NieuwsCryptoEthereums record-staking heeft een verborgen kostenpost voor houders

Ethereums record-staking heeft een verborgen kostenpost voor houders

Auteur: Coindoo·

Belangrijkste punten

  • •Het ingezete ETH-aandeel bereikte een record van 35,9% van de totale voorraad, terwijl het aantal validators daalde van circa 1,1 miljoen naar 881.000 door consolidaties onder EIP-7251, dat maximaal 2.048 ETH per validator toestaat.
  • •De daling van het Q3-rendement van Ethereum met 0,18 punten verdeelt zich over stakinggroei, die ongeveer 0,08-0,10 punten verklaart, en een daling van 40% in dagelijkse fees en MEV naar 198 ETH.
  • •Het rendement van Solana zakte 0,39 punten naar 5,99%, vooral omdat de uitgiftecomponent 0,53 procentpunt daalde onder een disinflatieschema, deels gecompenseerd door een stijging van 33% in transactiekosten.
  • •Na correctie voor verwatring door nieuw uitgegeven tokens laat staking het voorraadaandeel van een Ethereum-houder met circa 1,7% per jaar groeien en dat van een Solana-houder met ongeveer 2,2%, terwijl het aandeel van een niet-gestakede SOL-houder met circa 3,5% krimpt.
  • •De stortingswachtrij bij Ethereum verkortte tegen het einde van Q3 tot ongeveer 25 dagen, en het voorgestelde EIP-8061 zou de dagelijkse exitlimiet verhogen van 57.600 ETH naar circa 247.000 ETH.
Ethereums record-staking heeft een verborgen kostenpost voor houders

Ethereum-validators houden nu 35,9% van alle ETH in handen, het hoogste aandeel in de geschiedenis van het netwerk, volgens het nieuwste staking-rapport van Bitwise. Staking is de manier waarop houders tokens toewijzen aan validators die een proof-of-stake-netwerk beveiligen en hiervoor beloningen ontvangen; het ging in december 2020 live op Ethereum en het netwerk voltooide de overstap naar proof-of-stake in september 2022. Het jaarlijkse staking-rendement van het netwerk zakte in Q3 naar 2,63% van 2,81% in Q2, terwijl dat van Solana daalde van 6,38% naar 5,99%. Achter die cijfers schuil gaat een minder zichtbare kostenpost: het grootste deel van de beloning die stakers ontvangen, komt in de vorm van nieuw uitgegeven tokens, wat precies de voorraad verwatert die het beloont.

Wat Bitwise rapporteerde

Assetmanager Bitwise meet de rendementen van beide netwerken op bruto basis, vóór validatorcommissies of operatorkosten.

Het aantal validators daalde dit kwartaal op beide chains, om tegenovergestelde redenen. Het aantal op Ethereum zakte van circa 1,1 miljoen naar 881.000 doordat operators validators samenvoegden onder EIP-7251, dat het maximale saldo per validator verhoogde naar 2.048 ETH; de ETH achter die records bleef ingezet. Op Solana daalde het aantal van 696 naar 659 doordat kleinere operators onder kostenpressure uitstapten.

Stakinggroei verklaart ongeveer de helft van de daling bij Ethereum

Ethereum betaalt geen vast rendement. Volgens de regels in de protocoldocumentatie schaalt de basisbeloning per ingezette ETH met de inverse wortel van alle ingezette ETH. De totale uitgifte stijgt mee met de inzet, maar langzamer dan de inzet zelf, waardoor elke nieuwe storting hetief op de rest verlaagt.

De balances van actieve validators stegen dit kwartaal met 8,8%, van 40,24 miljoen ETH naar 43,80 miljoen. Op een wortelcurve verlaagt zo'n stijging de uitgifterate met circa 3-4%, afhankelijk van of kwartaaleind- of gemiddelde balances worden gehanteerd. Toegepast op het rendement van Ethereum verklaart dat ongeveer 0,08-0,10 punten van de daling van 0,18 punten.

De rest volgt uit een daling van wat gebruikers betaalden. Netwerkfees en MEV (de waarde die validators kunnen bemachtigen door te bepalen welke transacties en in welke volgorde ze worden opgenomen) bedroegen gemiddeld 198 ETH per dag in Q3, een daling van 40% ten opzichte van 331 ETH in Q2, en een deel daarvan wordt verbrand in plaats van aan validators uitbetaald. Hogere gaslimieten na de Fusaka-upgrade vergrootten de capaciteit, waardoor gebruikers minder concurreerden om blockruimte. Bitwise constateerde dat de gemiddelde kosten van vier veelvoorkomende transactietypes met 67% daalden ten opzichte van een jaar eerder. Priority fees en MEV droegen 0,10 punten bij aan het Q3-rendement.

De daling bij Solana kwam door uitgifte, niet door fees

De tariefbeweging bij Solana had een andere oorzaak. De uitgifte volgt een disinflatieschema dat het inflatiepercentage momenteel met 15% per jaar verlaagt totdat een bodem van 1,5% is bereikt. Uitgifte maakt bijna 90% uit van Solana's bruto staking-rendement, dus dat schema bepaalt de richting van de beloningen.

De uitsplitsing van Bitwise toont dat de uitgiftecomponent in Q3 met 0,53 procentpunt daalde: er werden minder nieuwe tokens gecreëerd en die werden verdeeld over 3,1% meer inzet, inmiddels 440,5 miljoen SOL. Fees bewogen juist mee naar boven. Gebruikers betaalden 33% meer SOL om te transacteren, en blockbeloningen en Jito-tips voegden 0,14 punten toe, wat neerkwam op een netto daling van 0,39 punten.

Wat een houder daadwerkelijk overhoudt

De rendementen van Bitwise worden gemeten voordat iemand een percentage afpakt. Een validator kan commissie rekenen, een stakingpool kan servicekosten inhouden, en een fonds kan een deel van zijn bezittingen niet ingezet houden terwijl het eigen kosten doorberekent. Bij een ETF worden beloningen vaak verwerkt in de waarde van elk aandeel in plaats van in contanten uitbetaald, zoals uiteengezet in CoinDoo's uitleg over hoe staking-beloningen een ETF-investeerder bereiken.

De tweede aftrek is minder zichtbaar. Het grootste deel van het rendement op beide netwerken bestaat uit nieuw gecreëerde tokens, en die tokens vergroten de totale voorraad. Het aandeel van een staker in het netwerk groeit daardoor minder dan het gerapporteerde percentage, terwijl het aandeel van een houder die niet staked krimpt.

Ruwe berekening: rendement na verwatring

  • Ethereum ≈ 1,7%. Uitgifte die 2,53% betaalt op 35,9% van de voorraad voegt jaarks nieuwe ETH toe ter waarde van ongeveer 0,9% van de totale voorraad. Een rendement van 2,63% laat het aandeel van een staker in alle ETH daardoor met circa 1,7% per jaar groeien. Fee-verbrandingen zouden dat licht verhogen; operatorkosten verlagen het.
  • Solana ≈ 2,2%. Uitgifte die circa 5,3% betaalt op 69% van de voorraad vergroot de totale SOL met ongeveer 3,7% per jaar. Een bruto rendement van 5,99% laat het aandeel van een staker daardoor met circa 2,2% groeien, vóór commissie. Het aandeel van een niet-gestakede houder krimpt met ongeveer 3,5%.

Deze schattingen zijn gebaseerd op de Q3-cijfers van Bitwise. De uitkomsten verschuiven met inzetniveaus, verbrandingen en commissies, en houden geen rekening met koersveranderingen van de tokens.

In- en uitstappen

Nieuwe ETH-stortingen moesten aan het einde van Q3 ongeveer 25 dagen wachten voordat ze rendement opleverden, tegenover circa 70 dagen in februari. Uitstappen is netwerkbreed beperkt tot 57.600 ETH per dag, dus wachtrijen kunnen oplopen wanneer veel houders tegelijk vertrekken; een voorgestelde wijziging, EIP-8061, zou die limiet naar schatting van Bitwise verhogen naar circa 247.000 ETH per dag. Liquid staking-tokens bieden een snellere route, omdat ze verkocht kunnen worden terwijl de onderliggende ETH ingezet blijft, al moet een verkoper met haast mogelijk genoegen nemen met een prijs onder de ETH die ze vertegenwoordigen.

Beide netwerken herzien de uitgifte

Op Solana zijn snellere verlagingen al goedgekeurd. In augustus namen validators SGP-0002 aan, dat het jaarlijkse disinflatiepercentage verdubbelt naar 30% met behoud van de bodem van 1,5%. Het haalde 67,00% steun, 0,33 punten boven de drempel, en heeft nog geen activeringsdatum. Eenmaal actief zou het Solana in ongeveer 2,8 jaar in plaats van 5,7 jaar naar die bodem brengen.

Het debat binnen Ethereum is minder ver gevorderd. EIP-8363 zou een stijgend deel van de consensusbeloningen verbranden naarmate meer ETH wordt ingezet, oplopend tot 76% bij 50 miljoen ETH. Voorstanders vinden dat houders niet verwatert moeten worden om een steeds groter securitybudget te financieren, terwijl critici waarschuwen dat magere beloningen kleine operators zullen verdringen. Op 7 september weigerde het protocoleam van de Ethereum Foundation het aan te bevelen voor de geplande Hegotá-upgrade, met de mededeling dat een wijziging in de uitgifte bredere communitydiscussie vereist.

Een record-inzet laat zien hoeveel ETH en SOL is vastgezet. Voor een houder die staking overweegt, zijn de bepalende cijfers de beloning die na kosten overblijft, het deel dat in nieuwe tokens wordt betaald en de tijd die nodig is om uit te stappen. Vanaf hier zijn de aandachtspunten de activeringsdatum voor SGP-0002, die nog moet wordengesteld; waar de bredere uitgiftediscussie bij Ethereum na de beslissing van 7 september naartoe leidt; en of EIP-8061 van voorstel naar implementatie gaat.

Dit artikel wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en vormt geen financieel of beleggingsadvies. Staking-beloningen zijn variabel, en koersverliezen kunnen groter zijn dan de verdiende beloningen.