RLUSD tilt XRPL-stablecoinvoorraad boven $1 miljard in Q3 2026
Belangrijkste punten
- •De stablecoinvoorraad van de XRP Ledger kwam in Q3 2026 voor het eerst boven $1 miljard uit, met een stijging van 25,2% naar $1,03 miljard, terwijl de waarde van de kwartaaltransfers met 39,5% steeg naar $14,09 miljard, volgens Blockworks Research.
- •RLUSD dreef vrijwel de gehele expansie, met een voorraadstijging van 49,7% naar $1,01 miljard en een aandeel van 98,1% in de stablecoinliquiditeit van het ledger.
- •XRP-beursgenoteerde producten boekten in het kwartaal $355,3 miljoen aan netto-instroom, een stijging van 39,6%, waarmee het beheerd vermogen aan het einde van het kwartaal uitkwam op $3,32 miljard.
- •Het Lending Protocol van XRPL is in zijn laatste validatorstemming gekomen en zou, indien goedgekeurd en geactiveerd, kredietmarkten op basis van stablecoins en getokeniseerde activa kunnen ondersteunen.
- •De stablecoinmijlpaal bewijst geen overeenkomstige XRP-aankopen, aangezien gebruikers de native token alleen nodig hebben voor transactiekosten en accountreserves.

De stablecoineconomie van de XRP Ledger kwam in het derde kwartaal van 2026 voor het eerst boven $1 miljard uit, met een totale voorraadstijging van 25,2% naar $1,03 miljard, volgens Blockworks Research. De waarde van de stablecointransfers in het kwartaal klom met 39,5% naar $14,09 miljard, aldus het onderzoeksbedrijf in zijn Q3-rapport gepubliceerd op 30 oktober. Het transfercijfer weerspiegelt de brutowaarde die gedurende het kwartaal over het netwerk is verplaatst — een stroommaatstaf die verschilt van de voorraadsnapshot aan het einde van de periode — en de stablecoinvoorraad wordt breed gemonitord als een indicator voor de dollarliquiditeit die op een bepaalde chain staat.
Ripple USD (RLUSD) dreef vrijwel de gehele expansie. De voorraad groeide met 49,7% naar $1,01 miljard, waarmee het 98,1% van de stablecoinliquiditeit op het ledger vertegenwoordigt. Deze cijfers onderstrepen de opmars van XRPL in financiële infrastructuur, maar bewijzen geen overeenkomstige XRP-aankopen. Dollartokens bewegen over het ledger, terwijl gebruikers XRP alleen nodig hebben voor transactiekosten en accountreserves — wat betekent dat ledgeractiviteit en tokendemand afzonderlijke maatstaven blijven. De kwartaalcijfers wijzen op groeiende dollartokenactiviteit op het ledger, terwijl de vraag openblijft wat die activiteit voor XRP zelf betekent.
Eén uitgever domineert de XRPL-liquiditeit
Die concentratie is van belang. RLUSD leverde op het einde van het kwartaar vrijwel alle op XRPL gemeten dollarliquiditeit, dus de stablecoinvoorraad van het ledger weerspiegelt grotendeels het minten, de distributie en de gebruikersvraag van één uitgever. Het is een sterke marktaandeel, maar geen bewijs dat meerdere stablecoins op het netwerk om gebruik concurreren.
Ripple breidt de RLUSD-distributie uit via aangekondigde kanalen. Robinhood wil het token toevoegen aan zijn retail-app, terwijl Ripple en C2FO een factuurfinancieringsdienst hebben aangekondigd die RLUSD op XRPL gebruikt. Het platform van C2FO heeft meer dan $250 miljard aan werkkapitaal gefaciliteerd, hoewel dat cijfer geen onchain-volume is, en de dienst blijft beperkt, met een onbekende toekomstige activiteit.
RLUSD opereert ook over meerdere chains. Septemberdata plaatsten meer van de voorraad op Ethereum dan op XRPL, wat betekent dat de stablecoinmijlpaal van het ledger niet aangeeft dat XRPL het grootste deel van RLUSD in totaal huisvest. Los daarvan richt Ripple zich op een jaarlijkse productomzet-runrate van $900 miljoen tegen het einde van het jaar en heeft het definitieve Amerikaanse goedkeuring ontvangen voor een nationale trust bank. Die stappen vergroten Ripples institutionele reikwijdte, maar tonen niet direct XRP-aankopen.
Fees en reserves bepalen de operationele rol van XRP
XRP, de native asset van het ledger, behoudt een rol in de netwerkoperaties. Elke XRPL-transactie vereist een kleine vergoeding in XRP, en accounts moeten XRP-reserves aanhouden. Die vereisten creëren functioneel gebruik, maar stablecoinhouders hoeven geen grote XRP-balansen aan te schaffen. De XRPL-stablecoinvoorraad kan daardoor stijgen zonder een gelijkwaardige toename van XRP-blootstelling; de werkelijke tokendemand hangt af van fee-generatie, accountgroei en gebruikersgedrag.
Het Q3-rapport van Blockworks meldde ook dat het native Lending Protocol van XRPL zijn laatste validatorstemming was ingegaan. Op XRPL nemen protocolwijzigingen de vorm aan van amendments die pas activeren nadat een supermeerderheid van validators ze gedurende een aanhoudende stemperiode steunt. Indien goedgekeurd en geactiveerd, zou het Lending Protocol kredietmarkten kunnen ondersteunen die zijn gebouwd op stablecoins en getokeniseerde activa. Eerdere voorstellen beschrijven gepoolde activa en leningen met vaste looptijd, maar de stemming bevestigt geen lancering en kwantificeert niet hoeveel XRP kredietverlening zou vereisen. Elk effect op de XRP-vraag hangt af van het ontwerp en de adoptie van het protocol.
Analysescenario's en ETP-stromen
Een afzonderlijke grafiek van analist EGRAG bood een kortetermijnscenario voor XRP. Hij markeerde $1,03–$1,12 als een mogelijke hertest van de steun en kende dat pad een waarschijnlijkheid van 50% toe. Hij gaf 35% kans aan een bereik tussen $1,12 en $1,49, en 15% aan een vroege beweging richting $1,49–$1,65. EGRAG zei dat een beslissende driedaagse slotkoers boven $1,65 zijn vooruitzichten zou veranderen, terwijl een aanhoudende daling onder $1,03 het fractalpatroon zou verzwakken. Hij omschreef de kansen als technisch oordeel, geen statistische zekerheid. De grafiek toonde XRP-handel onder de 50-daagse en 200-daagse EMA's — exponentieel voortschrijdende gemiddelden, die recente koersen zwaarder wegen — zonder bearish crossover.
XRP-beursgenoteerde producten (ETP's) boekten in het kwartaal $355,3 miljoen aan netto-instroom, een stijging van 39,6%, met beheerd vermogen van $3,32 miljard aan het einde van het kwartaal. Dergelijke producten verpakken XRP in effecten die via gangbare makelaarskanalen worden verhandeld; de stromen bieden een afzonderlijk signaal van XRP-investeerdersvraag, los van de stablecoinactiviteit op het ledger.
Blockworks rapporteerde het stablecoin-transfervolume in plaats van unieke gebruikers of organische adoptie, en het rapport identificeert niet hoeveel van het volume afkomstig was van terugkerende zakelijke afwikkelingen. Ripples Robinhood- en C2FO-plannen zouden de RLUSD-distributie kunnen verbreden als klanten ze omarmen, terwijl de werkelijke activiteit en een eventuele lancering van het Lending Protocol nog moeten blijken. Aandachtspunten van hieraf zijn de uitkomst van de Lending Protocol-stemming, of de geplande Robinhood-notering live gaat, en elke verschuiving in de verdeling van de RLUSD-voorraad tussen XRPL en Ethereum. Voor nu registreert de groei van de XRPL-stablecoinvoorraad ledgerliquiditeit; zij legt geen overeenkomstige XRP-investeringsvraag vast.