Ethereum-staking bereikt record van 43,8 miljoen ETH terwijl rendementen dalen naar 2,63%
Belangrijkste punten
- •De gestakede voorziening van Ethereum bereikte in Q3 2026 een record van 43,8 miljoen ETH, gelijk aan 35,9% van de totale voorraad van het netwerk.
- •De netto instroom van gestaked ETH bedroeg in de eerste negen maanden van 2026 7,96 miljoen ETH, zes keer de 1,31 miljoen ETH die in dezelfde periode vorig jaar werd gestaked.
- •Ethereum-treasurybedrijf BitMine had per 27 september 5,07 miljoen ETH gestaked, een scherpe stijging vanaf 0,41 miljoen ETH in december 2025.
- •Het jaarlijkse bruto stakingrendement van Ethereum daalde van 2,81% naar 2,63%, nu de kwartaalinkomsten van het netwerk daalden naar 18.210 ETH, gemiddeld 198 ETH per dag, door lagere transactiekosten.
- •De Pectra-upgrade maakte automatisch herstaken van consensusbeloningen en validatorconsolidatie mogelijk, waarmee het aantal Ethereum-validators daalde van 1,1 miljoen naar 881.000, terwijl de gestakede voorziening van Solana steeg naar 69% ondanks een recordlaag rendement van 5,99%.

Ethereum-staking bereikte in het derde kwartaal van 2026 een historisch hoogtepunt van 43,8 miljoen ETH, volgens het stakingrapport van Bitwise dat op 20 oktober werd gepubliceerd. Het totaal vertegenwoordigt 35,9% van het aanbod van het netwerk, wat de gestaag groeiende institutionele deelname weerspiegelt. Bij proof-of-stake is het gestakede aandeel van het aanbod tevens het deel van de economische waarde van het netwerk dat is toegezegd aan het valideren van transacties; daarom trekken deelnamerecords de aandacht ver buiten de rendementen zelf.
Het rapport identificeerde echter een divergentie tussen groeiende stortingen en dalende validatorrendementen. Het jaarlijkse bruto stakingrendement van Ethereum zakte naar 2,63%, van 2,81% in het vorige kwartaal. Solana vertoonde een vergelijkbaar patroon: 69% van het aanbod is gestaked, zelfs terwijl de rendementen daalden — een teken van verschuivende economieën op grote proof-of-stake-netwerken. De omgekeerde beweging is structureel: beloningen worden verdeeld over een steeds grotere pool van gestakede tokens, waardoor het rendement per token afneemt naarmate de deelname toeneemt.
Institutionele vraag en netwerkupgrades stoken stakinggroei aan
In de eerste negen maanden van 2026 registreerde Ethereum een netto instroom van 7,96 miljoen gestaked ETH, zes keer de 1,31 miljoen ETH die in dezelfde periode vorig jaar werd gestaked. Institutionele begers zijn een belangrijke bijdrager geweest, met name BitMine. Het Ethereum-treasurybedrijf had per 27 september 5,07 miljoen ETH gestaked, een aanzienlijke sprong vanaf 0,41 miljoen ETH in december 2025. Voor dit soort zakelijke houders verandert staking anders slapende treasuries in rendementgenererende posities, waardoor de balansstrategie direct gekoppeld is aan deelname aan het netwerk.
Technische upgrades van het Ethereum-netwerk hebben de piek eveneens ondersteund. De Pectra-upgrade, geactiveerd in mei 2025, maakt het validators mogelijk hun consensusbeloningen automatisch opnieuw te staken. Hoewel execution-beloningen niet automatisch worden herstaked, betekent de samensetteling van consensusbeloningen dat meer ETH terugvloeit naar staking, wat het totale gestakede volume verhoogt.
Pectra maakt ook de consolidatie van meerdere validators mogelijk. Volgens het Bitwise-rapport heeft dit de infrastructuurkosten verlaagd en tegelijk het aantal validators teruggebracht van 1,1 miljoen naar 881.000.
Ethereum is niet het enige netwerk dat een staking-piek doormaakt. De gestakede voorziening van Solana steeg naar 69%, van 68% in het vorige kwartaal, neerkomend op 440,5 miljoen SOL. Elders daalde het actief gestakede bedrag aan HYPE op Hyperliquid van 437,29 miljoen naar 436,47 miljoen, terwijl het gemiddeld gestakede NEAR ongewijzigd bleef.
Rendementen dalen naarmate het gestakede volume stijgt
De stijging van de gestakede volumes in ETH en SOL gaat gepaard met een bijbehorende daling van de stakingrendementen. Het jaarlijkse stakingrendement van Ethereum staat nu op 2,63%, een daling van 2,81% in Q2.
Dalende netwerkinkomsten droegen bij aan de rendementsdaling. Ethereum genereerde in Q3 slechts 18.210 ETH aan inkomsten, gemiddeld 198 ETH per dag, ondanks een transactievolume van ongeveer 199,32 miljoen. In Q2 bedroegen de gemiddelde dagelijkse inkomsten 331 ETH, terwijl er slechts iets meer transacties werden verwerkt.
De daling van de inkomsten is grotendeels toe te schrijven aan lagere transactiekosten op het netwerk. Nu de netwerkcapaciteit is toegenomen, kan Ethereum het grotere volume aan zonder significante druk op de blockspace. Die vergoedingsdynamiek is het belangrijkste kanaal waarmee stakingrendement op Ethereum worden bepaald, waardoor de wisselwerking tussen transactiegroei en netwerkinkomsten de kernvariabele is om te volgen naarmate gebruikerspatronen zich ontwikkelen.
Het jaarlijkse rendement van Solana is ook de afgelopen jaar gedaald en bereikte een nieuwe laagte van 5,99%. Het lag rond 9,07% in Q2 2025 en 6,38% in Q2 2026. Nu Solana-stakeholders enkele maanden geleden een sneller disinflatie-schema hebben goedgekeurd, kan het stakingrendement van het netwerk verder dalen zodra het voorstel wordt geactiveerd.
Dit artikel is uitsluitend bedoeld ter informatie en vormt geen financieel of beleggingsadvies. Staking van cryptocurrency houdt prijsvolatiliteit, operationele risico's, mogelijke boetes en variabele rendementen in. Beleggers dienen onafhankelijk onderzoek te doen en een gekwalificeerd financieel adviseur te raadplegen voordat zij beleggingsbeslissingen nemen.
Bron: The Market Periodical