AktualnościAkcjeCoinbase z wyższymi zyskami mimo spadku przychodów

Coinbase z wyższymi zyskami mimo spadku przychodów

Autor: Coincentral·

Najważniejsze informacje

  • •Zysk netto Coinbase za trzeci kwartał 2026 roku wzrósł o 66% rok do roku do 719 mln USD, choć 715 mln USD z tej kwoty pochodziło z zysków na własnych Holdings kryptowalut — skorygowany zysk netto wyniósł zaledwie 78 mln USD.
  • •Całkowite przychody w wysokości 1,22 mld USD spadły o 35% rok do roku, a wolumen handlu spot zmalał o 8% do 134,5 mld USD, mimo to udział Coinbase w rynku wzrósł do 10,7% — czwarty z rzędu kwartalny wzrost.
  • •Rynki predykcyjne przekroczyły 200 mln USD rocznych przychodów, około dwukrotność tempa z poprzedniego kwartału, a liczba dziennych użytkowników wzrosła o ponad 60%.
  • •Przychody z subskrypcji i usług osiągnęły 570 mln USD, co stanowi 49% przychodów netto, wspierane 24-procentowym wzrostem płatnych subskrypcji Coinbase One rok do roku oraz przychodami ze stablecoinów w wysokości 307 mln USD.
  • •Bernstein utrzymał rekomendację Outperform i cenę docelową 250 USD dla Coinbase, a William Blair zachował rekomendację Outperform z szacowaną wartością około 240 USD.
Coinbase z wyższymi zyskami mimo spadku przychodów

Coinbase Global odnotował 719 mln USD zysku netto za trzeci kwartał 2026 roku, o 66% więcej niż 433 mln USD rok wcześniej, mimo że słabsza aktywność handlowa obniżyła przychody. Spółka opublikowała wyniki 29 października.

Całkowite przychody osiągnęły 1,22 mld USD — bez zmian względem poprzedniego kwartału, ale o 35% mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wzrost rynków predykcyjnych oraz produktów subskrypcyjnych i usługowych zapewnił Coinbase dodatkowe źródła dochodów. Rozbieżność między rosnącym zyskiem a spadającymi przychodami pokazuje, jak bardzo wyniki kwartału zależały od wartości własnych Holdings krypto spółki, a nie od handlu klientów.

Zyski z inwestycji krypto zwiększają zysk netto

Odnotowany zysk netto Coinbase obejmował 715 mln USD zysków na inwestycjach w kryptowaluty. Po wyłączeniu zysków inwestycyjnych i innych korekt spółka odnotowała skorygowany zysk netto w wysokości 78 mln USD. W rachunkowości wartości godziwej zmiany cen posiadanych kryptowalut wpływają bezpośrednio do wykazywanych wyników — dlatego spółka ujawnia również dane skorygowane, które eliminują te wahania.

Skorygowany zysk przed odsetkami, podatkiem i amortyzacją (EBITDA) osiągnął 333 mln USD, o 60% więcej niż w drugim kwartale. Był to piętnasty z rzędu kwartał Coinbase z dodatnią skorygowaną EBITDA.

Wyniki finansowe dostarczył dokument SEC spółki.

Rynki predykcyjne dodają przychody

Coinbase poinformował, że rynki predykcyjne przekroczyły 200 mln USD rocznych przychodów, czyli około dwukrotność tempa z poprzedniego kwartału. Liczba dziennych użytkowników tych produktów wzrosła w kwartale o ponad 60%.

„Rynki predykcyjne były jednym z najszybciej rosnących produktów w historii Coinbase” — powiedział dyrektor generalny Brian Armstrong.

Te produkty pozwalają użytkownikom handlować kontraktami na wyniki wydarzeń ze świata rzeczywistego. Szerszy sektor rynków predykcyjnych przyciągnął też uwagę, gdy NBA podpisała porozumienie dotyczące rynków predykcyjnych z udziałem federalnych regulatorów i platform transakcyjnych.

Liczba płatnych subskrypcji Coinbase One wzrosła o 24% rok do roku. Przychody z subskrypcji i usług osiągnęły 570 mln USD, co stanowi 49% przychodów netto — oznacza to, że niemal połowa przychodów netto spółki pochodzi już spoza opłat transakcyjnych.

Wolumen instrumentów pochodnych spada, a udział w rynku rośnie

Coinbase obsłużył około 986 mld USD wolumenu obrotu instrumentami pochodnymi, o 7% mniej niż w poprzednim kwartale. Natomiast Crypto.com w trakcie tygodnia wprowadziło całodobowe kontrakty terminowe na rynkach USA dla uprawnionych traderów, zwiększając konkurencję w sektorze.

Wolumen handlu spot spadł o 8% do 134,5 mld USD. Mimo niższej aktywności udział Coinbase w wolumenie handlu kryptowalutami wzrósł do 10,7%, co stanowi czwarty z rzędu kwartalny wzrost. Udział w rynku jest uważnie obserwowany jako miara pozycji konkurencyjnej, gdy ogólna aktywność handlowa słabnie.

Analitycy Bernstein oszacowali, że rynki predykcyjne i instrumenty pochodne wygenerowały około jedną czwartą przychodów transakcyjnych. Łączne przychody transakcyjne wyniosły 590 mln USD, a niższa aktywność na rynku spot nadal obciążała opłaty transakcyjne.

Przychody ze stablecoinów wspierają działalność usługową

Przychody ze stablecoinów osiągnęły 307 mln USD, o 5% więcej niż w drugim kwartale. Po doliczeniu 21 mln USD uzyskanych na korporacyjnych saldach USDC łączna kwota wyniosła 328 mln USD. Średnia kwota USDC przechowywana w produktach Coinbase osiągnęła 22 mld USD.

Kontynuowała się także konkurencja wśród cyfrowych walut powiązanych z dolarem. Ripple i Robinhood niezależnie przedstawiły plany dotyczące RLUSD, kolejnego stablecoina, gdy firmy rozszerzały powiązane usługi.

Bernstein utrzymał rekomendację Outperform i cenę docelową 250 USD. William Blair również zachował rekomendację Outperform i oszacował wartość na około 240 USD.

Jak będzie kształtować się struktura przychodów spółki między handlem a działalnością pozahandlową w kolejnych kwartałach oraz czy wzrost udziału w rynku utrzyma się, gdy konkurenci rozszerzają ofertę instrumentów pochodnych, to jedne z kwestii do obserwowania w nadchodzących wynikach.

Źródło: CoinCentral