AktualnościAkcjeAkcje Coherent Corp. (COHR) spadają o 6% mimo 50% wzrostu przychodów i 80% wzrostu zysków w I kwartale

Akcje Coherent Corp. (COHR) spadają o 6% mimo 50% wzrostu przychodów i 80% wzrostu zysków w I kwartale

Autor: Blockonomi·

Najważniejsze informacje

  • •Przychody Coherent w pierwszym kwartale fiskalnym sięgnęły 2,37 mld USD, wzrost o 49,9% rok do roku i 15,9% kwartał do kwartału, przy wzroście pro forma o 56%.
  • •Skorygowany (non-GAAP) rozliczony zysk na akcję wzrósł o około 80% do 2,09 USD, a marża brutto GAAP poprawiła się o 254 punkty bazowe do 39,1%.
  • •Akcje spadły o 5,98% do 195,09 USD w regularnych notowaniach mimo mocnych wyników, po czym odbiły się o 2,76% do 200,56 USD na transakcjach przedotwarciających.
  • •Spółka oczekuje, że wzrost przychodów pro forma w roku fiskalnym 2027 przekroczy 60%, a dyrektor generalny Jim Anderson wskazuje infrastrukturę AI i moce produkcyjne jako kluczowe czynniki wzrostu.
  • •Coherent dąży do przekroczenia 45% marży brutto non-GAAP w pojedynczym kwartale przed końcem 2028 r., wspierany poprawami cenowymi i większą kontrolą kosztów.
Akcje Coherent Corp. (COHR) spadają o 6% mimo 50% wzrostu przychodów i 80% wzrostu zysków w I kwartale

Akcje Coherent Corp. (NYSE: COHR) spadły w regularnych notowaniach o 5,98% do 195,09 USD, mimo że firma z branży fotoniki i materiałów odnotowała gwałtowny wzrost przychodów i zysków w pierwszym kwartale fiskalnym zakończonym 30 września 2026 r. Na transakcjach przedotwarciających walor odbił się o 2,76% do 200,56 USD. Wyprzedaż ostro kontrastowała z wynikami, które obejmowały 50% wzrost przychodów rok do roku i 80% wzrost skorygowanego zysku na akcję.

Przychody rosną o 50% – popyt ze strony AI wspiera rozwój

Coherent odnotował przychody w wysokości 2,37 mld USD w kwartale, co stanowi wzrost o 49,9% względem 1,58 mld USD z analogicznego okresu ubiegłego roku. Przychody wzrosły również o 15,9% kwartał do kwartału z 2,05 mld USD, co oznacza wzrost zarówno sekwencyjny, jak i roczny.

W ujęciu pro forma spółka odnotowała 56% wzrost przychodów rok do roku. Większość ekspansji napędzały jej ugruntowane biznesy, podczas gdy nowsze segmenty wzrostu zaczęły zwiększać swój wkład w przychody. Silny popyt na łączność optyczną wspierał wyniki spółki w obszarze operacji fotoniki. Tym, ile te nowsze segmenty dodadzą do przychodów w nadchodzących kwartałach, warto będzie się przyglądać w miarę postępu roku fiskalnego.

Coherent dostarcza technologię optyczną i materiały dla komunikacji, zastosowań przemysłowych oraz infrastruktury zaawansowanego przetwarzania danych. Dalsza rozbudowa centrów danych sztucznej inteligencji nieustannie zwiększa popyt na szybszą transmisję danych. W rezultacie przemianowy przejście branży od połączeń miedzianych do technologii optycznej stwarza dodatkowe możliwości dla produktów spółki.

Zyski rosną o 80%, a marże się poprawiają

Coherent opublikował skorygowany (non-GAAP) rozliczony zysk na akcję w wysokości 2,09 USD, w porównaniu z 1,16 USD rok wcześniej – wzrost o około 80%, odzwierciedlający silniejsze wyniki operacyjne całej działalności. Rozliczony zysk GAAP sięgnął 1,90 USD wobec 1,19 USD w kwartale ubiegłego roku.

Rentowność poprawiła się w obu ujęciach księgowych. Marża brutto GAAP spółki wzrosła do 39,1%, co oznacza poprawę o 254 punkty bazowe rok do roku, natomiast marża brutto non-GAAP osiągnęła 40,6% wobec 38,7% w analogicznym kwartale. Lepsze ceny i redukcja kosztów pomogły wzmocnić marże, mimo wzrostu kosztów operacyjnych.

Zysk operacyjny GAAP wzrósł o 45,9% do 378 mln USD, a zysk operacyjny non-GAAP wyniósł 550 mln USD. Marża operacyjna non-GAAP rozszerzyła się do 23,2% z 19,5% rok wcześniej. Wzrosty te odzwierciedlały silniejszą dźwignię operacyjną, ponieważ wzrost przychodów wyprzedzał kilka czynników wzrostu kosztów.

Coherent utrzymuje mocną prognozę wzrostu na rok fiskalny 2027

Patrząc w przyszłość, Coherent oczekuje, że wzrost przychodów pro forma w roku fiskalnym 2027 przekroczy 60%, wspierany rosnącym popytem na łączność optyczną. Dyrektor generalny Jim Anderson wskazał infrastrukturę AI i moce produkcyjne jako istotne czynniki wzrostu. Spółka przewiduje również, że nowsze segmenty biznesowe będą wnosić coraz większą część przychodów w miarę skalowania produkcji.

Dyrektor finansowy Sherri Luther przedstawiła plany dalszej poprawy marży brutto. Coherent dąży do przekroczenia 45% marży brutto non-GAAP w pojedynczym kwartale przed końcem 2028 r. Zarząd powiązał ten cel z dalszymi poprawami cenowymi, większą kontrolą kosztów i wzrostem efektywności operacyjnej.

Te zadeklarowane punkty odniesienia stanowią konkretne znaki orientacyjne na kolejne kwartały: wzrost przychodów pro forma mierzony względem rocznego progu 60%, marże brutto kwartalne dążące do celu 45% non-GAAP oraz udział przychodów z nowszych segmentów w miarę uruchamiania produkcji.

Mimo mocnych wyników akcje podlegały presji sprzedających w regularnej sesji, zanim transakcje przedotwarciające wykazały częściową poprawę. Mieszane wyniki notowań kontrastowały z ekspansją przychodową spółki, silniejszą rentownością i ambitną prognozą wzrostu na rok fiskalny 2027.