Stablecoins worden stilletjes bedrijfsinfrastructuur, blijkt uit NOWPayments-data
Belangrijkste punten
- •SaaS en eCommerce verhoogden hun gecombineerde aandeel in de geclassificeerde partnerbasis van NOWPayments jaar-op-jaar van 48,26% naar 55,54%, een stijging van 7,28 procentpunt.
- •SaaS en webservices groeiden van 15,58% naar 27,78% van de partnersteekproef, waarmee het gat met eCommerce Marketplaces, die op 27,76% stonden, terugbracht tot slechts 0,02 procentpunt.
- •Het aandeel van Trading daalde van 14,07% naar 13,15%, waarmee het in de dataset van 2026 op de derde plaats kwam achter SaaS en eCommerce.
- •USDT op TRON (TRC20) was goed voor 54,58% van de gemeten succesvolle betalingen in eCommerce-marktplaatsen, tegen 12,04% in trading en 9,60% in SaaS en webservices.
- •NOWPayments adviseert bedrijven om eerst hun workflows voor facturering, checkout, settlement, uitbetaling en reconciliatie te definiëren voordat ze stablecoin-assets en -netwerken kiezen.

Tallinn, Estland, 8 oktober 2026 — Chainwire
SaaS en eCommerce verhoogden hun gecombineerde aandeel in de geclassificeerde partnerbasis van NOWPayments jaar-op-jaar van 48,26% naar 55,54%, terwijl Trading zakte van 14,07% naar 13,15%, blijkt uit nieuw geaggregeerde data van het cryptobetalingsplatform.
Bedrijven kunnen stablecoin-infrastructuur bouwen rond het verkeerde probleem. De veelgemaakte fout is stablecoins — tokens die ontworpen zijn om een stabiele waarde te houden ten opzichte van een referentieasset zoals de Amerikaanse dollar — vooral te benaderen als een keuze voor munt en netwerk. Voor een digitaal bedrijf moeten stablecoins mogelijk een veel breder scala aan operationele workflows ondersteunen, waaronder facturering, checkout, settlement, uitbetalingen en reconciliatie — en welke van die workflows het belangrijkst is, hangt af van het bedrijfsmodel.
De nieuwe cijfers laten zien dat de sectorverdeling verschuift richting bedrijven die betalingen gebruiken als onderdeel van hun dagelijkse operaties. Tussen 16 januari en 16 juli 2026 waren SaaS en webservices goed voor 27,78% van de geclassificeerde partners, gevolgd door eCommerce Marketplaces met 27,76%. Samen vertegenwoordigden deze twee sectoren 55,54% van de steekproef. In dezelfde periode van 2025 lag hun gecombineerde aandeel op 48,26%. De toename van 7,28 procentpunt betekent een jaar-op-jaar stijging van 15,08% in hun gecombineerde aandeel.
Trading bleef een belangrijk onderdeel van de steekproef, maar het aandeel bewoog in de tegenovergestelde richting: het daalde van 14,07% in 2025 naar 13,15% in 2026, waarmee trading op de derde plaats kwam achter SaaS en eCommerce.
De duidelijkste stijging kwam van SaaS, wiens aandeel in één jaar tijd van 15,58% naar 27,78% groeide, waarmee een gat van 17,10 procentpunt met eCommerce werd gedicht. Het ontstane beeld is dat stablecoins trading vervangen. Het is stablecoin-adoptie die zich uitbreidt naar de operationele infrastructuur van digitale bedrijven.
Tenzij anders vermeld, vergelijken de sectorverdelingscijfers 16 januari tot 16 juli 2025 met 16 januari tot 16 juli 2026.
Partnerverdeling verschuift richting operationele gebruiksscenario's
In 2025 leidden eCommerce-marktplaatsen de dataset met 32,68%, gevolgd door SaaS en webservices met 15,58% en Trading met 14,07% op korte afstand. Een jaar later had SaaS zijn aandeel met 12,20 procentpunt verhoogd naar 27,78%, terwijl eCommerce op 27,76% stond — slechts 0,02 procentpunt verschil tussen de twee sectoren. Hun gecombineerde aandeel steeg van 48,26% naar 55,54%.
Meer dan de helft van de geclassificeerde partners in de steekproef van 2026 kwam daarmee uit twee sectoren die gebouwd zijn rond digitale transacties, terugkerende diensten en online klantrelaties. Voor bedrijven die nog afwegen of stablecoins thuishoren in hun operaties, is die samenstelling het detail om op te letten: de snelst groeiende segmenten zijn bedrijven die betalingen beschouwen als onderdeel van dagelijkse workflows — facturering, settlement, uitbetalingen — in plaats van trading.
De rest van de partnerverdeling veranderde geleidelijker. Financiële dienstverlening zakte van 9,00% naar 6,35%. Gokken en iGaming stegen van 6,20% naar 6,87%, en volwassenenplatforms stijgen van 4,99% naar 5,89%. Liefdadigheid daalde van 2,27% naar 1,40%, terwijl TGE/Presale — token generation events en presales — zakte van 2,12% naar 1,35%.
Deze cijfers meten veranderingen in het aandeel van elke sector in de steekproef, niet absolute partnergroei. Een categorie kan aandeel verliezen simpelweg omdat een andere categorie sneller groeide.
Methodologie: Elk percentage vertegenwoordigt het aandeel van een sector in de volledige geaggregeerde partnersteekproef, ingedeeld in dezelfde negen categorieën. De vergelijking heeft betrekking op 16 januari tot 16 juli in zowel 2025 als 2026, en elke periode werd onafhankelijk genormaliseerd. Absolute partneraantallen worden niet vrijgegeven en percentages zijn afgerond op twee decimalen. De bevindingen beschrijven de partnerverdeling binnen de NOWPayments-dataset, niet betalingsvolume, transactiewaarde of sectoraandeel op de markt als geheel.
Verschillende bedrijfsmodellen hebben verschillende stablecoin-workflows nodig
De sectordata wordt bruikbaar wanneer deze wordt vertaald naar de operationele vragen die elk bedrijfsmodel mogelijk moet oplossen.
Voor een SaaS-bedrijf moeten stablecoin-betalingen mogelijk gekoppeld worden aan terugkerende facturering, factuurmatching, accountactivering, verlengingen, settlement en financiële reconciliatie.
Een marktplaats heeft mogelijk stablecoins nodig die werken binnen een langere flow — de betaling kan beginnen bij de checkout en doorlopen via restituties, settlement aan verkopers, affiliate-commissies en andere uitbetalingen.
Handelsplatformen staan voor een andere set vereisten, waarbij prioriteiten kunnen liggen bij dekking van assets en netwerken, bevestigingsbeleid, liquiditeit en treasury-controles.
Dit zijn mogelijke aandrijvers van workflows, universele beschrijving van elk bedrijf in elke categorie. Dezelfde stablecoin kan alle drie de sectoren bedienen terwijl deze in elk ervan een andere operationele rol vervult. Daarom zou een bedrijf eerst de workflow moeten definiëren voordat het de asset en het netwerk kiest.
Ook de netwerkverdeling verandert per sector
Data over succesvolle betalingen laat zien dat sectorverschillen ook doorwerken in netwerkgebruik.
USDT op TRON — Tethers aan de dollar gekoppelde token, uitgegeven op het TRON-netwerk onder de TRC20-standaard — was goed voor 54,58% van de gemeten steekproef van succesvolle betalingen binnen eCommerce-marktplaatsen. Het aandeel was 12,04% in trading en 9,60% in SaaS en webservices. Binnen deze dataset was USDT TRC20 ongeveer 4,5 keer zo prominent in eCommerce als in Trading en 5,7 keer zo prominent als in SaaS.
De bijbehorende aandelen waren 4,76% bij gokken en iGaming, 1,85% bij financiële dienstverlening, 1,49% bij Overig en 0,60% bij liefdadigheid. Volwassenenplatforms en TGE/Presale registreerden elk een aandeel van 0% in de geanalyseerde steekproef.
Het verschil ondersteunt dezelfde conclusie als de sectordata: een stablecoin-opzet die bij het ene bedrijfsmodel past, past mogelijk niet bij het andere. Voor een eCommerce-bedrijf kan USDT op TRON een zichtbare rol spelen in checkout-activiteit. Een SaaS-bedrijf kan een andere mix van assets en netwerken zien, terwijl handelsplatformen mogelijk een bredere dekking over beide nodig hebben. Bedrijven zouden deze beslissingen moeten toetsen aan hun eigen data over succesvolle betalingen in plaats van de voorkeuren van een andere sector over te nemen.
Methodologie: Elk percentage vertegenwoordigt het aandeel van USDT TRC20 in de geaggregeerde steekproef van succesvolle betalingen binnen de betreffende sector. Absolute transactieaantallen worden niet vrijgegeven, en mislukte, verlopen, terugbetaalde en testtransacties zijn uitgesloten. De cijfers beschrijven activiteit binnen het NOWPayments-ecosysteem en moeten niet worden geïnterpreteerd als valutaaandelen op de markt als geheel. Een resultaat van 0% betekent dat er geen succesvolle USDT TRC20-betalingen zijn geregistreerd in de geanalyseerde steekproef voor die categorie.
Bouw eerst de workflow voordat je de rails kiest
Vijf operationele gebieden bieden een praktisch kader voor het evalueren van stablecoin-infrastructuur:
- Facturering: Moet de betaling gekoppeld worden aan facturen, abonnementen, verlengingen of accounttoegang?
- Checkout: Welke assets en netwerken leiden voltooide betalingen op van de werkelijke klanten van het bedrijf?
- Settlement: Welke asset zou het bedrijf moeten ontvangen, en wanneer moeten middelen beschikbaar komen?
- Uitbetalingen: Moeten middelen worden verplaatst naar verkopers, affiliates, aannemers of klanten?
- Reconciliatie: Hoe matcht het financeteam transacties met facturen, orders en interne rapportage?
Niet elk bedrijf heeft alle vijf nodig. Een SaaS-platform kan zich richten op facturering en reconciliatie; een marktplaats heeft mogelijk checkout, settlement en uitbetalingen nodig; een handelsplatform kan prioriteit geven aan netwerkdekking, liquiditeit en treasury-controles. Een bedrijf moet eerst vaststellen welke workflows van toep zijn; de keuze van asset en netwerk komt daarna.
De fout is te vragen welke stablecoin het beste is. De betere vraag is: het beste voor wát? Bedrijven zouden eerst de flow van facturering, checkout, settlement, uitbetaling en reconciliatie moeten definiëren. De munt en het netwerk moeten die workflow dienen — niet andersom.
Lifshits onderzoekt de commerciële kant van cryptobetalingen in haar Cryptopolitan-serie, Crypto That Works for Business. De eerste aflevering, The 22% Sales Boost Hiding in Your Crypto Checkout, onderzocht hoe betalingsinfrastructuur de checkout-prestaties kan beïnvloeden. Toekomstige afleveringen blijven kijken waar cryptobetalingen omzet kunnen verhogen, kosten kunnen verlagen en operationele wrijving kunnen wegnemen.
Als toekomstige rondes van deze aggregatie de vergelijking uitbreiden, vallen nu al drie markeringen op in de data: het gat tussen SaaS en eCommerce, nu slechts 0,02 procentpunt; het verloop van het aandeel van Trading van 13,15%; en of de ongelijke verspreiding van USDT TRC20 over sectoren aanhoudt.
Stablecoin-strategie begint met de taak die het geld moet vervullen. De munt en het netwerk komen daarna.
Over NOWPayments
NOWPayments is een crypto-bedrijfsecosysteem dat bedrijven helpt betalingen te accepteren, massa-uitbetalingen te automatiseren, stablecoin-treasury te beheren en wereldwijde digitale asset-operaties te schalen via één infrastructuur. Het platform ondersteunt meer dan 350 cryptocurrencies, meer dan 30 stablecoins, flexibele settlementopties en enterprise-grade API's.
Mediacontacten: Angelina T, PR Manager, NOWPayments — angelina.tmk@nowpayments.io; Kate L, Commercial Director, NOWPayments — kate.l@nowpayments.io