarach finansów onchain, które generują realne opłaty”. Dodał, że niemal cała ta wartość wraca do posiadaczy HYPE poprzez programowe buybacki.
Firma pozyskała łącznie 1 578,4 mln USD poprzez zobowiązany available kapitałowy po średniej cenie 10,36 USD za akcję.
Pełne wyniki ujawniono w oficjalnym raporcie spółki: Hyperliquid Strategies Inc. Reports Financial Results for the Quarter Ended September 30, 2026.