NieuwsAandelenVooruitblik TCS Q2-resultaten: opnieuw een zwak kwartal, marges kunnen licht verbeteren

Vooruitblik TCS Q2-resultaten: opnieuw een zwak kwartal, marges kunnen licht verbeteren

Auteur: CNBC-TV18 Markets·

Belangrijkste punten

  • •Analist door CNBC-TV18 bevraagd verwachten dat TCS in Q2 FY27 een dollaandomzet van $7,657 miljard rapporteert, een stijging van 0,4% op kwartaalbasis, met een winst na belastingen die met 2,4% stijgt naar ₹13.673 crore, hoewel de winst op vergelijkbare basis zou dalen vanuit ₹13.849 crore na uitsluiting van een uitzonderlijk verlies van ₹668 crore in Q1.
  • •De groei in constante valuta wordt geraamd op 0,5-0,6%, met een verbetering van de EBIT-marge met circa 20 basispunten nu circa 170 basispunten aan loonverhogingseffect uit Q1 teniet wordt gedaan, deels gecompenseerd door investeringen in AI en datacenters.
  • •Het totaal contractvolume wordt verwacht op $9-10 milj, ruwweg in lijn met de $9,5 miljard die in Q1 werd geboekt, waaronder een megadeal van $800 miljoen met SKF, de zesde megadeal van TCS in vijf kwartalen.
  • •AI droeg in Q1 bij aan een run rate van 8,5%, gelijk aan circa $2,6 miljard geannualiseerd en een stijging van 13,6% op kwartaalbasis, terwijl TCS heeft aangegeven dat de gemiddelde productiviteitswinst circa 15% kan bedragen, wat vragen oproept over prijsconcessies bij contractverlengingen.
  • •TCS neemt de adviesdochter MHP van Porsche over tegen een ondernemingswaarde van €320 miljoen, naast een vijfjarig Porschepartnerschap van €1,25 miljard, maar de deal wordt waarschijnlijk niet in het totaal contractvolume van Q2 opgenomen omdat de overname naar verwachting na afloop van het kwartaal wordt afgerond.
Vooruitblik TCS Q2-resultaten: opnieuw een zwak kwartal, marges kunnen licht verbeteren

Tata Consultancy Services Ltd. (TCS), het vlaggenschip op het gebied van IT-diensten van de Tata Group en India's grootste exporteur van softwareontwikkelingsdiensten, publiceert donderdag 8 oktober de resultaten over het septemberkwartaal — de periode juli-september van boekjaar 2026-27 — waarbij belegders letten op tekenen van herstel van de vraag, voortgang bij de monetisatie van kunstmatige intelligentie (AI) en de vooruitzichten voor de marges.

Het septemberkwartaal is doorgaans een seizoensgebonden sterker periode voor IT-bedrijven met een grote marktkapitalisatie. Analisten verwachten echter dat de sector onder druk blijft staan, nu klanten niet-kritieke IT-uitgaven blijven uitstellen en zich richten op projecten met duidelijker en korterlopend rendement op de investering.

Ramingen CNBC-TV18-enquête

Volgens de CNBC-TV18-enquête onder analisten zal TCS naar verwachting in Q2 FY27 een gematigde groei op kwartaalbasis laten zien. De dollaandomzet wordt geraamd op een stijging van 0,4% op kwartaalbasis naar $7,657 miljard, vergeleken met $7,624 miljard, terwijl de roepie-omzet naar verwachting met 1,3% stijgt naar ₹73.225 crore, ten opzichte van ₹72.275 crore.

De winst vóór rente en belastingen (EBIT) wordt verwacht op ₹17.738 crore, vergeleken met ₹17.317 crore in het vorige kwartaal, terwijl de EBIT-marge licht verbetert naar verwachting van 24% naar 24,2%.

De winst na belastingen (PAT) wordt verwacht te stijgen met 2,4% op kwartaalbasis naar ₹13.673 crore, ten opzichte van ₹13.349 crore. Op vergelijkbare basis — na uitsluiting van de uitzonderlijke verlies van ₹668 crore in verband met de schikking van een juridische claim in Q1 — wordt verwacht dat de PAT daalt vanuit ₹13.849 crore. Deze vergelijking onderstreept waarom analisten eenmalige posten weglaten bij het beoordelen van de onderliggende wintrend.

Vraagomgeving

Analisten verwachten dat de sector onder druk blijft, nu klanten niet-kritieke IT-uitgaven uitstellen en prioriteit geven aan opdrachten met duidelijker en korterlopend rendement. Ook consolidatie van leveranciers en kostenoptimalisatie blijven naar verwachting belangrijke thema's, terwijl AI-aangedreven code-assistenten en automatiseringstools voor productiviteitswinsten zorgen bij applicatiebeheerdiensten en time-and-material-contracten.

Nu klanten deze productiviteitsvoordelen realiseren, staan IT-dienstverleners onder grotere druk om prijsconcessies te doen bij contractverlengingen, wat mogelijk druk zet op de omzetgroei en de marges.

De omzetgroei van TCS in constante valuta — een maatstaf die valutaschommelingen elimineert om de onderliggende vraag zichtbaar te maken — wordt verwacht in een bandbreedte van 0,5-0,6% op kwartaalbasis. De marges worden naar verwachting met circa 20 basispunten verbeterd, waarbij de omkering van circa 170 basispunten aan loonverhogingseffect uit Q1 gedeeltelijk wordt gecompenseerd door investeringen in AI- en datacentercapaciteiten. Loonverhogingen in de Indiase IT-sector worden doorgaans vroeg in het boekjaar aangekondigd, waardoor de margedruk in het junikwartal in daaropvolgende kwartalen meestal weer verdwijnt.

De dealwinst wordt naar verwachting gezond op circa $9-10 miljard aan totaal contractvolume — de kwartaalboekingsmaatstaf die de sector volgt als leidende indicator voor toekomstige omzet — ruwweg in lijn met de $9,5 miljard die in Q1 werd geboekt. Het kwartaal omvatte een megadeal van $800 miljoen met SKF, waarmee TCS zijn zesde megadeal in vijf kwartalen binnenhaalde.

AI-monetisatie centraal

Beleggers volgen nauwgezet in welk tempo TCS AI-gerelateerde vraag omzet in omzet. AI goed voor een run rate van 8,5% van de omzet in Q1, met een geannualiseerde AI-omzet van circa $2,6 miljard, een stijging van 13,6% op kwartaalbasis.

Ook de omvang van de productiviteitsconcessies als gevolg van AI-automatisering is belangrijk. TCS heeft aangegeven dat de productiviteitswinst gemiddeld circa 15% kan bedragen, wat vragen oproept over hoeveel van die winst via lagere prijzen wordt doorgegeven aan klanten en hoeveel kan worden terugverdiend via extra omvang en volumes. Hoe die balans uitpakt, wordt in de hele sector gevolgd, aangezien AI-gerelateerde prijsconcessies de voorwaarden kunnen bepalen waaronder IT-contracten worden verlengd.

Analisten beoordelen ook of TCS een exit-EBIT-marge van meer dan 25% kan bereiken, vooral nu de integratie van MHP naar verwachting in Q4 ongeveer 40-50 basispunten marge-effect zal hebben en de valutasituatie minder gunstig is. Bij de publicatie van de resultaten behoren de-omzet run rate en het commentaar van het bestuur over prijsconcessies tot de meest gevolgde openbaarmakingen.

Overname MHP en Porschedeal

TCS neemt 100% over van MHP, de dochteronderneming van Porsche voor management- en IT-advies, tegen een ondernemingswaarde van €320 miljoen. Daarnaast hebben TCS en Porsche een vijfjarig strategisch partnerschap gesloten ter waarde van €1,25 miljard.

MHP behaalde een omzet van €828 miljoen in CY2023, €830 miljoen in CY2024 en €742 miljoen in CY2025.

De overname zal naar verwachting de AI-capaciteiten van TCS versterken in de hele mobiliteitswaardeketen en op het gebied van softwaregedefinieerde voertuigplatformen, en geeft het bedrijf toegang tot de branchekennis en het klantenbestand van MHP. De deal biedt TCS bovendien een adviesgestuurde insteek in de technologiespending van de autosector, als aanvulling op de bestaande dienstenportefeuille.

Porsche is goed voor slechts circa 30-40% van de omzet van MHP; de overige 60-70% komt van externe klanten. TCS ziet de omzetbasis van MHP van circa €740 miljoen daarom als een bredere kans, in plaats van de toezegging van Porsche van €1,25 miljard te beschouwen als het volledige potentieel van het partnerschap.

TCS verwacht dat MHP op termijn dubbelcijferige groei zal realiseren door synergieën, en het bestuur van het bedrijf heeft als ambitie gesteld de omzet van MHP richting $1 miljard te brengen. MHP opereert momenteel met een marge van circa 10%, wat aanvankelijk kan leiden tot margeverwatering van circa 50-60 basispunten voor TCS.

Ook het moment waarop de Porschemegadeal wordt opgenomen in het totaal contractvolume (TCV) wordt nauwlettend gevolgd. Het is onwaarschijnlijk dat de deal in het TCV van Q2 wordt meegenomen, omdat de bijbehorende overname van MHP naar verwachting na het einde van het kwartaal wordt afgerond, waardoor een vollediger beeld van de financiële impact van het partnerschap mogelijk tot het volgende kwartaal moet wachten.

Koersontwikkeling

TCS-aandelen noteerden woensdag lager op ₹2.095. Het aandeel is in 2026 tot nu toe circa 35% gedaald. Tegen die achtergrond dienen de cijfers over het septemberkwartaal als toetssteen voor de vraag of de vraag- en margeaannames achter de enquêteramingen gestalte krijgen.

Disclaimer: De meningen en beleggingstips die door beleggingsexperts op CNBCTV18.com worden geuit, zijn van henzelf en niet van de website of het management. CNBCTV18.com raadt gebruikers aan gecertificeerde experts te raadplegen voordat zij beleggingsbeslissingen nemen.