AktualnościAkcjeAkcje spółek alkoholowych po wyprzedaży: dlaczego spadek o 70% nie jest tezą inwestycyjną

Akcje spółek alkoholowych po wyprzedaży: dlaczego spadek o 70% nie jest tezą inwestycyjną

Autor: ForexLive·

Najważniejsze informacje

  • •Badanie Gallupa z sierpnia 2026 r. wykazało, że 54% dorosłych Amerykanów pije alkohol, co odpowiada rekordowo niskiemu wynikowi z poprzedniego roku i jest mniej niż 62% w 2023 r., a IWSR odnotował spadek łącznego wolumenu napojów alkoholowych w USA o 5% w 2025 r.
  • •Mimo notowania około 87,4% poniżej historycznego szczytu, Boston Beer miał najwyższy prospektywny mnożnik zysków spośród spółek z dostępnymi prognozami, co pokazuje, że głębokie wyprzedaże nie gwarantują tanich wycen.
  • •Ostatnie wyniki znacznie się rozbiegły: przychody organiczne AB InBev wzrosły o 5,6%, a net sales piwa Constellation o 5%, podczas gdy Molson Coors zgłosił spadek net sales o 3,3% przy spadku bazowego EPS o 22,9%, a depletions Boston Beer spadły o 6%.
  • •Produkty bezalkoholowe rosną, ale pozostają małe względem głównych biznesów: przychody AB InBev z piwa bezalkoholowego wzrosły globalnie o 27%, a Molson Coors planuje w 2027 r. ogólnokrajowe wprowadzenie Coors 0.0 w USA, choć premiery nie są jeszcze istotnym wkładem w zyski.
  • •Molson Coors i Diageo początkowo wzrosły po wynikach z 6 sierpnia, ale później notowane były poniżej cen sprzed publikacji do 9 października, podczas gdy Constellation zyskał 6,0% w trzech sesjach po raporcie z 6 października, co podkreśla, że wyniki ocenia się na tle oczekiwań.
Akcje spółek alkoholowych po wyprzedaży: dlaczego spadek o 70% nie jest tezą inwestycyjną

Analiza na dzień 10 października 2026 r. Porównania cen akcji opierają się na cenach zamknięcia z regularnej sesji w USA do 9 października 2026 r., wyrażonych w dolarach amerykańskich.

Akcje spółek alkoholowych mogą wydawać się atrakcyjne po głębokiej wyprzedaży, ale największy spadek niekoniecznie oznacza najniższy mnożnik zysków. Zmieniające się nawyki związane z piciem, produkty bezalkoholowe, wydatki luksusowe i popyt regionalny wpływają na producentów w różny sposób. Akcja, która spadła o 70%, może spaść jeszcze bardziej, jeśli oczekiwane zyski się obniżą; spadek o 70% może stać się spadkiem o 90% od poprzedniego szczytu. Decyzja o nierozpoczynaniu pozycji jest też czymś innym niż decyzja o graniu na spadkach.

Nawyki związane z piciem i popyt

Według badania Gallupa z sierpnia 2026 r. 54% dorosłych Amerykanów zadeklarowało spożywanie alkoholu, co odpowiada rekordowo niskiemu wynikowi z poprzedniego roku i jest mniej niż 62% w 2023 r. Analiza Gallupa z 2025 r. wykazała, że odsetek pijących wśród Amerykanów w wieku 18–34 lat spadł z 59% w 2023 r. do 50% w 2025 r. W sierpniowym badaniu 51% uznało spożywanie jednego lub dwóch drinków dziennie za szkodliwe dla zdrowia.

Według raportu IWSR o konsumpcji w USAhttps://www.theiwsr.com/insight/press-release/us-beverage-alcohol-consumption-drops-5-in-volume-during-2025/) łączny wolumen napojów alkoholowych w USA spadł w 2025 r. o 5%. Piwo i wino spadły po 6% każdy, a mocne alkohole o 4%. IWSR odnotował też 2% spadek globalnego wolumenu napojów alkoholowych w 2025 r., trzeci z rzędu roczny spadek. Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina oszacowała w swoim [raporcie o sektorze za 2025 r., że globalna konsumpcja wina spadła o 2,7% do 208 mln hektolitrów, czyli około 14% poniżej poziomów z 2018 r.

Narracja o pokoleniu Z nadal wymaga zastrzeżeń. Badanie konsumenckie IWSR z lipca 2026 r. wykazało, że odsetek pijących wśród dorosłych konsumentów z pokolenia Z w 15 rynkach wynosił 74%, w porównaniu z 66% trzy lata wcześniej. Najniższy odsetek odnotowały w tym badaniu pokolenie powojennego wyżu demograficznego (boomers), na poziomie 71%. Mimo to średnia liczba drinków na okaz spadła z 4,4 w latach 2024–2025 do 3,9 w pierwszej połowie 2026 r.

Gallup i IWSR stosują różne pytania, definicje wieku i próby, więc ich procenty nie są wymienne. Implikacja biznesowa jest taka, że spółka może zatrzymać klientów, tracąc część ich zakupów: konsument, który nadal pije, ale rzadziej, może tworzyć istotny problem z przychodami, nie stając się osobą niepijącą. Istotna jest także dostępność cenowa. Inwestorzy muszą odróżnić słabość, która może osłabnąć wraz z poprawą finansów gospodarstw domowych, od nawyków, które mogą się utrzymywać nawet w silniejszej gospodarce.

Geografia i ekspozycja spółek

W swojej prognozie z czerwca 2026 r. IWSR przewidział, że globalny wolumen alkoholu wznowi wzrost około 2031 r. i zakończy 2035 r. około 1% poniżej poziomów z 2025 r. W latach 2025–2035 konsumpcja mierzona w porcjach miała spaść o 18% w Stanach Zjednoczonych i o 14% w Niemczech, podczas gdy w Indiach prognozowano wzrost o 38%. To prognozy, nie ustalone rezultaty, a globalny wolumen i krajowe porcje to różne miary. Pokazują one jednak, dlaczego stabilizacja całej branży mogłaby przynieść korzyści spółkom z ekspozycją na wzrost, pozostawiając w tyle te skoncentrowane na kurczących się rynkach.

Porównanie sześciu spółek obejmuje czterech producentów z USA i dwie grupy międzynarodowe dostępne poprzez amerykańskie certyfikaty depozytowe (ADR).

Constellation Brands, NYSE: STZ

Constellation zapewnia ekspozycję w USA na importowane marki piwa, w tym Modelo, Corona i Pacifico. Jej raport za drugi kwartał fiskalny z 6 października wykazał wzrost sales piwa o 5% i wzrost wysyłek o 5,5%, podczas gdy depletions piwa spadły o 0,6%, zgodnie z komunikatem o wynikach. Depletions mierzą sprzedaż dystrybutorów do detalistów, nie zakupy finalnych konsumentów, więc wyższe wysyłki nie automatycznie dowodzą silniejszego popytu końcowego.

Molson Coors, NYSE: TAP

Molson Coors poinformował 6 sierpnia o spadku net sales w drugim kwartale o 3,3%, wolumenie marek o 4,8% i bazowym rozcieńczonym zysku na akcję o 22,9%, zgodnie z komunikatem o wynikach. Korzystne ceny i mix produktowy tylko częściowo zrekompensowały niższe wolumeny.

Brown-Forman, NYSE: BF.B

Marki Brown-Forman obejmują Jack Daniel's i Woodford Reserve. Raport za pierwszy kwartał fiskalny z 2 września wykazał spadek organicznych net sales o 1%, przy wzroście organicznej sprzedaży gotowych drinków o 11%. Zarząd utrzymał prognozę około płaskich rocznych sprzedaży organicznych oraz 3–5% spadku organicznego zysku operacyjnego, zgodnie z komunikatem o wynikach za rok fiskalny 2027.

Boston Beer, NYSE: SAM

Marki Boston Beer to m.in. Samuel Adams, Twisted Tea, Truly i Sun Cruiser. Raport za drugi kwartał z 23 lipca wykazał spadek depletions o 6% i spadek przychodów netto o 3,3%; wzrost Sun Cruiser i Angry Orchard częściowo zrekompensował spadki w innych segmentach, zgodnie z komunikatem o wynikach. Spór z dostawcą wywołał znaczącą różnicę między zyskiem raportowanym a skorygowanym i powinien być rozpatrywany oddzielnie od trendu operacyjnego.

Diageo, NYSE: DEO

Diageo łączy marki mocnych alkoholi, takie jak Johnnie Walker, Smirnoff i Don Julio, z Guinnessem. Wyniki za cały rok, ogłoszone 6 sierpnia, wykazały spadek organicznych net sales o 2%, na który złożyły się 0,4% spadek wolumenu i 1,6% niekorzystny efekt ceny/miksu. Wolne przepływy pieniężne wzrosły do około 3,2 mld USD, zgodnie z raportem rocznym.

AB InBev, NYSE: BUD

AB InBev posiada międzynarodowy portfel obejmujący Budweiser, Stella Artois i Michelob Ultra. Wyniki za drugi kwartał, ogłoszone 30 lipca, wykazały wzrost przychodów organicznych o 5,6%, wzrost wolumenu piwa o 1,1% i wzrost przychodów z piwa bezalkoholowego o 27%, jak ujawniono w dokumencie SEC.

Przynależność marek ma znaczenie: Constellation posiada wyłączne prawa do Corony i Modelo w USA, a międzynarodowej ekspozycji AB InBev na te marki nie należy mylić z amerykańskim biznesem Constellation. „Organiczny” co do zasady eliminuje efekty walutowe i zmiany własności biznesu, choć definicje się różnią. Raporty obejmują też różne okresy fiskalne i nie stanowią idealnie ustandaryzowanego rankingu.

Produkty bezalkoholowe i popyt luksusowy

Konsument, przechodzi na piwo bezalkoholowe, może nadal kupować u tego samego producenta, ale szybki wzrost małego biznesu może nie zrekompensować słabości większego biznesu alkoholowego. AB InBev zgłosił globalny wzrost przychodów z piwa bezalkoholowego o 27% i wzrost w trzydziestkach procentowych w portfelu amerykańskim, z marką Michelob Ultra Zero na czele. Diageo podało, że produkty bezalkoholowe dotarły do 17 rynków, w porównaniu z 15; Guinness 0.0 odnotował dwucyfrowy wzrost wolumenu i net sales w Wielkiej Brytanii.

Komunikat Molson Coors z 18 września opisał ogólnokrajowe wprowadzenie Coors 0.0 w USA oraz rozszerzoną w 2027 r. dostępność Naked Life u krajowych dystrybutorów. Boston Beer zapowiedział Samuel Adams Non-Alcoholic Octoberfest w komunikacie o jesiennej ofercie. Planowana dystrybucja i premiery produktów nie są osiągniętą sprzedażą ani istotnym wkładem w zyski. Gotowe drinki mogą zawierać alkohol, więc wzrost sprzedaży koktajli w puszkach nie jest automatycznie wzrostem segmentu bezalkoholowego.

Luksusowy alkohol podlega innemu cyklowi popytu. List do akcjonariuszy LVMH ze stycznia 2026 r. raportował 1% spadek grupowych przychodów organicznych i 9% spadek powtarzalnego zysku operacyjnego za 2025 r. Aktualizacja za pierwszą połowę roku wykazała 5% wzrost organicznych przychodów działu win i alkoholi oraz 11% wzrost powtarzalnego zysku operacyjnego, podczas gdy organiczne przychody mody i wyrobów skórzanych spadły o 1% w półroczu, ale wzrosły o 1% w drugim kwartale. To dane działowe, nie sprzedaż samego Louis Vuitton.

Zrzut danych rynkowych pokazał wzrost sprzedaży za ostatni rok Ralph Lauren o 14,7% i Tapestry o 14,2%; ich akcje zyskały odpowiednio około 15,0% i 2,4%. Te dane dostarczają kontekstu o wydatkach premium, ale nie są punktem odniesienia dla każdej kategorii luksusu. Istotne dla alkoholu czynniki to popyt chiński, turystyka, travel retail, prezenty, rabaty oraz mix między drogimi a tańszymi butelkami.

Dlaczego wyprzedaż nie jest tezą

Hipotetyczna akcja, która spada ze 100 do 30 USD, jest niższa o 70%, ale późniejszy spadek do 10 USD oznaczałby spadek o 90% od pierwotnego szczytu i kolejną stratę 66,7% dla kupującego po 30 USD. Wycena też może pozostać bez zmian po wyprzedaży: akcja spadająca ze 200 do 40 USD przy zyskach malejących z 10 do 2 USD nadal notowana jest po 20-krotności zysków.

Zrzut z 9 października umieszczał Boston Beer około 87,4% poniżej historycznego szczytu, Brown-Forman 67,9% poniżej, a Molson Coors 66,8% poniżej. Boston Beer miał jednak najwyższy prospektywny mnożnik zysków spośród pięciu spółek, dla których ta prognoza była dostępna.

Molson Coors notowany był po 37,20 USD, czyli 7,8-krotności prospektywnych zysków, 5,3-krotności wolnych przepływów pieniężnych za ostatni rok 6,3-krotności wartości enterprise do EBITDA. Constellation notowany był po 122,64 USD, z trailing P/E wynoszącym 11,0 i ceną/wolne przepływy pieniężne 11,3. Jego prognoza porównywalnego EPS na rok fiskalny 2027 w przedziale 11,20–11,90 USD implikuje około 10,6-krotności zysków przy środku przedziału 11,55 USD.

Diageo notowany był po 86,73 USD, z prospektywnym P/E 12,2 i ceną/wolne przepływy pieniężne 15,1; jego trailing P/E wynosił około 28,0. Brown-Forman notowany był po 26,39 USD, z prospektywnym P/E 15,4 i ceną/wolne przepływy pieniężne 13,2. AB InBev notowany był po 77,33 USD, z prospektywnym P/E 15,7, ceną/wolne przepływy pieniężne 9,9 i wartością enterprise do EBITDA 9,4. Boston Beer notowany był po 170,51 USD, z prospektywnym P/E 16,8, ceną/wolne przepływy pieniężne 8,5 i wartością enterprise do EBITDA 7,9.

P/E, cena/wolne przepływy pieniężne i wartość enterprise do EBITDA mierzą różne roszczenia i założenia. EBITDA nie odlicza nakładów kapitałowych potrzebnych do utrzymania działalności. Trailingowa strata Molson Coors obejmuje jego odpis wartości firmy o wartości około 3,65 mld USD w trzecim kwartale 2025 r. Prognoza Boston Beer na 2026 r. zakłada stratę GAAP w wysokości od 4,23 do 6,23 USD na akcję w porównaniu ze skorygowanym zyskiem od 8,50 do 10,50 USD po wyłączeniu skutków sporu z dostawcą. EPS Diageo przed pozycjami wyjątkowymi był około dwukrotnie wyższy od EPS raportowanego. Jego amerykańskie certyfikaty depozytowe reprezentują po cztery akcje zwykłe każdy, jak wyjaśniono w ADR FAQ.

Historyczna rentowność przepływów pieniężnych Molson Coors wynosiła około 19,0%, wobec około 15,7% przy środku prognozy bazowego wolnego przepływu pieniężnego na 2026 r. w wysokości 1,1 mld USD podzielonym przez wartość kapitału ze zrzutu 6,99 mld USD. Dla Constellation porównywalne wartości to około 8,9% historycznie i 8,0% przy prognozie na rok fiskalny 2027 w wysokości 1,65 mld USD podzielonej przez 20,75 mld USD. To nie są gwarantowane stopy zwrotu ani rentowności dywidendy. Hipotetyczna redukcja założeń zysków o 20% podniosłaby mnożnik Molson Coors z 7,8 do 9,7, Constellation z 10,6 do 13,3, a Boston Beer z 16,8 do 21,0.

Reakcje rynku i na co zwracać uwagę

Kurcząca się branża nie automatycznie uzasadnia tezy na spadki. Rynek porównuje wyniki z oczekiwaniami, więc spadająca sprzedaż może towarzyszyć wzrostom, jeśli inwestorzy spodziewali się gorszego scenariusza. Wyniki należy mierzyć po identycznych datach i liczbie sesji, oceniając razem prognozy, popyt, przepływy pieniężne i reakcje spółek pokrewnych.

Molson Coors i Diageo opublikowały wyniki przed rozpoczęciem regularnej sesji w USA 6 sierpnia 2026 r. Od zamknięć z 5 sierpnia Molson Coors zyskał 1,3% po jednej sesji, stracił 0,7% po pięciu i był niższy o 11,2 do 9 października. Diageo zyskało odpowiednio 4,9%, 6,3% i było niższe o 1,9%. SPY spadł o 0,2%, zyskał 0,4% i zyskał 1,1%. Wartości obliczono na podstawie historycznych cen zamknięcia dla TAP, DEO i SPY, nie uwzględniają dywidend i bazują na 5 sierpnia.

Obie akcje alkoholowe początkowo wzrosły, ale później spadły poniżej cen sprzed publikacji, podczas gdy szerszy rynek był nieco wyżej. Diageo zorganizowało też 6 sierpnia dzień kapitałowy, a Molson Coors opuścił S&P 500 ze skutkiem od 21 września, według S&P Global. Te wydarzenia należą uwzględnić w interpretacji; nie dowodzą one, że zmieniające się nawyki związane z piciem spowodowały każdy kolejny ruch.

Diageo pozostawało w długoterminowym trendzie spadkowym mimo odbicia od dołka z 2026 r. Po szczycie bliskim 198 USD na początku 2022 r. notowane było około 87 USD, poniżej spadającej 20-miesięcznej średniej EMA na poziomie około 94 USD. Strefa 93–95 USD była pierwszym testem odbicia, 100–107 USD większą strefą oporu, a 72–76 USD strefą odniesienia dla spadków. Te strefy cenowe są przybliżone i nie stanowią instrukcji transakcyjnych.

Constellation opublikował wyniki po zamknięciu 6 października. W kolejnych trzech sesjach w USA zyskał 6,0%, ze 115,67 do 122,64 USD, prowadząc w całym koszyku. AB InBev i Diageo zyskały po około 2,3%; Molson Coors 0,8%; Brown-Forman 0,2%; Boston Beer 0,1%; a SPY spadł o około 0,1%. Obliczenia opierają się na powiązanych historiach dla STZ, BUD, DEO, TAP, BF.B, SAM i SPY. Dywidendy są wyłączone. Raport Constellation obejmował też przejęcie gotowej marki drinków SpikedAde, więc okres odzwierciedlał więcej niż same wyniki kwartalne.

Następną przydatną przesłanką nie jest samo odbicie ceny akcji. Jest nim to, czy depletions, sprzedaż detaliczna, popyt powracający, ceny, mix produktowy, marże, wolne przepływy pieniężne, zadłużenie i prospektywne oczekiwania zysków ulegają stabilizacji. Dla tezy na spadki istotne byłyby powtarzające się nieudane uczestnictwo we wzrostach spółek pokrewnych, słabsze prognozy lub pogarszający się popyt; silniejszy popyt i trwała przewaga wynikowa osłabiałyby taką interpretację. Sprzedający na skrócenie muszą też uwzględniać koszty pożyczki akcji, wypłaty dywidend i teoretycznie nieograniczone straty, jak opisano w biuletynie SEC o krótkiej sprzedaży.

Ani kupowanie, ani granie na spadkach nie znajduje odpowiedzi w odległości od starego szczytu. Kluczowe pytanie brzmi, poziom przyszłych zysków obecna cena może uzasadniać oraz jakie przesłanki mogłyby zmienić tę ocenę. Wyłącznie analiza edukacyjna. Handel i inwestowanie wiążą się z ryzykiem straty.