Akcje Circle (CRCL) rosną, gdy przychody w III kwartale sięgają 865 mln USD, a obiegu USDC osiąga średnio 73,3 mld USD
Najważniejsze informacje
- •Przychody Circle za trzeci kwartał 2026 r. wzrosły o 17% rok do roku do 865 mln USD, skorygowane EBITDA urósł o 85% do 317 mln USD, a zysk netto z działalności kontynuowanej zwiększył się o 5% do 226 mln USD.
- •Średni obieg USDC urósł o 8% do 73,3 mld USD, ale dochody rezerwowe spadły o 8% do 658 mln USD po obniżce stopy zwrotu z rezerw o 61 punktów bazowych do 3,5%.
- •Pozostałe przychody gwałtownie wzrosły o 627% do 207 mln USD, w dużej mierze dzięki 182 mln USD z presale tokena ARC, co pomogło zwiększyć przychody pomniejszone o koszty dystrybucji o 55% do 453 mln USD przy marży 52%.
- •Circle poszerzył infrastrukturę płatniczą poprzez ostateczne porozumienie o przejęciu singapurskiego Tazapay, uruchomienie publicznego mainnetu Arc 16 września oraz inwestycję kapitałową 100 mln USD od Binance.
- •Spółka utrzymała cel skompilowanej rocznej stopy wzrostu obiegu USDC na poziomie 40% i prognozuje pozostałe przychody na rok obrotowy 2026 w przedziale od 310 mln do 330 mln USD — przedział ten obejmuje uznane przychody z presale ARC.

Circle Internet Group (NYSE: CRCL) opublikował przychody za trzeci kwartał 2026 r. w wysokości 865 mln USD, co oznacza wzrost o 17% rok do roku, przy zysku netto w wysokości 226 mln USD i skorygowanym EBITDA, które urósł o 85% do 317 mln USD. Średni obieg USDC osiągnął w kwartale 73,3 mld USD, co stanowi wzrost o 8% w skali roku, a akcje spółki zyskały 4,36% po publikacji wyników. Jako emitent USDC Circle raportuje dane o obiegu, emisji i wykupie tokenów wraz z wynikami finansowymi, ponieważ rezerwy zabezpieczające stablecoin generują jego główny strumień przychodów.
CRCL zamknął sesję na poziomie 75,22 USD, zyskując 3,14 USD, po czym w obrocie przedgieciowym spadł o 0,48% do 74,86 USD. Wyniki kwartalne podkreśliły silniejszą aktywność płatniczą, dalszą rozbudowę infrastruktury oraz dodatkowe przychody wygenerowane dzięki presale tokena Arc.
Przychody rosną, gdy pozostałe dochody rekompensują niższe zwroty z rezerw
Circle wygenerował 865 mln USD łącznych przychodów i dochodów rezerwowych w III kwartale 2026 r., o 17% więcej niż rok wcześniej. Dochody rezerwowe spadły o 8% do 658 mln USD, ponieważ stopa zwrotu z rezerw obniżyła się o 61 punktów bazowych do 3,5%, choć wzrost średniego obiegu USDC częściowo zrekompensował wpływ niższych zwrotów. Dochody rezerwowe nadal stanowiły około trzech czwartych łącznych przychodów kwartału, dlatego kierunek stopy zwrotu z rezerw ma istotne znaczenie dla wyników Circle nawet wtedy, gdy obieg stale rośnie.
Pozostałe przychody osiągnęły 207 mln USD, co oznacza wzrost o 627% rok do roku, przy czym presale tokena ARC wniosło do tej kategorii 182 mln USD, a przychody z subskrypcji i usług spadły. W rezultacie przychody pomniejszone o koszty dystrybucji wzrosły o 55% do 453 mln USD, co stanowi marżę 52%. Ponieważ prognoza spółki na rok obrotowy 2026 w zakresie pozostałych przychodów obejmuje uznane przychody z presale ARC, kwota 182 mln USD stanowi punkt odniesienia przy ocenie wytycznych na tle bazowej aktywności subskrypcyjnej i usługowej.
Zysk netto z działalności kontynuowanej wzrósł w kwartale o 5% do 226 mln USD, a skorygowane EBITDA osiągnęło 317 mln USD, o 85% więcej rok do roku, ponieważ przychody z presale tokena wspierały rentowność. Koszty operacyjne wzrosły o 16% do 245 mln USD, a skorygowane koszty operacyjne urósł o 13% do 139 mln USD.
Obieg USDC utrzymuje się w pobliżu 74 mld USD, gdy aktywność transakcyjna przyspiesza
Średni obieg USDC osiągnął w III kwartale 2026 r. 73,3 mld USD, co oznacza wzrost o 8% rok do roku, natomiast obieg na koniec okresu wyniósł 73,9 mld USD, bez zmian względem poprzedniego roku. Wolumen transakcji USDC onchain zwiększył się o 49% do 13,9 bln USD.
Circle wyemitował w kwartale USDC o wartości 104 mld USD, co stanowi wzrost o 31% w skali roku, jednocześnie wykup również zwiększył się o 54% do 104 mld USD, co odzwierciedla podwyższoną aktywność w ekosystemie stablecoinów. Niemal równe wartości emisji i wykupu pozostawiły emisję netto w kwartale w zasadzie bez zmian, co jest spójne ze stabilnym obiegiem na koniec okresu. Spółka zgłosiła 27% udziału w rynku stablecoinów, o 183 punkty bazowe mniej niż rok wcześniej — kombinacja ta wskazuje, że szerszy rynek stablecoinów rósł szybciej niż 8-procentowy wzrost obiegu USDC.
Liczba znaczących portfeli utrzymujących ponad 10 USD w USDC wzrosła o 16% do 7,3 mln. Wartość USDC na platformie Circle osiągnęła 13,9 mld USD, o 36% więcej rocznie, a codzienny ważony średni udział platformy w obiegu USDC wzrósł o 462 punkty bazowe do 18,1%.
Rozbudowa płatności postępuje dzięki Arc, Binance i planowanemu przejęciu Tazapay
Circle poszerzył swoją infrastrukturę płatniczą poprzez ostateczne porozumienie o przejęciu Tazapay, singapurskiej platformy płatności transgranicznych. Proponowane przejęcie ma zostać sfinalizowane w 2027 r., pod warunkiem uzyskania zgód regulacyjnych, i wnosi ponad 25 mld USD rocznego wolumenu płatności oraz partnerstwa z ponad 60 instytucjami bankowymi i fintech. Zgody regulacyjne i sfinalizowanie transakcji w 2027 r. to warunki, które należy śledzić, zanim te wolumeny i relacje bankowe staną się częścią działalności Circle.
Spółka uruchomiła publiczny mainnet Arc 16 września, przyciągając ponad 100 instytucjonalnych i ekosystemowych twórców, oraz zakończyła początkową emisję 10 mld tokenów ARC przeznaczonych do zabezpieczenia sieci, użyteczności i zarządzania. Społeczność deweloperów Arc liczy ponad 75 000 członków i 10 000 ambasadorów, którzy opracowali ponad 1200 projektów w fazie prywatnego mainnetu. Skoro sieć jest teraz publiczna, sposób, w jaki ta ugruntowana baza twórców zaangażuje się w otwarty mainnet, to wskaźnik wart obserwacji w nadchodzących kwartałach.
Binance ogłosił inwestycję kapitałową w Circle o wartości 100 mln USD i odnowił strategiczne partnerstwo ze spółką. Circle rozszerzył również dostępność płatności USDC dzięki Samsung Wallet, Visa Direct oraz kilku partnerstwom technologiczno-finansowym, rozszerzając usługi płatnicze stablecoinów na rynki międzynarodowe i instytucjonalne sieci finansowe.
Ponadto Circle ustanowił główne partnerstwo z Chelsea Football Club na sezon 2026/27. Allaria współpracowała z Circle, aby rozszerzyć płynność USDC i dostęp instytucjonalny w Argentynie, a Tereina, Volante Technologies i inni partnerzy rozwijali integracje dotyczące płatności stablecoinami i rozliczeń finansowych. Od portfeli konsumenckich, przez platformy transgraniczne, wsparcie giełdowe i regionalne partnerstwa płynnościowe, ogłoszenia kwartału pokazują, jak szeroko Circle nakłada dystrybucję płatności na swoje oparte na rezerwach centrum działalności.
Circle utrzymuje cel wzrostu USDC o 40% niezależnie od cyklu
Circle utrzymał wieloletni cel wzrostu obiegu USDC na poziomie skompilowanej rocznej stopy wzrostu wynoszącej 40%. Na rok obrotowy 2026 spółka oczekuje pozostałych przychodów w przedziale od 310 mln do 330 mln USD, marży przychodów pomniejszonych o koszty dystrybucji w przedziale 41,7%–43,7% oraz skorygowanych kosztów operacyjnych w przedziale od 570 mln do 585 mln USD. Prognozy pozostałych przychodów i marży obejmują uznane przychody z presale tokena ARC. Wytyczne wyznaczają punkty odniesienia na nadchodzące kwartały: średni obieg względem celu 40%, pozostałe przychody względem przedziału obejmującego kwoty związane z presale oraz stopę zwrotu z rezerw — która w tym kwartale spadła o 61 punktów bazowych do 3,5% — jako zmienną kształtującą dochody rezerwowe.
Te cele odzwierciedlają dalsze inwestycje Circle w infrastrukturę płatniczą, adopcję stablecoinów i rozwój blockchain. Wyniki trzeciego kwartału wykazały wyższe przychody, silniejsze skorygowane EBITDA i zwiększoną aktywność transakcyjną USDC, podczas gdy niższe zwroty z rezerw i brak zmian obiegu na koniec roku pozostały istotnymi wskaźnikami finansowymi. Ekspansja Circle w obszarze płatności, partnerstw instytucjonalnych i infrastruktury blockchain stanowiła centralny punkt jego wyników kwartalnych.