AktualnościKryptoCircle odnotowuje wzrost przychodów w Q3 o 182 mln USD ze sprzedaży tokenów ARC, gdy wolumen USDC onchain sięga 13,9 biliona USD

Circle odnotowuje wzrost przychodów w Q3 o 182 mln USD ze sprzedaży tokenów ARC, gdy wolumen USDC onchain sięga 13,9 biliona USD

Autor: Crypto Ninjas·

Najważniejsze informacje

  • •Łączne przychody i dochody rezerwowe Circle osiągnęły 865 mln USD w trzecim kwartale 2026 r., co oznacza wzrost o 17% rok do roku, napędzany w dużej mierze przez inne przychody, które wzrosły o 627% do 207 mln USD.
  • •Przedsprzedaż tokenów ARC przyniosła 182 mln USD przychodów kwartalnych, a Arc wystartował w publicznym mainnecie 16 września z udziałem ponad 100 instytucjonalnych i ekosystemowych budowniczych.
  • •Wolumen transakcji USDC onchain wzrósł o 49% rok do roku do 13,9 biliona USD, a USDC w obiegu wynosił 73,9 mld USD na koniec kwartału.
  • •Dochody rezerwowe spadły o 8%, gdy stopa zwrotu z rezerw obniżyła się o 61 punktów bazowych do 3,5%, a udział Circle w rynku stablecoinów opartych na walutach fiducjarnych zmniejszył się o 183 punkty bazowe do 27%.
  • •Circle prognozuje inne przychody na 2026 r. w wysokości 310–330 mln USD i przyjął wieloletni cel wzrostu obiegu USDC w średniorocznej stopie złożonej wynoszącej 40%.
Circle odnotowuje wzrost przychodów w Q3 o 182 mln USD ze sprzedaży tokenów ARC, gdy wolumen USDC onchain sięga 13,9 biliona USD

Wyniki Circle za trzeci kwartał wskazują na firmę, która staje się coraz mniej zależna od dochodów rezerwowych. Emitent stablecoina poinformował o pewności zarówno co do górnej, jak i dolnej linii wyników, przy czym przedsprzedaż tokenów ARC zwiększyła przychody, a aktywność USDC pogłębiła się onchain. Wśród najważniejszych liczb kwartału: dodatkowe 182 mln USD zebrane w przedsprzedaży tokenów ARC, wolumen transakcji USDC onchain wyższy o prawie 50% rok do roku do 13,9 biliona USD, dochody rezerwowe niższe o 8% oraz udział rynkowy USDC zamykający okres na poziomie 27%.

Przedsprzedaż tokenów ARC dodaje 182 mln USD do struktury przychodów

Circle wykazał łączne przychody i dochody rezerwowe w wysokości 865 mln USD w trzecim kwartale 2026 r., co oznacza wzrost o 17% rok do roku. Większość tego wzrostu pochodziła z innych przychodów, które wzrosły o 627% do 207 mln USD. Z tej kwoty 182 mln USD przypisano przedsprzedaży tokenów ARC.

Dochód netto z działalności kontynuowanej wzrósł o 5% względem poziomu z poprzedniego roku do 226 mln USD. Skorygowana EBITDA wzrosła o 85% rok do roku do 317 mln USD, a rozwodniony zysk na akcję wzrósł do 0,84 USD z 0,64 USD rok wcześniej, zgodnie z raportem o wynikach Circle za Q3 2026. Wyniki wskazują na strukturę przychodów coraz bardziej zdywersyfikowaną w kierunku poza dochodami rezerwowymi.

Start mainnetu Arc wykracza poza działalność stablecoinową

Arc wystartował w publicznym mainnecie 16 września z udziałem ponad 100 instytucjonalnych i ekosystemowych budowniczych, co stanowi rozszerzenie sieci poza podstawową działalność stablecoinową Circle. Circle wydał również początkowe 10 miliardów tokenów ARC. Bezpieczeństwo, użyteczność i zarządzanie są głównymi cechami tokena, gdy Arc zmierza w kierunku formatu proof-of-stake w 2027 r., co stanowi kolejny ważny kamień milowy techniczny sieci.

Sprzedaż tokenów zapewnia Circle dodatkowe źródło dochodu poza tradycyjną ekonomiką związaną z rezerwami USDC, wzmacniając deklarowane przez firmę przesunięcie w kierunku mniejszej zależności od dochodów rezerwowych.

Wolumen USDC onchain skacze do 13,9 biliona USD

Mimo słabszej ekonomiki działalności rezerwowej aktywność USDC utrzymała się dobrze w trakcie kwartału. Średni obieg USDC wyniósł 73,3 mld USD, co stanowi wzrost o 8% rok do roku, podczas gdy wolumen transakcji onchain wzrósł o 49% do 13,9 biliona USD.

Na koniec kwartału USDC w obiegu wynosił 73,9 mld USD. Liczba adresów portfeli onchain przechowujących więcej niż 10 USD w USDC wzrosła o 16% w skali roku do 7,3 miliona, według Circle — jest to miara tego, jak szeroko stablecoin jest rozpowszechniony wśród użytkowników onchain, uzupełniająca wiodące dane o wolumenie.

Circle jednak stracił udział w rynku, oddając 183 punkty bazowe rok do roku, by zamknąć kwartał na poziomie 27% rynku stablecoinów opartych na walutach fiducjarnych. Na tym poziomie większość rynku stablecoinów fiduciarnych pozostaje u konkurencyjnych emitentów, nawet gdy własna aktywność onchain USDC się rozszerzała.

Dochody rezerwowe spadają mimo wyższego obiegu USDC

Rezerwy Circle zmniejszyły się o 8 mln USD do 658 mln USD. Największym źródłem presji była stopa zwrotu z rezerw, która spadła o 61 punktów bazowych do 3,5%, a spadek ten był nieco łagodzony przez wzrost obiegu USDC. Mimo to dochody rezerwowe spadły o 8% w kwartale — dynamika ta ilustruje wrażliwość na stopy oprocentowania wbudowaną w dochody oparte na rezerwach, czyli dokładnie tę ekspozycję, którą rosnące linie innych przychodów Circle, w tym przedsprzedaż ARC, zmniejszają.

Koszty dystrybucji, transakcyjne i inne zmniejszyły się o 8% do 412 mln USD, pomagając przychodom pomniejszonym o koszty dystrybucji osiągnąć łącznie 453 mln USD.

Prognoza na 2026

Circle przyjął wieloletni cel zwiększania obiegu USDC w średniorocznej stopie złożonej wynoszącej 40% przez cykle rynkowe. Firma wydała również prognozę na 2026 r. dla innych przychodów w wysokości od 310 mln USD do 330 mln USD, zakresie obejmującym kwoty z uznanych przychodów z przedsprzedaży tokenów ARC. Jak obieg ukierunkuje się względem celu 40% i czy inne przychody zmieszczą się w prognozowanym zakresie, będą kluczowymi liczbami do śledzenia, gdy rozwój ekosystemu Arc będzie kontynuowany.