Przychody Circle w Q3 2026 wzrosły o 17% do 865 mln USD, a obieg USDC osiągnął 73,3 mld USD
Najważniejsze informacje
- •Przychody i dochody z rezerw Circle za trzeci kwartał 2026 roku osiągnęły 865 mln USD, wzrastając o 17% rok do roku, podczas gdy dochód netto wzrósł o 5% do 226 mln USD, a skorygowana EBITDA wzrosła o 85% do 317 mln USD.
- •Dochody z rezerw, największa pozycja przychodowa Circle, spadły o 8% do 658 mln USD, gdy stopa zwrotu z rezerw obniżyła się o 61 punktów bazowych, ale pozostałe przychody gwałtownie wzrosły o 627% do 207 mln USD, napędzane 182 mln USD z przedsprzedaży tokena ARC.
- •Circle uruchomił publiczny mainnet Arc 16 września z 11 walidatorami założycielskimi i zakończył genesis mint 10 miliardów tokenów ARC.
- •Circle podpisał ostateczną umowę na przejęcie singapurskiego dostawcy płatności Tazapay, obsługującego ponad 25 mld USD zannualizowanego wolumenu płatności, z zamknięciem oczekiwanym w 2027 roku po uzyskaniu zgody regulatorów.
- •Wolumen transakcji onchain USDC wzrósł o 49% rok do roku do 13,9 bln USD, a Circle Payments Network osiągnął 41,3 mld USD zannualizowanego wolumenu transakcji przy 205 zapisanych instytucjach finansowych.

Emitent stablecoina Circle opublikował za trzeci kwartał 2026 roku przychody i dochody z rezerw w wysokości 865 mln USD, co oznacza wzrost o 17% rok do roku, przy średnim obiegu USDC na poziomie 73,3 mld USD. Dochód netto wzrósł o 5% do 226 mln USD, a skorygowana EBITDA wzrosła o 85% do 317 mln USD, zgodnie z oficjalnym komunikatem spółki o wynikach.
Kwartał obejmował również redukcję zatrudnienia o około 5%, uruchomienie publicznego mainnetu blockchaina Arc firmy Circle oraz ostateczną umowę na przejęcie singapurskiego dostawcy płatności Tazapay, wraz z rozszerzonymi integracjami płatności USDC z partnerami, w tym Samsung Wallet i Visa Direct.
Wyniki Circle odzwierciedlają zróżnicowane źródła przychodów
Dochody z rezerw — największa pozycja przychodowa Circle, uzyskiwana z rezerw zabezpieczających USDC — spadły o 8% rok do roku do 658 mln USD, gdy stopa zwrotu z rezerw spółki obniżyła się o 61 punktów bazowych. Ponieważ ta pozycja odzwierciedla zwrot wypłacany z rezerw USDC, duża część przychodów Circle zależy od poziomu stóp procentowych, a nie aktywności transakcyjnej; wzrost średniego obiegu USDC częściowo zrekompensował spadek.
Pozostałe przychody gwałtownie wzrosły o 627% do 207 mln USD, w tym 182 mln USD wygenerowane z przedsprzedaży tokena ARC, co oznacza, że sama przedsprzedaż stanowiła większość łącznej wartości tej kategorii w kwartale.
Wolumen transakcji onchain USDC osiągnął 13,9 bln USD, wzrastając o 49% rok do roku. Koszty dystrybucji, transakcyjne i inne spadły o 8% do 412 mln USD, podczas gdy wydatki operacyjne wzrosły o 16% do 245 mln USD, a skorygowane wydatki operacyjne wzrosły o 13% do 139 mln USD.
Dochód netto z działalności kontynuowanej wzrósł o 5% do 226 mln USD. Skorygowana EBITDA wzrosła o 85% do 317 mln USD, co odzwierciedla przychody z przedsprzedaży ARC oraz niższe koszty dystrybucji.
Spółka ograniczyła zatrudnienie o około 5% w trakcie kwartału i zanotowała 9,15 mln USD kosztów restrukturyzacyjnych, głównie obejmujących odprawy, wynagrodzenia za okres wypowiedzenia oraz świadczenia pracownicze.
Uruchomienie mainnetu Arc i przejęcie Tazapay rozszerzają działalność
Circle uruchomił publiczny mainnet Arc 16 września z 11 walidatorami założycielskimi i ponad 100 instytucjonalnymi oraz ekosystemowymi budowniczymi — krok, który rozszerza emitenta stablecoina o prowadzenie własnej sieci blockchain obok działalności emisji USDC. Spółka zakończyła genesis mint 10 miliardów tokenów ARC.
Społeczność deweloperów obejmuje obecnie 75 000 członków Arc House, 10 000 ambasadorki i ambasadorów Architect oraz ponad 1200 projektów.
Circle podpisał również ostateczną umowę na przejęcie Tazapay, którego zamknięcie oczekiwane jest w 2027 roku po uzyskaniu zgody regulatorów. Tazapay obsługuje ponad 25 mld USD zannualizowanego wolumenu płatności, współpracuje z ponad 60 partnerami bankowymi i fintech oraz obsługuje lokalne wypłaty w ponad 100 rynkach; jeśli transakcja zostanie zamknięta zgodnie z oczekiwaniami, ten zasięg znajdzie się obok własnych operacji płatniczych Circle. Stablecoiny stanowią około 60% wolumenu transakcji Tazapay.
Partnerstwa płatnicze i aktywność USDC rosną
Circle poinformował, że zannualizowany wolumen transakcji w sieci Circle Payments Network (CPN) osiągnął 41,3 mld USD, co oznacza wzrost rok do roku 15,2-krotny, przy 205 instytucjach finansowych zapisanych w sieci.
Wśród partnerstw ogłoszonych w kwartale Binance zobowiązał się do inwestycji kapitałowej w wysokości 100 mln USD w Circle, a Chelsea FC rozpoczął wyświetlanie brandingu Circle i USDC na koszulkach drużyny w sezonie 2026/27.
Samsung Wallet umożliwił uprawnionym użytkownikom z USA wysyłanie USDC na konta bankowe w ponad 60 krajach, a Visa Direct przeniósł prefunding USDC do wdrożenia komercyjnego w ponad 180 krajach — umiejscowienia, które wprowadzają USDC do przepływów płatniczych portfeli konsumenckich i sieci kartowych.
Circle ogłosił ponadto integracje USDC i EURC ze wspieraną przez SAP firmą Tereina, wraz z partnerstwami z Allaria i Volante Technologies. Przegląd regulacyjny przed oczekiwanym zamknięciem przejęcia Tazapay w 2027 roku, liczba instytucji zapisanych w CPN oraz liczby projektów i deweloperów Arc dają czytelnikom konkretne punkty odniesienia do śledzenia ekspansji Circle poza wrażliwe na stopy procentowe dochody z rezerw w nadchodzących kwartałach.