NEAR Protocol in 2026: Eenecosystem-verkenning gericht op AI-infrastructuur
Belangrijkste punten
- •NEAR AI biedt verifieerbare private inferentie via Intel TDX en NVIDIA GPU trusted execution environments, met een OpenAI-compatibele API en vermelde klanten waaronder de regering van Bermuda, NVIDIA, Intel, Brave en Venice.
- •Het netwerk behaalde gemiddelde bloktijden onder de 600 milliseconden met 421 actieve validators en in totaal 5,46 miljard transacties sinds de mainnet-lancering in 2020, al was de live doorvoer ten tijde van de review slechts 6 TPS.
- •NEAR's $221 miljoen DeFi-TVl vertegenwoordigde ongeveer 3,7% van de marktkapitalisatie van ruim $6 miljard, en de APY's boven de 500% bij RHEA Finance weerspiegelden liquiditeitsmijn-incentives in plaats van duurzame rendementen.
- •De token heeft geen voorraadlimiet en emitteert jaarlijks ongeveer 5%, terwijl de dagelijkse chain-fees van $5.481 lang niet toereikend waren om de inflatie te compenseren en er slechts 15.590 holders werden gerapporteerd voor een top-20-activum.
- •NEAR Intents, een vlaggenschip voor cross-chain intent-settlement, onderging tijdens de review een exploit, maar de fondsen werden naar verluidt teruggegeven en het protocol heeft een CertiK-score van 4,5/5.

NEAR Protocol ($NEAR) Review 2026: Een Ecosysteem-verkenning
Beoordeeld op 9 oktober 2026. Een onderzoek uit eerste hand naar NEAR's ecosysteem, chain-statistieken, wallet-ervaring, DeFi-laag, token-economie en het NEAR AI-product.
NEAR Protocol komt steeds vaker ter sprake in discussies over "AI + crypto", hoewel ik de positionering niet eerder nauwkeurig had onderzocht. Ik heb meerdere uren besteed aan het bekijken van het project via near.org/ecosystem, de blockchain explorer, een wallet, het DeFi-ecosysteem en het nieuwe NEAR AI-product. Hieronder volgt een verslag van wat ik aantrof.
1. NEAR's AI-pivotal Is Direct Zichtbaar
Het eerste wat opvalt op de NEAR ecosysteimpagina is niet blockchain-technologie maar kunstmatige intelligentie. De pagina opent met een paarse-gradient-herovolzin: "Verken het NEAR Ecosysteem, maak contact met ontwikkelaars, oprichters en AI-gerichte projecten die blockchain en AI transformeren."
Bron: near.org/ecosystem, 9 2026.
Die framing weerspiegelt waar NEAR in 2026 wil staan. Het project leidt niet langer primair met snelle transacties of lage fees. De boodschap benadrukt AI-infrastructuur, "de valuta van agents", private inference en on-chain AI-coördinatie.
Of dat daadwerkelijke tractie vertegenwoordigt of een rebranding-inspanning is, is een aparte vraag. De visuele identiteit signaleert ook een bewuste afstand tot de kleurrijke, op DeFi gerichte esthetiek die veel chains in 2022 en 2023 kenmerkte. Het dieppaarse palet, de strakke sans-serif typografie en het minimalistische ontwerp ogen corporate en kunnen ondernemingskopers aanspreken. Die positionering sluit aan bij de klantenlijst die aan NEAR AI is gekoppeld.
2. De Over-pagina Geeft Een 404 Terug
Na de homepage bezocht te hebben, zocht ik naar de Over-pagina om te begrijpen wie NEAR heeft gebouwd en hoe het project zichzelf omschrijft. Navigeren naar near.org/about leverde een 404-pagina-niet-gevonden-melding op.
Bron: near.org/about, 9 oktober 2026.
Een defecte Over-pagina is een reëel onboarding-probleem. Ontwikkelaars die blockchains evalueren, journalisten die het project onderzoeken en mensen die due diligence uitvoeren zoeken deze informatie doorgaans vroeg. NEAR's basiscontext was verspreid over blogposts en de Medium-publicatie van de NEAR Foundation, zonder één geconsolideerde pagina.
Voor een project dat $533,7 miljoen heeft opgehaald, is die omissie opvallend. Het kan samenhangen met een recente sitemigratie of redesign-cyclus, maar dat neemt de frictie voor gebruikers die op dat moment over het project wilden lezen niet weg.
3. Chain-statistieken: Snelle Finaliteit Maar Bescheiden Live Doorvoer
Ik gebruikte nearblocks.io om de operationele statistieken van het netwerk te bekijken.
Bron: nearblocks.io, 9 oktober 2026.
De getoonde cijfers waren:
- NEAR-prijs: $4,70, die dag 12,78% lager
- Totaal aantal transacties: 5,46 miljard
- Live TPS: 6
- Gasprijs: 0,0001 / TGas
- Actieve validators: 421
- Gemiddelde bloktijd: 05941 seconden
- Blockhoogte: 219.172.541
- Marktkapitalisatie: $6.148.263.450
Een gemiddelde bloktijd onder de 600 milliseconden is snel. NEAR's Nightshade-sharding-architectuur is theoretisch ontworpen om te schalen naar 1 miljoen transacties per seconde, terwijl het live on-chain cijfer ten tijde van de review 6 TPS was. Het verschil tussen theoretische capaciteit en werkelijk gebruik is het vermelden waard. Het wijst op zichzelf niet op een probleem, aangezien de meeste Layer 1-netwerken onder hun maximale capaciteit opereren, maar het toont aan dat de huidige vraag het prestatieplafond van het netwerk nog niet heeft bereikt.
Het historische transactieaantal is aanzienlijk. NEAR registreerde 5,46 miljard transacties sinds de mainnet-lancering in 2020, en de chain bleef draaien op blockhoogte 219.172.541. De 421 actieve validators vormen een betekenisvolle decentralisatiebasis, hoewel het netwerk minder gedistribueerd is dan Ethereum en niet door slechts een handvol nodes wordt ondersteund.
De gaskosten waren ook laag. Bij 0,0001 per TGas kosten veel routinematige transacties fracties van een cent. Dat is nuttig voor toepassingen waarbij gebruikers niet hoeven na te denken over transactiekosten.
4. Wallet-onboarding Verliep Relatief Soepel
De aanbevolen wallet die ik bekeek was MyNearWallet.
Bron: app.mynearwallet.com, 9 oktober 2026.
De landingspagina toonde de boodschap: "NEAR is here. Bewaar en stake uw NEAR-tokens en compatibele activa veilig." Er waren twee duidelijke opties: Create Account en Import Existing Account.
NEAR's accountmodel verschilt van dat van veel blockchains. In plaats van een hexadecimaal adres zoals 0x4a3...f92 kunnen gebruikers een voor mensen leesbare accountnaam hebben zoals yourname.near. Dat kan walletadressen begrijpelijker maken voor nieuwkomers.
De keerzijde is dat het aanmaken van een account een kleine storage-deposit vereist. Die kosten kunnen bij de eerste setup worden gedekt door een faucet of een exchange, maar het kan gebruikers verrassen die verwachten dat het aanmaken van een wallet gratis is.
Ik heb de wallet niet gefinancierd of een transactie uitgevoerd. Het doel was de onboarding-ervaring te evalueren zonder het volledige KYC-traject van een exchange te doorlopen. Tot dat punt verliep het proces vlot, met een overzichtelijke, mobielvriendelijke interface en geen onnodige complexiteit rond de seed phrase.
5. DeFi-APY's Vragen Om zorgvuldige Interpretatie
NEAR's belangrijkste gedecentralerde exchange, voorheen Ref Finance en later omgedoopt tot RHEA Finance, was de volgende stop. De interface werd benaderd via app.ref.finance.
Bron: app.ref.finance, 9 oktober 2026.
De getoonde kerncijfers waren:
- NEAR-USDC-pool: 632,07% APY en $2,54 miljoen TVL
- NEAR-USDI-pool: 512,86% APY en $4,18 miljoen TVL
APY's boven de 500% vertegenwoordigen vrijwel zeker geen organisch rendement. Ze zijn meer in overeenstemming met liquiditeitsmijnbouw-incentivetarieven, waarbij tokens zoals NEAR of REF worden uitgekeerd aan vroege liquiditeitsverschaffers om kapitaal aan te trekken en de total value locked op te bouwen.
Dit is een veelgebruikte methode om liquiditeit op te bouwen in DeFi-ecosystemen. Het kan tijdelijk werken, maar de poolgroottes waren relatief bescheiden. Naarmate meer kapitaal binnenkomt om de getoonde tarieven na te jagen, kan het effectieve rendement voor bestaande deelnemers snel dalen. Een gebruiker die bijvoorbeeld $50.000 in de NEAR-USDC-pool stort, kan zien dat het tarief daalt zodra extra liquiditeit binnenkomt.
Dergelijke pools kunnen interessant zijn voor ervaren liquiditeitsverschaffers die token-emissiecycli begrijpen, maar de cijfers mogen niet worden opgevat als veilig of duurzaam rendement. Een NEAR-USDC-positie brengt ook het risico op tijdelijk verlies (impermanent loss) met zich mee, dat aanzienlijk kan worden op een dag waarop NEAR 12,8% daalt.
6. DefiLlama Toont Een Bescheiden DeFi-voetafdruk
Ik heb de DeFi-gegevens vergeleken met DefiLlama's NEAR-pagina.
Bron: defillama.com/chain/near, 9 oktober 2026.
De cijfers waren:
- Total value locked: $221,26 miljoen, die dag 12,57% lager
- Chain-fees in 24 uur: $5.481
- Chain-omzet in 24 uur: $3.836
- DEX-volume in 24 uur: $47,11 miljoen
- App-omzet in 24 uur: $84.067
- Actieve adressen in 24 uur: 82.447
- Totaal opgehaald: $533,7 miljoen
- NEAR-prijs: $4,58
Een TVL van $221 miljoen plaatst NEAR in een gecompliceerde positie ten opzichte van een netwerk met een marktkapitalisatie boven de $6 miljard en een top-20-marktpositie. Solana en Avalanche hebben bijvoorbeeldFi-TVl's gemeten in miljarden. NEAR's $47 miljoen aan dagelijks DEX-volume vertegenwoordigt echte activiteit, maar ligt onder het niveau van de grootste DeFi-hubs.
De 82.447 actieve adressen in 24 uur geven een bemoedigender beeld van het gebruik. Het netwerk is niet inactief en gebruikers transacteerden dagelijks. Het verschil tussen adresactiviteit en het in DeFi-protocollen gestorte kapitaal suggereert echter dat gebruikers mogelijk transacteren zonder substantiële fondsen in yield- of leenapplicaties te storten. Dat zou kunnen passen bij een toekomst waarin sommige NEAR-gebruikers agent-transacties uitvoeren in plaats van yield te farmen, hoewel de beschikbare cijfers die verklaring niet aantonen.
De $533,7 miljoen die het project heeft opgehaald is een ander opvallend cijfer. Andreessen Horowitz, Tiger Global en andere investeerders hebben aanzienlijk kapitaal ingebracht. Die financiering geeft NEAR middelen om door te gaan, maar toont op zichzelf geen ecosysteem-adoptie aan.
7. NEAR AI Biedt Een Specifiekere Productpropositie
Het deel van het ecosysteem dat ik eerder niet had onderzocht was NEAR AI, beschikbaar op near.ai. De term "blockchain + AI" wordt breed gebruikt, maar NEAR AI presenteerde een specifiekere technische propositie dan ik verwachtte.
Bron: near.ai, 9 oktober 2026.
De kop luidt: "Private AI-inferentie die u kunt verifiëren. Draai AI op data die u niet kunt veroorloven bloot te stellen. TEE-gehoste open-weight-modellen met hardware-ondertekend bewijs. Intel TDX + NVIDIA GPU TEE. Open source \u0026 auditeerbaar. OpenAI-compatibele API."
Het product maakt gebruik van Trusted Execution Environments, of TEE's, waarbij Intel TDX wordt gecombineerd met NVIDIA's GPU TEE. NEAR AI zegt dat gebruikers inferentie op gevoelige gegevens kunnen uitvoeren en per antwoord een hardware-ondertekend bewijs ontvangen. Het stellige doel is een verifieerbaar verslag te bieden dat de berekening binnen een beveiligde enclave plaatsvond en niet toegankelijk was voor de exploitant of een andere partij.
De vermelde klanten en partners zijn onder meer de regering van Bermuda, Abound, NVIDIA, Intel, Brave en Venice. De aanwezigheid van NVIDIA en Intel suggereert dat de hardware-integratie meer is dan een puur conceptueel partnerschap. Een nationale regering die de infrastructuur gebruikt wordt ook als bewijs aangehaald.
De OpenAI-compatibele API is een praktische adoptiestrategie. Ontwikkelaars die al op de OpenAI-API hebben gebouwd, zouden in theorie met beperkte codewijzigingen naar NEAR AI kunnen overstappen en daarbij de beoog op TEE gebaseerde privacy-eigenschappen verkrijgen.
Een korte review kon de modelkwaliteit van het product, de prijspmeetbaarheid ten opzichte van private-inference-diensten van AWS en Azure, of productielatentie niet vaststellen. Die factoren zijn belangrijk om te bepalen of ondernemingsgebruik schaalt. Publiek verifieerbaar productiegebruik, inferentievolume, latentie, prijzen en fee-inkomsten zouden nuttige vervolgmetrieken zijn, maar deze review stelde die niet vast.
8. Marktdata En Token-economie
Marktinformatie werd gecontroleerd via CoinGecko en CoinMarketCap.
Bronnen: coingecko.com/en/coins/near en coinmarketcap.com/currencies/near-protocol, 9 oktober 2026.
CoinGecko meldde het volgende op 9 oktober 2026:
- Prijs: $4,68, die dag 12,8% lager
- Rang: nr. 21
- Marktkapitalisatie: $6,144 miljard
- Fully diluted valuation: $6,144 miljard, gelijk aan de marktkapitalisatie omdat de volledige voorraad circuleerde
- Volume in 24 uur: $1,686 miljard
- TVL: $132,287 miljoen
- Open interest perpetuele futures: $2,473 miljard
- Circulerende voorraad: 1,308 miljard NEAR
- Maximale voorraad: onbeperkt
CoinMarketCap meldde:
- Prijs: $4,68, 12,95% lager
- Rang: nr. 17
- Marktkapitalisatie: $6,13 miljard
- Volume: $2,05 miljard
- Holders: 15.590
- CertiK-score: 4,5/5
NEAR heeft geen harde voorraadlimiet. Het protocol geeft jaarlijks ongeveer 5% aan nieuwe tokens uit om validatorbeloningen te financieren, waardoor het model inflatoir is. Voor tokenholders betekent dit dat ecosysteemgroei en vraag de dilutie moeten overstijgen om de koopkracht ten opzichte van activa met een vaste voorraad te behouden.
Een inflatoir model is niet automatisch negatief; ook Ethereum is technisch inflatoir, al kunnen burn-mechanismen een deel van de uitgifte compenseren. NEAR heeft geen vergelijkbaar burn-mechanisme dat op betekenisvolle schaal opereert. De $5.481 aan dagelijkse chain-fees volgens DefiLlama lag ver onder het niveau dat nodig is om 5% jaarlijkse inflatie op een netwerk met een marktkapitalisatie van $6 miljard te compenseren.
Het door CoinMarketCap gerapporteerde aantal 15.590 holders is laag voor een activum in de top 20 op marktkapitalisatie. Bitcoin heeft miljoenen holders, en veel mid-cap-tokens melden zescijferige holdertellingen. Een laag gerapporteerd aantal kan concentratie onder venture-investeerders, fondsen en grote holders aangeven, wat volatiliteit kan veroorzaken wanneer grote posities worden verkocht. De methodologie van CoinMarketCap kan holders op gecentraliseerde exchanges onder tellen, dus het cijfer moet met die beperking worden geïnterpreteerd.
Het open interest in perpetuele futures van $2,473 miljard was bijna 40% van de marktkapitalisatie. Dat vertegenwoordigt een grote derivatenmarkt ten opzichte van de omvang van het activum. Tijdens een daling van 12,8% op een dag kunnen liquidaties in perpetuele contracten de verkoop op de spotmarkt versterken. Een deel van de waargenomen prijzensbeweging kan daarom door derivaten zijn gedreven.
9. NEAR Intents Onderging Een Exploit En Herstel
Tijdens de review toonde CoinMarketCap's feed de kop: "NEAR Intents Exploit Funds Returned To…"
NEAR Intents is een van de vlaggenschipproducten in NEAR's roadmap voor 2026. Het is een cross-chain intent-settlementlaag waarmee gebruikers een uitkomst kunnen specificeren, zoals het omwisselen van het ene activum in het andere, terwijl solvers strijden om het verzoek uit te voeren. Dit model is bedoeld om de gebruikerservaring te vereenvoudigen in vergelijking met traditionele interacties met gedecentraliseerde exchanges.
Er vond een exploit plaats: er werd een kwetsbaarheid gevonden en fondsen werden buitgemaakt. De kop gaf aan dat de fondsen waren teruggegeven. Dat is een gunstige afsluiting van een beveiligingsincident van dit type, dat kan volgen op een white-hat-ontdekking of een onderhandelde teruggave.
De CertiK-score van 4,5 op 5 duidt op sterke auditpraktijken volgens die beoordeling, en het herstel zelf is een positief vertrouwenssignaal in de zin dat het ecosysteem reageerde en de fondsen terugvorderde in plaats van ze af te schrijven. Het incident blijft echter een belangrijke risicopenote. Nieuwe en complexe producten, met name cross-chain intent-systemen, brengen smart-contractrisico met zich mee, en de nieuwe architectuur past mogelijk niet volledig binnen gevestigde beveiligingspatronen.
10. Belangrijkste Wrijvingspunten
Een aantal kwesties viel op tijdens de review.
Defecte Over-pagina
De 404-pagina is een oplosbaar maar onnodig probleem voor de eerste indruk van een project van NEAR's omvang.
Onbeperkte Voorraad
Ongeveer 5% jaarlijkse inflatie is een structurele overweging in plaats een softwarefout. Er zou aanhoudende groei nodig zijn om dilutie te compenseren. Als NEAR's AI-positionering niet leidt tot aanzienlijk hogere fee-inkomsten of een betekenisvol burn-mechanisme, stapelt het effect zich in de loop van de tijd op.
DeFi-TVl Ten Opzichte Van Marktkapitalisatie
De TVL van $221 miljoen tegenover een marktkapitalisatie boven de $6 miljard is moeilijk te negeren. De bronreview vergeleek NEAR met chains waar de DeFi-TVl ruwweg 10% tot 30% van de marktkapitalisatie bedraagt; NEAR's verhouding was ongeveer 3,7%. Dat kan betekenen dat het ecosysteem nog jong is, of dat NEAR zich van een op DeFi gericht gebruikscase naar AI-workloads beweegt, waardoor TVL een minder volledige maatstaf voor activiteit wordt. Beide interpretaties blijven mogelijk.
Kleine Gerapporteerde Retailholdersbasis
De 15.590 holders die CoinMarketCap rapporteert kunnen op concentratie wijzen voor een top-20-token. Grote holders hebben mogelijk langere beleggingshorizons, maar gecoördineerde verkoop door fondsen of andere grote houders kan de marktomstandigheden ook beïnvloeden. De mogelijkheid dat op exchange bewaarde saldi onder worden geteld, moet in overweging worden genomen.
DeFi-incentive-APY's
De 632,07% en 512,86% APY's op RHEA Finance waren incentivetarieven in plaats van vastgestelde, duurzame rendementen. Nieuwe gebruikers die op basis van alleen die cijfers het ecosysteem binnenkomen, kunnen teleurgesteld raken als token-emissies afnemen of extra liquiditeit het effectieve tarief verlaagt.
11. Waar NEAR Wel En Niet Op Is Gericht
De review suggereert dat NEAR primair gericht is op AI-infrastructuurontwikkelaars die een snelle, goedkope Layer 1 nodig hebben met een privacybeschermende computerlaag via NEAR AI en TEE's. Voor ontwikkelaars die AI-agent-applicaties bouwen die verifieerbare private inferentie vereisen, heeft het project een specifiekere propositie dan veel andere blockchains. De relaties met Intel en NVIDIA en de workload van de regering van Bermuda worden aangevoerd als ondersteunend bewijs.
NEAR biedt ook finaliteit onder de 600 milliseconden, lage gaskosten, voor mensen leesbare accounts en een ontwikkelaarsecosysteem dat groeit zonder verzadigd te lijken. Die kenmerken dragen bij aan een concurrerende ontwikkel-ervaring.
De beschikbare TVL-data ondersteunt het label van volwassen DeFi-hub niet. Gebruikers die diepe liquiditeit, gevestigde geldmarkten en duurzame rendementskansen zoeken, vinden niet dezelfde breedte als op de grootste DeFi-netwerken. De zeer hoge APY's van sommige pools vertegenwoordigden vooral incentive-emissies.
NEAR is ook geen privacycoin. De op TEE gebaseerde AI-inferentie is ontworpen om privacy voor berekeningen te bieden, maar transacties op de basischain blijven publiek. De basilaag voldoet dus niet aan een primaire use case rond volledig privé-transacties.
Tot slot biedt NEAR's onbeperkte voorraadmodel geen schaarsheidsbasis voor passief tokeneigendom. Tokenvraag zou moeten voortkomen uit daadwerkelijk gebruik van het ecosysteem, waaronder het draaien van workloads, het betalen voor AI-inferentie en andere netwerkactiviteit. Als die vraag niet op schaal groeit, werkt inflatie tegen de holders.
Conclusie
In 2026 is NEAR Protocol een goed gefinancierde blockchain met snelle bloktijden, lage gaskosten, voor mensen leesbare accounts en een sharding-architectuur ontworpen voor schaal. Het project zet een echte koers richting AI-infrastructuur in plaats van alleen een algemene "blockchain plus AI"-boodschap uit te dragen.
NEAR AI is het meest onderscheidende product van het ecosysteem. Het op TEE gebaseerde private-inferentiemodel, hardware-ondertekende bewijzen, de OpenAI-compatibele API en de vermelde zakelijke en overheidsklanten geven het project een specifieke propositie die verdere evaluatie rechtvaardigt.
Het ecosysteem heeft ook duidelijke zwakke punten. De onboarding omvat een defecte Over-pagina, de DeFi-TVl blijft bescheiden ten opzichte van de waardering van de chain, de tokenvoorraad is inflatoir zonder een burn-mechanisme dat op betekenisvolle schaal opereert, en de gerapporteerde retailholdersbasis is ongebruikelijk geconcentreerd voor een top-20-activum. De exploit bij NEAR Intents illustreert bovendien de smart-contractrisico's van nieuwe en complexe infrastructuur, ook al werden de fondsen naar verluidt teruggegeven.
AI-infrastructuur is NEAR's sterkste positionering in 2026. Of een categorie "blockchain voor AI-agents" de fee-inkomsten en gebruikersgroei kan genereren die horen bij een marktkapitalisatie boven de $6 miljard, blijft onopgelost.
Alle gegevens zijn vastgelegd op 9 oktober 2026. Prijzen en statistieken zijn momentopnames en kunnen veranderen. Dit artikel is geen financieel advies.