Hut 8 Corp. (HUT) rośnie o 15% – 7859 MW w pipelineie i cel 1,3 mld USD rocznego NOI napędzają ekspansję w AI
Najważniejsze informacje
- •Hut 8 podpisał drugą umowę najmu o mocy 352 MW obejmującą Fazę 2 na kampusie Beacon Point, podnosząc oczekiwaną podstawową wartość kontraktową lokalizacji do około 19,6 mld USD, przy czym obie fazy mają generować około 1,3 mld USD średniego rocznego zysku operacyjnego netto.
- •Spółka zgłosiła pipeline rozwojowy o mocy około 7859 MW na koniec września, obejmujący 3300 MW w fazie due diligence, 3180 MW w fazie wyłączności, 49 MW w fazie rozwoju oraz 1330 MW już w budowie.
- •Przychody kwartalne spadły do 71,1 mln USD z 83,5 mln USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale zysk netto wzrósł do 189,5 mln USD dzięki 413,8 mln USD zysków na aktywach cyfrowych, w większości niezrealizowanych.
- •Hut 8 zabezpieczył czteroletnią senioralną linię kredytową obrotową zabezpieczoną na 1,07 mld USD i podniósł limit skupu akcji do 1 mld USD, przy czym skumulowane skupy osiągnęły około 250 mln USD.
- •Spółka uzgodniła zakup dwóch zelektryfikowanych lokalizacji centrów danych w zachodnim Teksasie za do 180 mln USD w ramach procesu sprzedaży w trybie rozdziału 11, z podmiotami stowarzyszonymi z Poolin Technology, oferujących do 230 MW mocy usługowej przy pełnej elektryfikacji.

Akcje Hut 8 Corp. (HUT) zamknęły się 15,90% wyżej, na poziomie 63,75 USD, w środę, po tym jak spółka opublikowała wyniki za trzeci kwartał, podkreślające rozwijającą się działalność infrastruktury AI, rosnące moce rozwojowe oraz istotne długoterminowe zobowiązania najmu. Wzrost nastąpił po sesji przedrynkowej, w której akcje spadły o 12,08% do 56,05 USD.
Hut 8, górnik Bitcoina, który rozszerza działalność w kierunku infrastruktury centrów danych AI, zgłosił około 7859 MW w swoim pipelineie rozwojowym za kwartał zakończony 30 września 2026 roku, a także drugą znaczącą umowę najmu na kampusie Beacon Point, zwiększone zdolności finansowania i znaczne skupy własnych akcji. Zakres tych ujawnień ilustruje skalę przestawienia spółki: obecne przychody wciąż pochodzą w przeważającej mierze z operacji obliczeniowych, podczas gdy podpisane umowy najmu i wzrost pipelineu przygotowują grunt pod skontraktowane przychody z centrów danych AI w kolejnych latach.
Druga umowa najmu w Beacon Point podnosi wartość kontraktów do 19,6 mld USD
Hut 8 wzmocnił w tym kwartale swoją działalność w obszarze infrastruktury AI, podpisując drugą umowę najmu o mocy 352 MW na kampusie Beacon Point. Umowa obejmuje Fazę 2 i reprezentuje około 9,8 mld USD oczekiwanej podstawowej wartości kontraktowej, zwiększając skontraktowane moce kampusu i oczekiwany roczny zysk operacyjny netto. Po tym rozszerzeniu Beacon Point osiąga około 19,6 mld USD oczekiwanej podstawowej wartości kontraktowej.
Dwie fazy Beacon Point generują około 1,3 mld USD oczekiwanego średniego rocznego zysku operacyjnego netto. Umowy zostały skonstruowane w formule triple-net typu take-or-pay, co oznacza, że klienci płacą za skontraktowane moce niezależnie od ich wykorzystania, co wspiera zobowiązania spółki dotyczące przychodów kontraktowych. Taka struktura jest powszechną cechą wynajmu dużych centrów danych: przenosi ryzyko wykorzystania na najemcę i przekształca moce energetyczne w długoterminowe skontraktowane przychody. W całym portfelu centrów danych AI Hut 8 oczekuje około 26,6 mld USD łącznej podstawowej wartości kontraktowej.
Budowa posuwała się naprzód w okresie sprawozdawczym zarówno w River Bend, jak i w Beacon Point. Spółka planuje pierwsze oddanie hali danych w River Bend w drugim kwartale 2027 roku, podczas gdy Faza 1 Beacon Point ma być oddana w trzecim kwartale 2027 roku, a Faza 2 w drugim kwartale 2028 roku.
Pipeline rozwojowy 7859 MW wspiera strategię ekspansji Hut 8
Hut 8 zgłosił 7859 MW w swoim pipelineie rozwojowym na koniec września. Łączna wartość obejmowała 3300 MW w fazie due diligence, 3180 MW w fazie wyłączności i 49 MW w fazie rozwoju, podczas gdy 1330 MW znajdowało się już w stadium budowy w portfelu centrów danych AI. Etapy wyznaczają progresję: lokalizacje przechodzą od oceny i negocjacji w stronę aktywnej projektowania i budowy w miarę zabezpieczania dostępu do energii, pozwoleń i innych warunków wstępnych, a takie moce zazwyczaj generują przychody dopiero po wybudowaniu, podłączeniu do sieci i skontraktowaniu.
Moce w fazie wyłączności wzrosły w kwartale o 1300 MW. Spółka zawarła również umowy na zakup dwóch zelektryfikowanych lokalizacji centrów danych w zachodnim Teksasie, które oferują do 230 MW mocy usługowej przy pełnej elektryfikacji, w zależności od zatwierdzeń i rozwoju infrastruktury. Hut 8 szacuje koszt tych akwizycji na do 180 mln USD, a transakcja dotyczy podmiotów stowarzyszonych z Poolin Technology w ramach procesu sprzedaży w trybie rozdziału 11. Szybkość, z jaką moce w due diligence i wyłączności zostaną przekształcone w budowę, a także sfinalizowanie akwizycji w zachodnim Teksasie, będą jednymi z najczytelniejszych wskaźników wykonawczości w przyszłości.
W River Bend spółka zakończyła w kwartale montaż konstrukcji stalowych i fundamentów we wszystkich czterech halach danych.
Przychody spadają, ale zysk netto rośnie dzięki zyskom na aktywach cyfrowych
Hut 8 wygenerował 71,1 mln USD przychodów za trzy miesiące zakończone 30 września 2026 roku, w porównaniu z 83,5 mln USD w analogicznym okresie rok wcześniej. Operacje obliczeniowe wniosły większość kwoty – 68,4 mln USD, podczas gdy segmenty Power oraz Digital Infrastructure wygenerowały odpowiednio 1,3 mln USD i 1,4 mln USD.
Zysk netto wzrósł do 189,5 mln USD z 50,6 mln USD w kwartale poprzedniego roku. Wynik objął 413,8 mln USD zysków na aktywach cyfrowych, w większości niezrealizowanych. Ponieważ zyski te były w przeważającej części niezrealizowane, odzwierciedlają one zmiany wartości rynkowej posiadanych aktywów cyfrowych spółki, a nie zakończone sprzedaże – rozróżnienie, które sama spółka podkreśla, raportując skorygowany EBITDA zarówno z efektami wyceny aktywów cyfrowych do wartości rynkowej, jak i bez nich. Skorygowany EBITDA osiągnął 33 mln USD w porównaniu z 30,5 mln USD w tym samym okresie poprzedniego roku, podczas gdy skorygowany EBITDA uwzględniający zyski z wyceny aktywów cyfrowych do wartości rynkowej wyniósł 350,3 mln USD.
Hut 8 rozszerza strategię kapitałową o linię kredytową 1,07 mld USD i skup akcji za 1 mld USD
Hut 8 wzmocnił również w tym okresie swoją pozycję finansową, zabezpieczając czteroletnią senioralną linię kredytową obrotową zabezpieczoną na 1,07 mld USD. Linia zapewnia dodatkową elastyczność finansowania bez konieczności natychmiastowej emisji akcji ani zaciągania zobowiązań.
Spółka skupiła w kwartale akcje własne za 74,7 mln USD, wykorzystując środki ze sprzedaży Bitcoina. Po zakończeniu kwartału odkupiła kolejne akcje za 175,3 mln USD i zwiększyła limit skupu do 1 mld USD, co doprowadziło do skumulowanej wartości skupów w ramach programu na poziomie około 250 mln USD. Przy 1330 MW już w budowie i celach dostaw rozpoczynających się w 2027 roku, linia kredytowa i rozszerzony limit skupu akcji to dwa dźwignie – finansowanie zewnętrzne i zwroty dla akcjonariuszy – kształtujące alokację kapitału spółki w miarę kontynuowania wydatków na budowę.
Hut 8 zgłosił również około 6,6 mld USD w gotówce, gotówce ograniczonej i ograniczonych krótkoterminowych inwestycjach na dzień 30 września 2026 roku. Salda ograniczone są przeznaczone na określone cele, a nie do swobodnego dysponowania – to niuans wart odnotowania przy zestawianiu tej kwoty płynności z krótkoterminowymi zobowiązaniami.