IBM-aandeel stijgt 3,94% naar $251,46 nu Q3-omzet $17,1 miljard bereikt en nettowinst met 26% groeit
Belangrijkste punten
- •IBM's softwaresegment groeide 8% naar $7,8 miljard en was de grootste bijdrage aan de kwartaalomzet, met Red Hat 11% omhoog en de data-omzet 19% stijgend, het snelste tempo van de openbaargemaakte softwarelijnen.
- •De infrastructuromzet steeg 4% naar $3,7 miljard dankzij 31% groei in gedistribueerde infrastructuur, terwijl de IBM Z-mainframeomzet met 20% daalde.
- •IBM handhaafde zijn prognose voor 2026 van 4%–5% omzetgroei in constante valuta en verhoogde tegelijk de vooruitzichten voor de vrije kasstroom naar groei van meer dan $1 miljard ten opzichte van 2025.
- •De raad van bestuur kondigde een kwartaaldividend van $1,69 aan, betaalbaar op 10 december 2026, een uitkering die IBM elk jaar heeft gehandhaafd sinds 1916.
- •IBM investeerde in 2026 $11,4 miljard in overnames, waarmee de totale schulden op $63,8 miljard uitkwamen, terwijl de contanten, beperkte liquide middelen en verhandelbare effecten aan het einde van het kwartaal $11,1 miljard bedroegen, een daling van $3,4 miljard ten opzichte van het einde van 2025.

De aandelen van International Business Machines Corporation (IBM) stegen woensdag met 3,94% naar $251,46 nadat het bedrijf hogere omzet en winst over het derde kwartaal rapporteerde. De omzet bereikte $17,1 miljard, een stijging van 5%, terwijl de nettowinst met 26% klom naar $2,2 miljard. Het aandeel won nog eens 1,41% naar $255,00 in de handel na beurs sluiting, nadat het was teruggevallen van een piek van bijna $270 direct na de cijfers.
Softwaregroei tilt kwartaalomzet omhoog
IBM boekte 6% omzetgroei in constante valuta, ondersteund door groei in software en infrastructuur. Het softwaresegment genereerde $7,8 miljard, een stijging van 8% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, waarmee het de grootste bijdrage leverde aan de kwartaalomzet en de kern vormt van IBM's inzet op hybride cloud. Binnen dat segment groeide Red Hat, het enterprise-Linuxbedrijf dat IBM in 2019 voor $34 miljard overnam om die hybride-cloudstrategie te verankeren, met 11%, terwijl de data-omzet met 19% steeg, het snelste tempo van de openbaargemaakte softwarelijnen. De omzet uit transactieverwerking steeg 9%, terwijl de automatiseringsomzet met 3% daalde.
Consulting genereerde $5,3 miljard, gelijk aan het niveau van een jaar eerder, al steeg de omzet in constante valuta met 2%. Strategie- en technologieconsult groeide 2%, terwijl de omzet uit intelligente bedrijfsvoering met 2% daalde.
De infrastructuromzet klom 4% naar $3,7 miljard, geholpen door 31% groei in gedistribueerde infrastructuur. IBM Z, de mainframelinie waarvan de omzet historisch meebeweegt met productintroducties, daalde 20%, en de infrastructuurondersteuningsomzet daalde 3%. Financing droeg ongeveer $200 miljoen bij aan de omzet, een daling van 4% ten opzichte van een jaar eerder.
Winst stijgt naarmate kasstroom groeit
IBM rapporteerde een GAAP-verwaterde winst van $2,31 per aandeel, een stijging van 26%. De operationele winst bereikte $2,95 per aandeel, een stijging van 11%, terwijl de operationele nettowinst met 12% groeide naar $2,8 miljard.
De marges waren gemengd. De GAAP-brutowinstmarge zakte 50 basispunten naar 56,8%, en de operationele brutomarge daalde 20 basispunten naar 58,5%. Daartegenover verbeterde de operationele winstmarge vóór belastingen met 70 basispunten naar 19,3%, met een stijging van de operationele winst vóór belastingen van 9% naar $3,3 miljard nu het bedrijf zijn productiviteitsmaatregelen voortzette.
De operationele kasstroom bedroeg $4,0 miljard, een stijging van $900 miljoen ten opzichte van een jaar eerder, en de vrije kasstroom bereikte $3,0 miljard, een stijging van $700 miljoen ten opzichte van het kwartaal een jaar eerder. Tot september genereerde IBM $11,8 miljard aan operationele kasstroom en $7,8 miljard aan vrije kasstroom — de maatstaf voor contanten die na kapitaaluitgaven overblijft en dividenden en bedrijfsmatige investeringen ondersteunt.
Omzetprognose gehandhaafd, kasstroomdoel verhoogd
IBM handhaafde zijn prognose voor 2026 van 4% tot 5% omzetgroei in constante valuta, waarbij het bedrijf verwacht dat wisselkoersen een neutraal effect zullen hebben op de jaarlijkse omzetgroei. Het management verhoogde de vooruitzichten voor de vrije kasstroom naar groei van meer dan $1 miljard ten opzichte van 2025. Nu software de groei dit kwartaal draagt en de mainframe-omzet daalt, vorm de gehandhaafde bandbreedte van 4%–5% nu de maatlat waaraan de resultaten over het gehele jaar worden afgemeten.
Het bedrijf had aan het einde van het kwartaal $11,1 miljard aan contanten, beperkte liquide middelen en verhandelbare effecten, een daling van $3,4 miljard ten opzichte van het einde van 2025. De totale schulden bereikten $63,8 miljard nadat IBM in 2026 $11,4 miljard in overnames heeft geïnvesteerd, waarmee de acquisitiegedreven herpositionering wordt voortgezet die Red Hat in 2019 aan de portefeuille toevoegde.
De raad van bestuur kondigde een kwartaaldividend van $1,69 per gewoon aandeel aan, een uitkering die IBM elk jaar heeft gehandhaafd sinds 1916. Aandeelhouders op naam per 10 november ontvangen de uitbetaling op 10 december 2026. IBM betaalde $1,6 miljard aan dividenden in het derde kwartaal, terwijl het tevens overnames en bedrijfsbehoeften financierde.